Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default Συνταγή Για Σπιτικό Φυστικοβούτυρο!

    το εχω κανει και ειναι μεγαλη επιτυχια. βασικα εχω μπλεντερ μεγαλης ισχυος και η συνταγη τελειωσε σε ελαχιστα λεπτα μπορω να πω.

    τα υλικα
    φυστικια καβουρδισμενα 100 γραμμαρια
    ελαιολαδο 1 κ.σ.
    μελι 0.5 κ.γ.
    νερο το πολυ μια μεζουρα

    βαζουμε τα φυστικια στον καδο και τα αλεθουμε μεχρι να γινουν σχεδον σκονη, αλλα να εχουν και κοματια. μετα μαζευουμε αυτη την σκονη στο κεντρο του μπλεντερ και ριχνουμε το λαδι και το μελι. μολις τα αναμειξουμε θα εχουμε μια πολυ παχυρευστη ζυμη, εως και ενα πολτο.
    ριχνουμε μια μεζουρα νερο το πολυ και ξεκιναμε το μπλεντερ.
    αργοτερα εχουμε μια ζυμη παρα πολυ γευστικη, θα ελεγα ακομα και σαν το φυστικοβουτυρο που παιρνουμε απο τις υπεραγορες, αλλα χωρις τα τρανς λιπαρα και ζαχαρες...αλλα και ουτε συντηρητικα, και αρα δεν ξερουμε ποσο καιρο θα αντεξει...αρα μικρες δοσεις

    μπορει να χωρεσει σε μια υγιεινη διατροφη bodybuilding ειναι το θεμα?? γιατι εψαξα και λετε για κατι αφλατοξινες κτλ.

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    Μπορεί να είναι η αγαπημένη τροφή των ελεφάντων, αλλά εσένα θα σε αδυνατίσει κι αυτό γιατί κρατά τα επίπεδα σακχάρου σταθερά και κόβει την πείνα. Ερευνητές του πανεπιστημίου Περντιού στην Ιντιάνα διαπίστωσαν ότι, όταν πρόσθεσαν 500 επιπλέον θερμίδες σε φιστίκια επί τρεις εβδομάδες στη διατροφή εθελοντών, δεν είχαν καμία αλλαγή βάρους, που λογικά θα έπρεπε να είχαν πάρει 1-2 κιλά λόγω των επιπλέον θερμίδων. Και όχι μόνο αυτό, τα τριγλυκερίδια στο αίμα έπεσαν κατά 24%. Οι ερευνητές αναφέρουν ότι τα φιστίκια προσφέρουν κορεσμό, με αποτέλεσμα να τρώει κανείς λιγότερο. Το φιστικοβούτυρο έχει την ίδια δράση. Δοκίμασέ το αλειμμένο σε ολικής αλέσεως ψωμί ή κρακεράκια.

    για μας που κανουμε διαιτα, πηγη στο menshealth.gr

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    καλα νεος μια συμβουλη απο εμενα θα ειναι να μην διαβαζεις MensHealth γιατι λεει οτι να ναι και οτι δν ειμαστε τπτ κοριτσακια για να χορτασουμε με 2 κουταλιες φυστικοβουτυρο, η τουλαχιστον εγω οταν ετρωγα καλο φυστικοβουτυρο μετα ηθελα να κατεβασω ολο το βαζο.. το οτι κανει καλο ειναι δεδομενο, ειναι παρα πολυ καλη πηγη λιπαρων

    προσωπικα το τρωω σε ψωμι ολικης του τοστ με μπανανα και εχει πολυ καλη γευση, στην αμερικη βαζουν και Jelly αλλα θελω να αγορασω αυτο με τις 0 θερμιδες για να το δοκιμασω αν και δν μ πολυ ταιριαζει η μαρμελαδα, τεσπα πρεπει να το δοκιμασω για να πω σιγουρα

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    ε οσο ναναι απασχολουμαι και λιγο με την διατροφη στο μεςχελθ εχει καποιες πηγες, αν και οι συμβουλες τους ειναι οντως ανοητες, οι πηγες τους οσο αφορα την διατροφη ειναι καλες και συμβαδιζουν με αυτες που εχουμε εδω. απο πλευρας γυμναστικης δεν ασχοληθηκα ποτε αν και εχει πολυ υλικο.

    στο θεμα μας τωρα, εγω εχω αρχισει να το κανω και να το τρωω και ειναι οντως καλο. απλα με το ζορι συγκρατουμαι να μην φαω κι αλλο γιατι τοτε παει η διατροφη. κραταμε ενα μετρο απλα...!

  5. #5
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default Φυστίκοβούτυρο σπιτικό

    Παιδια καληςπερα εγω στο φυστίκοβούτυρο παίρνω ωμά φυστικια τα ψήνω αφαιρώ το κέλυφος και
    επειτα τα χτυπάω στο μπλέντερ αυτά έχουν μεσα λάδι οποτε με το συνεχές χτύπημα στο μπλέντερ ανεβάζουν θερμοκρασία
    και γίνονται ενα πολυ απαλό φυστίκοβούτυρο το οποίο πολλές φορες εχει και μια κρατςαναδα απο πολυ πολυ μικρά κομματάκια φυστικιου
    Δεν χρειαζεται να προσθέσεις έξτρα έλαιο απλα θέλει πολυ ωρα χτύπημα 10 λεπτά
    δοκιμαστε ετσι όπως σας λεω και πείτε μου:·)
    δεν προσθέτω γλυκαντικά ή τίποτε αλλο
    οταν σπάνια τρώω βάζω μια φέτα ολικής 1+ κγ απο αυτο και ελάχιστο μελι ετσι για την γλυκά
    τωρα τελευταία σκεφτόμουν να δοκιμάσω να βαλω λιγο κακαο αλλα θα ειναι πικρό με λιγο γλυκαντικό ίσως γινόταν καλο

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Αν ψάξεις στην ενότητα των συνταγών, υπάρχουν αντίστοιχα topics, είναι θέμα που έχει συζητηθεί πολλές φορές. Το θέμα είναι να αφήνεις και λίγο το blender να ξεκουράζεται γιατί οι ξηροί καρποί γενικά όταν τους πολτοποιείς, παράγουν θερμότητα και μπορεί να σου κάψει το μηχάνημα. (Το έχω ακούσει από σεφ και το έχω πάθει πριν 3 χρόνια με φουντούκια, καταστροφή. :Ρ)

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Αν ψάξεις στην ενότητα των συνταγών, υπάρχουν αντίστοιχα topics, είναι θέμα που έχει συζητηθεί πολλές φορές. Το θέμα είναι να αφήνεις και λίγο το blender να ξεκουράζεται γιατί οι ξηροί καρποί γενικά όταν τους πολτοποιείς, παράγουν θερμότητα και μπορεί να σου κάψει το μηχάνημα. (Το έχω ακούσει από σεφ και το έχω πάθει πριν 3 χρόνια με φουντούκια, καταστροφή. :Ρ)
    Το ξέρω με την θερμότητα και εννοείται πως το αφήνουμε λίγη ωρα να ξεκουραστεί εγω εχω σπάσει μπλέντερακι παλαιότερα
    τωρα βεβαια πήρα ενα mullinex κάτσε καλα να ουμε ειναι τέρας δύναμης αφού στο πρωινό που βάζω γιαούρτι βρώμη μπανανα και σταφίδα δεν προλαβαίνω να το πατήσω και μου τα χει λιώσει τελείως στο φυστίκοβούτυρο στο δυνατό κάνει κανά 5 λεπτό

  8. #8
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Παιδια το φυστικοβουτηρο δε θελει λαδια! Απλως αλυπητο χτυπημα στο blender...
    Κυκλοφορουν παρα πολλα videos για σπιτικο φυστικοβουτηρο με μηδεν προσθετα (αθλια) σπορελαια!

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by HoHe View Post
    Παιδια το φυστικοβουτηρο δε θελει λαδια! Απλως αλυπητο χτυπημα στο blender...
    Κυκλοφορουν παρα πολλα videos για σπιτικο φυστικοβουτηρο με μηδεν προσθετα (αθλια) σπορελαια!
    Αυτο λεω και γω παραπάνω φιλε μου :·)

  10. #10
    Pumping Iron lamprini's Avatar
    Join Date
    30-05-15
    Posts
    372

    Default

    Παιδια καλημερα! Οπως και να εχει ειναι τελειο!!!! Εαν θελετε πιο cranchy υφη προσθεστε μεσα λιναροσπορο γινεται τελειο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Φυστικοβούτυρο
    By Judge_Dread in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 27-03-12, 14:22
  2. Φυστικοβούτυρο
    By m_ariel19 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 17-11-08, 00:20
  3. φυστικοβουτυρο
    By dread in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 39
    Last Post: 14-07-07, 15:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •