Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-05-11
    Posts
    1

    Default Και να 'σου ένας hardgainer... Τώρα τι;

    Καλησπέρα παιδιά/ενήλικες! :p

    Αν και έμπειρος σέρφερ του ίντερνετ, το site τώρα το ανακάλυψα και ήδη έχω διαβάσει καμιά 50άρα threads. Οκ, δεν είναι εδώ introduction forum, οπότε θα προχωρήσω στο θέμα μου.

    Είμαι 20 χρονών, 1.82 και 62 kg. Ναι, είμαι πολύ αδύνατος και αυτό λόγω ενός γρήγορου μεταβολισμού. Είχα ξεκινήσει γυμναστήριο πέρυσι, δε λέω, σε ένα σταθερό πρόγραμα, έβλεπα μια αλλαγή, αλλά το κακό ήταν ότι γινόμουν skinny-γραμμωμένος.

    Καλώς ή κακώς τα μοντέλα που βλέπουμε μάς έχουν κάψει, αλλά να σας πω και κάτι, δεν είναι κακό να ξεκινήσεις με στόχους..

    Είχα μιλήσει σε έναν γυμναστή, αλλά δεν είδα κ πολλά αποτελέσματα, ομολογώ. Μου πρότεινε πρωτείνες, εγώ ήθελα να κάνω κάτι φυσικά, οπότε το απέφυγα, όμως συνέχισε να μου λέει πως με τέτοιον μεταβολισμό πρέπει να χω ένα είδος "βοηθήματος". Πλέον είμαι σε τόσο απελπιστικό στάδιο, που σκέφτομαι να πάρω (πρωτείνη, όχι κρεατίνη, και συγγνώμη αν θίγω κάποιους).

    Μου πρότεινε κρέας κάθε μέρα (done), μου πρότεινε τόνο κάθε μέρα (καλή η πρωτείνη, αλλα φτάνει με τα βαρέα μέταλλα) και γενικά δεν τρελάθηκα με το πρόγραμμα, αν και έχει μία σχετικά καλή δομή. Το πρόγραμμα που κάνω ΤΩΡΑ:
    10:00 - Πρωινό (γάλα με δημητριακά, μια κουπάρα όμως. Βάζω Fitness, Quaker, All Bran, κάτι σοκολατένια)

    12:00 - 1 τοστ με γαλοπούλα (διπλή φέτα) και 1 φέτα κασέρι light

    14:00 - Μεσημεριανό, Κοτόπουλο/Μπριζόλα/Μπιφτέκι με Γεμιστά/Μακαρόνια/Γεμιστά Κολοκυθάκια με Κιμά -και ρύζι προφανώς-, σαλάτα (πρασινάδα), 1-2 φέτες ψωμί (ανάλογα και την όρεξη και κατά πόσο στεγνό είναι το φαγητό), 1 φρούτο

    17:00 - Το ίδιο με των 12:00

    19:00 - Η ώρα της βλακείας, ό,τι κάτσει, βλ. σοκολάτα κυρίως.

    22:00 - Βραδινό, ποσότητες ίδιες με το μεσημεριανό, τρόφιμα αντίστοιχα.

    όπως βλέπετε έχει κενά το πρόγραμα, και για όσους ρωτήσετε, προς το παρόν δεν πάω γυμναστήριο, αλλά αύριο - μεθάυριο θα ξεκινήσω.

    1) Είμαι πολλές ώρες στο πανεπιστήμιο, τρέξιμο με πρακτικές, πηγαίνω 9 το πρωί τελειώνω 7 το βράδι. Ε πώς ακριβώς να τηρήσω πρόγραμα; Μου χουν πει "Αρκεί να μην πεινάς", αλλά δε μπορώ να τη βγάζω και με σάντουιτς συνέχεια. Επίσης φαντάζομαι ότι θα προτείνετε το εξής: "Ταπεράκι". Παιδιά λυπάμαι, αλλά απλά κομπλάρω να βγάλω απο την τσάντα ταπεράκι και να έχω μαζι μου μια μυρωδιά φαγητίλας στην πρακτική :p

    2) Θέλω μαγεία, έτσι θα ακουστεί. Πώς μπορώ να κερδίσω όγκο πολύ γρήγορα; Είπα στον εαυτό μου ότι αν δε βάλω όγκο, παραλία δεν πάω αυτό το καλοκαίρι -και να παρει ευχή 1 μήνας έμεινε- (που συνεπάγεται βρίσιμο από την παρέα)!

    3) Δε βρίσκω γυμναστήριο κοντά στο σπίτι μου, είχα ένα (στο οποίο πήγαινα πέρυσι, αλλα δεν τρελάθηκα). Σε αποστάσεις που έχω περπάτημα πάνω απο 2 στάσεις αστικού (με δεδομένα Θεσσαλονίκης), αρχίζω να πεινάω. Πώς να αποφύγω αυτό το αίσθημα αδυναμίας, ενώ πριν απο μία ώρα ένιωθα σκασμένος;

    4) Κανόνας 1ος για όγκο: Τρώγε, τρώγε, τρώγε. Έλα ντε που δε μπορώ να τρώω τόσο πολύ (όσο θα χρειαζόταν), νιώθω αηδία, όταν πιέζω τον εαυτό μου να φάει πολύ.

    5) Κυρίως θέλω να φουσκώσει στήθος, δικέφαλοι, τρικέφαλοι, κοιλιακοί και αυτό το "\/" στη λεκάνη. Αυτό το τελευταίο, με τι ασκήσεις το πετυχαίνω. Λόγω αδυναμίας, έχω ένα φυσικο V, αλλά σαφώς θέλω να το κάνω πιο έντονο.

    6) όταν γυμνάζω πόδια με βάρη, παρατηρώ ότι με πάνω από 3 επαναλήψεις κουράζομαι. Βάζω πολύ λίγα κιλά και συνεχίζω να κουράζομαι. α) Πώς παίρνω όγκο στα πόδια (βλ. μπούτια) και β) γιατί αυτή η αδυναμία;

    7) Συμβουλές για να αποφύγω την ανία που με πιάνει με τη νοοτροπία του γυμναστηρίου; :) Πάω καθαρά για αυτό που θέλω να πετύχω, και πολλές φορές με πιάνει αγγαρία, του τύπου "ωωωχ, γυμναστήριο τώρα, χμ, κάτσε να πάρω τον Κώστα για καφέ". Στα πρώτα σας βήματα φαντάζομαι πολλοί το είπατε, δέιξτε μου έλεος..!

    Βασικά ένα κάρο ερωτήσεις έχω ακόμη, αλλά ας απαντηθούν πρώτα αυτές..

    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και την όποια απάντηση.
    Last edited by Pharaoh; 11-05-11 at 21:28.

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Φίλε μου μας βάζεις δύσκολα αλλά όχι ακατόρθωτα. Τα δικά μου με κόκκινο.

    1) Είμαι πολλές ώρες στο πανεπιστήμιο, τρέξιμο με πρακτικές, πηγαίνω 9 το πρωί τελειώνω 7 το βράδι. Ε πώς ακριβώς να τηρήσω πρόγραμα; Μου χουν πει "Αρκεί να μην πεινάς", αλλά δε μπορώ να τη βγάζω και με σάντουιτς συνέχεια. Επίσης φαντάζομαι ότι θα προτείνετε το εξής: "Ταπεράκι". Παιδιά λυπάμαι, αλλά απλά κομπλάρω να βγάλω απο την τσάντα ταπεράκι και να έχω μαζι μου μια μυρωδιά φαγητήλας στην πρακτική :p

    Καταρχάς το δεκατιανό σου είναι πολύ φτωχό. Αναγκαστικά για να πετύχεις τον στόχο σου πρέπει να κάνεις κάποιες θυσίες και να ανεχτείς κάποια γεύματα. Καταλαβαίνω αυτό που λες για το τάπερ οπότε δεν το προτείνω. Αλλά μπορείς να φτιάξεις ένα πιο πλούσιο σάντουιτς (π.χ. 1 φέτα τυρί + φιλέτο κοτόπουλο ή cottage + κοτόπουλο). Αν το πλούσιο σάντουιτς είναι θέμα τότε κράτα το όπως το έχεις και πρόσθεσε ένα μπουκάλι γάλα (500μλ) χαμηλών λιπαρών και μια χούφτα ξηρούς καρπούς.

    2) Θέλω μαγεία, έτσι θα ακουστεί. Πώς μπορώ να κερδίσω όγκο πολύ γρήγορα; Είπα στον εαυτό μου ότι αν δε βάλω όγκο, παραλία δεν πάω αυτό το καλοκαίρι -και να παρει ευχή 1 μήνας έμεινε- (που συνεπάγεται βρίσιμο από την παρέα)!

    Ο όγκος όπως και η γράμμωση δεν έρχονται ραγδαία. Έχεις λάθος φιλοσοφία, από την στιγμή που δεν βάζεις κιλά εύκολα θα είχα στόχο του χρόνου το καλοκαίρι.

    3) Δε βρίσκω γυμναστήριο κοντά στο σπίτι μου, είχα ένα (στο οποίο πήγαινα πέρυσι, αλλα δεν τρελάθηκα). Σε αποστάσεις που έχω περπάτημα πάνω απο 2 στάσεις αστικού (με δεδομένα Θεσσαλονίκης), αρχίζω να πεινάω. Πώς να αποφύγω αυτό το αίσθημα αδυναμίας, ενώ πριν απο μία ώρα ένιωθα σκασμένος;

    Πολύ περπάτημα = περισσότερες καύσεις = μεγαλύτερη ανάγκη σε θερμίδες. Άρα την ώρα που πας για προπόνηση φάε 1 σάντουιτς ή 1-2 φρούτα + γάλα (αν είχες συμπλήρωμα τότε συμπλήρωμα πρωτεΐνης) ή κάτι σε κρέας.
    Ή φάε πιο αργά και ξεκίνα αμέσως.


    4) Κανόνας 1ος για όγκο: Τρώγε, τρώγε, τρώγε. Έλα ντε που δε μπορώ να τρώω τόσο πολύ (όσο θα χρειαζόταν), νιώθω αηδία, όταν πιέζω τον εαυτό μου να φάει πολύ.

    Κανόνας 1ος για όγκο: οι θερμίδες που βάζεις να είναι περισσότερες απ' όσες καις. Άρα το "τρώγε τρώγε τρώγε" μπορεί να γίνει "πιες πιες πιες" ;)
    Όταν δεν μπορείς να φας τότε κάνε υγρό γεύμα.


    5) Κυρίως θέλω να φουσκώσει στήθος, δικέφαλοι, τρικέφαλοι, κοιλιακοί και αυτό το "\/" στη λεκάνη. Αυτό το τελευταίο, με τι ασκήσεις το πετυχαίνω. Λόγω αδυναμίας, έχω ένα φυσικο V, αλλά σαφώς θέλω να το κάνω πιο έντονο.
    6) όταν γυμνάζω πόδια με βάρη, παρατηρώ ότι με πάνω από 3 επαναλήψεις κουράζομαι. Βάζω πολύ λίγα κιλά και συνεχίζω να κουράζομαι. α) Πώς παίρνω όγκο στα πόδια (βλ. μπούτια) και β) γιατί αυτή η αδυναμία;

    Γενικά ψάξου για προγράμματα δύναμης. Τώρα που είσαι αρχάριος θα σου δώσουν μεγάλη ώθηση. Θα δουλέψεις τις βασικές ασκήσεις. Έχουν νορμάλ όγκο προπόνησης και σου δίνουν χρόνο για ανάρρωση.
    Eat, train, sleep = grow
    Ξεκίνα με αναζήτηση στο google: "starting strenght, 5/3/1 wendler's, stronglifts" είναι ότι πρέπει και τα 3.


    7) Συμβουλές για να αποφύγω την ανία που με πιάνει με τη νοοτροπία του γυμναστηρίου; :) Πάω καθαρά για αυτό που θέλω να πετύχω, και πολλές φορές με πιάνει αγγαρία, του τύπου "ωωωχ, γυμναστήριο τώρα, χμ, κάτσε να πάρω τον Κώστα για καφέ". Στα πρώτα σας βήματα φαντάζομαι πολλόι το είπατε, δέιξτε μου έλεος..!

    Αυτό μόνο εσύ μπορείς να το φτιάξεις. Σκέψου τον στόχο σου και πόσο σε καίει να τον πετύχεις (με την ευκαιρία, τα προγράμματα δύναμης θα σου δώσουν ωραία κίνητρα)
    Γνωρίζεις ότι και η διατροφή έχει κενά.
    Κάνε ένα search στο φόρουμ, στο τομέα των διατροφών και διάβασε τα "sticky" θέματα.

  3. #3
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Καλως ηρθες κατ αρχην στην παρεα μας!

    Αν μου επιτραπει η γνωμη μου,για μενα hardgainers ειναι οι bodybuilders(οχι απαραιτητα επαγγελματιες,αλλα κ απλοι ασκουμενοι που χτιζουν το σωμα τους)οπου εχουν φτασει στα ορια των δυνατοτητων τους κ δεν μπορουν πια να κερδισουν ευκολα μυικο ιστο.
    Τα ατομα με γρηγορο μεταβολισμο,απλα φτανει να ξεπερνουν σε θερμιδες που λαμβανουν απο την τροφη τους καθε μερα, τις θερμιδες που καινε ολη την ημερα απο τον βασικο μεταβολισμο τους κ τις καυσεις τους μαζι ,να λαμβανουν τις απαραιτητες για το σωμα τους ποσοτητες σε πρωτεινες,λιπαρα κ υδατανθρακες κ σιγα σιγα θα ερθουν τα κερδη σε μυικη μαζα,σε συνδιασμο παντα με σωστη προπονηση με αντιστασεις.Απο εκει κ περα οι ποσοτητες που αναφερεις ειναι λιγο αυθαίρετες κ δεν μπορουμε να προσδιορισουμε κ πολλα με τις ποσοτητες μια κουπαρα δημητριακα ή μια μπριζολα....

    Κατα την γνωμη μου προσπαθησε να εισαι πιο ακριβής με τις θερμιδες που χρειαζεσαι με βαση τον βασικο σου μεταβολισμο κ τις καυσεις σου,οπως κ με το διατροφικο πλανο που θα κανεις με τις θερμιδες που θα λαμβανεις αλλα κ απο που(ποιες τροφες) θα τις λαμβανεις.
    Last edited by bigsteve; 11-05-11 at 22:17.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ένας ήχος από τον ώμο
    By magman in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 25-01-09, 01:24
  2. Ένας φίλος
    By Drag in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 2
    Last Post: 13-06-08, 03:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •