Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-06-11
    Posts
    7

    Default Καινούργιο μέλος με πολλές απορίες!

    Καλησπερα παιδια! Ειμαι νεος στην παρεα σας. Προσφατα ξεκινησα γυμναστηριο, μετα απο πολλα χρονια που ειχα μεινει αγυμναστος. Ειχα ξεκινησει και στο παρελθων αλλα αναγκαστικα να τα παρατησω λογω πανελληνιων. Εχω παρει ενα προγραμμα γραμωσεισ αλλα υστερα απο ολα αυτα που διαβασα στο forum εχω καποιεσ αμβιβολιες.

    Ειμαι 18χρονων, 83 κοιλα και 1.87υψος
    Εκανα και καποιεσ μετρησεις:
    Μεταβολικος Ρυθμος : 1500 (1739 να εχει ως αργο και 2305 γρηγορο)
    Λοιπος: 20% (κοντα στην παχυσαρκια οπου ειναι το 22% αλλα δεν φαινομαι ειδιετερα παχουλος και μου ειπαν οτι ειναι γιατι εχω λιγη μυικη μαζα)

    Υστερα απο αυτες τις μετρησεις σκεφτομαι οτι ισως η γραμμωση δεν ειναι το προγραμμα που μου τεριαζει. Οποτε θα ηθελα λιγη βοιθεια με το πως να κινιθω.(Αν θελετε μπορω να γραψω το προγραμμα μου. Αποτελειται κυριως απο 4 σετ των 10 επαναληψεων)Η διατροφη μου ολο αυτο τον καιρο δεν ηταν ιδιαιτερα καλη και κυριως καθολου σταθερη (δλδ μια μερα μπρορει να ετρωγα σχεδον τπτ και αλλες πανωαπο 3000θερμιδες), την οποια προσπαθω να διορθοσω μεσο του forum.

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Ξεκίνα διάβασμα εδώ. Θα σου λυθούν πολλές απορίες.

    Οδηγός εφήβων/αρχαρίων: Τι και γιατί να διαβάσω στο forum;!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-06-11
    Posts
    7

    Default

    Ευχαριστω για το Link διαβασα και μερικα παραπανω. Οι περισσοτερες αποριες μου λυθηκαν, αλλα η βασικη απορια παραμενει. Για το πως πρεπει να ξεκινησω. Οπως καταλαβα με το κριτιριο οτι δεν εχω πολυ μυικη μαζα (υπαρχει καποιος τροπος να την μετρησω?) θα πρεπει να αλλαξω προγραμμα και να παρω αυξηση μυικης μαζας ?

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Dimis9 View Post
    Οπως καταλαβα με το κριτιριο οτι δεν εχω πολυ μυικη μαζα (υπαρχει καποιος τροπος να την μετρησω?) θα πρεπει να αλλαξω προγραμμα και να παρω αυξηση μυικης μαζας ?
    Σωστά. Να έχεις κάτι (=μυική μάζα) για να το γραμμώσεις.

    Μετρήσεις για άλιπη μάζα γίνονται συνήθως όταν πας για λιπομέτρηση. Στο μετράνε και αυτό.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-06-11
    Posts
    7

    Default

    θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα που δεν διευκρινιζεται 100% για να κανω αυξηση μυικης μαζας πρεπει να φτιαξω διατροφη με παραπανω θερμιδες? Εχω διαβασει στα Link πως πρεπει να ειναι η διατροφη και μια πια κριτιρια αλλα δεν λεει πουθενα για την περιπτωση αυτη.... δλδ θελω να αυξησω την μυικη μου μαζα (ξερω οτι λογικα θα παρω καποια κιλα) αλλα δεν θελω να παχυνω (δλδ και αλλο λιπος,μιας και στοχος ειναι να "αδυνατισω"). Ρωταω κατι λαθος ?

  6. #6
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Δες το παρακάτω λινκ...και υπολόγισε τις θερμίδες ώστε να κάνεις με καθαρή τροφή(!) υπερθερμιδική διατροφή.Δηλαδή παραπάνω θερμίδες από αυτές που χρειάζεται ο οργανισμός σου ώστε να πάρεις όγκο.(μαζί με προπόνηση αντίστασης πάντα)

    το λινκ http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Για να χεις επιτυχία σε αυτό που κάνεις πρέπει τα βήματα που θα ακολουθήσεις να είναι μικρά και σταθερά.
    Πρώτα "καθαρίζεις" τη διατροφή σου αν μέχρι τώρα έτρωγες πίτσες, σουβλάκια σε συχνή βάση.
    Μετά σχεδιάζεις ένα διατροφικό πλάνο όπου θα τρως 5-6 μικρά γεύματα ανά περίπου 2-3 ώρες.
    Ξεκίνα με τις θερμίδες συντήρησης, μέχρι να προσαρμοστεί το σώμα σου στη νέα διατροφή και μετά από 10 μέρες μπορείς να κάνεις μια ελαφρά υπερ-θερμιδική διατροφή. Πρόσεξε όμως γιατί αν το παρακάνεις το αποτέλεσμα θα ναι να πάρεις περισσότερο λίπος.
    Οι μύες δεν αποκτιούνται έτσι εύκολα μόνο με φαί, θέλει βάρη και πολύ υπομονή/χρόνο.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-06-11
    Posts
    7

    Default

    Διαβασα το link απλος θελω να ρωτησω κατι ακομα στο λινκ λεει να χρησιμοποισω το BMR (το οποιο ειναι 2016 για εμενα) αλλα εχω κανει μια μετρηση (στο γυμναστιριο) που λεει οτι ο Μεταβολικος Ρυθμος (RMR) ειναι 1500. Πιο απο τα δυο να χρησιμοποισω ?

  9. #9
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστη η μέτρηση στο γυμναστήριό σου και με ποια μέθοδο έγινε, αλλά αφού το υπολόγισες το ΒΜR σου, χρησιμοποίησέ το, ανάλογα με τον συντελεστή δραστηριότητας που σου αναλογεί.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-06-11
    Posts
    7

    Default

    Οκ :)
    Οσο για το την μεθοδο, μου εβαλε μια μασκα και απλως ανεπνεα για κανα 10-12 λεπτο.

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-06-11
    Posts
    7

    Default

    hmm... Πηγα σημερα γυμναστηριο και ζητησα την αλλαγη προγραμματος σε αυξηση μυικης μαζας αλλα μου ειπαν οτι δεν μπορω να κανω αυξηση μυικης το καλοκαιρι :( Οποτε να παραμεινω στην γραμμωση?

  12. #12
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Dimis9 View Post
    μου ειπαν οτι δεν μπορω να κανω αυξηση μυικης το καλοκαιρι
    Να τους πεις να πάνε να τους κοιτάξει κανένας γιατρός. Μια χαρά μπορείς. Γιατί να σου βγάλουν πρόγραμμα αυτοί ?

    Κάτσε και βγάλε ένα μονος σου. Διάβασε στο φόρουμ και βγάλε ένα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Dimis9 View Post
    hmm... Πηγα σημερα γυμναστηριο και ζητησα την αλλαγη προγραμματος σε αυξηση μυικης μαζας αλλα μου ειπαν οτι δεν μπορω να κανω αυξηση μυικης το καλοκαιρι :( Οποτε να παραμεινω στην γραμμωση?
    Ρώτα τους γιατί. Πεθαίνω από περιέργεια να δω τι βλακεία θα σου πουν.
    Φίλε μου το αν χάσεις λίπος ή αν βάλεις μύες δεν έχει να κάνει με την εποχή αλλά ανάλογα με το τι θες εσύ.

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-06-11
    Posts
    7

    Default

    Η απαντηση του ηταν οτι επειδη ειναι καλοκαιρι και εχει ζεστη χανουμε υγρα (η καπως ετσι....)

    Οσο για το προγραμμα διαβασα στο forum αλλα κολλαω στο πως να επιλεξω το ειδος των ασκησεων (π.χ για τον θωρακα υπαρχουν πολλες ξεχωριστες ασκησεις...)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Nέο αίμα....Πολλές αποριες!!!
    By john91 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 12
    Last Post: 04-10-09, 21:36
  2. Γεια. Ένα post με πολλές απορίες..
    By freecamper in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-09, 20:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •