Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 45
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    188

    Default Κοιλιακοί και ποσοστό λίπους

    Εδώ και 7 μήνες είμαι σε φάση όγκου και κατάφερα να βάλω 10-11 κιλά. Ξεκίνησα από τα 72,5 και έχω φτάσει τα 83κ. (ύψος 1.83, ηλικία 18 ετών). Το πρόβλημα είναι ότι παρατηρώ να έχει θολώσει λίγο η περιοχή της κοιλιάς με αποτέλεσμα να μην φαίνονται οι κοιλιακοί μολονότι αισθάνομαι ότι είναι δουλεμένοι σκληρά και έχω αποκτήσει ένα σχετικό πρήξιμο. Σκέφτομαι λοιπόν να μπω σιγά σιγά σε φάση γράμμωσης, ωστόσο αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι σε ποιο ποσοστό λίπος περίπου θα αρχίσει να φαίνεται ο συγκεκριμένος μυς, σε πόσο καιρό δηλαδή θα φανούν αυτά που με τόσο κόπο έχτιζα από το χειμώνα με αυστηρή διατροφή και προπόνηση???

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Aγαπητέ plato, 11 κιλά σε 7 μήνες είναι πολλά και σίγουρα το μεγαλύτερο μέρος είναι λίπος. Αυτός είναι και ο λόγος που έχει θολώσει η κοιλιά σου. Δεν έχει νόημα να βάζεις τόσα κιλά και μετά να τρέχεις να τα χάσεις. Ποιοτικός όγκος δεν μπαίνει σε 7 μήνες. Παίρνει πολύ περισσότερο. Και να χάσεις τώρα το λίπος οι κοιλιακοί σου θα φαίνονται όπως πριν βάλεις τα κιλά αυτά.

    Αντί να κάνεις το σώμα σου γιο-γιο, καλύτερα να κρατήσεις ένα διατροφικό πλάνο ελαφρά υπερθερμιδικό(αν βάζεις εύκολα λίπος τότε πρέπει να σαι περισσότερο προσεκτικός με το φαί), ώστε να μη ξεφεύγεις πολύ από τα κιλά σου και να συνεχίσεις να δουλεύεις σκληρά στο γυμναστήριο.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    188

    Default

    Ανέβασα αργά αργά θερμίδες και η όλη άυξηση έγινε με διατροφολόγο οπότε έμεινα μέσα σε ένα πλάνο όλο το διάστημα, δεν ξέφυγα. Οκ δεν λέω τελευταία τρωω 2-3 σκουπίδια τη βδομάδα αλλά αυτό συμβαίνει μόνο ένα μήνα τώρα. Να πω πάντως πως από τα 10 κιλά τα 3,5 είναι λίπος και τα υπόλοιπα είναι μυική μάζα και το βλέπω κιόλας στον καθρέφτη πέρα από τη λιπομέτρηση έχω σημεία πάνω μου που δεν μπορώ να τα τσιμπήσω :D :D :D χαχαχα!!! Πέρα από την πλάκα το θέμα είναι η κοιλιά, ίσως να έχω και λάθος ασκησιολόγιο όσων αφορά τους κοιλιακούς.
    Βρίσκομαι στο 16% αυτή τη στιγμή πολύ καλύτερα δηλαδή από όταν ξεκίνησα που ήμουνα στο 20%. Να ξαναρωτήσω όμως έστω να το γνωρίζω εγκυκλοπεδικά. Σε ποιο όμως ποσοστό λίπους εμφανίζονται οι κοιλιακοί??

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-06-11
    Posts
    5

    Default

    προσωπικα οσον αφορα τους κοιλιακους εχω να καταθεσω το εξης που εχω ακολουθησει κ εχω δει πολυ καλα αποτελεσματα...
    ξεκινησα να τρωω για 15 με 20 ημερες σαλατες (ό,τι σε πρασινο υπαρχει) και σε πρωτεινουχα γευματα, όπως τονος, βραστο κοτοπουλο και αυγα (ασπραδια)...φυσικα παιρνω και δυο γευματα συμπληρωματος (υψηλης περιεκτικοτητας σε πρωτεινη) και εχω να κανω αεροβια γυμναστικη ισα με οκτω χρονια...μονο βαρη κανω, τρωω πολυ (ως προανεφερα) κ μηδεν αεροβια γυμναστικη...

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by plato View Post
    Να ξαναρωτήσω όμως έστω να το γνωρίζω εγκυκλοπεδικά. Σε ποιο όμως ποσοστό λίπους εμφανίζονται οι κοιλιακοί??
    Τι σημασία έχει ο αριθμός,αυτός δεν είναι στάνταρ ίδιος για όλους, όταν τους δεις στον καθρέφτη τότε είσαι στο σωστό ποσοστό! ;-)

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Τι σημασία έχει ο αριθμός,αυτός δεν είναι στάνταρ ίδιος για όλους, όταν τους δεις στον καθρέφτη τότε είσαι στο σωστό ποσοστό! ;-)
    Προσωπικά θα με βοηθούσε στο να θέσω έναν στόχο και να διαμορφώσω το κατάλληλο πλάνο, να ξέρω δηλαδή τι προσπαθώ να πετύχω. όχι απλά να περιμένω να εμφανιστούν στον καθρέφτη!!!!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-03-08
    Location
    .
    Posts
    46

    Default

    9% θα φαιν0νται π0λυ καθαρα!

  8. #8
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by plato View Post
    Προσωπικά θα με βοηθούσε στο να θέσω έναν στόχο και να διαμορφώσω το κατάλληλο πλάνο, να ξέρω δηλαδή τι προσπαθώ να πετύχω. όχι απλά να περιμένω να εμφανιστούν στον καθρέφτη!!!!
    Πρωτα απ`ολα εξαρταται απο τις λιποαποθηκες του καθενος,αν εισαι απο αυτους που κρατας παραπανω λιπος στη περιοχη της κοιλιακης χωρας ,θα δυσκολευτεις παραπανω,επισης ,εβαλες παρα πολλα κιλα σε 7 μηνες και τωρα για να τα χασεις θα κανεις 2 βηματα πισω ,πρεπει να δουλεψεις ισσοθερμιδικα και να ανεβασεις αεροβια για να χασεις λιπος ,γιατι αμα κανεις διαιτα με το που αρχισες ,bye bye muscles και κοιλιακοι μαζι εννοειται,εκτος και αν θεωρεις τη φλατ κοιλια κοιλακους.

  9. #9
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    τι 9 % ρε μεγαλε το παλικαρι ειναι στα κιλα του υψους του με αρκετο λιπος απ`οτι λεει ,για να φτασει 9 % πρεπει να πεσει κατω απο 70 κιλα και δεν θα εχει μεινει τπτ επανω του.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Με απλά μαθηματικά μπορείς να καταλάβεις ότι είναι λάθος οι υπολογισμοί. Λες ότι έχεις βάλει 3,5 κιλά λίπος, ενώ για να πήγες με +10 κιλά 16% πρέπει όχι μόνο να μην πήρες καν λίπος, αλλά να έχασες κιόλας, με αριθμούς:
    Κιλά: 72,5 83
    Λίπος%: 20% 16%
    Λίπος: 14,5 13,28
    Ενημερωτικά αυτά, για να μη σε παραμυθιάζουν διατροφολόγοι και να μη παραμυθιάζονται και οι υπόλοιποι ότι τα μυικά κιλά μπαίνουν τόσο εύκολα.
    Αν υπάρχουν ικανοποιητικοί σε όγκο κοιλιακοί, στο 12% φαίνονται μια χαρά.

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Πρωτα απ`ολα εξαρταται απο τις λιποαποθηκες του καθενος,αν εισαι απο αυτους που κρατας παραπανω λιπος στη περιοχη της κοιλιακης χωρας ,θα δυσκολευτεις παραπανω,επισης ,εβαλες παρα πολλα κιλα σε 7 μηνες και τωρα για να τα χασεις θα κανεις 2 βηματα πισω ,πρεπει να δουλεψεις ισσοθερμιδικα και να ανεβασεις αεροβια για να χασεις λιπος ,γιατι αμα κανεις διαιτα με το που αρχισες ,bye bye muscles και κοιλιακοι μαζι εννοειται,εκτος και αν θεωρεις τη φλατ κοιλια κοιλακους.
    Όταν λες να ανεβάσω την αερόβια τι εννοείς?? Περισσότερες φορές τη βδομάδα ή να ανεβάσω την ένταση??? Πάντως η κατάσταση δεν είναι τόσο άσχημη θέλω να πω ότι εντάξει ναι μεν έχω βάλει λίγο λίπος αλλά τα μυικά κέρδη ήταν τεράστια μπροστά στο λίγο λίπος που έβαλα. Η αναλογία ήρθε σε 1 προς 3 δηλαδή τα 7 κιλά ήταν καθαρή μάζα, όπως το είχα εγώ στο μυαλό μου ήτανε να πάρω άλλα 3 κιλά περίπου μυική μάζα (που με βάση το 1 προς 3 θα σήμαινε να πάρω άλλα 4-5 κιλά και μετά να κάνω δίαιτα με πολύ πρωτείνη για να διατηρήσω τη μάζα που έβαλα και να κάψω το λίπος!!!

  12. #12
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by plato View Post
    Όταν λες να ανεβάσω την αερόβια τι εννοείς?? Περισσότερες φορές τη βδομάδα ή να ανεβάσω την ένταση???
    Η ένταση της αερόβιας για καύση λίπους, κινείται σε ένα συγκεκριμένο φάσμα καρδιακών παλμών ανά λεπτό. Άρα, θα κάνεις περισσότερες φορές. Δεν ξέρω αν έκανες ή τώρα θα ξεκινήσεις, αλλά καλό είναι να ξεκινάς με 3 φορές τη βδομάδα και να αυξάνεις μέχρι 5-6 φορές το πολύ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    188

    Default

    Έκανα 3 με 5 φορές τη βδομάδα (μέχρι τον προηγούμενο μήνα, τώρα με τις εξετάσεις δηλαδή έκοψα) αλλά ως αερόβια λαμβάνω μια π.τ. που ασχολούμαι, κατά τ'άλλα ένα τεταρτάκι στο διάδρομο ζέσταμα πριν τα βάρη για την αποφυγή μυικών τραυματισμών!!!

  14. #14
    Pumping Iron Kos316's Avatar
    Join Date
    02-05-11
    Location
    Χαλανδρι Αττικης
    Posts
    509

    Default

    "Θολωσε" η κοιλια σου ενω ξεκινησες με 20% κ τωρα εισαι 16%? Πως γινεται αυτο?
    Οτι ειπε ο Παυλιδης,εχεις χασει λιπος φιλε μου,συγχαρητηρια κ για την αναπτυξη.
    Βεβαια ξεκινησες ως ελλιποβαρης κ με δεδομενο την ηλικια σου γι'αυτο κ φορτωσες ευκολα(με 1.83 - 72 κιλα αν μη τι αλλο ησουν πολυ χαμηλα σε βαρος)
    Τωρα εισαι στα κιλα σου περιπου(κ καπου εδω αρχιζουν τα δυσκολα)μπραβο σου οπως κ να'χει.
    ..addicted to that Rush

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    188

    Default

    Όχι παιδιά έχω βάλει λίγο λίπος αλλά ποσοστιαία πέφτει γιατί έχω αυξήσει τη μυική μου μάζα αρκετά σε σχέση με πριν το χειμώνα!!!


    Edit
    --------------------------
    Ξέχασα να αναφέρω ότι τις τελευταίες 5 μέρες έχω πάρει την pro complex gainer της on, βέβαια δεν την παίρνω κάθε μέρα αλλά μονο μεταπροπονητικά.
    Last edited by plato; 27-06-11 at 20:20.

  16. #16
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Ε τότε ή ο διατροφολόγος σε κοροϊδεύει για να σου παίρνει λεφτά ή έχει χαλασμένο μηχάνημα. Εξάλλου το 6,5 κιλά μύες σε 7 μήνες είναι ουτοπικό. Τέλος πάντων, μην ασχολείσαι με αριθμούς. Τρώγε και χτυπήσου όσο καλύτερα μπορείς, είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είτε με 20% είτε με 25% λίπος.

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    188

    Default

    Τι μου προτείνετε δηλαδή συνεχίζω όγκο ή ξεκινάω γράμμωση???

  18. #18
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Να κάνεις ο,τι θες να δεις στο σώμα σου.

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    188

    Default

    Αυτό που είχα λοιπόν στο μυαλό μου, ένα μήνα ακόμα όγκο με λίγη αερόβια και έπειτα ισοθερμιδική ή ελαφρά υποθερμιδική και φουλ αερόβια με μονο συπλήρωμα αρκετή καθαρή πρωτείνη!!!

  20. #20
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    7 μυικα κιλα σε 7 μηνες ουτε με χημικη υποστηριξη δεν μπορεις να κρατησεις,3-4 το χρονο στη καλυτερη ,επηδη τα εχω δει αυτα με τους διατροφολογους σου λεω οτι ειναι μεγαλη απατη ,ενας φιλος υπερβαρος χωρις γυμναστικη ,τον εβγαλε μεσα σε 2 εβδομαδες οτι ειχε χασει 5 κιλα λιπος και ειχε παρει 3 μυες ,προφανως το κανουν για παραπλανηση και για να τα τσεπωνουν,οι μυες ειναι κατι που θελει χρονια προπονησης και διατροφης ,ογκος και γραμμωση δεν υπαρχει στην ουσια ,μια καθαρη πρωτεινικη διατροφη με καλες θερμιδες και λιγο αεροβια για να βοηθας την καυση λιπους ,οσο πιο νωρις το καταλαβεις αυτο τοσο πιο μπροστα θα πας ,και εγω κατι τετοια εκανα παλια και μεσα σε 3 μηνες εχανα οτι ειχα φτιαξει σε 8 ..

  21. #21
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    188

    Default

    Βασικά δεν το λένε οι ίδιοι, έχουνε, μηχάνημα που τα βγάζει αυτά και αυτοί ανάλογα σε κατευθύνουν πχ. αν δούνε ότι τραβάς και βάζεις ποιοτικά κιλά ε τότε σου αυξάνουν κι άλλο τις θερμίδες ανάλογα με το τι θες βέβαια!!!

  22. #22
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Το γνωριζω αυτο που λες ,αλλα σου λεω οτι ειναι απατη ,απλα με το μηχανημα σου πουλαει image και στο περναει .Για να μην χανουμε την ουσια ,επηδη τα εχω ξαναπει πολλακις σε γνωστους μου και δεν θελουν να καταλαβουν,αν θες ΒΒινγκ ξεχνα τους διατροφολογους και κατσε εδω και δες τι κανουμε ολοι εμεις ,αλλιως τσαμπα κοπο και πεταμενα λεφτα θα δινεις ,στο λεω ετσι γιατι τα εχω δει και προσπαθω να σε σωσω...

  23. #23
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    188

    Default

    Κοίτα η διατροφή πάνω κάτω είναι στις προδιαγραφές που προτείνει το φόρουμ αλλά επειδή δεν ήξερα να τη φτιάξω μόνος μου πλήρωσα για να μου την φτιάξουν, όσον αφορά την προπόνηση πάλι με συμβουλές και ασκήσεις από εδώ έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα και το ακολουθώ. Οπότε και εδώ που έχω φτάσει χάρη σε εσάς είναι απλά πλέον έχω και κάποιες αποροίες για αυτό θέτω τέτοιου είδους θέματα και χαίρομαι που κάνουμε κουβέντα!!! :D :D :D

  24. #24
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Αυτο να λεγεται ολα λυνονται με το διαλογο! Ειναι βλακεια λοιπον να πληρωνεις και να μην εχεις αποτελεσμα ,οι διατροφες που δινουν δεν ειναι για ΒΒινγκ και φιτνες ,υπαρχει συγκρουση με αυτα που κανουμε εμεις,σκεψου οτι ενας φιλος πιο παλια που ετρωγε 3 γευματα την ημερα (οτι εβρισκε στο σπιτι) και 3 scoop απο πρωτεινη ειχε φτιαξει ωραιο σωματακι και ηθελε να ψαχτει με διατροφολογους ,χρειαστηκαν 3 μηνες για να χαλασει ολη τη δουλεια που ειχε κανει ,ενα θα σου πω μονο ,για μεταπροπονητικο του εβαζε 10 αμυγδαλα...

  25. #25
    Junior Bodybuilder gsisr's Avatar
    Join Date
    04-03-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    224

    Default

    το παιδί λέει ότι σε 7 μήνες πήρε 11 κιλά. είναιι αρκετά οκ δεκτό. απ την άλλη αν δούμε τις περισσότερες απ τις διατροφές οι περισσότερες είναι + 300 ας πούμε θερμίδες πάνω από τις συντήρησης όποιες κι αν είναι αυτές ανεξαρτήτως τύπου. αυτό έχει σαν αποτέλεσμα +1 κιλό το μήνα. δλδ στη καλύτερη άντε και να είχε πάρει 7 κιλά. αλλά και πάλι σύμφωνα με τα λεγόμενα πιο πάνω είναι πολλά. βγαίνω λίγο οφ και συγγνώμη αλλά σε 7 μήνες πόσο έπρεπε ν ανέβει εφόσον έκανε όγκο;; ναι οκ το πιο σωστό είναι να μετράς τη σύσταση του σώματος σ συχνά αλλά αυτό δε μπορούν να το κάνουν όλοι. γενικά είμαι της άποψης ότι στους κοινους θνητούς τ πιο σωστό είναι να μην υπαρχει όγκος και γράμμωση αλλά μαζί με αερόβια να πετυχαίνεις αύξηση κρατώντας χαμηλά ποσοστά λίπους. από την άλλη οι περισσότεροι τρώνε σα μοσχάρια και μετά μπαίνουν σε γράμμωση για να χάσουν το λίπος που έβαλαν. οπότε γτ το 'κράξιμο' σ αυτό π κάνει το παιδί;

  26. #26
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by gsisr View Post
    το παιδί λέει ότι σε 7 μήνες πήρε 11 κιλά. είναιι αρκετά οκ δεκτό. απ την άλλη αν δούμε τις περισσότερες απ τις διατροφές οι περισσότερες είναι + 300 ας πούμε θερμίδες πάνω από τις συντήρησης όποιες κι αν είναι αυτές ανεξαρτήτως τύπου. αυτό έχει σαν αποτέλεσμα +1 κιλό το μήνα. δλδ στη καλύτερη άντε και να είχε πάρει 7 κιλά. αλλά και πάλι σύμφωνα με τα λεγόμενα πιο πάνω είναι πολλά. βγαίνω λίγο οφ και συγγνώμη αλλά σε 7 μήνες πόσο έπρεπε ν ανέβει εφόσον έκανε όγκο;; ναι οκ το πιο σωστό είναι να μετράς τη σύσταση του σώματος σ συχνά αλλά αυτό δε μπορούν να το κάνουν όλοι. γενικά είμαι της άποψης ότι στους κοινους θνητούς τ πιο σωστό είναι να μην υπαρχει όγκος και γράμμωση αλλά μαζί με αερόβια να πετυχαίνεις αύξηση κρατώντας χαμηλά ποσοστά λίπους. από την άλλη οι περισσότεροι τρώνε σα μοσχάρια και μετά μπαίνουν σε γράμμωση για να χάσουν το λίπος που έβαλαν. οπότε γτ το 'κράξιμο' σ αυτό π κάνει το παιδί;
    δεν εκραξε κανενας κανενα ,εσυ καταλαβες λαθος,αυτη τη χρυση τομη που αναφερεις προσπαθησαμε να του δωσουμε να καταλαβει,διαβασε πιο προσεκτικα να δεις που καταληγουν τα σχολια.

  27. #27
    Junior Bodybuilder gsisr's Avatar
    Join Date
    04-03-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    224

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    δεν εκραξε κανενας κανενα ,εσυ καταλαβες λαθος,αυτη τη χρυση τομη που αναφερεις προσπαθησαμε να του δωσουμε να καταλαβει,διαβασε πιο προσεκτικα να δεις που καταληγουν τα σχολια.
    το κράξιμο το έβαλα σε εισαγωγικά, το ξέρω ότι πήγατε να δώσετε όλοι σωστές συμβουλές

  28. #28
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    188

    Default

    Συμφωνώ gsisr ότι πρέπει να διατηρήσε σε χαμηλά ποσοστά λίπους με παράλληλη αύξηση όγκου είναι το σωστό, αλλά όταν ξεκινάς με ελάχιστους μυς και αρκετό λίπος δεν χάνεις και τους λίγους μυς που έχεις, αλλά πρώτα βάζει ποιοτική μάζα και έπειτα κάνεις μια διαιτούλα με στόχο το να μειώσεις το λίπος που είχες από πριν αλλά και αυτό που έβαλες!!!
    Last edited by plato; 28-06-11 at 01:06.

  29. #29
    Junior Bodybuilder gsisr's Avatar
    Join Date
    04-03-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    224

    Default

    πιστεύω ότι αν έχεις πάνω απο 15% λίπος μπορεις να καις λίπος και να βάζεις και μυς..

  30. #30
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    188

    Default

    Ναι εξαρτάται όμως και τη μυικότητα που έχεις...


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τι Ποσοστό Σωματικού Λίπους Έχετε;
    By giannis_m in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 122
    Last Post: 30-11-20, 11:08
  2. Ποσοστό λίπους
    By sounik in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 07-05-09, 10:04
  3. Ποσοστό Λίπους
    By Norzufix in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 25-06-05, 06:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •