Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-05-11
    Posts
    15

    Default Πρόγραμμα Κοιλιακών & Ανάπτυξη Δικεφάλων

    Καλησπερα παιδια, ειμαι καινουργιος, 15 χρονων, 1.85 υψος και 68 κυλα. Θελω να κανω γραμμωση κοιλιακων, κανω περιπου 250 - 300 κοιλιακους την ημερα σε σετ (3-4) και η κοιλια μου δεν σφιγγει. Ιδιαιτερα χαμηλα τωρα τελευταια εχει αρχισει να πεταγεται και δεν μου αρεσει καθολου. Επισης ενδιαφερομαι και αναπτυξη των χεριων μου (δικεφαλους) και θα αρχισω προγραμμα με βαρη. (οργανωμενο). Δεν παιρνω συμπληρωματα διατροφης, κανω κανονικη διατροφη για να πω την αληθεια και ειμαι και λιγο λιχουδης . Θα ηθελα να μου πειτε τι μπορω να κανω για κοιλιακους, και αν ο συνδιασμος τους με τα βαρη θα μου προσφερει μυικη αναπτυξη.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Φιλε μου κανε search και διαβασε το φορουμ..τι γραμωση να κανεις 68 κιλα με υψος 1.85??πρεπει να εισαι τελειως κοκαλο ήδη...γραμμωση κανεις οταν εχεις μυς πανω σου, και αρκετους...Θα πρεπει να σε ενδιαφερει η αναπτυξη ολου του σωματος και οχι μονο των δικεφαλων..πρεπει να μπεις στην λογικη οτι αθλουμαστε για αλλους λογους πολυ πολυ σημαντικοτερους απο το να εντυπωσιαζουμε αλλους.300 κοιλιακους τι μερα ..πιο λαθος δεν παει...κανε search στο φορυομ και ψαξε.Εχουν απαντηθει τα παντα.Τελειως φιλικα ολα αυτα ετσι :D
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-05-11
    Posts
    15

    Default

    Οντως αν ψαξεις στο φορουμ θα βρεις αρκετα για το θεμα που θελεις.Πριν ψαξεις ομως μαθε και κατι αλλο.
    Το οτι θες "αναπτυξη των χεριων σου" δεν σημαινει αναγκαστικα "=δικεφαλος".
    Στην πραγματικοτητα ο δικεφαλος καταλαμβανει το 30%(αν δεν κανω λαθος) του χεριου σου ενω ο τρικεφαλος το υπολοιπο 70%.-------Οποτε καταλαβαινεις οτι δεν θα πρεπει να γυμναζεις μονο τον δικεφαλο για να κανεις τα χερια που ποθεις.

    Για τους κοιλιακους απο οτι γραφεις κανεις δηλαδη περιπου 75-100 επαναληψεις σε καθε σετ.Οι κοιλιακοι ειναι και αυτοι μυες,δεν ειναι κατι ξεχωριστο απο τους αλλους μυες σου που πρεπει να το γυμναζεις περισσοτερο η λιγοτερο.ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ οπως "συμπεριφερεσαι" στους αλλους μυες που γυμναζεις,ετσι θα κανεις και στους κοιλιακους.Δεν ξερω αν εχεις ακουσει καποιον να κανει 75-100 επαναληψεις σε ενα σετ στους δικεφαλους η στα ποδια.
    *Επισης το οτι κανεις τοσες επαναληψεις σημαινει οτι μαλλον δεν κανεις σωστα την ασκηση για αυτο προσεχε!!!!<<ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ 10 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΕΚΤΕΛΕΣΜΕΝΕΣ, ΠΑΡΑ 100 ΛΑΘΟΣ>>

    Ψαξε στο φορουμ για ολες τις ερωτησεις σου και θα βρεις τις απαντησεις που επιθυμεις...

  4. #4
    New Member dhalsim's Avatar
    Join Date
    17-04-11
    Location
    Corfu, Greece
    Posts
    72

    Default

    οι κοιλιακοι δεν συγκρινοντε με τις αλλες μυικες ομαδες εχουν καποιες ιδιαιτεροτητες και ως προς τα διαλειματα και στις επανναληψεις, με τα πρωτα πιο συντομα και τις επαναληψεις πιο πολλες.
    Εχω δει γυμναστριες στην αεροβικη να κανουν κοιλιακους ασταματητα για ωρα, και με διαλειματα δευτερολεπτων.
    Last edited by dhalsim; 05-06-11 at 00:54.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-06-11
    Posts
    91

    Default

    Φιλε μου αν και σε καμια περιπτωση δεν ειμαι ιδικος μου κανει εντυπωση το οτι εισαι τοσα κιλα κατω απο το υψος σου και δεν φαινονται οι κοιλιακοι σου! Επισης αν θες οι κοιλιακοι σου να αναπτυχθουν μειωσε τον αριθμο τον κοιλιακων και τις μερες που κανεις γτ αλλιως οι κοιλιακοι δν αναπτυσοντε και μενουν στασιμοι (προσωπικη εμπειρια)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα Δικεφάλων-Τρικεφάλων Bodybuilding
    By homi in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 20-04-11, 21:56
  2. Προπόνηση και Ανάπτυξη Δικεφάλων
    By maxmuscle in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 02-03-11, 21:15
  3. Mέγιστη ανάπτυξη κοιλιακών!
    By Pavlos18 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 17
    Last Post: 04-12-10, 00:04
  4. Ερώτηση για ανάπτυξη δικεφάλων
    By Shagohodcoldwar in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 19
    Last Post: 07-02-09, 06:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •