Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: ΗΙΙΤ vs μεσαιας εντασης vs χαμηλης εντασης

Voters
99. You may not vote on this poll
  • HIIT

    48 48.48%
  • Μεσαιας εντασης

    40 40.40%
  • Χαμηλης εντασης

    11 11.11%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 73
  1. #1
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default HIIT vs χαμηλης εντασης vs μεσαιας εντασης αεροβια

    Ποια θεωρειτε οτι ειναι η καλυτερη για καυση λιπους?Και γιατι την προτιματε εναντι των αλλων?Προτιματε Διαλειμματικη υψηλης εντασης,jogging ή περπατημα?Και γιατι?
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Συνδιασμός όλων είναι το ιδανικό. Κάθε ένα έχει τα αρνητικά και τα θετικά του. Αλλά όποιο και να διαλέξουμε πρέπει να υπάρχει συνέπεια και να συνοδεύεται από δίαιτα για να έχουμε τα βέλτιστα αποτελέσματα.

  3. #3

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Συνδιασμός όλων είναι το ιδανικό. Κάθε ένα έχει τα αρνητικά και τα θετικά του. Αλλά όποιο και να διαλέξουμε πρέπει να υπάρχει συνέπεια και να συνοδεύεται από δίαιτα για να έχουμε τα βέλτιστα αποτελέσματα.
    Aκριβως οπως τα λες ειναι,παρεπιμπτοντως πολυ ωραια η φωτο σου kardoula.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σ'ευχαριστώ πολύ Ηρακλή!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    κ γω συμφωνω με την ειρηνη...
    αν κ προτιμω την χιτ λογω χρονου πολλες φορες
    edit:ωραια καρδουλοποζα ειρηνη :-)):-))
    Know your limits, never accept them.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σ'ευχαριστώ! Βρε συ Άλεξ, έχεις μια μουτζούρα στη μούρη! (σόρρυ για το οφτόπικ)

  7. #7
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Συνδιαμος παντα ειναι το καλυτερο ωστε να εκπλησσεις το σωμα σου.

    Υ.Γ. Καρδουλα τα σπαει και το χερι και το τραπεζι σου.....
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σ'ευχαριστώ ρε Σταύρο, το κατα δύναμην :D

  9. #9
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Xιτ δεν εχω κανει μεχρι στιγμης,αυτο που κανω ειναι μετριας εντασης για πολυ ωρα.Χαμηλης εντασης δε μου αρεσει..

  10. #10
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Πολλες φορες προτιμω 'ηπια' ΗΙΙΤ γτ βαριεμαι πολλη ωρα αεροβια κ στον ιδιο ρυθμο..

    Συχνα κανω 'hybrid' style, ΗΙΙΤ στην αρχη κ μετα μετρια ενταση..

    Μου φαινεται καλυτερα να βαλεις τις επιλογες μετρια-χαμηλη μαζι (η μονο μετρια), κ να βαλεις κ την επιλογη συνδιασμος..

  11. #11
    Pumping Iron boutsk's Avatar
    Join Date
    28-05-10
    Posts
    464

    Default

    Αυτά τα καταραμένα προγράμματα που έχουν οι διάδρομοι τα χρησιμοποιεί κανείς?

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by boutsk View Post
    Αυτά τα καταραμένα προγράμματα που έχουν οι διάδρομοι τα χρησιμοποιεί κανείς?
    Μα ποτέ όμως

  13. #13
    Pumping Iron boutsk's Avatar
    Join Date
    28-05-10
    Posts
    464

    Default

    ...και οι πιο σύγχρονοι έχουν πολλά!!!! Σαν να κάθεσαι μπροστά σε υπολογιστή είναι
    Last edited by boutsk; 21-05-11 at 00:42.

  14. #14

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    To ιδανικό για μένα προσωπικά είναι το αερόβιο χαμηλής έντασης.Ότι σου απορροφάει ενέργεια από τα βάρη δεν είναι ότι καλύτερο ιδιάιτερα σε περιόδους που είμαστε υποθερμιδικοί.Αν θεωρήσουμε ότι κάνουμε μια προπόνηση ποδιών την εβδομάδα,προσθέτοντας 2 προπονήσεις ΗΙΤ έχουμε ''φορτώσει'' τα πόδια μας με 3 προπονήσεις...δεν το κάνουμε όταν είμαστε υπερθερμιδικοί γιατί να το κάνουμε όμως όταν είμαστε υποθερμιδικοί και η ανάρρωση δεν είναι στα ίδια επίπεδα;
    To δεύτερο θεματάκι που έχω με την αερόβια υψηλής έντασης είναι ότι ουσιαστικά πολλοί λίγοι κάνουν πραγματικά υψηλής έντασης...άντε θα κάνουν ένα σπριντ,30 δευτ διάλειμμα μετά άλλο ένα,άλλα 30 δευτ διάλειμμα και εκεί τους παίρνει ο κατήφορος τόσο στην ένταση που κάνουν τα σπριντ όσο και στη διάρκεια των διαλειμμάτων που αυξάνονται στα 2-3-5 λεπτά...η τραγική ειρωνία είναι ότι παραπάνω λίπος καίνε με το ενδιάμεσο αερόβιο-ξεκούραση παρά με το HIT...
    Και μην ακούμε και βλέπουμε τους Sprinters και λέμε να κοίτα τι κάνει το HIT ρε φίλε παπάδες...κάνουν και βάρη και άλλου τύπου προπόνηση και οι περισσότεροι από αυτούς είχαν πριν ξεκινήσουν ένα σωματότυπο αρκετά εντυπωσιακό.Μπορεί να ήταν λιγότερο μυώδεις αλλά σίγουρα δεν ήταν και ποτέ στρουμπουλά αγοράκια...
    Για να κλείσω θέλω να πω καλό το HIT με την προυπόθεση ότι γίνεται ΣΩΣΤΑ και όχι παραπάνω απο 2 φορές την εβδομάδα και αυτό υπό προυποθέσεις και σε συγκεκριμένες στιγμές-φάσεις.

  15. #15

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Να προσθέσω επίσης ότι και η μεσαίας έντασης είναι εξαιρετική ιδιαίτερα για ανθρώπους που δεν έχουν να διαθέσουν πολύ χρόνο για αερόβιο.Πάλι με την προυπόθεση ότι μπορούν να διατηρήσουν ένα σχετικά γρήγορο τέμπο για διάστημα 20-40 λεπτών.

  16. #16
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Quote Originally Posted by PetexHLS View Post
    Να προσθέσω επίσης ότι και η μεσαίας έντασης είναι εξαιρετική ιδιαίτερα για ανθρώπους που δεν έχουν να διαθέσουν πολύ χρόνο για αερόβιο.Πάλι με την προυπόθεση ότι μπορούν να διατηρήσουν ένα σχετικά γρήγορο τέμπο για διάστημα 20-40 λεπτών.
    Γρηγορο ας πουμε,ποσο εννοεις περιπου??

    Εγω κανω 4 φορες τη βδομαδα 50-60 λεπτα με 8.2-8.5 χλμ/ωρα.Αυτο θεωρειται μεσαιας εντασης λογικα..η χαμηλης??

  17. #17

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Quote Originally Posted by Eddie View Post
    Γρηγορο ας πουμε,ποσο εννοεις περιπου??

    Εγω κανω 4 φορες τη βδομαδα 50-60 λεπτα με 8.2-8.5 χλμ/ωρα.Αυτο θεωρειται μεσαιας εντασης λογικα..η χαμηλης??
    Εξαρτάται σε τι ποσοστό της μέγιστης καρδιακής συχνότητας παίζεις...για σένα αυτό μπορεί να φαίνεται μεσαίας,για μένα είναι χαμηλής έντασης.Αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...

  18. #18

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Nα στο δώσω και με νούμερα.40-70% χαμηλής έντασης,70-80% μεσαίας έντασης,80-85% σχετικά υψηλή ένταση,85+ υψηλή ένταση

  19. #19
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Μαλιστα..ναι εχεις δικιο,για τους παλμους δε γνωριζω μιας και τρεχω εξω,αλλα θυμαμαι απ το διαδρομο που μετρουσε οτι επαιζα γυρω στους 160 παλμους..δλδ δεν ειναι και λιγοι.Εγω αυτο που σκεφτομαι ειναι οταν κολλησω και δε πεφτω αλλο,γιατι τωρα παω περιπου με 0.8-1 κιλο τη βδομαδα,να βαλω και/η χιτ στο προγραμμα γιατι 5ο μονοωρο δε παλευεται..

  20. #20
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Προσωπικά, κάνω μόνο μεσαίας έντασης αερόβια (75% ΜΗR).
    Χαμηλής έντασης, δε βρισκω το λόγο να κάνω. Είναι σαν να κάνεις βόλτα.
    ΗΙΙΤ δεν έχω κάνει μέχρι στιγμής, και δε με βλέπω να κάνω... Δε με εμπνέει.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  21. #21
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Χαμηλή καλή,αλλά με ένα φιλαράκι με φραπεδιά στο χέρι και κουβεντούλα :P

    Μεσαίας έντασης και για μένα για αρκετή ώρα πάνω απο το 45'λεπτο.

    Όσο για το ΗΙΙΤ σήμερα είναι η 6η μέρα που έκανα το Insanity , σαν πρωινη αεροβια νηστικος.Νομίζω είναι άλλη φάση,έχω σταματήσει το γυμναστήριο,και μέχρι της 5 που θα φύγω απο τσεχία θα κάνω αυτό το προγραμματάκι.είναι η πρωτη φορα που κανω ΗΙΙΤ και την πρωτη μερα νομιζα θα μεινω στον τοπο!Αλλα τωρα ειμαι οκ.Σου δίνει πολυ ενεργεια κτλ.μαλλον θα το βαλω σαν αεροβια 3 φορες την βδομαδα οταν γυρισω ελλαδα.
    Obese To Fit

  22. #22
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Quote Originally Posted by Eddie View Post
    Μαλιστα..ναι εχεις δικιο,για τους παλμους δε γνωριζω μιας και τρεχω εξω,αλλα θυμαμαι απ το διαδρομο που μετρουσε οτι επαιζα γυρω στους 160 παλμους..δλδ δεν ειναι και λιγοι.Εγω αυτο που σκεφτομαι ειναι οταν κολλησω και δε πεφτω αλλο,γιατι τωρα παω περιπου με 0.8-1 κιλο τη βδομαδα,να βαλω και/η χιτ στο προγραμμα γιατι 5ο μονοωρο δε παλευεται..
    Και οι παλμοί σχετικό είναι... Στην αρχή, ναι, πάμε με τον μπούσουλα 220-ηλικία=ΜΚΣ αλλά μετά από κάποιες προπονήσεις έχεις βελτιώσει την αερόβια ικανότητα σου άρα η παραπάνω εξίσωση παύει να ισχύει.
    Οπότε καταλήγουμε πάλι σε προπόνηση ενστίκτου. Όχι πως δεν συμφωνώ με τον Τάκη απλά θέλω να τονίσω πως κάποιος δεν πρέπει να πηγαίνει με τον παλμογράφο στο χέρι.

    Καταλαβαίνεις μετά από λίγο πόσο γρήγορα ή αργά πρέπει να τρέχεις/ περπατάς ώστε να είσαι στην κατηγορία που θες.



    Βασίλη όταν κολλήσεις τότε μπορεί να έχεις ρίξει πολύ χαμηλά το ποσοστό λίπους σου άρα οι όποιες αλλαγές γίνονται πιο αργά. Όπως έχουμε τα beginners gains έτσι έχουμε και το χάσιμο λίπους, πρώτα γρήγορα και μετά αργά (εξού και stubborn fat).
    Μην βάλεις 5ο μονόωρο αλλά μπορείς να αυξήσεις την ένταση σε αερόβια ή αναερόβια προπόνηση (π.χ. κάποια λεπτά πιο γρήγορο περπάτημα ή τεχνικές εξάντλησης στην προπόνηση) ή μπορείς να ρίξεις το φαγητό (μην το κάνεις αυτό).







    Για την ερώτηση του poll. Όλα καλά είναι και όλα εξαρτώμενα από την διατροφή, υπόλοιπη προπόνηση, όρεξη του ασκούμενου, γούστα του ασκούμενου και χρόνου που έχει να διαθέσει.

  23. #23
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Quote Originally Posted by sergoun View Post
    Βασίλη όταν κολλήσεις τότε μπορεί να έχεις ρίξει πολύ χαμηλά το ποσοστό λίπους σου άρα οι όποιες αλλαγές γίνονται πιο αργά. Όπως έχουμε τα beginners gains έτσι έχουμε και το χάσιμο λίπους, πρώτα γρήγορα και μετά αργά (εξού και stubborn fat).
    Μην βάλεις 5ο μονόωρο αλλά μπορείς να αυξήσεις την ένταση σε αερόβια ή αναερόβια προπόνηση (π.χ. κάποια λεπτά πιο γρήγορο περπάτημα ή τεχνικές εξάντλησης στην προπόνηση) ή μπορείς να ρίξεις το φαγητό (μην το κάνεις αυτό).
    Οντως Σεργιε..σε φαγητο ειμαι ηδη χαμηλα,και δε θελω να πεσω αλλο.Οχι πως πειναω,αλλα μετα νταξ..ξεφτιλλα.Δλδ αν και οταν κολλησω,λες να αυξησω την ενταση της αεροβιας,δλδ εκει που βγαζω σε μια ωρα 8.5χλμ να βγαζω 10 ας πουμε??

    Συμφωνειτε και σεις οτι οταν αυξανεις ετσι την ενταση δεν υπαρχει θεμα καταβολισμου??Γιατι πολλοι μου λενε πως ηδη κανω ζημια με τοσο τρεξιμο-ενταση-παλμους κλπ και μου λενε να το γυρισω σε περπατημα..αλλα εγω δε θελω.Γενικα ειμαι της αποψης οτι με αρκετη πρωτεινη,3γρ πχ που ειμαι τωρα δυσκολα καταβολιζεις..δε ξερω αν συμφωνειτε.

  24. #24
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Quote Originally Posted by Eddie View Post
    Οντως Σεργιε..σε φαγητο ειμαι ηδη χαμηλα,και δε θελω να πεσω αλλο.Οχι πως πειναω,αλλα μετα νταξ..ξεφτιλλα.Δλδ αν και οταν κολλησω,λες να αυξησω την ενταση της αεροβιας,δλδ εκει που βγαζω σε μια ωρα 8.5χλμ να βγαζω 10 ας πουμε??

    Συμφωνειτε και σεις οτι οταν αυξανεις ετσι την ενταση δεν υπαρχει θεμα καταβολισμου??Γιατι πολλοι μου λενε πως ηδη κανω ζημια με τοσο τρεξιμο-ενταση-παλμους κλπ και μου λενε να το γυρισω σε περπατημα..αλλα εγω δε θελω.Γενικα ειμαι της αποψης οτι με αρκετη πρωτεινη,3γρ πχ που ειμαι τωρα δυσκολα καταβολιζεις..δε ξερω αν συμφωνειτε.
    Βασίλη προσωπικά πιστεύω ότι καταβολισμός μπορεί να προέλθει από 3 πράγματα (κυρίως):
    α) διατροφή υποθερμιδική και πόσο μάλλον σε χαμηλά ή μέτρια ποσοστά πρωτεΐνης
    β) υπερπροπόνηση (γενική ή ειδική)
    γ) πολύ αερόβια, ειδικά τύπου LISS

    Ξεπερνάμε τον παράγοντα α αφού με 3γρ/ κιλό ΣΒ τουλάχιστον πρωτεϊνικά καλύπτεσαι. Αν και σαν φυσικός (όπως όλοι εμείς ο φυσικοί, δίαιτα γράμμωσης ισοδυναμεί ΚΑΙ με χάσιμο μυικής μάζας)
    Ξεπερνάμε τον παράγοντα β αφού δεν ξέρω τι προπόνηση κάνεις αλλά έχω πάρει μια γεύση και ΔΕΝ υπερπροπονήσε.

    Άρα πάμε στο γ, κάνεις 4 μονόωρα, πολύ θα το χαρακτήριζα αλλά εξαρτάται από τον κάθε άνθρωπο.
    Αν είναι να αυξήσεις την ένταση τότε γιατί δεν το κάνεις προοδευτικά, μην πας απότομα από τα 8.5χλμ στα 10χλμ.
    Παίξε λίγο με τις εντάσεις.
    Θα πρότεινα 2 στρατηγικές (αν θες να μείνεις σε τύπου LISS αερόβια):
    α) χρονομετρημένες ααποστάσεις. Βάζεις στόχο, π.χ. 5χλμ σε 20 λεπτά. Βάζεις κάτι εφικτό αλλά ταυτόχρονα δύσκολο, όταν πιάσεις τον στόχο θέτεις νέο (παράδειγμα: 6χλμ στα ίδια λεπτά)
    β) αφήνεις ίδια την απόσταση και σε ανύποπτα διαστήμα ανεβάζεις το τέμπο. Παράδειγμα, 2 γύροι χαλαρά 1 γύρος πιο γρήγορα.


    Όπως και να έχει, πιστεύω ότι ο φυσικός ασκούμενος από την στιγμή που μπαίνει σε διατροφή με μειωμένες θερμίδες τότε πρέπει να ξέρει πως θα καταβολίσει.
    Πόσο; πότε; και τι είναι καλύτερο, πάει ανάλογα το άτομο και την αυτοπαρατήρηση.

  25. #25

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Quote Originally Posted by Eddie View Post
    Οντως Σεργιε..σε φαγητο ειμαι ηδη χαμηλα,και δε θελω να πεσω αλλο.Οχι πως πειναω,αλλα μετα νταξ..ξεφτιλλα.Δλδ αν και οταν κολλησω,λες να αυξησω την ενταση της αεροβιας,δλδ εκει που βγαζω σε μια ωρα 8.5χλμ να βγαζω 10 ας πουμε??

    Συμφωνειτε και σεις οτι οταν αυξανεις ετσι την ενταση δεν υπαρχει θεμα καταβολισμου??Γιατι πολλοι μου λενε πως ηδη κανω ζημια με τοσο τρεξιμο-ενταση-παλμους κλπ και μου λενε να το γυρισω σε περπατημα..αλλα εγω δε θελω.Γενικα ειμαι της αποψης οτι με αρκετη πρωτεινη,3γρ πχ που ειμαι τωρα δυσκολα καταβολιζεις..δε ξερω αν συμφωνειτε.
    Όσον αφορά το φαγητό μπορείς να κάνεις διάφορα πράγματα.Εκτός από carb cycling όταν κολλήσεις που για μένα έχει πολύ μικρή αξία εκτός αν κάποιος δεν έχει μεγάλη ανοχή στους υδατάνθρακες μπορείς να κάνεις διάλειμμα στη δίαιτά σου πχ για μια εβδομάδα στις θερμίδες συντήρησής σου.Μπορείς ακόμα να παίξεις και με reverse dieting από ένα σημείο και μετά,,δηλαδή αυξάνοντας σταδιακά τις θερμίδες προς τα πάνω και ως δια μαγείας συνεχίζεις να καις λίπος.Πιστεύω το έχουμε δει όλοι αυτό αν το καλοσκεφτούμε.Εκεί που κάνουμε δίαιτα για ένα διήμερο τα κάνουμε όλα π$@#$@να διατροφικά και ω! τι παράδοξο 2-3 μετά όχι μόνο είμαστε μόνο πιο γεμάτοι και σφιχτοί χωρίς κατακράτηση νερού αλλά μπορεί να έχουμε χάσει και βάρος.

  26. #26

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Quote Originally Posted by sergoun View Post
    Βασίλη προσωπικά πιστεύω ότι καταβολισμός μπορεί να προέλθει από 3 πράγματα (κυρίως):
    α) διατροφή υποθερμιδική και πόσο μάλλον σε χαμηλά ή μέτρια ποσοστά πρωτεΐνης
    β) υπερπροπόνηση (γενική ή ειδική)
    γ) πολύ αερόβια, ειδικά τύπου LISS

    Ξεπερνάμε τον παράγοντα α αφού με 3γρ/ κιλό ΣΒ τουλάχιστον πρωτεϊνικά καλύπτεσαι. Αν και σαν φυσικός (όπως όλοι εμείς ο φυσικοί, δίαιτα γράμμωσης ισοδυναμεί ΚΑΙ με χάσιμο μυικής μάζας)
    Ξεπερνάμε τον παράγοντα β αφού δεν ξέρω τι προπόνηση κάνεις αλλά έχω πάρει μια γεύση και ΔΕΝ υπερπροπονήσε.

    Άρα πάμε στο γ, κάνεις 4 μονόωρα, πολύ θα το χαρακτήριζα αλλά εξαρτάται από τον κάθε άνθρωπο.
    Αν είναι να αυξήσεις την ένταση τότε γιατί δεν το κάνεις προοδευτικά, μην πας απότομα από τα 8.5χλμ στα 10χλμ.
    Παίξε λίγο με τις εντάσεις.
    Θα πρότεινα 2 στρατηγικές (αν θες να μείνεις σε τύπου LISS αερόβια):
    α) χρονομετρημένες ααποστάσεις. Βάζεις στόχο, π.χ. 5χλμ σε 20 λεπτά. Βάζεις κάτι εφικτό αλλά ταυτόχρονα δύσκολο, όταν πιάσεις τον στόχο θέτεις νέο (παράδειγμα: 6χλμ στα ίδια λεπτά)
    β) αφήνεις ίδια την απόσταση και σε ανύποπτα διαστήμα ανεβάζεις το τέμπο. Παράδειγμα, 2 γύροι χαλαρά 1 γύρος πιο γρήγορα.


    Όπως και να έχει, πιστεύω ότι ο φυσικός ασκούμενος από την στιγμή που μπαίνει σε διατροφή με μειωμένες θερμίδες τότε πρέπει να ξέρει πως θα καταβολίσει.
    Πόσο; πότε; και τι είναι καλύτερο, πάει ανάλογα το άτομο και την αυτοπαρατήρηση.
    Το liss είναι πολύ πολύ λιγότερο καταβολικό από ότι νομίζουμε ή μας έχουν κάνει να νομίζουμε.Δεν έχω πρόχειρη μια έρευνα και ένα πινακάκι να σου δείξω με αθλητές που έκαναν 4 διαφορετικά είδη αερόβιας και τι αποτελέσματα είχαν στη σύσταση του μυικού ιστού και στην απώλεια λίπους.Πάντως αυτό που θυμάμαι ήταν πως η απώλεια μυικής μάζας ήταν ελάχιστη με τη LISS.
    Kαι πολύ σωστά βέβαια είπες 4 ώρες είναι πολύ αλλά κάποιοι μπορεί να χρειαστούν πολυ περισσότερο....

  27. #27
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Παιδια σας ευχαριστω πολυ,εισαστε αρκετα κατατοπιστικοι!!!

    Σεργιε α+β τα ξεχναμε,γιατι ουτε κι εγω νομιζω πως υπερπροπονουμαι.Κανω μεν σχετικα μεγαλο ογκο προπονησης,5 φορες τη βδομαδα με 22-25 σετ και περιπου 70 λεπτα διαρκεια αλλα δε φτανω σε αποτυχια ολα τα σετ εννοειται,μονο τα 3/4 αυτων.

    Να μειωσω φαγητο θα ειναι μαλλον τελευταια λυση μια και ηδη για αρκετο διαστημα ημουν 1000 θερμιδες κατω απ τη συντηρηση..τωρα προφανως ειναι λιγοτερες αφου εχω χασει αρκετα κιλα.Αεροβιο επιπλεον δε μπαινει λεμε,οποτε παιζουμε με την ενταση της αεροβιας και τα βαρη.Αν χρειαστει,θα μειωσω λιγο τα διαλειματα και θα βαλω και σουπερ σετ-ντροπ σετ.

    Τακη μαλλον απ οτι φαινεται το carb cycling δε θα κανει και πολλα,οποτε το αφηνω και αυτο.Να παω ισοθερμιδικα για μια βδομαδα το εχω σκεφτει και μου φαινεται καλη λυση για ξεκολλημα,και σιγουρη.Πλεον δε με ενδιαφερει αν με παει και λιγο πισω γιατι λεω να το φτασω στα ακρα (αν μπορεσω) οποτε θα το τραβηξω οσο χρειαστει.

    Ευχαριστω και παλι παιδες

  28. #28
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις carb cycling. Νομίζω ότι θα δουλέψει καλά.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  29. #29
    Bodybuilding Newbie arisfwtis's Avatar
    Join Date
    07-07-10
    Posts
    23

    Default

    αμα κολλησεις μπορεις και να κοψεις αεροβια για καμια βδομαδα παραμενωντας στις ιδιες θερμιδες

    οταν το κανω δουλεψε και σε ενεργεια και σε ξεκολλημα

  30. #30
    Pumping Iron Eddie's Avatar
    Join Date
    04-09-10
    Location
    Hades
    Posts
    523

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις carb cycling. Νομίζω ότι θα δουλέψει καλά.

    Εχεις δοκιμασει??Βασικα για carb cycling εχω ακουσει καλα λογια απο ατομα που εκαναν,αλλα απ την αρχη της διαιτας τους και οχι για ξεκολλημα.Αν και ευελπιστω οτι δε θα χρειαστει..μιας και εχω χασει ηδη περιπου 9 κιλα και απομενουν αλλα 4 το πολυ 5..ενας μηνας περιπου δλδ.

    Quote Originally Posted by arisfwtis View Post
    αμα κολλησεις μπορεις και να κοψεις αεροβια για καμια βδομαδα παραμενωντας στις ιδιες θερμιδες

    οταν το κανω δουλεψε και σε ενεργεια και σε ξεκολλημα
    Σωστο κι αυτο..οτι θα ξεκολλησω ειναι σιγουρο,το θεμα ειναι να βρω τροπος να ξεκολλησω χωρις να υπαρξει αισθητη στασιμοτητα.


    Τεσπα,ολα υποθετικα ειναι παντα..ακομα δεν εχει ερθει η ωρα,και παρακαλαω να μην ερθει..


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. HIIT ή Αερόβια Μέτριας Έντασης; - Συζήτηση
    By GRF in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 07-05-09, 07:00
  2. Κυκλικο προγραμμα υψηλης εντασης.
    By sersemis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 07-09-07, 18:15
  3. HIIT ή Αερόβια Μέτριας Έντασης;
    By GRF in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 11-06-06, 03:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •