Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1

    Join Date
    29-05-11
    Posts
    14

    Default Συμβουλές με προπονητικό πλάνο

    Καλησπερα! ειμαι ο θωμας και κοντευω να μπω 18...
    απο μικρος να προσθεσω οτι επαιζα μπαλα συνεχεια.. και ειμουν συνεχεια σε ασκηση οποτε δεν ειχα καλο σωματικο βαρος... ποιο μικρος ειμουν ποιο κοντος, αλλα μετα την τριτη γυμνασιου ψηλωσα αποτομα και τωρα ειμαι 1.90 και 74 κιλα... το κορμι μου ειναι γραμμωμενο εγω το βλεπω μια χαρα αλλα ολοι οι φιλοι μου λενε οτι ειμαι αδυνατος πολυ... επειδη ολη την χρονια παιζω ποδοσφαιρο κανω καμσεις μονο στο σπιτι.. ενω ο χρονος για γυμναστηριο ειναι απο τον μαιο μεχρι τελος Ιουλιου που θα αρχισει η προετοιμασια... να πω οτι ειμαι σταθερος στα κιλα μου... και ας σας πω τι κανω... Εχω αρχισει Γυμναστηριο.. στο γυμναστηριο μεσα σε δυο βδομαδες εφτασα να κανω τις 6 επαναληψεις σε οριζοντιες πιεσεις στηθους με μπαρα 75 ΚΙΛΑ!!!!
    η διατροφη μου δεν ειναι τελεια για αυξηση βαρους ωστοσο οι δικοι μου εχουν εστιατοριο και μπορω να τρωω οτι θελω χωρις κοστος... Δεν εχω παρει ποτε συμπληρωματα.. αλλα επειδη σκεφτομαι οτι θα τα παρω μονο για 2-3 μηνες ποσο κακο θα μου κανουνσ την συνεχεια? οποτε σκεφτομαι να παρω μια πρωτεινη που μου προτειναν... την Complete Gainer της Warriorlab η οποια ειναι για αυξηση βαρους...βοηθηστε με γιατι υπαρχει πολυ παραπληροφορηση και ο καθενας μου λεει τα δικα του...
    να προσθεσω οτι παιζω σε θεση επιθετικου οποτε χρειαζομαι και την ταχυτητα... τι μου προτεινετε;

    Το προγραμμα του γυμναστηριου μου

    Δευτερα
    Στηθος 4 Ασκησεισ απο 4 σετ 10-8-6-4
    Ωμοι 3 ασκησεις απο 4 σετ 10-8-6-4

    Τριτη
    πλατη 4 ασκησεις απο 4 σετ 10-8-6-4
    δικεφαλα 2 Ασκησεις (επειδη ειν η τριτη βδομαδα εχω αλαγες στα χερια δεν με ενδιαφερουν και πολυ...)

    τεταρτη
    Ποδια 5 Ασκησεις απο 4 σετ 10-8-6-4

    Πεμπτη
    Στηθος 4 Ασκησεισ απο 4 σετ 10-8-6-4
    Τρικεφαλα 3 ασκησεις απο 4 σετ 10-8-6-4

    παρασκευη
    πλατη 4 ασκησεις απο 4 σετ 10-8-6-4
    Ωμοι 3 ασκησεις απο 4 σετ 10-8-6-4
    Last edited by HatTrick; 12-06-11 at 17:35.

  2. #2

    Join Date
    29-05-11
    Posts
    14

    Default

    Προς Διαχειρηστες: μην μου το σβησετε παρακαλω απλα πειτε μου που να το γραψω! ευχαριστω εκ των προτερων!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie MrRomeo's Avatar
    Join Date
    10-06-11
    Location
    Xanthi, Greece
    Posts
    71

    Default

    Κοιτα δεν κουραζεσε και πολυ οταν γυμναζεις 2 μεροι σωματος μαζοι σε μια μερα? προσωπικα πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα να κανεις ενα σημειο το σωματος καθε μερα και να ξεκουραζεσε καλα ος τοσο για τα βαρη και τα κιλα μην υπερβενεις και πολυ δεν σημενει οτι 8ελω ογκο 8α βαζω και πολλα κιλα μπωρει να τραυματισεις τους μυς σου χαλαρα οσο μπωρεις και με μια καλη σωστη διατροφη εισαι τελεια μπωρεις να βρεις πληροφοριες γιαφτο εδω περα στο forum.. λογικα θα πρεπει να περνεις ποιο πολλες θερμιδες απο οτι καις κα8ε μερα για να μεγαλοσεις τουσ μυς σου οπος λενε οι φιλοι σου πως εισαι αδυνατος γιατι εισαι 10 κιλα ποιο κατω απο οτι επρεπε να ησουν.. κατα τα αλλα σαν υψος εισαι πολυ ωραια.. εγω θα σου ελεγα να ριξεις και μια ματια στην Real mass της Gaspari ειναι gainer απο τα ποιο χαμηλα ποσοστου λιπους
    ιδικα η γευση Chocolate ice cream ειναι ολα τα $ :D
    Last edited by MrRomeo; 12-06-11 at 17:24.
    Lift Heavy Life is too Short to be Weak

  4. #4

    Join Date
    29-05-11
    Posts
    14

    Default

    μου εχουν πει οτι το να κανεις ενα σημειο του σωματος καθε μερα ειναι πολυ αντιαθλητικο... τι θερμιδες πρεπει να παιρνω? προσπαθω να τρωω κρεατικα και πρωτεινουχα καποιοι μου λενε φαε οτι να ναι.. αλλα σκεφτομαι κ λιγο την υγεια μου.. αν τρωω γλυκα και παγωτα κ γενικα πολλα λιπαρα θα βοηθησει καθολου? να προσθεσω οτι ειμαι παρα πολυ στεγνος.. και οτι δεν μπορω να φαω παρα πολυ.. τρωω λιγο το πρωι γαλα με κατι αλλο... το μεσσημεριανο μου... μετα κατα τις 4 τρωω κουακερ με γαλα μετα παω γυμναστηριο γυρναω πινω γαλα και μετα απο κανα μεσσαωρο τρωω παλι απο το μεσσημεριανο.. κ μετα τρωω αλλη μια φορα κατα τις 11 το βραδυ οτι να ναι... μεσα στην μερα ν προσθεσω και 2-3 παγωτα.... σ ευχαριστω για την απαντηση MrRomeo

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Mιας και είσαι νέο μέλος, θα σου προτείνω να αφιερώσεις χρόνο να διαβάσεις τα sticky θέματα σε αυτή την ενότητα. Θα σου λυθούν πολλές απορίες.

    http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=36

  6. #6
    Bodybuilding Newbie MrRomeo's Avatar
    Join Date
    10-06-11
    Location
    Xanthi, Greece
    Posts
    71

    Default

    Θα ηταν καλυτερα να διαβασεις τα sticky πανω που λεει η καρδουλα αλα σου λεω την γνομη μου μην τρως χαζα να αποφευγεις της βλακειες αν θες να πετυχεις καποιο πραγμα ποιο καλα ποιο γρηγορα ολα αφτα παγοτα αναψυκτηκα γληκα ειναι εισβαρος σου οχι πως δεν πρεπει να τρομε κι ολλας αλα οσο μπωρεις να τα ελατοσεις ειναι καλυτερα.. φαε το προινο σου κανονικα μετα το μεσημεριανο κανε τιν προπονισι σου παρε την προτεινη σου μετα απο 10 λεπτα φαε μετα 1 ωρα διλαδη κατα της 5-6 αναλογα με της δικες σου ωρες μιν ξεχνας πως πρεπει να τρως μικρογευματα 5-6 φορες τιν ημερα λιγο ομος πολλες φορες αφτο θα σε βοηθαει αφου λες πως δεν μπωρεις να τρως και πολυ ο ανθρωπος χριαζεται πρεπει να εχει λιπος στο σωμα του αναλογος βεβαια αλα κοιτα μιν τρελα8εις απο το λιπος που θα βαλεις γιαφτο εκει που λες πως εισαι στεγνος μην γινεις λαπας.. παρακαλω φιλος :)
    Lift Heavy Life is too Short to be Weak

  7. #7

    Join Date
    29-05-11
    Posts
    14

    Default

    ρε παιδια δεν μου δωσατε αρκετες πληροφοριες-συμβουλες.. τα στικι μιλανε πολυ γενικα και οχι για τον δικο μου μεταβολισμο... ερωτηση τωρα.. να παρω καθαρη πρωτεινι και να τρωω μπανανα η κουακερ για υδατανθρακα? γτ μου λενε ολοι να μην παρω βρωμικες πρωτεινες.....

  8. #8
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Μετά το γυμναστήριο 3-5 ασπράδια και 1 κρόκος με μια μπανανίτσα είσαι οκ...το στικι πάνω που λες εννοείτε πως δεν μιλάνε για τον δικό σου μεταβολισμό...άμα είχαμε όλοι ίδιο μεταβολισμό θα ξέραμε τι θα κάναμε για τις κορμάρες μας ;)

  9. #9

    Join Date
    29-05-11
    Posts
    14

    Default

    Λες οτι αυτα αρκουν ? ειμαι 1.90 κ μονο 75 κιλα.... ολοι μου λενε οτι ειμαι ετσι επειδη παιζο ποδοσφαιρο.. αλλα και τωρα που το εχω κοψει εδω και ενα μηνα που τελειωσαμε στα ιδια κιλα εχω μεινει...

  10. #10
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    Quote Originally Posted by kick_boxer View Post
    Μετά το γυμναστήριο 3-5 ασπράδια και 1 κρόκος με μια μπανανίτσα είσαι οκ...το στικι πάνω που λες εννοείτε πως δεν μιλάνε για τον δικό σου μεταβολισμό...άμα είχαμε όλοι ίδιο μεταβολισμό θα ξέραμε τι θα κάναμε για τις κορμάρες μας ;)
    συμφωνω τα στικι υπαρχουν για να μας βοηθησουν να κατανοησουμε την φιλοσοφια της σωστης διατροφης και προπονησης
    αμα παρεις πρωτεινη.....συνδυασε την με βρωμη η μπανανα εγω....αυτο κανω..προτιμησε καθαρες πρωτεινες...οι πρωτεινες ογκου ειναι τιγκα στην ζαχαρη
    Παντωςα γνωριζεις οτι η πρωτεινη ειναι ενα απλο συμπληρωμα διατροφης....τιποταπερισσοτερο απο το να τρως κοτοπουλο..η αυγα(αν και οι στερεες τροφες ειναι ανωτερες διατροφικα απο σκονες) χρειαζεται να ακολουθεις και μια σωστη διατροφη...
    εδω μπορεις να υπολογισεις τις θερμιδες...που χρειαζεσαι :http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236
    γιατι ειναι αντιαθλητικο να γυμναζεις μια μικη ομαδατην φορα????
    Know your limits, never accept them.

  11. #11

    Join Date
    29-05-11
    Posts
    14

    Default

    ενταξη θελω να παρω την πρωτεινι γιατι δεν μπορω ν αεχω καθε μερα αμεσως μετα την προπονηση κοτοπουλο αυγα η ενα πρωτεινουχο φαγητο και τωρα που ειν καλοκαιρι δεν εχω ορεξη για φαγητο για αυτο θα την παρω... οποτε πρωτεινεις μια καθαρη 100 ΓΟΥΕΙ? εγω παιζω ποδοσφαιρο ε και οταν συζητουσα με καποιον πιο εμπειρο απο μενα στο θεμα της γυμναστικης με βαρη ετσι μου ειπε... υπαρχει καποιο προγραμμα να μου προτεινεις? γιατι εχω 3 βδομαδες στο ιδιο τωρα αλαλ βλεπω μεγαλες διαφορες στα βαρη.. στο κορμι μου οχι τοσο πολυ...

  12. #12
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    Αν θέλεις την αποψή μου θα πρότεινα (έχεις δεν έχεις όρεξη) να ταίζεις τον εαυτό σου σωστά και υγειινα. Καλή είναι η πρωτείνη αλλά καλύτερα να παίρνεις πρωτείνη από φυσικές τροφές

    Μετά την προόνηση θέλεις πρωτείνη που να αποροφάται γρήγορα και μετά πο μια ωρίτσα να έχεις το γεύμα σου με την πρωτείνη σου, τους υδατάνθρακες και τα σωστά λίπη.

    Για μεγάλα αποτελέσματα η διατροφή παίζει τον πρώτο ρόλο! Αυτή είναι η αποψή μου!

  13. #13

    Join Date
    29-05-11
    Posts
    14

    Default

    φιλε εχεις πολυ μεγγαλο δικιο αλλα πραγματικο μου φαινετε απιθανο να φτανω 200 γρ πρωτεινης απο καλες τροφες καθε μερα και πολυ δυσκολο γιατι το γυμναστηριο ειναι μακρια απο το σπιτι μου και αργω να γυρισω για να φαω κατι απλο ασπραδια κτλ κτλ.. επισης θα την χρειαστω και στην προετοιμασια με την ομαδα του ποδοσφαιρου... απο οσα εχω ακουσει σκεφτομαι να παρω μια ΚΑΘΑΡΗ η μια 90αρα... εχετε να μου προτεινετε κατι??

  14. #14
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    Μα το θέμα είναι να πάρεις μόνο την πρωτείνη που χρειάζεσαι ή και τα υπόλοιπα μακροστοιχεία?

    Συν το γεγονός ότι το ρόφημα πρωτείνης είναι άμεσης απελευθέρωσης σε αντίθεση με την πρωτείνη που παίρνεις από τροφές (κάποιος να με διορθώσει αν κάνω λάθος εδώ)

    Εγώ φτάνω άνετα τα 200γρ πρωτείνη από φαγητό. 100γρ κοτόπουλο είναι περίπου 30γρ πρωτείνη... αρα με 300γρ, είσαι 90γρ πρωτείνη. Βάλε cottage cheese και τόνο και πριν το καταλάβεις θα τα έχεις ξεπεράσει τα 200γρ ημερησίως

  15. #15

    Join Date
    29-05-11
    Posts
    14

    Default

    φιλε σε ευχαριστω πολυ που προσφερθηκες να με βοηθησεις... αλλα θελω αμεσα αποτελεσματα και σου ξαναλεω.. οτι δεν προλαβαινω να φαω αμεσως μετα απο το γυμναστηριο μπορει να περασει και μιση-1 ωρα μεχρι να παω σπιτι οποτε θα με βοηθησει να εχω ενα ροφημα πρωτεινης... τελικα θα παρω καθαρη πρωτεινη γτ ολες αυτες του ογκου κτλ.. ειναι κοροιδεια σκετη...! ξερει κανεις καμια καλη καθαρη? σκεφτομαι να παρω αυτη
    WHEY PROTEIN, 2273g (ON)

  16. #16
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Απο τη σκονη μην περιμενεις θαυματα.Δωσε βαση στη διατροφη σου.Αυτο σου λενε και τα παιδια πιο πανω αλλα...
    Η Ειρηνη σου εδωσε ενα λινκ με πολυ χρησημες πληροφοριες αλλα μαλλον το περασες στο ντουκου.
    Καλο διαβασμα και...υπομονη.
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  17. #17

    Join Date
    29-05-11
    Posts
    14

    Default

    ΠΑΙΔΕΣ πως βλεπετε αυτη την πρωτεινη?

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by HatTrick View Post
    ΠΑΙΔΕΣ πως βλεπετε αυτη την πρωτεινη?
    Ρε φίλε θα μας τρελάνεις; Τη μία λες δε θες πρωτείνη όγκου γιατί είναι κοροϊδία και πως θα πάρεις μια whey και τώρα μας ρωτάς για την Muscletech?

  19. #19

    Join Date
    29-05-11
    Posts
    14

    Default

    καθε μερα ακους καινουργια πραγματα εξω... καρδουλα ανοιξα νεο τοπικ γτ εδω δεν απανταει κανεις... επισης αν θελεις απαντησε μου..

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εγώ το μόνο που έχω να προτείνω είναι αφού θες να πάρεις συμπλήρωμα πρωτείνης να πάρεις μια whey. Μάρκες υπάρχουν πολλές και για όλα τα πορτοφόλια. Βρες μια οικονομική και είσαι οκ. Και μη στηρίζεσαι σ'αυτό μόνο, δεν είναι μαγική σκόνη.

  21. #21

    Join Date
    29-05-11
    Posts
    14

    Default

    οκ ισως παρω την ΓΟΥΕΙ της ΟΝ ευχαριστω!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προ-Προπονητικό Γεύμα!
    By icsd in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 31-03-14, 18:46
  2. Διατροφικό Πλάνο Όγκου-Απορίες και Συμβουλές....
    By Koga in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 21
    Last Post: 26-05-09, 08:43
  3. Συμβουλές για το διατροφικό μου πλάνο
    By npsarrakos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 14-05-09, 06:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •