Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 32
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-06-11
    Posts
    5

    Default Αύξηση Ύψους!?

    Καλησπέρα σε όλους.Είμαι 16μισό και 1.70.Θέλω να μάθω τρόπους για να πάρω και άλλο ύψος....Δεν ξέρω κατά πόσο θα πάρω ακόμα(ο πατέρας είναι 1.72 και ο αδερφός 1.85 στα 25 του).Πιστεύετε πως έχω να πάρω ακόμα?Οι έλξεις βοηθάνε στο να ψηλώσω?Και αν ναι σε μεγάλο βαθμό?Το γάλα?Αληθεύει ότι παίρνεις ύψος και από αυτό?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!
    Last edited by Τίτης; 06-06-11 at 19:59.

  2. #2
    Pumping Iron wolfpi's Avatar
    Join Date
    27-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    669

    Default

    Το μόνο που ξερω σιγουρα και αποδεδειγμενα να βοηθαει ειναι το μπασκετ.Περαν αυτου,εχω ακουσει για το μονοζυγο(κυριος το να κρέμεσαι).Σιγουρα μια καλη διατροφη βοηθαει αλλα δεν προκειτε να αλλαξει και τα γενετικα χαρακτηριστικα σου,οποτε μην ψαχνεις για μαγικο φιλτρο φιλε μου!!
    Παντως οπως και ναχει,εισαι μικρος για να ανησυχεις(περαν του οτι δεν αξιζει κιολας...), εγω στα 16 μου ημουν 1.70 μετα βιας και μεχρι τα εικοσι εγινα 1.80,με πατερα 1.78,απλα ψηλωσα αποτομα.Να τρεφεσαι σωστα,να αθλήσε και η φύση θα σου δωσει οτι εχει γραμμενο για σενα.!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-06-11
    Posts
    5

    Default

    Ο αδερφός μου στην ηλικία μου ήταν πιο κοντός από εμένα.Μήπως λέει τίποτα αυτό?θα γίνει το ίδιο και με μένα?.Παίζω πολύ μπάλα.Από μπάσκετ καμία επαφή.Αγχώνομαι λίγο γιατί θέλω να περάσω στρατό.Και ενώ πιάνω τα όρια για τις σχολές θέλω να γίνω και λίγο γομαράκος.Καταλαβαίνεις,στρατός είναι αυτός!!!!!

  4. #4
    Pumping Iron wolfpi's Avatar
    Join Date
    27-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    669

    Default

    μπορει ναι,μπορει και οχι.Τα γονιδια ειναι αρκετα πολυπλοκα για να τα αναλυσουμε εδω(οχι οτι μπορουμε κιολας..Αμα πιανεις τα ορια για τις σχολες που ειναι το προβλημα??

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-06-11
    Posts
    5

    Default

    Απλά φίλε μου θέλω να πάρω μπόι,και με σωστή γυμναστική να γίνω γεροδεμένος....Έχω καλό σωματότυπο,έχω πλάτες και καλό στήθος απλά θέλω να πάρω και μπόι.Δεν θέλω να μείνω στο 1.70!!!!Ας ελπίσουμε πως στα επόμενα χρονάκια θα πάρω....Το ότι εδώ και έναν χρόνο δεν έχω πάρει σχεδόν καθόλου ύψος λέει τίποτα?

  6. #6
    Pumping Iron wolfpi's Avatar
    Join Date
    27-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    669

    Default

    δεν πιστευω πως λει τιποτα,σουπα για μενα...τελευταιος σε ολες τις παρελασεις με διαφορα και οσο ψηλωσα οταν ψηλωσα ηταν αποτομα.Ισως και σε σε εσενα να ειναι ετσι και ισως παλι οχι.Μονο ο θεος ξερει! Για γεροδεμενος,τιποτα δεν σε κραταει.16 εισαι πραγμα που παει να πει πως σιγα σιγα μπορεις να αρχισεις να γυμναζεσε και με βαρη.Με σωστη καθοδηγηση παντα και με εναν ΣΟΒΑΡΟ γυμναστη που θα σου μαθει τα βασικα και θα προσεξει και το νεαρο της ηλικιας!Τα βαρη,αν γινουν σωστα τουλαχιστον, δεν θα επηρεασουν την αναπτυξη σου.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-06-11
    Posts
    5

    Default

    Έγινε φίλε μου.Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!

  8. #8
    New Member dhalsim's Avatar
    Join Date
    17-04-11
    Location
    Corfu, Greece
    Posts
    72

    Default

    Κοιτα το υψος ειναι γονιδιακο τυχερο πως να το κανουμε, εμενα π.χ ο πατερας μου και η μητερα μου ειναι 1,70 εγω πηρα απο το θειο μου :)
    Προσπαθησε να τρως καλα και μη ξεκινησεις το καπνισμα, το καπνισμα ειδικα επηρεαζει την αναπτυξη.
    Δεν υπαρχουν αλλα μυστικα
    Για την ηλικια πολλοι θα σου πουν οτι μεχρι τα 22-23 οτι παρεις, εγω στα 19 ημουν 1,79 και τωρα στα 27 ειμαι 1,88 !!
    Τωρα για να σαι στα 16 1,70, σε βλεπω να τα ξεπερνας τα 1,80 μια χαρα υψος δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι..

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-06-11
    Posts
    5

    Default

    Λες ε????Κάνω ότι χρειάζεται....Έχω φτιάξει ένα καλό πρόγραμμα διατροφής με σωστά γεύματα.Καλό πρωινό,καλό μεσημεριανό και βράδι όχι πολύ βαριά.Ενδιάμεσα αν θυμηθώ τρώω κανά φρούτο.Πίνω επίσης και αρκετό γάλα.Παίζω μπάλα σε ομάδα,ασχολούμε δηλαδή ενεργά,από κάπνισμα ούτε λόγος,αλκοόλ μια στο τόσο έτσι για την παρέα και το κέφι,από γυμναστική κάνω σε καθυμερινή βάση κοιλιακούς,κάμψεις και έλξεις.Από βάρη ούτε λόγος.Φοβάμαι να πάρω την προτοβουλία μόνος μου γιατί δεν ξέρω και φοβάμαι μην κάνουμε καμιά λαλακία.Εμ αυτά!!!!Δηλαδή προσπαθώ να συμβάλω όσο το δυνατόν περισσότερο στο να πάρω ύψος......Όχι ότι είναι και τίποτα τραγικό το 1.70,αλλά γιατί όχι και 1,80? ;)

  10. #10
    Bodybuilding Newbie Jimmy96's Avatar
    Join Date
    05-06-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    9

    Default

    εε ναι και γω τον Σεπτεμβρη κλεινω τα 15 και ειμαι 1,87 ενώ οι γονεις μου ειναι και οι δυο περιπου 1,70..

  11. #11
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    Γιατί τι έχει το 1.70??? Το λές με 10 θαυμαστικά λες και είναι αρρώστια προς αποφυγή....

  12. #12
    Junior Bodybuilder nutrimentltd's Avatar
    Join Date
    26-06-09
    Location
    Rethymno, Crete
    Posts
    215

    Default

    Φίλος μου μέχρι να πάει στρατιώτης ήταν 1,70 και κατά την διάρκεια της θητείας ξαφνικά έγινε 1,88! Ο πατέρας του είναι κοντύτερος (γύρω στο 1,75)
    ενώ η μάνα του 1,60! Ο ίδιος πάντως υποστηρίζει πως τον βοήθησε πολύ το μονόζυγο που έκανε συνέχεια και για αρκετό καιρό (μέχρι και στο σπίτι του
    είχε βάλει στην πόρτα). Δοκίμασέ το και βλέπεις. Στο κάτω κάτω είσαι μικρός ακόμα και έχεις περιθώρια ανάπτυξης.
    Nutriment ltd
    Nutrition Mentality

  13. #13
    Banned Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-05-11
    Location
    Παρνηθα
    Posts
    5

    Default

    Και γω ειχα παθει τρελα με το υψος... Την παρατησα οταν καταλαβα πως δεν με ενδιαφερει πια. Κοιτα, οντως ναι εχει να κανει με τα γονιδια σου. Φαντασου ενα αμαξι ξαφνικα να μεγαλωσει αποτομα τις ροδες του. Θα γινει monster truck? κιομως οχι. Δεν θα χωρανε αλλο. Ετσι κιεσυ, ενω ειναι προγραμματισμενο το σωμα σου να φτασει ενα υψος, δεν μπορεις να το αναγκασεις να το ξεπερασει, και αν το κανεις, κατι δεν θα παει καλα. Επιδη ομως δεν ξερεις πιο θα ειναι αυτο το "τελικο" υψος, κανεις ο,τι περνα απτο χερι σου για να το φτασεις. Το γαλα προσφερει ασβεστιο και το ασβεστιο χρειαζεται για τα κοκκαλα. Επισης η αυξητικη ορμονη ειναι πολυ σημαντικη οποτε¨
    -να κοιμασαι τουλαχιστον 8 + ωρες (το καλυτερο ειναι 10:45 με 7)
    -να πινεις γαλα, βιταμινη C, και ο,τι υγειινο υπαρχει
    -να τρεχεις!!!! Και να κανεις αεροβια χωρις ομως να πεφτεις ξερος.
    -και ναι, το μπασκετ δεν ειναι θεος, αλλα ναι κανει δουλεια, και εκτος αυτου ειναι και ωραιο, πηγαινα κιεγω.

    Αυτα απο μενα 8D

  14. #14

    Default

    φιλε να αποφυγεις τα πολλα κιλα βαρυ σου προτεινω και να τρως πολυ υγειηνα.. να κανεις πολυ μονοζιγο θα σε βοηθεισει ακομα δν ξερεις ποσο θα ψηλωσεις γτ εισαι μικρος μπορει να το παρεις αποτομα.. εγω στην εκτη δημοτικου ημουν ισα με ενα φιλο μου και τρ που μαστε δευτερα γυμνασιου του ριχνω δεκα ποντους ειμαι 1,85 ειναι 1,75....
    * ναξερεις οτι και να κανεις θα ψηλωσεις οσο θελει ο θεος με το μονοζιγω λγ εκατοστα θα παρεις.. 2 με 3 ενας φιλος μου ειχε παρει και κρεμιοταν συνεχεια...

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    160

    Default

    Παιδια , αφηστε αυτες τις βλακεις με τα μονοζυγα , οσο σου δινει το δεσοξυριβονουκλεϊκο οξυ (DNA) αυτο ειναι , ενα 0.1% ειναι το μονοζυγο και πολυ περισσοτερο το περιβαλλον (π.χ. καπνισμα) και η διατροφη

  16. #16
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Να ρωτήσω κάτι, το μπάσκετ απο που και ως που βοηθάει στο ύψος και αποδεδειγμένα κιόλας ρε παιδιά;
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    160

    Default

    Quote Originally Posted by l3onid4s View Post
    Να ρωτήσω κάτι, το μπάσκετ απο που και ως που βοηθάει στο ύψος και αποδεδειγμένα κιόλας ρε παιδιά;
    Ιδεα δεν εχω παντως εγω! Οποιον και να πεις , λεει κανε μπασκετ και θα ψηλωσεις ? Τι να πω :D

  18. #18
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Ναι, οι περισσότεροι μπερδεύουν το αίτιο με το αποτέλεσμα.
    Όσους βλέπουν να ασχολούνται επαγγελματικά με μπάσκετ/κολύμβηση/βόλευ έχουν στο μυαλό τους ως αποτέλεσμα αυτών των αθλημάτων το ύψος τους.
    Η πραγματικότητα όμως είναι ότι το ύψος είναι το αίτιο για να ασχοληθούν με τέτοια αθλήματα και επαγγελματίες έγιναν λόγω του ταλέντου τους.
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    160

    Default

    Ιδιο πραγμα με τους αρσυβαρυστες και τον μυθο οτι "το γυμναστηριο σε κονταινει" , γιατι βλεπουν οτι ολοι ειναι ταπες 1.60 (εως 1.70) , ειναι δυσκολο βεβαια να αμφησβητησεις τη γνωμη των πολλων , αλλα δε καταλαβαινουν αυτα τα ατομα οτι απλα τους διαλεγουν ετσι (κοντους) για να εχουν χαμηλο κεντρο βαρους .. Υπαρχουν και 1.90 αρσυβαρυστες οπως και 1.70 μπασκετμπολιστες ..

  20. #20

    Default

    το μπασκετ δε βοηθαει στο υψος σχεδον καθουλου δεν υσχειει οτι οποιοσ παιζει μπασκετ ψηλωνει παραπανω ....στο μπασκετ παιζουν οι ψηλοι.. οχι αυτη που θελουν να ψηλωσουν

  21. #21
    Bodybuilding Newbie MrRomeo's Avatar
    Join Date
    10-06-11
    Location
    Xanthi, Greece
    Posts
    71

    Default

    Πιστευω πως ειναι καθαρα γονιδιακο αφτο το θεμα οπος ειπαι και ο φιλος μας πανω θεμα DNA αλα οχι και οτι δεν πρεπει να προσεχουμε και εμεις διλαδι καπνησμα απο μικρι ιλικια κ.α τοσα πραγματα που βλαπτουν τον οργανισμο την αναπτυξη θα πρεπει να αποφευγονται αλλο τωρα τα προσοπικα γουστα.. αλα το να πινεις γαλα ιδικα στην αναπτυξει να σιντιρις τον οργανισμο σου σωστα πιστευω πως θα σε κανει καλο ιδικα πανω σε αφτο το θεμα και οχι μονο για να φτασεις στο τελικο σημειο :)
    Lift Heavy Life is too Short to be Weak

  22. #22
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-05-13
    Posts
    1

    Default

    Καλησπερα παιδια!είμαι 14 χρονών  και είμαι 1.86 ο αδερφος μου ειναι 1.94 θα τον φτασω στο υψος? Ή θα τον ξεπερασώ?και κατι αλλο μπορω να κανω βαρη ?γιατι παιζω μπασκετ και πρεπει να αυξησω την μυικη μου μαζα. Τι μου συνισταται να γυμναασω στο σωμα ετσι ωστε να αυξησω τις ικανοτητες μου?

  23. #23
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Μονο ενας γιατρος με εξετασεις (γονιδια,ορμονες,οστα-κοκκαλα κτλ) μπορει να δει αν οντως θα παραμινει καποιος κοντος η θα παρει καποιος αποτομα υψος.Αυτο που λενε ο πατερας μου εχει τοσο υψος η μητερα μου τοσο οποτε ΜΕΣΟ ΟΡΟ και τα λοιπα..Σαχλαμαρες ειναι κατι τετεια..:P

  24. #24
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-07-16
    Posts
    1

    Default

    Γεια σας, είμαι 1,82 και τον Σεπτέμβριο θα γίνω 17, Και ζυγίζω 100 kg, πηγαίνω μπάσκετ εδώ και εφτά χρόνια. Ο πατέρας μου έχει ύψος 1,9 και η μητέρα μου 1,65, από μικρός είχα πολύ βάρος. τώρα που τελείωσε το basket και ειναι καλοκαίρι Έχω αρχίσει και πηγαίνω γυμναστήριο για να αδυνατίσω και κάνω διάδρομο, ποδήλατο και μονόζυγο. Πιστεύετε ότι αν αδυνατίσω μπορώ να φτάσω το το ύψος του πατέρα μου η και παραπάνω, επίσης έχω αρχίσει να κάνω υγιεινή διατροφή.

  25. #25

    Default

    Τι ερωτηση ειναι αυτη φιλε..δεν υπαρχει απαντηση..περισσοτερο θα ανησυχουσα στο θεμα βαρους παρα υψους....και αν διαβασες και τα προηγουμενα ποστ ουτε το μπασκετ βοηθαει ουτε μονοζυγα ουτε τιποτα ειναι καθαρα θεμα γονιδιων.. ισως μονο η πολυ φτωχη διατροφη σε πρωτεινη επιρεαζει αρνητικα εννοειται.
    Life is to short to be small

  26. #26
    Advanced Bodybuilder EKRIG's Avatar
    Join Date
    18-05-10
    Location
    TRIPOLI
    Posts
    1,077

    Default

    Το μπάσκετ δεν βοηθάει στο να ψηλώσεις. Δηλάδή αν παίζεις ποδόσφαορο θα γίνεις σαν το Καραγκούνη; Το αν θα ψηλώσεις ή όχι είναι θέμα γονιδίων.
    PAIN AND GAIN

  27. #27
    New Member Feregorn's Avatar
    Join Date
    18-06-12
    Location
    Hellas
    Posts
    12

    Default

    Το ύψος είναι σχεδόν αποκλειστικά θέμα γονιδίων με την διατροφή να παίζει έναν πάρα πολύ μικρό συνοδευτικό ρόλο. Τα αθλήματα δεν καθορίζουν κανένα ύψος.

    Άμα έχεις την περιέργεια υπάρχει μια φόρμουλα που υπολογίζει εύρος προδοκώμενου ύψους βάσει του ύψους γονιών και παππούδων. Σε μένα είχε πέσει μέσα...



    Sent from my N5206 using Tapatalk
    Last edited by Feregorn; 09-07-16 at 03:57.

  28. #28
    New Member marilia97's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    20

    Default

    Παιδια οι γυναικες πως μπορουν να παρουν κανενα ποντο? Ειμαι στα 21 και 1,58-1,60. Μερικες φορες με πιανει τρομερο κομπλεξ με το υψος που εχω και θα θελα να μαι λιγο παραπανω, εστω 1.70 (και με το ονειρο θα μεινω) αλλα νομιζω πως δεν υπαρχει κανενας τροπος τωρα πια. Καποια βιταμινη θα μπορουσε να βοηθησει, καποιο συγκεκριμενο ειδος γυμναστικης?
    Fit is not a destination, it is a way of life.

  29. #29
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις ύψος σε αυτή την ηλικία.
    Γιατί όμως έχεις κόμπλεξ;
    Έχετε που έχετε κόμπλεξ με τα κιλά σας, οι γυναίκες, αν αποκτήσετε και με το ύψος σας την κάτσαμε!
    Μια χαρα είσαι, έχω δει γυναίκες 1.55-1.60 που είναι πολύ ελκυστικές. Κακώς αγχώνεσαι.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  30. #30
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    22-12-09
    Location
    .
    Posts
    1,155

    Default

    εαν θες τοσο πολυ να παρεις υψος πηγαινε σε εναν ενδοκρινολογο κ εφ οσον δεν εχεις κλειστη υποφυση υπαρχουν τροποι
    no one other else can impress me!! RON IS BIG!! I WANT RONNIES SIZE!!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμπλήρωμα Για Αύξηση Ύψους;
    By BILLEAGLE in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 19-03-13, 20:41
  2. Replies: 0
    Last Post: 23-09-12, 17:57
  3. Αύξηση ύψους?
    By DamonW. in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 21-07-12, 16:01
  4. Αυξηση υψους και μαζας
    By Dgeo_7 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 10-05-09, 06:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •