Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Member Jimaras619's Avatar
    Join Date
    13-06-11
    Location
    Tripolis,Arcadia
    Posts
    39

    Question Γνώμες και διατροφικό πλάνο

    ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ 15 ΧΡΟΝΩΝ,1,73 ΥΨΟΣ ΚΑΙ 68 ΚΙΛΑ ΑΝ ΑΦΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΚΙΚ ΒΟΞΙΝΓΚ ΚΑΙ ΒΒ ΓΙΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΒ ΚΑΙ ΚΙΚ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ.ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΕΥΤΕΡΑ-ΤΕΤΑΡΤΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΙΚ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ-ΠΕΜΤΗ-ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΒ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ,ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΠΛΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΡΟΦΙΜΑ!!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!
    Last edited by Jimaras619; 07-07-11 at 23:25.

  2. #2
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Εγώ κάνω κικ κάθε τρίτη-πέμπτη και 4 φορές την βδομάδα βαράκια.Τώρα το πως θα διαμορφώσεις το δικό σου πρόγραμμα εσύ ξέρεις.Αναλόγως τι ψάχνεις.Π.χ. θέλεις να χάσεις κιλά(καλύτερα όχι)? ή να πάρεις κιλά?(ναι,για μένα)...έτσι θα καθορίσεις πόσες φορές θα κάνεις προπόνηση αερόβια και πόσες βάρη...και με απλή καθαρή διατροφή θα πετύχεις τον στόχο σου.Η ηλικία μας είναι η καλύτερη σε θέμα γυμναστικής.Μπορούμε να φκιάξουμε ένα ωραίο σώμα αλλά με σωστά βήματα.Αν κατάλαβα καλά έχεις πρόβλημα με την διατροφή σου,(αφού δεν μας λες κάτι για τα βάρη αλλά για την διατροφή).Μπορείς να κάνεις το εξής :

    Πρωινό βρώμη με γάλα και 2-3 αυγά βραστά (1 κρόκος)

    Δεκατιανό τοστ με τυρί light και γαλοπούλα και 1 ποτήρι γάλα ή φρούτο και γάλα/γιαούρτι

    Μεσημεριανό κρέας/ψάρι/κοτόπουλο με ζυμαρικά/όσπρια κ.λ.π. (όχι τηγανιτά!)εγώ σε αυτό το γεύμα επειδή δεν ξέρω κάθε πότε θα έχουμε ζυμαρικά προσθέτω πράσινη σαλάτα.

    Απογευματινό το ίδιο με το δεκατιανό

    Βραδινό ότι και το μεσημέρι αλλά μείωσε την ποσότητα

    Αργότερα άμα πεινάσεις μπορείς να φας ένα γιαούρτι με 10 αμύγδαλα.

    Προσωπικά εγώ ακολουθάω αυτή την διατροφή η οποία είναι αρκετά σωστή για την ηλικία μας.Τώρα αν θέλεις να αλλάξεις κάτι δεν υπάρχει πρόβλημα.Να κοιτάς να έχεις καθαρά τρόφιμα πάντα στο πιάτο σου.Σε περίπτωση που δεν θέλεις να πάρεις κιλά υπολόγισε τις ημερήσιες θερμίδες που χρειάζεσαι και κοίταξε να τρόφιμα σου(μετρώντας τις ποσότητες φυσικά) να αντιστοιχούν στις θερμίδες αυτές.Ελπίζω να βοήθησα!:)

  3. #3
    New Member Jimaras619's Avatar
    Join Date
    13-06-11
    Location
    Tripolis,Arcadia
    Posts
    39

    Default

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ!!!!!

  4. #4
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    anytime :)

  5. #5
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Γιατί να προτείνεις σε κάποιον ψωμί, τυρί και γαλοπούλα αλλαντικό; Αν δεν υπάρχει κάτι καθαρότερο να φάει ΟΚ, αλλά δεν είναι για να τα προτείνεις. Προτίμησε ρύζι με κανονικό κρέας χωρίς τυριά και αλλαντικά, αλλά από το να μείνεις νηστικός, καλύτερα το τοστ.

  6. #6
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Με βοήθεια από παιδιά εδώ μέσα έχουμε βγάλει αυτό το πλάνο το οποίο είναι μια χαρά για την ηλικία μας.
    Last edited by kick_boxer; 08-07-11 at 15:51.

  7. #7
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Και κάτι ακόμα.Ο φίλος κάνει κικ μπόξινγκ.Τρώγοντας 5 φέτες πριν την προπόνηση κάθε χτύπημα που δέχεται στο πόδι δυναμώνει τον μυ.Αυτό κάνει η γαλοπούλα στα πόδια των κικ μποξέρ.Ρωτήστε σε μια σχολή...(δεν χρειάζεται φυσικά να τρώει 5 φέτες,μπορεί να φάει μία την ίδια δουλειά θα κάνει...με τον καιρό και πάλι θα σφίξει ο μυς)

  8. #8
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Δεν είπα ότι δεν είναι μια χαρά, είπα ότι δεν είναι για να προτείνεται. Αν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο γιατί να μη το κάνει;
    Αυτό δε το κάνει μόνο η γαλοπούλα, το κάνει οποιαδήποτε πρωτεϊνούχα τροφή, σε πολύ μικρότερο βαθμό απ' ότι νομίζεις, μάλλον. Το πρόβλημα δεν είναι η γαλοπούλα (αυτή του χασάπη είναι εξαιρετική επιλογή) αλλά το αλάτι και τα συντηρητικά των αλλαντικών γαλοπούλας.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Το Διατροφικό μου πλάνο
    By fr3ak88 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 27-01-10, 04:59
  2. Το διατροφικό μου πλάνο...
    By Spike in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 28-06-06, 22:05
  3. Διατροφικο πλανο
    By patrinos2003 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 09-03-06, 10:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •