Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Cool Φρούτα ή Πολυβιταμίνες

    Καλησπέρα παιδιά.
    Αυτή την εποχή , αν κάποιος πάει για γράμμωση (γιατι για ογκο εγω προσωπικα ιδρωνω πολυ καλοκαιριατικα ;P ) ποσα φρουτα του επιτρεπονται κατα μεσο ορο να καταναλωνει ?
    Μηλα , Φραουλες , Μπανανες , Πορτοκαλια κλπ...
    Στα μεσα του καλοκαιριου θα εχουμε κ καρπουζια κ σταφυλλια ...
    Εγω προσωπικα κατανωλωνω 1(το πολυ2) μηλα , 3 πορτοκαλια στημμενα (με τ πρωινο) και λιγες φραουλες κατα τη διαρκεια τις ημερας..Γυρω στα 100γρ να πουμε οπου αντιστοιχουνε σε 30θερμιδες...
    Σκοπευω μολις ξεμπερδεψω με τις εξετασεις , να κανω μια αλλαγη στο προγραμμα διατροφης στο οποιο θα προσθεσω και συμπληρωμα καθαρης πρωτεινης.
    Συγκεκριμενα το προγραμμα διατροφης μου ειναι το εξης :
    πρωινο : 3 ασπραδια αυγων , 1 κροκο , μιση κουπα κουακερ με γαλα 1,5% (+ μιση κουταλια μελι) + 3 πορτοκαλια στημμενα-χυμο
    δεκατιανο : 2 φετες ολικης αλεσεως ψωμι , 2 φετες καπνιστη γαλοπουλα + 1 φετα κασερι 5%
    μεσημεριανο : πηγη πρωτεινης (κρεας,κοτα) πηγη υδατανθρακων (ρυζι)(1,5-2 κουπες) + σαλατα με 1 κουταλια ελαιολαδο

    μεταπροπονητικο α : 1 μπανανα με 500 ml 0% γαλα (τα χτυπαω στο μιξερ κ το πινω αμεσως μολις τελειωσω την προπονηση)
    μεταπροπονητικο β : κονσερβα τονο σε νερο (100g) , λιγη πατα βραστη , μαρουλι + λεμονι
    πριν τον υπνο : cottage με καρυδια/αμυγδαλα....
    και αφου ξεμπερδεψω μ εξετασεις κλπ (ωστε να εχω χρονο) θα την διαμορφωσω καπως ετσι :



    Γευμα 1: 60 γρ. βρωμη-κουακερ + 300ml γαλα 1,5% , 1 scoop whey , πολυβιταμινη

    Γευμα 2: 2 φετες ψωμι ολικης , 2 φετες καπν.γαλοπουλα , 1 φετα κασερι 5%

    Γευμα 3: κοτοπουλο-κρεας 200γρ , καφε ρυζι 150γρ

    ---Προπονηση---

    Μεταπροπονητικο shake: 50 γρ δεξτροζη, 1 scoop whey , 1 γρ. βιταμινη C

    Γευμα 4 (30-45 λεπτα μετα): 4 ασπραδια αυγων , 1 κροκο , 1 πατατα βραστη

    Γευμα 5: Σαλατα (ντοματα, μαρουλι κτλ), 1 κουταλια ελαιολαδο, 150γρ κοτοπουλο στηθος

    Γευμα 6: 1 κεσεδακι cottage τυρι (200γρ) + λιγα καρυδια-αμυγδαλα....
    τι λετε?καλυτερα ετσι?
    επισης αν παιρνω μια πολυβιταμινη κ μια βιταμινη c , ειμαι καλλυμενος απο βιταμινες ?ωστε να μην χρειαζεται να καταναλωνω φρουτα (σε μεγαλη ποσοτητα).
    ειστε υπερ ή κατα πολυβιταμινων?
    επισης καρπουζι κ σταφυλλια , ειναι "καλα" ή έχουν τιποτα υψηλο γλυκαιμικο δεκτη κλπ κ να τα αποφευγουμε???
    Αυτα ευχαριστω


    **.16χρονος , 1.66 υψος . 65 κιλα.

    ΛΙΠΟΜΕΤΡΗΣΗ :
    λιπος 8,5%
    υγρα : 66%
    μυς : 46,1%
    BMI : 23,1
    KCAL : 1898
    Last edited by Δημήτρης; 11-05-11 at 19:31.

  2. #2
    Pumping Iron outnumb's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    North, very north
    Posts
    422

    Default

    οσον αφορα τις βιταμινες, αυτες δεν τις εχουν μονο τα φρουτα, αλλα και τα λαχανικα ξηροι καρποι κ.α., τα οποια εχεις συμπεριλαβει στη διατροφη σου... αν πιστευεις οτι με τη διατροφη σου δεν λαμβανεις τις βιταμινες που θες μπορεις να παιρνεις και την πολυβιταμινη.... ακομη για τα λαχανικα στη διατροφη σου φροντισε να υπαρχει μια σχετικη ποικιλια καθε ημερα.. π.χ. σε μια σαλατα που θα φτιαξεις να εχει πανω απο 2 ειδη λαχανικων... αν μια μερα δεν μπορεις να πετυχεις αυτο μπορεις να παιρνεις πολυβιταμινη


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πολυβιταμινες
    By pao34 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 06-03-07, 21:34
  2. Πολυβιταμινες
    By christos75 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 06-01-05, 08:28

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •