Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    10-04-18
    Posts
    2

    Default Διατροφή για αύξηση κιλών

    Καλησπέρα σε όλους . Είμαι 20 χρονών , 1,83 ύψος , 65 κιλά και προσπαθώ να βρω μια σωστή διατροφή για να πάρω κιλά , διότι βλέπω πως δύσκολα βάζω . Φυσικά γυμνάζομαι κανονικα στο γυμναστήριο 5 μέρες τη βδομάδα . Εκτός από την σπιτική διατροφή , σκέφτομαι να πάρω το impact weight gainer από το my protein . Θα με βοηθήσει ? Αξίζει κάτι τέτοιο ?

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    μέχρι τώρα πως είναι η διατροφή σου; Δυσκολεύεσαι να πάρεις βάρος ή απλώς δεν καταναλώνεις αρκετό φαγητό;

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    10-04-18
    Posts
    2

    Default

    Δυσκολεύομαι στο να πάρω βάρος. Καταναλώνω αρκετό φαγητό ( με πολλές θερμίδες ) . Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω ? Είτε να προσθέσω κάτι στη διατροφή μου είτε να πάρω συμπλήρωμα ( πχ impact weight gainer οπως ανεφερα ) ? Οτι ειναι πιο χρήσιμο . Επίσης έχω ακόμα μια ερώτηση . Στο γυμναστήριο να κάνω λίγα σετ - πολλές επαναλήψεις ή παραπάνω σετ με λιγότερες επαναλήψεις?

  4. #4
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Leon100 View Post
    Δυσκολεύομαι στο να πάρω βάρος. Καταναλώνω αρκετό φαγητό ( με πολλές θερμίδες ) . Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω ? Είτε να προσθέσω κάτι στη διατροφή μου είτε να πάρω συμπλήρωμα ( πχ impact weight gainer οπως ανεφερα ) ? Οτι ειναι πιο χρήσιμο . Επίσης έχω ακόμα μια ερώτηση . Στο γυμναστήριο να κάνω λίγα σετ - πολλές επαναλήψεις ή παραπάνω σετ με λιγότερες επαναλήψεις?

    Άσε τις weight gainer κατά τη γνώμη μου.

    Πιστεύω ότι οι πυκνές θερμιδικά τροφές είναι καλύτερες. Βάλε στη διατροφή σου ξηρούς καρπούς, ελαιόλαδο κάνα φυστικοβούτυρο. Μακαρόνια είναι μία πηγή υδατάνθρακα που είναι εύκολη στο να καταναλώσεις μπόλικη.

    Και όχι, προφανέστατα δεν παίρνεις αρκετές θερμίδες. Αν έπαιρνες θα έπαιρνες και κιλά.

    Όσο για weight gainer, έχει δημοσιεύσει η καρδούλα ένα βίντεο με οδηγίες για το πως να φτιάξεις μόνος σου τούρμπο σμούθι/σέικ που θα σου δώσει και πολλές θερμίδες και θα είναι από ποιοτικές πηγές. Οι ετοιματζήδικες weight geiner δεν είναι και ότι καλύτερο ποιοτικά.

    Φάε γερά και δες τα προγράμματα γι' αρχάριους που έχει στο forum. Καλό φαγητό και γερή γυμναστική και θα δυναμώσεις σίγουρα. Ξεσκόνισε το forum, έχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες για την περίπτωσή σου.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Μετράς καθόλου τις θερμίδες σου;
    Τι τρως καθημερινά και δεν βάζεις βάρος;
    Πόσο καιρό έχει που γυμνάζεσαι και έχεις δει καθόλου αλλαγές στον καθρέυτη, στη δύναμη σου κλπ;

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Κι εγώ είμαι της γνώμης ότι αν δεν παίρνεις βάρος απλώς αυξάνεις τις θερμίδες. Ίσως υπερεκτιμάς τον αριθμό των θερμίδων που παίρνεις, γράψε ενδεικτικά τι τρως μια τυπική μέρα.
    Αλλά προσοχή γιατί ακούω και έχω δει άτομα που ήταν πολύ αδύνατα και στην προσπάθεια τους να πάρουν βάρους απέκτησαν απλώς λίπος. Πολλές θερμίδες δεν σημαίνει να τρώω ότι βρω, ούτε να αρχίσω γλυκά, σοκολάτες, αναψυκτικά και δεν ξέρω τι άλλο. Το φαγητό πρέπει να συνεχίσει να είναι ποιοτικό. Από γυμναστική λες ότι πας 5 μέρες, κάνεις και τις 5 βάρη; Μήπως κάνεις υπερβολικό αερόβιο;
    Για τις επαναλήψεις που ρωτάς δεν ξέρω αν σου ταιριάζουν λίγες ή πολλές αλλά σημασία έχει ότι αριθμό επαναλήψεων και να διαλέξεις να έχεις ένταση, πολλές επαναλήψεις δεν σημαίνει ότι είμαι χαλαρός.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αύξηση Κιλών
    By Boykaaa in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 24-03-17, 22:04
  2. Η Διατροφή Μου Για Αύξηση Κιλών
    By Potato in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 33
    Last Post: 10-10-15, 00:23
  3. Replies: 4
    Last Post: 09-04-13, 18:51
  4. Διατροφη για αυξηση κιλων, BMI.20.7
    By stoni90 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 29-03-08, 23:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •