Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    08-07-11
    Posts
    2

    Default Μερικές ερωτήσεις που έχω!

    Γειά σας

    κανω 6 μηνες γυμναστηριο βαρη σχεδον καθε μερα κ θα ηθελα να μαθω τι πρεπει να κανω για να αποκτησω ογκο οσο πιο συντομα γινεται...επισης εχω ακουσει οτι το να γυμναζεσαι σε αυτη την ιλικια σταματα την αναπτυξη του σωματος...τι πρεπει να κανω για να το αποφυγω...αν μπορειτε απαντηστε μου οι απαντησεις σας θα μου φανουν πολυ χρησιμες...

  2. #2
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Πια ηλικία δεν μας είπες!!!Επίσης βάρος/ύψος...

  3. #3
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    Καταρχήν ποιά είναι η ηλικία σου?

    Δεύτερον γιατι πρέπει να αποκτήσεις όγκο όσο πιο σύντομα γίνεται???... αυτά δε γίνονται μαγικά σε μία νύχτα. Θέλει διατροφή και άσκηση σωστή.

    Πέσ μας ηλικία, ύψος και κιλά και βλέπουμε!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    Quote Originally Posted by kick_boxer View Post
    Πια ηλικία δεν μας είπες!!!Επίσης βάρος/ύψος...
    Με πρόλαβες άτιμε :Ρ

  5. #5
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    άτιμος άτιμος :P...βασικά πρέπει να είναι στην ηλικία μου 15-16 εκεί πέρα.Γιατί είπες για το ότι επηρεάζουν την ανάπτυξη τα βάρη.Να σου πω εδώ ότι τα αγόρια μπορούν να κάνουν βάρη από την στιγμή που έχουνε την πρώτη εκσπερμάτωση τους.Από αυτήν την στιγμή και μετά μπορείς να γίνεις bb(όχι bb=αντίο bb=bodybuilder :P )
    Last edited by kick_boxer; 08-07-11 at 16:04.

  6. #6
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    ******μα 100 διορθώσεις (Last edited by kick_boxer; Today at 04:04 ??.) σε ένα ποστ...μάλλον φταίει η ζέστη :P ******

  7. #7
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by kick_boxer View Post
    άτιμος άτιμος :P...βασικά πρέπει να είναι στην ηλικία μου 15-16 εκεί πέρα.Γιατί είπε για το ότι επηρεάζει την ανάπτυξη.Να σου πω εδώ ότι τα αγόρια μπορούν κάνουν βάρη από την στιγμή που έχουμε την πρώτη εκσπερμάτωση τους.Από αυτήν την στιγμή και μετά μπορείς να γίνεις bb(όχι bb=αντίο bb=bodybuilder :P )
    Έλεος... να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα.

    Στο ζήτημα τώρα της ανάπτυξης, όχι η εκγύμναση με βάρη δε σταματάει την ανάπτυξη ή το να πάρεις ύψος. Αυτό είναι ένα ζήτημα που καθορίζεται από τα γονίδιά μας.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #8
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Έλεος... να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα.
    Έχω την εντύπωση ότι δεν έχεις ασχοληθεί με το θέμα γιατί είσαι μεγαλύτερος από εμάς (βλέπε 15).Έλα όποτε θες στην σχολή μου να σου κάνει μάθημα ο προπονητής κικ μπόξινγκ που δουλεύει σε νοσοκομείο.Θα ακούσεις κι'άλλα γιατί μας έχεις μάθει πολλά(δυστυχώς!)

  9. #9
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Στο ζήτημα της ανάπτυξης δεν έχω ασχοληθεί;! Εγώ απλά παραθέτω τη προσπική μου άποψη και αυτό που σε τόσα topic εδώ, έχει συζητηθεί.

    Ειδικότερα ξαναλέω, πως ο καθορισμός του ύψους και της ανάπτυξής μας, είναι περισσότερο γονιδιακό χαρακτηριστικό.

    Τι σχέση έχουν τα νοσοκομεία, ο προπονητής σου και περισσότερο η φράση σου "τα αγόρια μπορούν κάνουν βάρη από την στιγμή που έχουμε την πρώτη εκσπερμάτωση τους", δε καταλαβαίνω...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  10. #10
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Ότι από την στιγμή που υπάρχει η πρώτη εκσπερμάτωση τα αγόρια μπορούν να ασχοληθούν με την γυμναστική...μήπως το νοσοκομείο έχει σχέση με γιατρούς και οι γιατροί με έρευνες?!

  11. #11
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by kick_boxer View Post
    Ότι από την στιγμή που υπάρχει η πρώτη εκσπερμάτωση τα αγόρια μπορούν να ασχοληθούν με την γυμναστική...μήπως το νοσοκομείο έχει σχέση με γιατρούς και οι γιατροί με έρευνες?!
    Άρα;! Βοήθα με λίγο να καταλήξω... κριτήριο της ενασχόλησης με τα βάρη είναι η το πότε θα εκσπερματώσει για πρώτη φορά ένα αγόρι;! Κι αυτό το λέει κάποιος που δουλεύει σε νοσοκομείο και είναι γιατρός και ο γιατρός ξέρει μια έρευνα;!

    Αν πχ. ένα αγόρι αρχίσει στα 5 του την ενόργανη και δουλεύει με το βάρος του σώματος (σε ασκήσεις όπως μονόζυγο, κάμψεις και βυθίσεις, όπως έχω δει να κάνουν) κάνει κάτι λάθος;! Αν αυτό το παιδί αργότερα κάνει βάρη στα 11 του πρώτη φορά, έστω και σε εντελώς μα εντελώς αρχάριο επίπεδο, τότε τι ακριβώς θα κάνει λάθος;! Πώς θα πάει πίσω η ανάπτυξή του αν δεν έχει ακόμη εκσπερματώσει;!

    Συγνώμη που επιμένω, αλλά μάλλον είναι λίγο περίεργο, περισσότερο από άκυρο, το επιχείρημά σου...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  12. #12
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Το πρώτο με το 5 χρόνο δεν το έπιασα γιατί δεν έχει σχέση με τα βάρη.Βάρη όταν λέω μιλάω για αλτήρες,μπάρες έτσι όπως ασχολιούνται στα γυμναστήρια.Αυτή η ηλικία κρίνετε ότι είναι κατάλληλη για να αρχίσουν τα παιδιά να ασχολιούνται με τα βάρη.Τώρα αν δες πιστεύεις ψάξε το.

  13. #13
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    Καλό θα ήταν να βλέπαμε και την συγκεκριμένη έρευνα για να πώ την αλήθεια.

    Γνώμες ακούγονται άπειρες... αλλά θα ήταν ωραίο να ακολουθούνται και από πειστήρια!

  14. #14
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Μπορώ να πω στον δάσκαλο να μου πει που θα την βρω.

  15. #15
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    Από ότι έκανα πάντως στο ίντερνετ ένα γρήγορο search φαίνεται πώς προπόνηση με βάρη συνίσταται όταν το παιδί έχει μπεί στην εφηβία ώστε να έχει αρχίσει να παράγει ανδρογόνα (τεστοστερόνη και ανδροστερόνη) τα οποία βοηθούν στην ανάπτυξη των μυών.

    Τώρα ασκήσεις ενδυνάμωσης μπορεί να κάνει κάποιο παιδί από πολύ μικρή ηλικία όπως έιπε ο Σταύρος ακόμα και από τα 5. Και γώ τότε είχα ξεκινήσει ενόργανη.

  16. #16
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by kick_boxer View Post
    Το πρώτο με το 5 χρόνο δεν το έπιασα γιατί δεν έχει σχέση με τα βάρη.Βάρη όταν λέω μιλάω για αλτήρες,μπάρες έτσι όπως ασχολιούνται στα γυμναστήρια.Αυτή η ηλικία κρίνετε ότι είναι κατάλληλη για να αρχίσουν τα παιδιά να ασχολιούνται με τα βάρη.Τώρα αν δες πιστεύεις ψάξε το.
    Ο 5χρονος που θα κάνει έως τα 11 του ενόργανη και θα έχει δουλέψει το σώμα του σε ασκήσεις παρόμοιες με εκείνες που κάνουμε στα γυμναστήρια όπως μονόζυγο, βυθίσεις σε δίγυζο και πους απς πχ., τι πρόβλημα θα έχει όταν στα 11 του αρχίσει τα βάρη, χωρίς όμως να έχει εκσπερματώσει;! Πώε η εκσπερμάτωση είναι κριτήριο για την ενασχόληση ενός εφήβου ή νεαρότερης ηλικίας με τα βάρη και πώς αυτό συνδέετε με την ανάπτυξή του;!

    Εγώ λέω πως είναι θέμα γονιδίων. Και πριν καιρό έγινε παρόμοια συζήτηση και κάποιο μέλος είχε πει ότι υπάρχει ή υπήρχε (δε θυμάμαι ακριβώς το post του) κι ο ίδιος μύθος ότι το μπάσκετ ψηλώνει...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  17. #17
    New Bodybuilder
    Join Date
    08-07-11
    Posts
    2

    Default

    eimai 14 sta 15,ypsos 1,72 kai baros 69kg


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μερικες ερωτησεις sos!
    By Κωνσταντινος in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 27-03-09, 03:46
  2. Μερικές ερωτήσεις
    By ktsam in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 22
    Last Post: 08-08-08, 21:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •