Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 25 of 25
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    160

    Default Η Θεωρια του TheNext- Απωλεια λιπους και αυξηση μυικης μαζας ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ!

    Εδω και καιρο σκεφτομαι κατι , ειναι το πως οταν μπω σε περιοδο γραμμωσης να μπορεσω να συνεχισω κιολας με τον ογκο.

    Θεωρια του TheNext- Πως να χανετε λιπος και να βαζετε μυικη μαζα ταυτοχρονα - NATURAL

    Πρωτη φαση:

    Κατανομη πρωτεινων/υδατανθρακων και λιπαρων

    Ολοι ξερουμε πως η πρωτεινη που δεν απορροφαται απτον οργανισμο , διωχνεται απο αυτον.Αυτο σημαινει πως ειναι αρκετα δυσκολο να βαλουμε λιπος , ιδιως οταν εχουμε κατανεμει την ποσοτητα πρωτεινης μεσα στην ημερα σωστα.Επισης γνωριζουμε για την πρωτεινη και τον ρολο της οσον αφορα τον μυικο ιστο.

    Η ιδεα εχει ως εξης:

    Πρωτεινη: Παιρνουμε 30 γραμμαρια καθε 1-1.5 ωρα περιπου,μετα απο την προπονηση παιρνουμε 50 γραμμαρια πρωτεινης

    Δηλαδη αν εχουμε 350 γραμμαρια πρωτεινης τοτε 350χ4=1400 θερμιδες

    Υδατανθρακας: Παιζει πολυ σημαντικο ρολο και στην αρχικη φαση μειωνεται περιπου κατα 1/2 της ποσοτητας που παιρνατε σε περιοδο ογκου.Ετσι αν παιρνουμε π.χ. 400 γραμμαρια υ/α σε περιοδο ογκου τωρα θα παρουμε 200 γραμμαρια υ/α

    Δηλαδη 200χ4=800 θερμιδες

    Λιπαρα: Ειναι πολυ σημαντικα οταν θελουμε να χασουμε λιπος , ωστε ο οργανισμος να συνηθιζει και ετσι οταν μπουμε και σε περιοδο ογκου να παιρνει κυριως απο αυτα την ενεργεια και κατα συνεπεια καιγοντας το λιπος.

    Τα λιπαρα πρεπει να ειναι γυρω στα 100.Δηλαδη

    100χ9=900 θερμιδες

    Ετσι εχουμε οτι 1400+800+900=3100 θερμιδες

    Ολη η ιδεα ειναι να ειμαστε πανω απο τις θερμιδες συντηρησης και στην αρχη η πρωτεινη ειναι σε μεγαλυτερο ποσοστο οπως και σε ολες τις φασεις.

    Αφου χασουμε 5-6 κιλα απο τα οποια ειναι νερα τα περισσοτερα σε περιπου 2-2.5 μηνες και αυξησουμε τη μυικη μας μαζα ,ετσι τουλαχιστον δειχουν οι προυπολογισμοι που εκανα! Τωρα περναμε στη δευτερη φαση αφου περιορισουμε κατα πολυ τους υ/ες και μαλιστα σταδιακα.Εκει ειναι και το σκεπτικο, ολα γινονται σταδιακα !

    Δευτερη φαση:

    Στη δευτερη φαση μειωνουμε τους υ/ες ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ (οχι καθε μερα!)

    Εδω τα πραγματα παλι ειναι απλα,οπως και ολο το συστημα .Οι υ/ες μειωνονται καθε εβδομαδα με 20 γραμμαρια και στη θεση τους μπαινουν πρωτεινες και λιπαρα μεχρι να πεσουμε σε 100 γραμμαρια υ/α / ημερα !

    Που σημαινει οτι μπορει να εχουμε +30 γραμμαρια πρωτεινης και +20-25 γραμμαρια λιπαρα (υπολογιζουμε γυρω στις 400 θερμιδες παντα!)

    Εδω πρεπει να εχουν περασει περιπου 4 μηνες και σταματουμε την αυξηση μυικης μαζας και αρχιζουμε να πεφτουμε ΚΑΤΩ ΑΠΤΙΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ:

    Τριτη φαση:

    Εδω απλα πεφτουμε κατω απτις θερμιδες συντηρησης και συνεχιζουμε να χανουμε λιπος..Αυτη η φαση μπορει να διαρκει απο 6 εβδομαδες εως και 2 μηνες περιπου.Οι υ/ες πεφτουν περιπου στα 40-50 γραμμαρια / ημερα και δεν υπαρχουν μερες φορτωματος!

    ΥΣ: Οι προπονησεις σας πρεπει να ειναι αρκετα καλες και ενεργοδαπανες!
    ΥΣ2:Αν ακουλουθειται το ιδιο συστημα αυτο πρεπει να καταλωνεται 5-6 λιτρα νερο / ημερα
    ΥΣ3: Οι αριθμοι συμπιπτουν με τις δικες μου θερμιδες συντηρησης που ειναι γυρω στις 3000/ημερα (τωρα που ειμαι 1.81 και 85 κιλα) Στοχος μου ειναι να φτασω τα 95-100 κιλα μυικη μαζα και σε 2-3 χρονια να αρχισω τη γραμμωση με αυτο το συστημα που εγραψα ωστε να κατεβω σε αγωνες (οσο μακρια και αν ειναι ο στοχος μου)

    Θελω τις γνωμες σας τι νομιζετε! Απο τις γνωσεις που εχω προσπαθησα να κανω αυτο το συστημα και η αληθεια ειναι οτι εχω πανω απο 1 μηνα που το σκεφτομαι αυτο και πως θα μπορουσε να γινει. Θελω την αποψη σας !

    ΥΣ4: ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ/Α!
    Last edited by TheNext; 13-06-11 at 20:30.

  2. #2
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Ολη η ιδεα ειναι να ειμαστε πανω απο τις θερμιδες συντηρησης και στην αρχη η πρωτεινη ειναι σε μεγαλυτερο ποσοστο οπως και σε ολες τις φασεις.
    Αφου χασουμε 5-6 κιλα
    Πώς ακριβώς σκοπεύεις να χάσεις 5-6 κιλά ενώ θα είσαι πάνω απο τις θερμίδες συντήρησης σου...;

    Οι υ/ες πεφτουν περιπου στα 40-50 γραμμαρια / ημερα
    Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με γράμμωση αλλά αυτό το νούμερο αντιστοιχεί πχ περίπου με 200γρ γλυκοπατάς βραστής/ημέρα..
    Και θα κάτσεις έτσι μέχρι και 2 μήνες;
    Δεν ξέρω ακόμη και κατά πόσο το κάνουν οι αγωνιστικοί μη natural τέτοιο πράγμα..
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    160

    Default

    Κοιτα οσον αφορα το πρωτο , ναι θα χασουμε κιλα ακομα και αν ειμαστε 100 θερμιδες πανω απο τις θερμιδες συντηρησης(αντικατασταση) για αυτο κι εχω ετσι ψηλα την πρωτεινη και μαλιστα σε τακτικα διαστηματα ωστε να απορροφηθει αν οχι 100% (350 γραμμαρια) το 90-95%

    Οσον το δευτερο, εκει σιγουρα υπαρχει ενα θεμα! Γιατι με 40-50 γραμμαρια / ημερα θα δυσκολεψουν ισως τα πραγματα! Αλλα τωρα που το σκεφτομαι οταν βγαζω τους υ/ες θα ανεβασω και αρκετα τα λιπαρα ! Απο 100 γραμμαρια να πανε 150 γραμμαρια(ισως και περισσοτερο) και αν χρειαστει (γιατι ειναι 3η φαση θελω να ειμαι κατω απτις θερμιδες συντηρησης!) να παρω 50 γραμμαρια απτις πρωτεινες και να γινουν 300 γραμμαρια ισως τοτε θα ειναι , παντα μενει το θεμα , γιατι με λιγους υ/ες δε τρεφεται πολυ σημαντικο οργανο μας (δεν ειναι αυτο που νομιζετε αχχαχαχ :D:D)

  4. #4
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Μα πώς γίνεται αυτό που λες;
    Να είσαι πάνω απο τις θερμίδες συντήρησης και να χάνεις κιλά;
    Εννοείται πως δεν μπορούμε με ακρίβεια 1 θερμίδας να υπολογίζουμε τις διατροφές μας και υπάρχουν πολύ μικρές αποκλίσεις.
    Αλλά, αυτό που λες δεν γίνεται.Και αν πει κάποιος ότι θα το πετύχει μέσω του έξτρα αερόβιου είναι λάθος, γιατί θα έχεις ανεβάσει τις θερμίδες συντήρησης σου μέσω αυτού του έξτρα αερόβιου.
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    160

    Default

    Quote Originally Posted by l3onid4s View Post
    Μα πώς γίνεται αυτό που λες;
    Να είσαι πάνω απο τις θερμίδες συντήρησης και να χάνεις κιλά;
    Εννοείται πως δεν μπορούμε με ακρίβεια 1 θερμίδας να υπολογίζουμε τις διατροφές μας και υπάρχουν πολύ μικρές αποκλίσεις.
    Αλλά, αυτό που λες δεν γίνεται.Και αν πει κάποιος ότι θα το πετύχει μέσω του έξτρα αερόβιου είναι λάθος, γιατί θα έχεις ανεβάσει τις θερμίδες συντήρησης σου μέσω αυτού του έξτρα αερόβιου.
    Οχι , καμια σχεση με αεροβιο, εννοειται ! Ειναι απτους υ/ες / πρωτεινες / λιπαρα , εκει κραταω την ελπιδα μου , και ας ειναι πανω απτις θερμιδες συντηρησης(πως αλλιως να βαλουμε ΚΑΙ μυικη μαζα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ :D)

  6. #6
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Αν υποθέσουμε ότι στην περίοδο όγκο σου ναι μεν έτρωγες πολύ αλλά ήταν bodybuilderάδικη, δηλαδή ρύζι/πατάτα/κοτόπουλο/μοσχάρι/πέρκα/τόνο κτλ, τότε αν είσαι πάνω από τις θερμίδες συντήρησης σου θα χάσεις ελάχιστα υγρά μόνο, μιας και θα μειώσεις ποσότητες.5-6 κιλά να χάσεις και να βρίσκεσαι πάνω απο τις θερμίδες συντήρησης σου είναι απίθανο όνειρο.Αφού καταναλώνεις περισσότερα από ότι καις, πως θα χάσεις;
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    160

    Default

    Quote Originally Posted by l3onid4s View Post
    Αν υποθέσουμε ότι στην περίοδο όγκο σου ναι μεν έτρωγες πολύ αλλά ήταν bodybuilderάδικη, δηλαδή ρύζι/πατάτα/κοτόπουλο/μοσχάρι/πέρκα/τόνο κτλ, τότε αν είσαι πάνω από τις θερμίδες συντήρησης σου θα χάσεις ελάχιστα υγρά μόνο, μιας και θα μειώσεις ποσότητες.5-6 κιλά να χάσεις και να βρίσκεσαι πάνω απο τις θερμίδες συντήρησης σου είναι απίθανο όνειρο.Αφού καταναλώνεις περισσότερα από ότι καις, πως θα χάσεις;
    Σχετικα με τους υ/ες που ειναι το 1/2 δεν παιζει κατι ? :) Σκεφτομουν γιατι η προπονηση θα ειναι αρκετα βαρια , αεροβιο στο τελος και λογικα τα νερα στην αρχη πρεπει να τα χασω :(

  8. #8

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ενα σχολιο απο την μερια μου, για καποιον που πραγματικα ειναι natural η συνεχομμενη low carb διαιτα ειναι η καλυτερη συνταγη για να χασει μυς , να ειναι flat συνεχεια και στο τελος να κλαταρει. Αυτες οι low carb διαιτες χωρις φορτωματα ειναι μονο για αυτους που εχουν βοηθεια. Δεν μιλαω προφανως για καποιον να την κανει 1 βδομαδα γιατι εκει απλα θα χαθουν καποια νερα, αλλα 1-2 μηνες με 40-50γρ υδατανθρακα την μερα θα ειναι καταστροφη και για τις προπονησεις και για τον μυικο ιστο και για τον θυροειδη. Η καλυτερη μεθοδος για τους natural ειναι το carb cycling, κατα την γνωμη μου παντα.

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    160

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Ενα σχολιο απο την μερια μου, για καποιον που πραγματικα ειναι natural η συνεχομμενη low carb διαιτα ειναι η καλυτερη συνταγη για να χασει μυς , να ειναι flat συνεχεια και στο τελος να κλαταρει. Αυτες οι low carb διαιτες χωρις φορτωματα ειναι μονο για αυτους που εχουν βοηθεια. Δεν μιλαω προφανως για καποιον να την κανει 1 βδομαδα γιατι εκει απλα θα χαθουν καποια νερα, αλλα 1-2 μηνες με 40-50γρ υδατανθρακα την μερα θα ειναι καταστροφη και για τις προπονησεις και για τον μυικο ιστο και για τον θυροειδη. Η καλυτερη μεθοδος για τους natural ειναι το carb cycling, κατα την γνωμη μου παντα.
    Οσο για τις προπονησεις εχω υψηλα τα λιπαρα !

    Οσο για τα αλλα πως να το κανουμε το carb cycling ? Γιατι τα βαζω εως 100 γραμμαρια!

  10. #10

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Kοιτα τα λιπαρα τα εχεις ψηλα, αλλα το σωμα θελει υδατανθρακα να καψεις στην αναεροβια ασκηση. Εκει αν δεν εχεις γλυκογονο....μαλλον θα καις αμινοξεα για ενεργεια αφου δεν θα εχεις αναβολικο περιβαλλον. Το carb cycle μπορει να ρυθμιστει αναλογα με το σωματικο λιπος του καθενα και την ινσουλινοαντισταση του. Μπορει για παραδειγμα να ειναι 100/50/50/250/50/50/100 κοκ

  11. #11
    Junior Bodybuilder Fitnesspower's Avatar
    Join Date
    09-06-11
    Posts
    134

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Ενα σχολιο απο την μερια μου, για καποιον που πραγματικα ειναι natural η συνεχομμενη low carb διαιτα ειναι η καλυτερη συνταγη για να χασει μυς , να ειναι flat συνεχεια και στο τελος να κλαταρει. Αυτες οι low carb διαιτες χωρις φορτωματα ειναι μονο για αυτους που εχουν βοηθεια. Δεν μιλαω προφανως για καποιον να την κανει 1 βδομαδα γιατι εκει απλα θα χαθουν καποια νερα, αλλα 1-2 μηνες με 40-50γρ υδατανθρακα την μερα θα ειναι καταστροφη και για τις προπονησεις και για τον μυικο ιστο και για τον θυροειδη. Η καλυτερη μεθοδος για τους natural ειναι το carb cycling, κατα την γνωμη μου παντα.
    +1ston megageo

  12. #12
    Junior Bodybuilder Fitnesspower's Avatar
    Join Date
    09-06-11
    Posts
    134

    Default

    episis einai sxedon adunato gia kapoion natural na xanei lipos kai na vazei muiki maza tautoxrona..sry gia ta greeklish

  13. #13
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Quote Originally Posted by TheNext View Post
    Εδω και καιρο σκεφτομαι κατι , ειναι το πως οταν μπω σε περιοδο γραμμωσης να μπορεσω να συνεχισω κιολας με τον ογκο.

    Θεωρια του TheNext- Πως να χανετε λιπος και να βαζετε μυικη μαζα ταυτοχρονα - NATURAL

    Πρωτη φαση:

    Κατανομη πρωτεινων/υδατανθρακων και λιπαρων

    Ολοι ξερουμε πως η πρωτεινη που δεν απορροφαται απτον οργανισμο , διωχνεται απο αυτον.Η περιτη ποσσοτητα πρωτεινης μετατρεπεται σε γλυκογονο,που σημαινει οτι θα προσπαθησει να συμπληρωσει την υπερβολικα μειωμενη ποσοτητα υδατανθρακα που σκεφτεσαι να βαλεις.Αυτο σημαινει πως ειναι αρκετα δυσκολο να βαλουμε λιπος , ιδιως οταν εχουμε κατανεμει την ποσοτητα πρωτεινης μεσα στην ημερα σωστα.Επισης γνωριζουμε για την πρωτεινη και τον ρολο της οσον αφορα τον μυικο ιστο.

    Η ιδεα εχει ως εξης:

    Πρωτεινη: Παιρνουμε 30 γραμμαρια καθε 1-1.5 ωρα περιπου ας υποθεσουμε οτι μπορεις να κανεις ανα 1μιση ωρα γευμα,πιστευεις πως θα μπορεσεις να μεταβολισεις 30γρ πρωτεινη σ'αυτο το διαστημα?,μετα απο την προπονηση παιρνουμε 50 γραμμαρια πρωτεινης


    Αφου χασουμε 5-6 κιλα απο τα οποια ειναι νερα τα περισσοτερα σε περιπου 2-2.5 μηνες και αυξησουμε τη μυικη μας μαζα ,ετσι τουλαχιστον δειχουν οι προυπολογισμοι που εκανα! Τωρα περναμε στη δευτερη φαση αφου περιορισουμε κατα πολυ τους υ/ες και μαλιστα σταδιακα.Εκει ειναι και το σκεπτικο, ολα γινονται σταδιακα !Με το "καλημερα" μειωση του υδατανθρακα στο μισο θεωρειται σταδιακη μειωση?

    Δευτερη φαση:


    Εδω πρεπει να εχουν περασει περιπου 4 μηνες και σταματουμε την αυξηση μυικης μαζας και αρχιζουμε να πεφτουμε ΚΑΤΩ ΑΠΤΙΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ:Εδω θα πεσεις κατω απ'την εξαντληση του νευρικου συστηματος.

    ΥΣ4: ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ/Α!
    Ουσιαστικα παραπεμπει στη διαιτα Atkins αυτο που γραφεις,η οποια μαλιστα δεν συνησταται για μεγαλο χρονικο διαστημα,οχι 4+2 μηνες που λες εδω.
    Last edited by KOSTASFIT; 13-06-11 at 21:47.
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  14. #14
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Quote Originally Posted by Fitnesspower View Post
    episis einai sxedon adunato gia kapoion natural na xanei lipos kai na vazei muiki maza tautoxrona..sry gia ta greeklish
    Μοναδική εξαίρεση οι αρχάριοι.

    Κατά τα άλλα συμφωνώ σε όσα σου επισήμανε ο Γιώργος.
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    160

    Default

    Τοτε απτα 400 γραμμαρια θα μειωσω σταδιακα παλι μεχρι τα 200 με 40 γραμμαρια/εβδομαδα ωστε σε 5 εβδομαδες να φτασω τα 200 γραμμαρια υ/α

    30 γραμμαρια πρωτεινης σε 1.5 ωρα , γιατι οχι ? :P
    Αμινοξεα θα παιρνουμε κατα τη διαρκεια της προπονησης!
    Και με το carb cycling δλδ πιστευεται οτι θα χασω λιπος ? :)

  16. #16

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Το λιπος θα χαθει με την υποθερμιδικη διαιτα ειτε αυτη γινει με carb cycling ειτε με οποιαδηποτε αλλη διαιτα. Το στοιχημα απλα ειναι να χασεις οσο λιγοτερη μυικη μαζα γινεται. Οι υδατανθρακες δεν ειναι οπως τους εχεις στο μυαλο σου. Με αρκετη αεροβια μπορεις να γινεις κομματια και με 300γρ υδατανθρακα την μερα.

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    160

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Το λιπος θα χαθει με την υποθερμιδικη διαιτα ειτε αυτη γινει με carb cycling ειτε με οποιαδηποτε αλλη διαιτα. Το στοιχημα απλα ειναι να χασεις οσο λιγοτερη μυικη μαζα γινεται. Οι υδατανθρακες δεν ειναι οπως τους εχεις στο μυαλο σου. Με αρκετη αεροβια μπορεις να γινεις κομματια και με 300γρ υδατανθρακα την μερα.
    Καλα το τι αεροβιο πρεπει να ριξω σε αυτη τη περιπτωση ή πρεπει παλια να επαιρνα 800-900 γραμμαρια υ/α / ημερα και τωρα που ειναι 300 γινομαι κομματια χααχ :D

    Το στοιχημα δεν ειναι να χασω οσο λιγοτερη μυικη μαζα , αλλα να χασω λιπος και να αυξησω μυικη μαζα ταυτοχρονα :D Αυτος ειναι ο σκοπος!

  18. #18
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Να προσυπογράψω αυτό που λέει ο Γιώργος και να πω ότι στο στάδιο που είμαι τώρα τρώω 1 κιλό πατάτες την ημέρα και 200 γρ. ρύζι άβραστο (βρασμένο πάει περίπου 350-400 ανάλογα πως θα το μαγειρέψω), ακριβώς για να μην είμαι φλαταρισμένος και για να προστατέψω τη μυική μου μάζα.

    Πάντως αν έχεις σκοπό να κατέβεις, εύχομαι καλή επιτυχία και καλή δύναμη!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  19. #19

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Quote Originally Posted by TheNext View Post
    Το στοιχημα δεν ειναι να χασω οσο λιγοτερη μυικη μαζα , αλλα να χασω λιπος και να αυξησω μυικη μαζα ταυτοχρονα :D Αυτος ειναι ο σκοπος!
    Aν δεν εισαι στα πρωτα 2-3 χρονια προπονησης, αυτο ξεχασε το χωρις χημικη βοηθεια. Ειμαστε πολλα χρονια στο παιχνιδι αυτο που λες γινεται αλλα μονο σε ηλικιες 18-20 χρονων και στα ξεκινηματα. Αν πας και για τα 2 μαζι δεν θα πετυχεις κανενα.

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    160

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Να προσυπογράψω αυτό που λέει ο Γιώργος και να πω ότι στο στάδιο που είμαι τώρα τρώω 1 κιλό πατάτες την ημέρα και 200 γρ. ρύζι άβραστο (βρασμένο πάει περίπου 350-400 ανάλογα πως θα το μαγειρέψω), ακριβώς για να μην είμαι φλαταρισμένος και για να προστατέψω τη μυική μου μάζα.

    Πάντως αν έχεις σκοπό να κατέβεις, εύχομαι καλή επιτυχία και καλή δύναμη!!!
    Αν εισαι εσυ στη photo και κανεις αυτο που λες (συνεχως?!) δε ξερω :D Αυτην τη photo οταν την εβγαλες ησουν σε περιοδο γραμμωσης ?

  21. #21
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    160

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Aν δεν εισαι στα πρωτα 2-3 χρονια προπονησης, αυτο ξεχασε το χωρις χημικη βοηθεια. Ειμαστε πολλα χρονια στο παιχνιδι αυτο που λες γινεται αλλα μονο σε ηλικιες 18-20 χρονων και στα ξεκινηματα. Αν πας και για τα 2 μαζι δεν θα πετυχεις κανενα.
    Ωραια! Ειμαι 17 χρονων..

  22. #22
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by TheNext View Post
    Αν εισαι εσυ στη photo και κανεις αυτο που λες (συνεχως?!) δε ξερω :D Αυτην τη photo οταν την εβγαλες ησουν σε περιοδο γραμμωσης ?
    Για την ακρίβεια στο τέλος της 4ης εβδομάδας.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  23. #23
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    160

    Default

    Εμενα με ενοχλει που δεν εχω φλεβικοτητα , τελευταια φορα με εβγαλε 9.2% , αλλα ...

  24. #24
    Pumping Iron Kos316's Avatar
    Join Date
    02-05-11
    Location
    Χαλανδρι Αττικης
    Posts
    509

    Default

    Eιναι πολυ πιο απλο απ'οτι φανταζεστε παιδια,απλα τρωμε υδατανθ με βαση τι θα κανουμε τις επομενες 3-4 ωρες,πρωτεινη κ λιπαρα ειναι σχεδον παντα σταθερα,σχεδον.

    Δεν χρειαζεται να κανουμε ημερησιο πλανο αλλα πολυ απλα να κοιταμε καθε γευμα ξεχωριστα,δεν χρειαζεται να ειμαστε ολη την ημερα σε αρνητικο ισοζυγιο η το αντιστροφο,το σωμα δεν λειτουργει με 24ωρο πλανο ουτε κοιταει τι εγινε στο τελος της ημερας κ πρατει αναλογα.
    Με λιγα λογια μπορουμε τις επομενες 3-4 ωρες να ειμαστε σε θετικο κ τις αμεσως επομενες 3-4 σε αρνητικο αναλογα με το επιπεδο της δραστηριοτητας που θα κανουμε,ετσι ελεγχεις ευκολοτερα τις απωλειες,δεν γινεται δηλαδη να εχουμε μπροστα μας προπονηση με βαρη κ να φαμε 200 θερμιδες..με 20 γραμμ υδατανθρακες..εκτος κ εαν εισαι σε τεραστιο ποσοστο ενδομορφικος(απ'αυτους που παλευουν μια ζωη με το βαρος τους κ την απιστευτη ευαισθ στους υδατανθρακ) τοτε εισαι στο σιγουρο δρομο της απωλειας μυικου ιστου..κ μην ακουω οτι θα τον προσταψει ενα γευμα πρωτεινης πριν κτλ γιατι κατι τετοιες λαλακιες ακουγα κ εγω καποτε κ εχασα πολυ χρονο(κ χρημα) τσαμπα κ βερεσε.. Οι μυς θελουν ζαχαρη για ενεργεια για να το πω μπακαλιστικα,αδερ γουαιζ στο τελος θα μοιαζετε με αθλητη μαραθωνιου.

    Θα κατσω μια μερα απ'αυτες να γραψω λιγο πιο αναλυτικα αυτο τον τροπο διατροφης αν κ πιστευω το γενικοτερο νοημα εγινε κατανοητο
    Last edited by Kos316; 13-06-11 at 23:34.
    ..addicted to that Rush

  25. #25

    Default

    Να πω και εγω τα 2 σεντια μου, πιστευω οτι η ταυτοχρονη απωλεια λιπους και μικρη αυξηση μυικης μαζας μπορει να ειναι δυνατη, δεδομενου οτι παιζουμε με τα μακροστοιχεια, τις θερμιδες και το ελλειμα/πλεονασμα τους σε ημερησια βαση. Π.χ. μπορουμε να εχουμε 4 μερες την εβδομαδα ελλειμα, 2 μερες συντηρηση και 1 μερα πλεονασμα.

    Υπαρχει βεβαια και ο τροπος που ανεφερε ο Κωστας πιο πανω, και υπαρχει λεπτομερως στο βιβλιο του Venuto "The Holy Grail", ωπου αναλογα τη δραστηριοτητα και την ωρα της ημερας κατανεμεις τις θερμιδες και τα μακροστοιχεια αναλογως.
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 02-06-11, 17:07
  2. αυξηση μυικης μαζας και χασιμο λιπους
    By orestis93 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 21-02-09, 21:53
  3. ΧΑΣΙΜΟ ΛΙΠΟΥΣ ΑΥΞΗΣΗ ΜΥΙΚΗΣ ΜΑΖΑΣ
    By GIANNHS in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 20-03-07, 06:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •