Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default Τι κάνετε όταν οι καταστάσεις δεν επιτρέπουν γυμναστική?

    Είμαι απλά περίεργος να δώ πως αντιμετωπίζετε τις φάσεις που για κάποιο λόγο (που προφανώς δεν έχετε επιρροή) δεν μπορείτε να πάτε γυμναστηρίο ή στην καλύτερη πάτε αλλα καθυστερημένα.

    Παράδειγμα 1
    Άν λόγω δουλείας δε μπορείτε να φύγετε από το γραφείο πριν τις 10 το βράδυ, και χάσετε την προπόνηση σας, τι κάνετε? Και τι κάνετε και με τα γεύματα?

    Παράδειγμα 2
    Το ίδιο με από πάνω απλά σε αυτό το παράδειγμα καταφέρνετε να πάτε γυμναστήριο αλλά αντί 7 το απόγευμα πάτε 9 το βράδυ. Πώς αναδιοργανώνετε τα γεύματα?

    Παράδειγμα 3
    Όταν φεύγετε για διακοπές 3 εβδομάδες, πώς φροντίζεται την διατροφή σας και τί κάνετε με τις προπονήσεις?

    Είμαι σίγουρος μπορείτε να σκεφτείτε και άλλες υποχρεώσεις που καμιά φορά δεν σας επιτρέπει να γυμναστείτε. Πώς αντιδράτε?

  2. #2
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    για το 1-2 εγω απλα εχω να πω οτι ειναι θεμα μυαλου ολα... αμα δν κανω 6 γευματα θα παθω τπτ η θα καταβολισω? δν παιζει
    απλα θα κανω 2 γευματα μαζι... κ θα κατσω 1 ωρα να μασουλαω πανω απτα πιατα μπας κ τα καταπιω ολα... Αποψη μ ειναι οτι μετραει στο συνολο της ημερας να φαω ολο το γουρουνι τι αν ειναι σε 5 γευματα τι σε 2

    Οσο για το 3 απλα enjoy it απλα κοιτα τι μπορεις να τρως κ εκει
    What Drives U to Train?
    Cause sometimes you feel tired,
    feel weak, and when you feel weak, you feel like you wanna just give up.
    But you gotta search within you, you gotta find that inner strength
    and just pull that shit out of you and get that motivation to not give up
    and not be a quitter, no matter how bad you wanna just fall flat on your face and collapse.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie "LaOstra"'s Avatar
    Join Date
    25-05-11
    Location
    Γαλάτσι,Αττική.
    Posts
    28

    Default

    Και στις τρεις περιπτώσεις αλλά και τις μέρες που είσαι off από τις προπονήσεις θαρρώ πως θα πρέπει να ρίξεις τις θερμίδες που θα προσλάβεις την συγκεκριμένη μέρα.Να έχεις στο μυαλό σου δηλαδή δύο πλάνα διατροφής,ένα για τις μέρες που θα προπονείσαι το οποίο θα είναι ισοθερμιδικό ή και υπερθερμιδικό(ανάλογα τους στόχους σου) και ένα για τις μέρες που δεν θα προπονείσαι το οποίο θα είναι υποθερμιδικό.

    Τώρα όσον αφορά τον χρόνο θα συμφωνήσω με τον Alejandro,δεν νομίζω ότι παίζει τόσο μεγάλο ρόλο όσο νομίζεις μιας και μακροπρόθεσμα μετράει το ποσό πρωτεΐνης/λιπαρών/υδατανθράκων που κατανάλωσες και όχι τόσο το πότε.
    "Power is created in the mind, rooted in the feet, developed in the legs, directed by the hips, transferred through the torso, focused in the feet or hands and felt in the spirit."

  4. #4
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    Το θέμα είναι πως δε θα ξέρω από πριν αν θα τα καταφέρω να πάω για προπόνηση μια συγκεκριμένη μέρα. Δηλαδή μπορεί να μάθω στις 5 το απόγευμα οτι αντί να φύγω στις 5:30 θα χριαστεί να φύγω στις 11 το βράδυ. Όμως μέχρι τις 5 έτρωγα full τα γεύματα για την συγκεκριμένη μέρα.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie "LaOstra"'s Avatar
    Join Date
    25-05-11
    Location
    Γαλάτσι,Αττική.
    Posts
    28

    Default

    Quote Originally Posted by chris23_32 View Post
    Το θέμα είναι πως δε θα ξέρω από πριν αν θα τα καταφέρω να πάω για προπόνηση μια συγκεκριμένη μέρα. Δηλαδή μπορεί να μάθω στις 5 το απόγευμα οτι αντί να φύγω στις 5:30 θα χριαστεί να φύγω στις 11 το βράδυ. Όμως μέχρι τις 5 έτρωγα full τα γεύματα για την συγκεκριμένη μέρα.
    Άρα θα μπορούσες να έχεις απλά διαφορετικό απογευματινό και βραδινό για αυτές τις μέρες,κάτι πιο ελαφρύ ίσως.έχεις "δυνατά" γεύματα απόγευμα-βράδυ;
    "Power is created in the mind, rooted in the feet, developed in the legs, directed by the hips, transferred through the torso, focused in the feet or hands and felt in the spirit."

  6. #6
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    Τώρα φτίαχνω την διατροφή μου... http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26283

    Δεν πιστεύω ότι είναι πολύ δυνατά... ίσως κόψω κάποιο από τα ροφήματα πρωτείνης ή κατι τέτοιο.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie "LaOstra"'s Avatar
    Join Date
    25-05-11
    Location
    Γαλάτσι,Αττική.
    Posts
    28

    Default

    Ναι,μόλις το διάβασα,κομπλέ είναι.Εγώ στην θέση σου όταν δεν πήγαινα για προπόνηση θα έκοβα την πρωτεΐνη την καθαρή που παίρνεις πριν και μετά την προπόνηση(και εγώ σκέφτομαι να το κάνω μιας και θα αρχίσω και εγώ Whey).Βέβαια οι πιο έμπειροι θα μπορούν να σε βοηθήσουν πιο πολύ.
    "Power is created in the mind, rooted in the feet, developed in the legs, directed by the hips, transferred through the torso, focused in the feet or hands and felt in the spirit."

  8. #8
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    λοιπον εμενα μ φενονται ολα Οκ. Μερικα πραγματα θα μπορουσαν φυγουν αλλα σιγα τα ουα γενκα εχεις πολλες επιλογες κ ειναι καλο αυτο.
    της μερες χωρις προπονηση εγω δν θα επεινα το 1 ροφημα μετα απο προπονα κ θα ειχα λιγο - της θερμιδες γενικα...αν κ πολλες φορες μενουν ιδιες σε μενα αλλα τεσπα

    Εντιτ. με τετοια οργανωσει σε βλεπω να μν εχεις προβλημα με τους στοχους σου, Keep Walking!
    Last edited by Alejandro; 03-06-11 at 17:40.
    What Drives U to Train?
    Cause sometimes you feel tired,
    feel weak, and when you feel weak, you feel like you wanna just give up.
    But you gotta search within you, you gotta find that inner strength
    and just pull that shit out of you and get that motivation to not give up
    and not be a quitter, no matter how bad you wanna just fall flat on your face and collapse.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    Βασικά στο log μου έχω βάλει μόνο μιάς μέρας διατροφή για να πάρω σχόλια και να φτιάξω και την υπόλοιπη εβδομάδα. Κάπως έτσι θα είναι η διατροφή Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή. Τρίτι-Π.εμπτη που θα κάνω πρωινή αερόβια δε θα πέρνω τις 2 απογευματινές πρωτείνες.

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Προσπαθώ ανάλογα με τις περιστάσεις να προσαρμόζω και το πρόγραμμά μου. Αν για παράδειγμα γνωρίζω ότι εκείνη τη μέρα θα δουλέψω περισσότερο, τότε θα κανονίσω να πάω για προπόνηση άλλη στιγμή της μέρας. Αν δε γίνεται ούτε αυτό, τότε αναγκαστικά θα τη χάσω αλλά θα δω να την αναπληρώσω.

    Το ίδιο και με τα γεύματα κ τις διακοπές, προσαρμοστικότητα στις περιστάσεις και ο στόχος επιτυτχάνεται αρκεί να το θέλουμε.

  11. #11
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Συμφωνω με την Ειρηνη!
    Στο κατω κατω καλυτερα να χασεις μια προπονηση παρα να κανεις μια αποτυχημενη προπονηση.

  12. #12
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by chris23_32 View Post
    Είμαι απλά περίεργος να δώ πως αντιμετωπίζετε τις φάσεις που για κάποιο λόγο (που προφανώς δεν έχετε επιρροή) δεν μπορείτε να πάτε γυμναστηρίο ή στην καλύτερη πάτε αλλα καθυστερημένα.

    Παράδειγμα 1
    Άν λόγω δουλείας δε μπορείτε να φύγετε από το γραφείο πριν τις 10 το βράδυ, και χάσετε την προπόνηση σας, τι κάνετε? Και τι κάνετε και με τα γεύματα?

    Παράδειγμα 2
    Το ίδιο με από πάνω απλά σε αυτό το παράδειγμα καταφέρνετε να πάτε γυμναστήριο αλλά αντί 7 το απόγευμα πάτε 9 το βράδυ. Πώς αναδιοργανώνετε τα γεύματα?

    Παράδειγμα 3
    Όταν φεύγετε για διακοπές 3 εβδομάδες, πώς φροντίζεται την διατροφή σας και τί κάνετε με τις προπονήσεις?

    Είμαι σίγουρος μπορείτε να σκεφτείτε και άλλες υποχρεώσεις που καμιά φορά δεν σας επιτρέπει να γυμναστείτε. Πώς αντιδράτε?

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Προσπαθώ ανάλογα με τις περιστάσεις να προσαρμόζω και το πρόγραμμά μου. Αν για παράδειγμα γνωρίζω ότι εκείνη τη μέρα θα δουλέψω περισσότερο, τότε θα κανονίσω να πάω για προπόνηση άλλη στιγμή της μέρας. Αν δε γίνεται ούτε αυτό, τότε αναγκαστικά θα τη χάσω αλλά θα δω να την αναπληρώσω.

    Στο πρώτο παράδειγμα, θα συμφωνήσω με την Ειρήνη.


    Στο δεύτερο παράδειγμα, απλά θα βάλω άλλο ένα γεύμα μέχρι την προπόνηση.

    Στο τρίτο παράδειγμα που αναφέρεις, απλά θα κοιτάξω να τρώω όσο μπορώ πιο καθαρά και να κάνω τη διατροφή μου, στο μέτρο του εφικτού.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    02-01-11
    Posts
    362

    Default

    Για μενα bodybuilding δεν ειναι μονο γυμναστηριο,μηχανηματα και αλτηρες.Για μενα bodybuilding ειναι push ups(με καθε παραλλαγη),ασκησεις κοιλιακων,μονοζυγο.Οπου βρεθω μακρια απο το σπιτι μου θα ψαξω να βρω το κοντινοτερο μερος που θα μπορεσω να βρω ενα μονοζυγο,ειτε αυτο ειναι παιδικη χαρα ειτε κανα γερο δεντρο ειτε σε καποια πορτα που με βολευει.Προσωπικα εχω ξεχωριστο προγραμμα προπονησης με βαση τα παραπανω,που με καλυπτει απολυτα.Δεν μου αρεσει η δικαιολογια δεν υπαρχει γυμναστηριο δεν κανω προπονηση ή οτι δεν αξιζει προπονηση εκτος γυμναστηριου.Τα γευματα μου αλλαζουν,αντικαθιστανται με συμπληρωμα πρωτεινης(καποια) και σιγουρα πηγη υδατανθρακα(συνθετου) βρισκεις παντου απο ψωμι μεχρι να βρασεις λιγο ρυζι η πατατα η αν δεν μπορεις,αυτο που κανω εγω με τις ρυζογκοφρετες που παιρνω μαζι μου,παντου υπαρχουν και σουβλατζιδικα οποτε..καλαμακια κοτοπουλο.Καπως εστι βλεπω εγω το bodybuilding και με αυτο τον τροπο το θεωρω ''τροπο ζωης".

  14. #14
    Banned
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    257

    Default

    Προσωπικά έχω τραυματικές εμπειρίες.

    Θυμάμαι όταν έλεγα σε κάποιον πως αν κάνω έστω και μικρή αποχη χάνω την φόρμα μου, και δεν με καταλάβαινε και έλεγε ότι είναι η ιδέα μου και δεν γίνετε. Όντως όμως έτσι είναι, μου το έχουν πει και γυμναστές αυτό και γενικά κίάλλοι που ρώτησα. Εγώ έχω ένα λόγο παραπάνω να την χάνω, λόγο του ότι ήμουν παρα πολύ αγύμναστος και δεν έχει πολύ καιρό που ασχολούμαι με την γυμναστική.

    Όταν λοιπόν άρχισα να ανακαλύπτω τι γίνετε με μόλις λίγες μέρες αποχης, πάντα έλεγα να λάβω τα μετρα μου την επομενη φορα, όμως ποτε δεν το έκανα. Μετά το Πάσχα όμως που πέρασε, ήταν το αποκορύφωμα. Δεν πάει άλλο.

    Όχι μονο βγαίνεις από τη φόρμα σου, αλλα επηρεάζεται και η ψυχολογία σου, όσο συνειδητοποιημένος και αν είσαι πιστεύω. Έτσι λοιπόν, το είπα και σε έναν από τους γυμναστές εκεί που πάω, όταν τον Δεκαπενταύγουστο κλείσουν για δυο βδομάδες, θα πηγαίνω σε ένα διάσημο και μεγάλο γυμναστήριο, που λόγο πελατών δεν μπορεί να κλείσει τόσες μέρες, και θα τους πληρώνω με τη μέρα μέχρι να ανοίξει αυτό που πάω. Μια εναλλακτική λύση είναι να ασχοληθώ με κάμποσο κολύμπι και να αγοράσω κάποια βαράκια να καλύπτομαι. Σημασία έχει να μην βγω από την φόρμα μου.

    Αν πήγαινα ταξίδι, θα κοίταζα από πριν αν το ξενοδοχείο που θα μένω έχει γυμναστήριο ή αν υπάρχει κάποιο στην περιοχή.

    Όσο για την διατροφή, προσπαθώ να έχω backup plan (χωρίς να τα καταφέρνω και πάντα), να βρίσκω έστω κάτι, μια μπάρα σοκολάτας, ή αν είμαι σε ταξίδι να έχω κάποια εφόδια μαζί μου, και να προσαρμόσω και κάποια cheat meals.

    Μην ξεχνάμε, δεν είναι για το καλοκαίρι και την παραλια, δεν είναι προσωρινά, είναι τρόπος ζωής.

  15. #15
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    εγώ απλά προσπαθώ να κάνω αλλαγές στην διατροφή μου...!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τι δουλεια κανετε?
    By stelios in forum Off Topic
    Replies: 148
    Last Post: 19-12-09, 23:23
  2. πώς κάνετε τις επαναλήψεις σας;
    By giannis_m in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 24-06-08, 20:03
  3. WindSurfing κάνετε?
    By PEPI in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 12-09-06, 23:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •