Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: ΗΙΙΤ vs μεσαιας εντασης vs χαμηλης εντασης

Voters
99. You may not vote on this poll
  • HIIT

    48 48.48%
  • Μεσαιας εντασης

    40 40.40%
  • Χαμηλης εντασης

    11 11.11%
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 73
  1. #31
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Eddie View Post
    Εχεις δοκιμασει??Βασικα για carb cycling εχω ακουσει καλα λογια απο ατομα που εκαναν,αλλα απ την αρχη της διαιτας τους και οχι για ξεκολλημα.Αν και ευελπιστω οτι δε θα χρειαστει..μιας και εχω χασει ηδη περιπου 9 κιλα και απομενουν αλλα 4 το πολυ 5..ενας μηνας περιπου δλδ.
    Ναι Βασίλη. Πέρυσι έκανα μόνο carb cycling. 2 μήνες γεμάτους. Ούτε καν υποψία στασιμότητας. Σταθερή απώλεια !! Απλά φέτος δεν μου χρειάστηκε προς το παρόν... Μένω απλά υποθερμιδικός και βλέπω...
    Εσύ βλέπω ότι ξέρεις το σώμα σου, οπότε βλέπεις και κάνεις. Ανάλογα... Ίσως να μη σου χρειαστεί....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  2. #32
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Ναι Βασίλη. Πέρυσι έκανα μόνο carb cycling. 2 μήνες γεμάτους. Ούτε καν υποψία στασιμότητας. Σταθερή απώλεια !! Απλά φέτος δεν μου χρειάστηκε προς το παρόν... Μένω απλά υποθερμιδικός και βλέπω...
    Εσύ βλέπω ότι ξέρεις το σώμα σου, οπότε βλέπεις και κάνεις. Ανάλογα... Ίσως να μη σου χρειαστεί....
    Mπα...δε γνωριζω ακομα το σωμα μου,2η αποπειρα διαιτας ειναι αυτη (σωστης γιατι εχω χασει αρκετες φορες κιλα-μαζα κλπ).Ωραια τοτε..ενα ακομα θετικο feedback!!!

  3. #33
    Pumping Iron
    Join Date
    09-04-11
    Location
    Αθηνα -Χανια
    Posts
    288

    Default

    Quote Originally Posted by zog89 View Post
    Όσο για το ΗΙΙΤ σήμερα είναι η 6η μέρα που έκανα το Insanity , σαν πρωινη αεροβια νηστικος.Νομίζω είναι άλλη φάση,έχω σταματήσει το γυμναστήριο,και μέχρι της 5 που θα φύγω απο τσεχία θα κάνω αυτό το προγραμματάκι.είναι η πρωτη φορα που κανω ΗΙΙΤ και την πρωτη μερα νομιζα θα μεινω στον τοπο!Αλλα τωρα ειμαι οκ.Σου δίνει πολυ ενεργεια κτλ.μαλλον θα το βαλω σαν αεροβια 3 φορες την βδομαδα οταν γυρισω ελλαδα.
    μια παρακληση φιλε μου.μπορεις να γραψεις λιγα στοιχεια για το insanity?δεν το εχω ξανακουσει
    και βλεπω οτι το υποστηριζεις αρα εχεις δει αποτελεσματα

  4. #34
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    εγω παλι μεσαιας ειμαι απο 30λεπτο και πανω. με 8.5 ταχυτητα στον διαδρομο και με παλμους 120-130 . ( ηλικια 20) . το χιτ μαρεσει αλλα θελει ορεξη και χρονομετρησεις το οποιο δεν το μπορω. σιγουρα ομως μαρεσει οταν συνδυαζετε με πολεμικη τεχνη ;)

  5. #35
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    ΕΓω παντως κανω μεσαιας γιατι η υψηλης εντασης HIIT μου φαινεται περιπλοκη κ φοβαμαι μην κανω καμια μ....ια:Ρ

  6. #36
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Βρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι σε σχέση με την ΗΙΙΤ.
    Σήμερα την εφάρμοσα για πρώτη φορά με παλμογράφο. Αποφάσισα να κάνω την εναλλαγή 30'' στο 90% και 45'' στο 65%.
    Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου το 90% των μέγιστων παλμών μου είναι στους 177 παλμούς και το 65% στους 128 παλμούς.

    Καταρχάς καθότι κάνω πρωί γυμναστική μετά από καφέ είχα μια σχετική ταχυκαρδία και όταν άνοιξα τον παλμογράφο ενώ περπατούσα έγραφε 110 παλμούς....???? (ήμουν και λίγο αγχωμένη είναι η αλήθεια)

    Δεύτερον αφού έπιασα την πρώτη φορά τους 177 παλμούς και ήμουν έτσι για 30'' τα επόμενα 45'' υποτίθεται ότι έπρεπε να ξαναρίξω τους παλμούς μου στους 128 και πάει λέγοντας....Όμως δεν μπόρεσα με τίποτα να τους ρίξω τόσο χαμηλά... Μετά από τα 30'' στους 177 έκανα 1 λεπτό πολύ ελαφρύ τζοκινγκ και κατάφερα να τους ρίξω μέχρι τους 160. Και αφού έπιασα 160 άρχισα να μετράω 45''.

    Τα έκανα σαλάτα? Μετά από τα 30'' υψηλής έντασης αρχίζω να μετράω κατευθείαν 45'' ενω παράλληλα χαμηλώνω τον ρυθμό τρεξίματος αγνωώντας τον παλμογράφο ή περιμένω να πέσουν οι παλμοί όσο γίνεται και μετά αρχίζω να μετράω 45''?

  7. #37
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πως να μην έχεις ταχυκαρδία αφού κανείς ΗΙΙΤ με άδειο στομάχι;! Δεν έχει νόημα να το κανείς.

  8. #38
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Όχι σήμερα έφαγα πρωινο κανονικά.

  9. #39
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    ti na kano ..δυο φορες το εxω παθει στα 2 τελευταια χρονια και δυστυχως επιβεβαιωνει τα λογια της Μanoulas , και τις φορες ειχα κοψει αποτομα θερμιδες μπαινοντας στι γραμμωση !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  10. #40
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Πρώτη φορά το ακούω αυτό...... Δεν ήξερα ότι μπορεί να προκληθεί έτσι ταχυκαρδία....
    Τεσπα... παθαίνεις για να μαθαίνεις.... έχω αλλάξει ήδη το διατροφικό μου πλάνο αυξάνοντας τις θερμίδες μου...

  11. #41
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    Πρώτη φορά το ακούω αυτό...... Δεν ήξερα ότι μπορεί να προκληθεί έτσι ταχυκαρδία....
    Τεσπα... παθαίνεις για να μαθαίνεις.... έχω αλλάξει ήδη το διατροφικό μου πλάνο αυξάνοντας τις θερμίδες μου...
    Γιατι σου κανει παραξενο ?
    Οταν εσυ πιεζεις τον σωμα σου να ανταπεξελθει σε μια βαριας μορφης ασκηση και "αυτο" υστερει απο ενεργεια τοτε αρχιζει να σου χτυπα καμπανακια , σε προειδοποιει με τον τροπο του !!!
    Αυτα τα σημαδια ειναι καθοριστικο να ξερουμε να τα "διαβαζουμε" , και μονο τοτε ερχονται σωστα και μονιμα αποτελεσματα .
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  12. #42

    Default

    Για να μην ανοίξω νέο θέμα ρωτάω εδώ...

    Είμαι σε φαση που θέλω να κάψω όσο περισσότερο λίπος μπορώ. Μέχρι τώρα έκανα 2 φορές την εβδομάδα αερόβια, περίπου μισή ώρα και 2-3ς σκέτη αερόβια....

    Αν αλλάξω την αερόβια μετά τα βάρη σε hiit θα έχω καλύτερα αποτελέσματα; αξίζει τον κόπο; είναι σωστό να κάνεις hiit μετά τα βάρη ή θα πέσω κάτω?

  13. #43
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    ΗΙΤ μετα τα βαρη ειναι λαθος κατ εμε...
    Get big or die trying!

  14. #44
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    ΗΙΤ μετα τα βαρη ειναι λαθος κατ εμε...
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  15. #45

    Default

    Quote Originally Posted by ti_na_kano View Post
    Βρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι σε σχέση με την ΗΙΙΤ.
    Σήμερα την εφάρμοσα για πρώτη φορά με παλμογράφο. Αποφάσισα να κάνω την εναλλαγή 30'' στο 90% και 45'' στο 65%.
    Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου το 90% των μέγιστων παλμών μου είναι στους 177 παλμούς και το 65% στους 128 παλμούς.

    Καταρχάς καθότι κάνω πρωί γυμναστική μετά από καφέ είχα μια σχετική ταχυκαρδία και όταν άνοιξα τον παλμογράφο ενώ περπατούσα έγραφε 110 παλμούς....???? (ήμουν και λίγο αγχωμένη είναι η αλήθεια)

    Δεύτερον αφού έπιασα την πρώτη φορά τους 177 παλμούς και ήμουν έτσι για 30'' τα επόμενα 45'' υποτίθεται ότι έπρεπε να ξαναρίξω τους παλμούς μου στους 128 και πάει λέγοντας....Όμως δεν μπόρεσα με τίποτα να τους ρίξω τόσο χαμηλά... Μετά από τα 30'' στους 177 έκανα 1 λεπτό πολύ ελαφρύ τζοκινγκ και κατάφερα να τους ρίξω μέχρι τους 160. Και αφού έπιασα 160 άρχισα να μετράω 45''.

    Τα έκανα σαλάτα? Μετά από τα 30'' υψηλής έντασης αρχίζω να μετράω κατευθείαν 45'' ενω παράλληλα χαμηλώνω τον ρυθμό τρεξίματος αγνωώντας τον παλμογράφο ή περιμένω να πέσουν οι παλμοί όσο γίνεται και μετά αρχίζω να μετράω 45''?
    Μήπως θα έπρεπε να περπατάς για να ριξεις τους παλμους σου στους 128; Εγω παντως, όταν ξεκίνησα hiit εκανα πιο ήπιο προγραμμα απο αυτο που λες...

  16. #46

    Default

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

    Τι προτείνετε; να συνεχίσω απλά την 30λεπτη αερόβια μετά τα βάρη;;

    Να την σταματήσω και να προσθέσω βραδινή hiit;

    Να τα συνδυάσω πρωί βράδυ;;

    Και 15 λεπτά με τέμπο 1:2 είναι καλά;;

  17. #47

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    Μεταξυ μας βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος ετσι.Κανε 30λεπτη αεροβια ,σε ρυθμο που να σου επιτρεπει να μιλας με καποιον διπλα σου, μετα τα βαρη σου και σε καποια μερα που θα εισαι οφφ απο γυμναστηριο κανεις διαλειμματικη!
    Να θυμασαι οτι δεν ειναι αξιοπιστοι ολοι οι παλμογραφοι και πως εχεις φτασει στο 80 με 90% των παλμων σου μπορει να στο δειξουν και οι ανασες σου,απλα λιτα και απαιρητα!

  18. #48
    Junior Bodybuilder gio ko's Avatar
    Join Date
    01-06-12
    Location
    ? - ΛΕΥΚΑΔΑ
    Posts
    152

    Default

    μεσαια ενταση..βασικα να κοιταμε οι παλμοι μας να μην ξεπερνανε το 220-την ηλικια μας!
    BBing...

  19. #49

    Default

    Συμφωνω με τη Μαρβιν! Βεβαια εμενα με βοηθησε το καρδιοσυχνομετρο να γνωριζω σε ποιους παλμους, δηλαδη με ποιο ρυθμο να εκτελω το αεροβιο μου αναλογα με τους στοχους μου.Επισης οσες φορες εκανα hiit το βραδυ καθυστερουσε να με παρει ο υπνος....οσο για το προγραμμα διαλλειματικης προπονησης υπαρχουν πολλες παραλαγες!

  20. #50
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by cdangelcd View Post

    Τι προτείνετε; να συνεχίσω απλά την 30λεπτη αερόβια μετά τα βάρη;;

    Να την σταματήσω και να προσθέσω βραδινή hiit;

    Να τα συνδυάσω πρωί βράδυ;;

    Και 15 λεπτά με τέμπο 1:2 είναι καλά;;
    3 αερόβιες μέτριας έντασης μετά από βάρη, και 1-2 ΗΙΙΤ είναι υπερ-αρκετά ! Άσε τις διπλές αερόβιες..... Το τέμπο σου στην ΗΙΙΤ, μπορεί να είναι 1 λεπτό τρέξιμο, κα ιμισό λεπτό χαλάρωση ενδιάμεσα. Τα 15 λεπτά είναι ΟΚ σαν χρόνος.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  21. #51
    Pumping Iron ti_na_kano's Avatar
    Join Date
    14-03-13
    Posts
    409

    Default

    Quote Originally Posted by manos215 View Post
    Μήπως θα έπρεπε να περπατάς για να ριξεις τους παλμους σου στους 128; Εγω παντως, όταν ξεκίνησα hiit εκανα πιο ήπιο προγραμμα απο αυτο που λες...
    Θα το δοκιμάσω και αυτό μπας και τους ρίξω τόσο χαμηλά.
    Σύμφωνα με όσα μου είπαν και τα παιδιά παραπάνω έφτεγε και η ελλειπής διατροφή μου και η καθημερινή αερόβια. Πλέον έχω φτιάξει τη διατροφή μου αυξάνοντας λίγο τις θερμίδες και έβαλα την αερόβια μέρα παρά μέρα μόνη της. Αύριο θα ξαναδοκιμάσω ΗΙΙΤ, θα δώ πως θα πάει και θα γράψω τις παρατηρήσεις μου....: Ρ

  22. #52

    Default

    Καλη επιτυχια! Σιγουρα εδω στο φορουμ εχουμε βοηθηθεί πολύ!:)

  23. #53
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    HIIT χαλαρα ;)
    Σε ενα τεταρτακι εχεις ξεμπερδεψει..

  24. #54
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    παιδια για αρχαριους τι προτεινεται?να φανταστ αεροβια μετριας εντασης?

  25. #55
    Pumping Iron sofi12345's Avatar
    Join Date
    10-04-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    356

    Default

    Εγώ προτιμώ jogging 3 με 5 φορές την βδομάδα από 15 η 30 λεπτα .
    "Strength does not come from winning. your struggles develop your strengths.
    When you go through hardships and decide not to surrender, that is strength

  26. #56
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by sofi12345 View Post
    Εγώ προτιμώ jogging 3 με 5 φορές την βδομάδα από 15 η 30 λεπτα .
    Να σου πω την αληθεια, και εγω εκει το γυρισα τωρα τελευταια. Επεσε πολυ διαβασμα τωρα πριν το τελος και απο ΗΙΙΤ κανω τρεξιματακι 3 φορες την εβδομαδα απο 20 λεπτακια

  27. #57
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Ζεφιρυ City, Greece.
    Posts
    881

    Default

    Εγω καθως για HIIT απο οτι φαινετε αν και στον καθρεφτη δουλευει με διαφορα καλλιτερα δεν ειμαι ετοιμος καθως ναι μεν σε 2-3 ημερες εχω κανει οτι θα εκανα σε 7 αλλα την 4η θα αναγκαστω να σταματισω για αλλες 7 απο τα καλαμια μου χανοντας προπονισης και τελικα πηγενοντας πισω :( , την λυση την βρικα με ενα tempo 2 λεπτα περπατιμα 4 μεσαια ενταση 2 λεπτα περπατημα 4 μεσαια 2 λεπτα περπατημα διαλειμα για διατασεις 2 λεπτα περπατημα 4 λεπτα μεσαια ενταση και συνεχιζω ετσι για 30 mins 4η ημερα και δεν ποναω :) αν και νομιζω οτι το βασικο ειναι οτι προσθεσα ΠΟΛΛΕΣ διατασεις πριν και ενδιαμεσα και δεν ποναω και οχι το Tempo . Ετσι για την ιστορια πριν ηταν 2 mins στο 5 1-2 (οσο ευγενε στο 10) κτλ κτλ για 20 mins μετα απο 5 λεπτα στο 5 . Τωρα το tempo ειναι 2 λεπτα στο 5 μέτα 4 στο 8 οπως περιεγραψα πριν

  28. #58
    Advanced Bodybuilder anna girlrider's Avatar
    Join Date
    21-03-13
    Location
    Πυργος Ηλειας
    Posts
    872

    Default

    εγω την εχω ενταξει μια φορα την εβδομαδα στο προγραμμα μου,σε μερα που ειμαι Off απο βαρη κ μακρυα απο την προπονηση των ποδιων,τις υπολοιπες μετα τα βαρη παλι ανηφορικο jogging μετριας εντασης,δλδ κραταω παλμους ως 150max...πριν δυο εβδομαδες το εκανα αυτο και διαπιστωνω οτι στρεσαρει καταπληκτικα τους κοιλιακους,οποτε λεω να το κρατησω ετσι ελπιζοντας να αντεξουν τα ποδια...κανω σε ανηφορικο 4% κλιση 30'' να φτασουν οι παλμοι 170+ κ 1'λεπτο περπατημα να πεσουν στους 120 πρπ για ενα 25λεπτο!βγαινουν 8 σπριντ!θα ηθελα γνωμες σας!

  29. #59
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Ζεφιρυ City, Greece.
    Posts
    881

    Default

    Καλλίτερα να μην περνάς το 80 % των μέγιστων καρδιακών παλμών , οπου μέγιστο 220-ηληκια δλδ αν εισαι 20 χρονων 160 αν γυμνάζεσαι χρόνια και εχεις περάσει πρόσφατα απο καρδιολογικό έλεγχο να πας στο 85 %
    Last edited by mrkaza; 11-04-13 at 13:37.

  30. #60
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default

    Παιδια ειχα διαβασει καπου οτι με το HIIT καις και γλυκογόνο ενω με την μερτια ένταση καις πιο πολύ λίπος και αρα προτείνουμε την μετρια ένταση ισχύει κάτι τέτοιο;
    Feel save sleep with a Bodybuilder!


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. HIIT ή Αερόβια Μέτριας Έντασης; - Συζήτηση
    By GRF in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 07-05-09, 07:00
  2. Κυκλικο προγραμμα υψηλης εντασης.
    By sersemis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 07-09-07, 18:15
  3. HIIT ή Αερόβια Μέτριας Έντασης;
    By GRF in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 11-06-06, 03:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •