Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-07-11
    Posts
    5

    Talking Βοήθεια για απώλεια κιλών

    ειμαι 16 χρονων υψος 1.80 και βαρος 95 θελω να χασω επιγοντως κιλλα το πιο πολι λιπος το πιρα στα ποδια και στα μπουτια πειτε τι πρεπει να κανω για να χασω κιλλα και επισης θελω να γιμναστω αλα οχι σε γημναστηριο προτινετε μου αλουσ τροπουσ γιμναστικισ για το σπτιι και επισις θελω να διοξω το λιπος απο το στηθος

  2. #2
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    το λιπος δεν φευγει τοπικα εκτος αν σου αρεσει το νυστερι...διαμορφωσε μια σωστη διατροφη με θερμιδες κατω απο τις θερμιδες συντηρησης σου και αρχισε αεροβιο αφου δεν πας γυμναστηριο...για μενα προσωπικα το αεροβιο μολις ξυπνησεις το πρωι χωρις να φας τιποτα ειναι οτι καλυτερο και αποτελεσματικο...δοκιμασε το!οταν ο οργανισμος σου συνηθισει στο αεροβιο μετα μπορεις να προχωρησεις με ταχυτητες (π.χ:100 μετρα σπριντ και 100 περπατημα και καντο αρκετες φορες)-μην αρχισεις ομως αποτομα ταχυτητες γιατι θα εχεις προβληματα.το κυριο ομως για αρχη ειναι η διατροφη και θα βρεις εδω τα παντα αν ψαξεις λιγο.διαβασε, δουλεψε και αν εχεις θεληση θα εκπλαγεις με το τι μπορεις να καταφερεις!

    Καλη αρχη και καλη δυναμη
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  3. #3
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Καλώς ήρθες.Συμφωνώ με τον Λεο...είσαι σε ηλικία που το σώμα σου μπορεί να φκιάξει πιο εύκολα λόγο του μεταβολισμού σου.Με σωστή διατροφή και γυμναστική μπορείς να πετύχεις τα πάντα.Σπίτι μπορείς να πάρεις αλτήρες,πάγκο,σκοινάκι,διάδρομο(άμα έχεις ποδήλατο μπορείς να κάνεις και έξω),σάκο του μποξ,ελβετική μπάλα.Εγώ προτιμάω γυμναστήριο (παρ'όλο που έχω σχεδόν όλα από αυτά που σου είπα) γιατί είναι πιο οργανωμένα και γνωρίζεις κιάλους ανθρώπους...

  4. #4
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    +1000 με τον kick boxer!και για μενα η καλυτερη γυμναστικη ειναι τα βαρη αν σου αρεσουν και με αυτα που σου προτεινε να παρεις θα εισαι οκ!σε συνδιασμο με την αεροβια σου και μια σωστη διατροφη θα τα καταφερεις!μονο μην τα παρατησεις ευκολα γιατι σε αυτη την ηλικια που εισαι θα δεις πολυ ευκολα διαφορα λογο και του μεταβολισμου σου!απλα παλεψε το και στο τελος θα νιωθεις περηφανος με τον εαυτο σου!διαβασε και διαμορφωσε το προγραμμα σου σωστα και ολα τα αλλα θα ερθουν
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    γεια σας παιδια...και γω ειμαι νεος εδω...

    μαλλον εχω βρει το θεμα μου εδω....

    βασικα ειχα και γω πολλες και διαφορες αποριες για αυτον τον τομεα αφου σε αυτο δουλευω
    ειμαι 17 και 91 κιλα, με υψος 170.... βεβαια και ειναι χαλια και προσπαθω να το βελτιωσω αλλα εδω και ενα μηνα δεν ξερω τι παει λαθος.

    ενα μηνα τωρα στο γυμναστηριο εχω χασει 2 κιλα αλλα πιστευω πως αυτο θα μπορουσα να το αυξησω στα 4 κιλα ανα μηνα. βασικα εψαχνα για συμβουλες σας πανω στην διατροφη, αν και ετσι πληροφοριακα κανω σωστη διατροφη με πολλες πρωτεινες(αυγα,κοτοπουλο,γαλοπουλα,τονος) αλλα και υδατανθρακες(μαυρο ψωμι),επισης σαλατες και φρουτα καθημερινα. δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο που κανω βεβαια .

    οσο αφορα αυτο το θεμα θα ηθελα τις γνωμες σας, απο γυμναστικη, 5 φορες την βδομαδα 40 λεπτα στο διαδρομο, 20 λεπτα ποδηλατο. 3 σετ των 15 σε 3 διαφορετικες ασκησεις κοιλιακων, και μια ραχιαιων. καλο θα ηταν? θα μπορουσε να γινει καλυτερο αν θεωρησουμε οτι μπαινω στον 2ο μηνα?

    επισης μου εχουν προτεινει γυμναστες να παιρνω πρωτεινη και λιποδιαλυτες. υπαρχει καποια εγγυημενη καθαρη πρωτεινη με γευσεις η οποια θα ειναι προσβασιμη σε μενα(π.χ. σε φαρμακειο υπαρχουν?).
    απο λιποδιαλυτες μου εχουν πει τους l-lysine. τι πιστευετε?

    συγνωμη αν σας κουρασα, αλλα χρειαζομαι απαντησεις....ευχαριστω εκ των προτερων

  6. #6
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    ρε συ μην σκεφτεσε τα συμπληρωματα και τους λυποδιαλυτες!υπολογησε θερμιδες συντηρησης και φτιαξε μια διατροφη κατω απο αυτες (250-500) και με ενα σωστο προγραμμα στο γυμναστηριο μια χαρα θα τα καταφερεις!δωσε εμφαση στη διατροφη και διαβαζοντας λιγο στο forum θα μαθεις πολλα!απο οτι ειπες στο γυμναστηριο κανεις μονο αεροβιο και κοιλιακους??με το να κανεις πολλα sets κοιλιακους δεν σημαινει πως θα τους αναδειξεις...το μυστικο στους κοιλιακους ειναι στην κουζινα!!!!!!!αν δεν κανεις βαρη καλο ειναι να βρεις ενα προγραμμα και να τα συνδιασεις ολα(βαρη-αεροβιο)!πρωτα ομως να αρχισεις μια σωστη διατροφη...!

    καλη αρχη και καλη επιτυχια!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    γεια σου φιλε ευχαριστω για την απαντηση σου, ημουν ετοιμος να κανω ενα δικο μου θεμα ελπιζοντας για ανταποκριση.

    τελοσπαντων, προσπαθω να μετρω τις θερμιδες αλλα δεν ξερω αν κανω σωστη διατροφη και ετσι νομιζω οτι θα boostαρα τον μεταβολισμο μου με αυτα...

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-07-11
    Posts
    5

    Default

    paidia spiti exo podilato kai diadromo otan lete aerovio pio programa akrivos kai pite mou me posi ora diadromo na ksekiniso kai posi ora podilato tora gia diatrofi den ksero an exetai na mou protinetai kati thelo apo enan eidiko

  9. #9
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Φίλε...επειδή έχεις πολλές μα πολλές απορίες διάβασε εδώ για ασκήσεις http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=17 και εδώ για διατροφές http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=16 εμείς δεν έχουμε πρόβλημα να στα πούμε αλλά είναι καλύτερο να τα διαβάσεις εσύ για να καταλάβεις και να μπεις στο νόημα της γυμναστικής.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-07-11
    Posts
    5

    Default

    euxaristo paidia tha ta rikso mia matia

  11. #11
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    φιλε πρωτα απ ολα μην σε πιανει πανικος!ολα διορθωνονται γιαυτο μην τρωγεσε!ο kick boxer εδωσε links τα οποια θα σε βοηθησουν να φτιαξεις μια διατροφη καλη και τα παιδια του forum θα σε συμβουλεψουν πως να την τελειοποιησεις!δεν υπαρχει λογος να αχωνεσε και με λιγη προσπαθεια θα δεις αποτελεσματα!αφου απο οτι λες γυμναστηριο πας νομιζω θα ηταν καλο να βαλεις και λιγες ταχυτητες στο προγαμμα σου...καντο για μια βδομαδα και εσυ θα κρινεις.απο τα 40 λεπτα που κανεις δρομο τα 15 να τα κανεις σε ταχυτητες.δηλ:100 μετρα σπριντ και 100 περπατημα και ξανα απο την αρχη...μην σπρινταρεις στο full ομως απο την αρχη γιατι υπαρχει κυνδινος για κανενα τραβηγμα...σιγα-σιγα και μερα με την μερα να αυξανεις!

    ατε καλο κουραγιο και πες μας αποτελεσματα!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  12. #12
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-07-11
    Posts
    4

    Default

    χαιρετώ κι εγώ:)
    νομίζω οτι αυτό είναι το θέμα μου*με τη διαφορα οτι εγω ειμαι κοπελα,όπου να 'ναι αρχίζω γυμναστήριο,ο στόχος μου είναι να χάσω αρκετά (και οσο γινεται γρηγοροτερα,αλλα αυτο δεν ειναι πρωταρχικο κινητρο) αλλά δε θελω να πάρω για κανένα λόγο συμπληρώματα,πρωτεϊνες σε φακελάκι κλπ . ο,τι κανω θα ειναι με διατροφή και άσκηση,για διατροφή ξέρω οτι πρέπει τα γεύματα να είναι πολλά και μικρά,όχι πολλα τηγανιτά,όχι πολλά μακαρόνια και πατάτες,οχι γλυκά,προτιμώ ψάρια,φρούτα(και φρεσκοστημενους χυμους),κρέας-και άσπρο-,γάλα πίνω,ολικής άλεσης ψωμί ,τον κρόκο απο το αυγό δεν τον συμπαθώ ιδιαίτερα..αυτά
    όσο για την άσκηση,δε θέλω να κάνω γράμμωση και ήθελα να ρωτήσω αν τα βάρη (βαράκια και κανένα όργανο με λίγα κιλά,οχι τίποτα σπουδαίο) βοηθούν στην επίτευξη του στόχου μου ή αν βοηθά μόνο η αεροβική(διάδρομος,ποδήλατο κλπ )
    ευχαριστώ εκ των πρωτερων :)

  13. #13
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Σε άλλο ποστ σου γράφεις ότι είσαι στην εφηβεία. Άρα θα είναι εύκολο για σένα να πετύχεις το στόχο σου. Απλά τρώγε καθαρά και μέτρα θερμίδες.
    Τα βάρη θα σε βοηθήσουν στην τόνωση των μυών σου και έμμεσα στην απώλεια λίπους.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  14. #14
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-07-11
    Posts
    4

    Default

    ευχαριστώ για την απάντηση,καλώς σας βρήκα
    μου είχαν πει οτι τα βάρη σε "σφυγγουν" και μένουν όσα έχεις ,δηλαδή δε βοηθουν το λίπος να "χαθει" μα να μείνει,γι'αυυτο δεν ήξερα αν πρέπει να κάνω


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελέσματα Μετά Από Απώλεια Κιλών
    By mallias in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 26-03-11, 20:11
  2. Τι κάνω μετά από την απώλεια 33 κιλών ???
    By century in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 37
    Last Post: 17-06-09, 01:51
  3. αλλαγη διαστάσεων κι απώλεια κιλών
    By egw28 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 21-04-09, 07:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •