Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    22-12-09
    Location
    .
    Posts
    1,155

    Default Τραυματισμός Στο Γόνατο

    Γεια σας παιδια δυστυχως για μενα αλλος ενας τραυματισμος ηρθε στα ποδια που απ οτι φαινετε ειναι το σημειο που τραυματιζομαι ευκολα κ ο μλκς ενω εχω παρελθον απο τραυματισμους στα ποδια ξεκιναγα απο squat...Λοιπον ο πονος ειχε ξεκινησει 3-4 βδομαδες πριν κ καθε φορα που προπονουσα ποδια ανεβαινε σταδιακα μεχρι σμρ...Τις προηγουμενες βδομαδες αν κ ποναγα εσφιγγα τα δοντια κ εβγαζα την προπονηση αλλα τις 2-3 μερες ο πονος ηταν μεγαλος...Σμρ λοιπον ξεκιναω πρωτο σετ squat στα 100 κιλα ολα καλα βγαζω 10 επαναληψεις ανετα κ φορτονω 120 για το 2...κανω μια επαναληψη κ ακουγετε ενα κρακ απ το γονατο...βαζω πισω τα κιλα ξαναπροσπαθω αργοτερα δεν βγαινα με τπτ...κατεβαζω στα 60 κιλα παλι δεν μπορουσα...δεν ηθελα με τπτ να παει χαμενη η προπονηση πηγα να κανω πρεσα μετα δεν μπορουσα...Ειδα οτι δεν με επερνε κ εφυγα...Το σημειο που ποναω ειναι στο κατω μερος του δεξιου μου γονατου εκει που ενωνεται το γονατο με το γαστροκνημειο...Κανω full squat μεχρι τερμα κατω αλλα δεν νομιζω να προηλθε απο εκει ο τραυματισμος...Θα παω σε γιατρο τις επομενες μερες να δω τι γινετε αλλα εχω ανησυχυσει οτι ειναι κατι ασχημο καθως ποναω παρα πολυ κ δεν θελω με τπτ να πεσω σε μυικοτητα στα ποδια! ειχε κανεις παρομοια εμπειρια? ευχαριστως να ακουσω καθε αποψη κ συμβουλη

    Επισης να πω οτι ποναω μονο το δεξι γονατο οχι το αριστερο αρα αποκλειω το ενδεχομενο να ειναι απ το squat!
    Last edited by maxmuscle; 08-06-11 at 02:34.
    no one other else can impress me!! RON IS BIG!! I WANT RONNIES SIZE!!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Φιλε μου καταρχην οταν ποναει κατι σταματας αμεσως τη γυμναστικη γιατι μπορει να κανεις πολυ χειροτερη ζημια,δεν συνεχιζεις και σφιγγεις τα δοντια....
    Δευτερον πηγαινε αμεσως σε ορθοπεδικο να σου πει τι εχεις. Επειδη και εγω χθες γυμνασα τα ποδια 1η φορα μετα απο 1μιση μηνα λογω τραυματισμου σε μυ στο γονατο μην παιζεις με τετοια πραματα.Το οτι σε ποναει ενα γονατο δεν αποκλειεται να μην εγινε ζημια απο σκουοτ.Δεν παει να πει οτι για να γινει ζημια απο σκουοτ θα σε πονανε και τα 2.Προσωρινα εγω θα εβαζα λιγο παγο στο σημειο, πανω απο μια πετσετα για 20 λεπτα 2 φορες τη μερα.Και πηγαινε γρηγορα στο γιατρο.
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  3. #3
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Φίλε Maxmuscle η ιστορία με τα γόνατα και τους τραυματισμούς είναι μεγάλη...προσωπικά είχα πάθει κάτι παρόμοιο πριν 1-2 μήνες αλλά με πρέσα και με τράβηξε περίπου ένα μήνα τέλος πάντων σε αυτό που θέλω να καταλήξω είναι να πας πρώτον σε έναν ορθοπαιδικό και να σου δώσει κάποια κατάλληλη θεραπεία αλλιώς θα ταλαιπωρηθείς αρκετό καιρό
    αυτά από έμενα...καλή ανάρρωση!

  4. #4
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Τενοντιτιδα μου μυριζει στον επιγονατιδικο!
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  5. #5
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    Καλή ανάρρωση φίλε... και γρήγορα σε ορθοπαιδικό!

  6. #6
    Pumping Iron ThomasT's Avatar
    Join Date
    31-05-10
    Location
    Void
    Posts
    417

    Default

    Quote Originally Posted by perakis View Post
    Φιλε μου καταρχην οταν ποναει κατι σταματας αμεσως τη γυμναστικη γιατι μπορει να κανεις πολυ χειροτερη ζημια,δεν συνεχιζεις και σφιγγεις τα δοντια....
    +1000
    I will believe what others have doubted.
    -Kai Greene

  7. #7
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Τενοντιτιδα μου μυριζει στον επιγονατιδικο!
    Αν και δε μπορούμε να το παίξουμε γιατροί πίσω από τις οθόνες και εμένα το ίδιο μου μυρίζει...

    Άρα παραδειγματιζόμαστε όλοι μας και πριν κάνουμε πόδια κάνουμε καλό ζέσταμα (εγώ κάνω και λίγο ποδήλατο να ζεστάνω τα γόνατα), διατάσσεις και μετά μπαίνουμε στη προπόνηση!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #8
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Quote Originally Posted by maxmuscle View Post
    ...Τις προηγουμενες βδομαδες αν κ ποναγα εσφιγγα τα δοντια κ εβγαζα την προπονηση αλλα τις 2-3 μερες ο πονος ηταν μεγαλος...
    Καμια φορα καλοπ ειναι να βαζουμε τον εγωισμο στην ακρη.
    Καλη αναρρωση!
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    22-12-09
    Location
    .
    Posts
    1,155

    Default

    παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες κ τις ευχες...Βαζω παγο στο σημειο μεχρι να επισκεφτω γιατρο στις επομενες 2-3 μερες που θα εχω παει θα σας ενημερωσω.
    no one other else can impress me!! RON IS BIG!! I WANT RONNIES SIZE!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τραυματισμός Στο Γόνατο
    By msdmn in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 08-05-11, 21:58
  2. Τετρακεφαλος - γονατο
    By km206gr in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 05-12-09, 01:54
  3. τραυματισμος στο γονατο
    By halloweed in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 01-04-07, 02:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •