Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Bodybuilding Newbie "LaOstra"'s Avatar
    Join Date
    25-05-11
    Location
    Γαλάτσι,Αττική.
    Posts
    28

    Default Επιλογή πολεμικής τέχνης

    Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.Σκέφτομαι εδώ και έναν χρόνο να αρχίσω μια πολεμική τέχνη και το αποφάσισα για τον σεπτέμβριο.Όπως έγραψα και στο θέμα της γνωριμίας έχασα πολλά κιλά σε σύντομο χρονικό διάστημα με σκληρή προσπάθεια και προσπαθώ να κατανοήσω ποια πολεμική τέχνη θα μου πήγαινε περισσότερο.Υποκειμενικά πάντα απ'όσο μπορώ να κρίνω έχω δυνατά πόδια(το βλέπω και από το ποδόσφαιρο καθ'ότι αριστεροπόδαρος και αριστερόχειρας(όχι ότι παίζει κάποια σημασία αυτό)) και γενικά πιο πολλή μυική μάζα παρά ελαστικότητα.

    Αυτές που είχα στο μυαλό μου είναι:α)kick-boxing(αν και πέρυσι έπαθα ολική ρήξη έξω μηνίσκου στο αριστερό γόνατο και δεν ξέρω κατά πόσο θα ενδείκνυται το kick-boxing).
    β)πυγμαχία:νομίζω ότι λόγω σωματότυπου μου ταιριάζει αρκετά και επίσης με εξιτάρει η ιδιόρρυθμη πνευματικότητα που κουβαλάει η πυγμαχία.Για τις δύο πρώτες υπάρχει και μια από τις καλύτερες σχολές στην Ελλάδα στην περιοχή μου(Fight Club γαλατσίου).
    γ)Aikido ή Ninjutsu.Διαβάζω εδώ και καιρό βιβλία για την φιλοσοφία γενικά των ιαπωνικών πολεμικών τεχνών και όσον αφορά την πνευματικότητα τους μου ταιριάζουν πάρα πολύ.Στα μείον είναι βέβαια ότι λόγω σωματότυπου δεν έχω ελαστικότητα που πιστεύω ότι χρησιμεύει αρκετά στις συγκεκριμένες.

    Οποιαδήποτε πληροφορία χρειάζεστε για να μου προτείνετε κάτι ζητήστε την ή κάποια άλλη πολεμική τέχνη που μπορεί να μην ξέρω.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
    "Power is created in the mind, rooted in the feet, developed in the legs, directed by the hips, transferred through the torso, focused in the feet or hands and felt in the spirit."

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-04-11
    Posts
    22

    Default

    Κοιτα εγω προσωπικα δεν θα σου πρωτινα kick boxing λογο του μυνησκου κατα την αποψη μου η πυγμαχια η το aikido ειναι πιο καταληλα και εχουν και πολυ ενδιαφερον επισης μην σε ανησηχει η ελαστικοτητα το aikido και το box δεν χρηαζονται ιδιαιτερα πραγματα απο ελσατικοτητα
    Last edited by bobos; 26-05-11 at 16:26.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie MrRomeo's Avatar
    Join Date
    10-06-11
    Location
    Xanthi, Greece
    Posts
    71

    Default

    Taekwondo και ξερο ψωμι :)
    Lift Heavy Life is too Short to be Weak

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-06-11
    Posts
    10

    Default

    Mε προβλημα στον μυνισκο δεν νομιζω πως το taekwondo ειναι καλη ιδεα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ξεκινημα Πολεμικης τεχνης
    By mahecre in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 25
    Last Post: 27-01-09, 06:34
  2. επιλογη πολεμικης τεχνης
    By neos in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 04-11-06, 07:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •