Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-07-11
    Posts
    2

    Question Ερώτηση για λιποδιαλύτες, καρνιτινη και θυροειδή

    Γειά σας! Δεν ασχολούμαι με το body building προς το παρόν, αλλά αυτό φαίνεται το σωστό μέρος για να ρωτήσω.

    Είμαι άντρας 21 ετών, τον Απρίλιο ήμουν 80 κιλά με 1.68 ύψος, και έφαγα ξαφνικά φλασιά να τα χάσω. Ξεκίνησα γυμναστήριο (βάρη και διάδρομο), διατροφή και πολύ ποδήλατο. Έφτασα σε ενάμησι μήνα τα 76,5 κιλά. Επειδή είχα εξεταστική περίοδο αραίωσα λίγο τις προπονήσεις μου αλλα συνέχισα ποδήλατο και διατροφή, και ζυγίζομαι και βλέπω οτι έχω αρχίσει να τα ξαναπαίρνω (77,8)!! Ξενέρωσα απίστευτα, να κάνεις δίαιτα και να πηγαίνει χαμένη, είναι προφανές οτι ο μεταβολισμός μου πήγε διακοπές.
    Έχω λίγο θυροειδή (παίρνω Τ4 25mg) και σκοπεύω να τον ξανακοιτάξω άμεσα. Πήρα την απόφαση και αγόρασα τον λιποδιαλύτη TOTAL THERMO της Warrior Lab και το L-CARNITINE LIQUID επίσης της Warrior Lab.
    Μόλις είδα στα ψιλά γράμματα οτι δεν προορίζεται για άτομα με θυροειδή.
    Ξέρετε αν είναι επικίνδυνο για εμένα που ίσως να πάσχω?
    Εννοείται οτι θα απευθυνθώ και σε ενδοκρινολόγο, αλλα μέχρι να κλείσω ραντεβού να κάνω εξετάσεις κλπ θα περάσουν 1-2 βδομάδες που δεν θέλω να χάσω γιατι μετά κλείνει το γυμναστήριο για τον Αύγουστο!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    22-12-09
    Location
    .
    Posts
    1,155

    Default

    εδω ρε φιλε σε ατομα που ξεσκιζονται στη γυμναστικη κ τη διατροφη αυτα τα συμπληρωματα προσφερουν ελαχιστα κ τα παιρνεις εσυ χωρις να γυμναζεσαι?
    no one other else can impress me!! RON IS BIG!! I WANT RONNIES SIZE!!

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Οντως ελαχιστα θα σου προσφερουν. Αλλα οι συνηθισμενοι λιποδιαλυτες δεν προοριζονται οντως για θυροειδη. Η καρνιτινη, τα CLA και το ECG (αποσταγμα πρασινου τσαγιου) ειναι ασφαλη για σενα τα οποια συνδυαστικα, εφοσον ξεσκιστεις στην αεροβια και την διατροφη θα σου προσφερουν ενα 10% βοηθεια. Αλλα μεχρι εκει. Μην περιμενεις θαυματα.
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by achis View Post
    Γειά σας! Δεν ασχολούμαι με το body building προς το παρόν, αλλά αυτό φαίνεται το σωστό μέρος για να ρωτήσω.

    Είμαι άντρας 21 ετών, τον Απρίλιο ήμουν 80 κιλά με 1.68 ύψος, και έφαγα ξαφνικά φλασιά να τα χάσω. Ξεκίνησα γυμναστήριο (βάρη και διάδρομο), διατροφή και πολύ ποδήλατο. Έφτασα σε ενάμησι μήνα τα 76,5 κιλά. Επειδή είχα εξεταστική περίοδο αραίωσα λίγο τις προπονήσεις μου αλλα συνέχισα ποδήλατο και διατροφή, και ζυγίζομαι και βλέπω οτι έχω αρχίσει να τα ξαναπαίρνω (77,8)!! Ξενέρωσα απίστευτα, να κάνεις δίαιτα και να πηγαίνει χαμένη, είναι προφανές οτι ο μεταβολισμός μου πήγε διακοπές.
    Έχω λίγο θυροειδή (παίρνω Τ4 25mg) και σκοπεύω να τον ξανακοιτάξω άμεσα. Πήρα την απόφαση και αγόρασα τον λιποδιαλύτη TOTAL THERMO της Warrior Lab και το L-CARNITINE LIQUID επίσης της Warrior Lab.
    Μόλις είδα στα ψιλά γράμματα οτι δεν προορίζεται για άτομα με θυροειδή.
    Ξέρετε αν είναι επικίνδυνο για εμένα που ίσως να πάσχω?
    Εννοείται οτι θα απευθυνθώ και σε ενδοκρινολόγο, αλλα μέχρι να κλείσω ραντεβού να κάνω εξετάσεις κλπ θα περάσουν 1-2 βδομάδες που δεν θέλω να χάσω γιατι μετά κλείνει το γυμναστήριο για τον Αύγουστο!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Καταρχήν, μη σε αγχώνει το 1 κιλό που έβαλες. Μπορεί να είναι και κατακράτηση υγρών. Δεν το ξέρεις.

    Σχετικά με τα συμπληρώματα που ανέφερες, καλύτερα να μην τα χρησιμοποιήσεις, εφόσον παίρνεις φαρμακευτική αγωγή για το θυροειδή. Ρώτα και ενδοκρινολόγο βέβαια. Μέχρι το ραντεβού όμως, άστα στην άκρη.

    Απλώς να σου πω πως αυτά που αγόρασες, δε θα έχουν κάποιο αποτέλεσμα πάνω σου.

    Μια σωστή διατροφή με σωστό πρόγραμμα ασκήσεων και αερόβιας, θα σου δώσουν πολλά παραπάνω, εφόσον είσαι και 21 χρονών.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Quote Originally Posted by Giorgos18 View Post
    Οντως ελαχιστα θα σου προσφερουν. Αλλα οι συνηθισμενοι λιποδιαλυτες δεν προοριζονται οντως για θυροειδη. Η καρνιτινη, τα CLA και το ECG (αποσταγμα πρασινου τσαγιου) ειναι ασφαλη για σενα τα οποια συνδυαστικα, εφοσον ξεσκιστεις στην αεροβια και την διατροφη θα σου προσφερουν ενα 10% βοηθεια. Αλλα μεχρι εκει. Μην περιμενεις θαυματα.
    Οπως σου τα λεει οΓιωργος.Λογικα δεν θα εχεις προβλημα με τον συγκεκριμενο λιποδιαλυτη, αλλα καλυτερα να τον δειξεις στον γιατρο σου για να εισαι σιγουρος και να μην αγχωνεσαι.

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-07-11
    Posts
    2

    Default

    Quote Originally Posted by maxmuscle View Post
    εδω ρε φιλε σε ατομα που ξεσκιζονται στη γυμναστικη κ τη διατροφη αυτα τα συμπληρωματα προσφερουν ελαχιστα κ τα παιρνεις εσυ χωρις να γυμναζεσαι?
    Δεν είπα οτι δεν γυμνάζομαι, είπα οτι δεν ασχολούμαι με το "body building" με την βαριά του έννοια. Απλά θέλω να έχω ωραίο σώμα, δεν πάω για τούμπανο. Δεν ξερω γιατι αλλα οταν ακουω "body building" μου ρχεται στο μυαλο ο Arnold και όχι κατι έτσι μέτριο.

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Απ'ότι έψαξα και γω στο google με τις ωρες, με την καρνιτινη δεν παιζει πρόβλημα, ο λιποδιαλύτης έχει μερικές μαλακίτσες μέσα οπότε ειμαι επιφυλακτικός.

  7. #7
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    γνωμη μ ειναι να τα αφησεις στην ακρη προς το παρων....μεχρι να συμβουλευτεις ενα γιατρο.....με τετοια θεματα δεν παιζουμε.....
    Know your limits, never accept them.

  8. #8
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default

    σορρυ που ανοίγω παλιό thread...

    το cla κανει για εναν που εχει θυρεοειδίτιδα και παίρνει ενα χαπάκι EUTHYROX το πρωι;
    Ευχαριστω:)
    Feel save sleep with a Bodybuilder!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ώζους στον θυροειδή
    By Raf in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 01-08-10, 21:14
  2. Σχόλια για τις εξετάσεις θυροειδή μου
    By joingrato in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 03-09-09, 19:37
  3. Εγχείρηση θυροειδή και συμπληρώματα διατροφής
    By inflames in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 15-06-09, 16:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •