Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 30
  1. #1
    New Member
    Join Date
    17-07-11
    Posts
    37

    Default Μερικές απορίες

    ενώ στην αρχή όλα ήταν καλά έχω παρατηρήσει ότι σταμάτησαν να μεγαλώνουν οι μυς μου παρώτι κάνω γυμναστική συχνά και προσέχω την διατροφή μου..
    τι μπορεί να φταίει? κυρίως το παρατηρώ στην περιοχή των δικεφάλων και γενικότερα των χεριών..

    θέλω να πάρω πρωτείνη αλλά επειδή είχα παλιότερα κιλά και αυξημένο λίπος στο στήθος που το έχασα με τα κόπων και βασάνων υπαρχει περίπτωση για μια τέτοια παρενέργεια απο το συμπλήρωμα διατροφής και να τα ξαναπάρω πίσω τα κιλά?
    υπάρχει περίπτωση να μεγαλώσει κι άλλο η κοιλιά? γιατί έχω ήδη κάποια κιλάκια παραπάνω στην κοιλιακη χώρα

    ο στόχος μου για την ώρα είναι να πάρω ογκο στα χέρια και αργότερα να χάσω τα εναπομείναντα κιλά της κοιλιάς..πιστεύετε οτι είναι σωστή η διαδικασία αυτή?

    τέλος όταν κάνω αλτήρες και ειδικότερα άρσεις δικεφάλων αισθάνομαι "τράβηγμα" στην περιοχή της κλείδωσης των χεριών ανάμεσα στον αγκώνα και στον δικέφαλο...κανονικά δεν θα έπρεπε να αισθάνομαι "τραβηγμα" πάνω στον δικέφαλο? μήπως δεν κάνω κάτι σωστά?

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά..

  2. #2
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Moνο χερια κανεις;
    Μπορει να εχεις παθει υπερκοπωση. Κανε και κανενα ποδι δεν κανει κακο.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    17-07-11
    Posts
    37

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Moνο χερια κανεις;
    Μπορει να εχεις παθει υπερκοπωση. Κανε και κανενα ποδι δεν κανει κακο.
    όχι φιλε μου εννοείται ότι κάνω όλες τις μυικές ομάδες..
    τις έχω χωρίσει ανα δύο..
    απλά στο θέμα των χεριών παρατήρησα πως υπάρχει μια στασιμότητα..

    το προγραμμα μου πάει καπως έτσι..

    Δευτερα
    Στηθος-Δικεφαλοι
    Τριτη
    Πλατη-Τρικεφαλοι
    Τεταρτη
    Ωμοι-Ποδια

    και μετά εναλλάξ ξανα μέχρι το Σάββατο..βγαίνει δλδ 2 προπονήσεις κάθε μυική ομάδα..

    για τις υπόλοιπες ερωτήσεις ποια είναι η άποψη σου?

  4. #4
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    πόσο καιρό κάνεις; Δε θα αναπτύσσεσαι και γραμμικά-συνεχώς... Κανε μια φορά τη βδομάδα την κάθε ομάδα.
    Αν πάρεις μια καθαρή πρωτεϊνη δε θα βάλεις λίπος, μη φοβάσαι. Ψάξε καλύτερα πόσες θερμίδες θες τη μέρα και πόση πρωτεϊνη...
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  5. #5
    Pumping Iron xaris110's Avatar
    Join Date
    23-05-08
    Location
    athens, dafni, Greece.
    Posts
    390

    Default

    φιλε μου το να κανεις καθε μερα βαρη καθε αλλο παρα μυικη αναπτυξη προσφερει

    επίσης ισως να ηρθε κ η ωρα να ανεβασεις κιλα στις ασκήσεις

    κ βεβαια διατροφη

    ποσταρε την να δουμε τι γινεται

  6. #6
    New Member
    Join Date
    17-07-11
    Posts
    37

    Default

    καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον σας..
    μέσο όρο κιλών κάνω 35 με 40 κιλά στα μηχανηματα και 5 με 10 κιλα σε αλτηρες..εκει παίζω μπάλα περιπου..

    η διατροφη μου είναι η εξης..

    πρωινο (λόγω δουλειάς νυχτερινής σηκώνομαι στις 12)
    γαλα με δημητριακα και 4 ασπραδια αυγα

    λιγο πριν την προπονηση μια μπανανα

    μετα την προπονηση
    κρέας με πρωτεινη είτε στηθος κοτοπουλος ειτε νουά ειτε ψαρονεφρι με ρυζι ή πατατες και μια σαλατα εποχης

    το απογευματακι
    το ίδιο γευμα με το πάνω (δλδ κρεας και ρυζι ή πατατες με σαλατα)

    το βραδυ
    cottage ή γιαουρτι , γάλα και μια χουφτα αμύγδαλα..

    επίσης εννοείται πως όλη την μέρα πίνω νερό..

    πως σας φαίνεται η διατροφή?
    είναι καλή? τι να αλλάξω?

    πόσες θερμίδες και πόση πρωτεινή χρειαζομαι δεν ξέρω για την ακρίβεια..ούτε ξέρω πως υπολογίζεις..

    είμαι 1.82 περίπου 86 κιλά΄και τελευταία φορα που είχα μετρηθεί είχα σωματικό λίπος 17% (μάλλον πολυ καθώτι έχω ακούσει ότι ενας φυσιολογικος αντρας έχει 11 με 12%)
    πόσες θερμίδες χρειαζομαι και πόση πρωτεινη?

    Σας ευχαριστω προκαταβολικά..
    Last edited by Zart; 18-07-11 at 02:35.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    22-12-09
    Location
    .
    Posts
    1,155

    Default

    φιλε δεν ξερω τα stats σου για να κρινω ομως μου φαινονται πολυ λιγα τα κιλα δοκιμαζε ελευθερες ασκησεις σιγα σιγα...το προγραμμα σου ειναι τραγικο βαλε 1-2 ρεπο να ξεκουραζεσαι κ να χαρεις ποδια μονα τους ωμοι μονοι(ειναι πολυ σημαντικα σημεια αυτα τα 2 οπωσδηποτε μονα τους)
    no one other else can impress me!! RON IS BIG!! I WANT RONNIES SIZE!!

  8. #8
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Zart View Post
    καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον σας..
    μέσο όρο κιλών κάνω 35 με 40 κιλά στα μηχανηματα και 5 με 10 κιλα σε αλτηρες..εκει παίζω μπάλα περιπου..

    η διατροφη μου είναι η εξης..

    πρωινο (λόγω δουλειάς νυχτερινής σηκώνομαι στις 12)
    γαλα με δημητριακα και 4 ασπραδια αυγα

    λιγο πριν την προπονηση μια μπανανα

    μετα την προπονηση
    κρέας με πρωτεινη είτε στηθος κοτοπουλος ειτε νουά ειτε ψαρονεφρι με ρυζι ή πατατες και μια σαλατα εποχης

    το απογευματακι
    το ίδιο γευμα με το πάνω (δλδ κρεας και ρυζι ή πατατες με σαλατα)

    το βραδυ
    cottage ή γιαουρτι , γάλα και μια χουφτα αμύγδαλα..

    επίσης εννοείται πως όλη την μέρα πίνω νερό..

    πως σας φαίνεται η διατροφή?
    είναι καλή? τι να αλλάξω?

    πόσες θερμίδες και πόση πρωτεινή χρειαζομαι δεν ξέρω για την ακρίβεια..ούτε ξέρω πως υπολογίζεις..

    είμαι 1.82 περίπου 86 κιλά΄και τελευταία φορα που είχα μετρηθεί είχα σωματικό λίπος 17% (μάλλον πολυ καθώτι έχω ακούσει ότι ενας φυσιολογικος αντρας έχει 11 με 12%)
    πόσες θερμίδες χρειαζομαι και πόση πρωτεινη?

    Σας ευχαριστω προκαταβολικά..
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Αρχικά να σου πω πως καλό θα ήταν να μετράς τις ποσότητες των τροφών που καταναλώνεις.

    Καλές οι επιλογές σου σε γενικές γραμμές.

    Πόση ώρα μετα το πρωινό σου πας γυμναστήριο ? Ίσως η μπανάνα δεν χρειάζεται. Αλλιώς καλύτερα να βάλεις ένα μήλο.

    Αντί για δημητριακά στο πρωινό σου, βάλε βρώμη. Είναι καλύτερη επιλογή.

    Και δώσε βάση σ'αυτά που σου έγραψε ο power.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  9. #9
    New Member
    Join Date
    17-07-11
    Posts
    37

    Default

    καλώς σας βρήκα η αλήθεια είναι ότι ακόμα είμαι αρχάριος και γι αυτό speedarw λίγο με το πρόγραμμα..
    σαν μέρα ξεκούρασης έχω την κυριακή..

    maxmuscle το πρόγραμμα μου το δωσε ο γυμναστής εκει στο γυμναστήριο όταν του ανέφερα για να γυμνάζω μια μυικη ομαδα κάθε μέρα μου είπε ότι είναι νωρίς ακόμα..

    cuban τις ποσότητες των τροφών τις μετράω αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πόσες θερμίδες πρέπει να καταναλώνω καθημερινώς όπως ούτε και πόση πρωτείνη..
    το πρόγραμμα διατροφής το βγαλα μόνος μου βασιζόμενος που αλλού? μα φυσικά στο φορουμ εδώ σε μια διατροφη για αυξηση μυικης μάζας..τρώω σχεδόν καθε 3 ώρες σαν τα μωρά..
    κάπου είχα βρεί ότι για πρωτείνη πρέπει 2 κιλά ανα κιλό σώματος δλδ είμαι 86 κιλα επι 2 περίπου 172 γρ πρωτείνης καθημερινώς..σωστά ή λάθος διάβασα?
    επίσης κάτι που το ψαξα στο φορουμ αλλά δε το βρήκα..
    αν ανεβώ στα κιλά θα πρέπει να ανεβάσω και τις ποσότητες της πρωτείνης? κι αν πέσω τότε αντιστοιχώς θα πρέπει να κατεβάσω τα γραμμάρια πρωτείνης?

    συνήθως λόγω ώρας πάω προπόνηση μετα απο 1 ώρα αφού έχω καταναλώσει το πρωινό μου..την μπανάνα την τρώω κυρίως για υδατάνθρακες ώστε να έχω ενέργεια..
    τα δημητριακά που παίρνω υποτίθεται ότι έχουν βρώμη..

    το παράλογο της υπόθεσης είναι ότι παρώτι θέλω να αυξήσω όγκο κάθε μέρα χάνω και μισό κιλό..ίσως να φταίει ότι το βράδυ δεν τρώω καθόλου υδατάνθρακες αλλά το θέμα είναι ότι θέλω να πάρω μυική μάζα και όχι λίπος..γιατί λίπος έχω ήδη πολύ..οπότε φοβάμαι και προσέχω να μην ξεφεύγω σε υδατάνθρακες και λίπη

    τώρα για την προπόνηση που λέτε κάνω σχεδόν 2 ώρες κάθε μέρα βάρη...διάδρομο κάνω πολύ λιγο γύρω στα 5 με 10 λεπτά στην αρχή μόνο για ζέσταμα (το μείωσα γιατί είδα οτι χάνω κιλά) άλλωστε δεν με αφήνει και ο γυμναστής να κάνω στο τέλος διάδρομο (υποτίθεται ότι είμαι σε περίοδο όγκου)
    οι επαναλήψεις είναι σε όλα τα μηχανηματα 4χ12

    εσείς τι θα αλλάζατε αν ήσασταν στην θέση μου?

    σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας είναι πραγματική βοήθεια..

  10. #10
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλά άσε το γυμναστή να λέει....

    Δες εδώ και διόρθωσε τη διατροφή σου.

    Οδηγός Διατροφής/Υπολογισμός Θερμίδων & Θρεπτικών Συστατικών


    Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness.


    Χρειάζεσαι ενέργεια πριν την προπόνηση, γιατί πρέπει να ξαναδείς τη διατροφή σου από την αρχή και να κάνεις τις απαραίτητες τροποποιήσεις. Μποεί να έχεις λίγους υδατάνθρακες κατά τη διάκρκεια της μέρας σου.

    Τα δημητριακά έχουν υποστεί πολλή επεξεργασία και έχουν και τις κρυμμένες ζάχαρες μέσα, όπότε προτίμησε την απλή, κλασσική, σκέτη βρώμη.

    Η προπόνησή σου διαρκεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Όχι πάνω από 45 λεπτά βάρη.

    Διάβασε και εδώ

    Οδηγός εφήβων/αρχαρίων: Τι και γιατί να διαβάσω στο forum;!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  11. #11
    New Member
    Join Date
    17-07-11
    Posts
    37

    Default

    φίλε cuban καταρχην ευχαριστώ για την απαντηση σου..

    τα χω διαβάσει σχεδόν όλα..

    λίγο ο υπολογισμός θερμίδων με μπέρδεψε και αυτό γιατι μου βγάζει γύρω στις 3.445 θερμίδες συντήρησης δεν είναι πολύ?

  12. #12
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ύψος/ βάρος/ ηλικία σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  13. #13
    New Member
    Join Date
    17-07-11
    Posts
    37

    Default

    1.82/86/23

  14. #14
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Θερμίδες συντήρησης έχεις 3100. Τι στόχο έχεις ?

    Θέλεις να βάλεις κάποια κιλά ή να κάνεις γράμμωση ?
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  15. #15
    New Member
    Join Date
    17-07-11
    Posts
    37

    Default

    φίλε μου εγώ θεωρώ ότι έχω πολλα κιλά εξαιτίας της πλαδαρής κλασσικής μπυροκοιλιάς που έχω..

    τώρα απο την άλλη ο γυμναστής μου είπε οτι θα πρέπει να πάρω μυική μάζα γιατι πάνω στα χέρια είμαι πολύ κλειστός και πρέπει να "φουσκώσω" λίγο και ύστερα αφού το κάνω αυτό να τα χάσω τα κιλά σιγα σιγα με αερόβια ωστε να φύγει η κοιλιά οπότε προφανώς μου λέει να πάρω όγκο

    σωστό δεν είναι αυτό? υπάρχει κάποια λογική ή να ακολουθήσω άλλη οδό?

    η αλήθεια είναι ότι σαν πρόγραμμα ήδη χτυπάω 2ωρο (κάνω δυο μυικες ομάδες κάθε μέρα απο 3 με 4 ασκήσεις σε κάθε μυικη ομάδα μου βγαίνει 2ωρο) αν κάνω και διαδρομο στο τέλος (που δεν κάνω τώρα γιατί δεν μου το επιτρέπει ο γυμναστής) θα τιλτάρω..

    για whey τώρα μιας και το αποφάσισα σύμφωνα με την εμπειρία που έχεις πιστεύεις ότι μια 90αρα ON θα ήτανε καλή για μένα ή είναι too much?

  16. #16
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Κοίτα, μπορείς να κάνεις αερόβια, μαζί με την ανάλογη διατροφή, για να χάσεις τη μπυροκοιλιά που λες, και όταν φτάσεις στα 82 κιλά περίπου, αρχίζεις μια άλλη διατροφή για να βάλεις πάνω σου ποιοτικά κιλά.

    Για την πρωτεΐνη που λες, δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Γάλα σε σκόνη είναι. Αν μπορείς να παίρνεις την πρωτεΐνη από τροφές, είναι καλύτερα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  17. #17
    New Member
    Join Date
    17-07-11
    Posts
    37

    Default

    cuban ευχαριστώ πραγματικά η βοηθεια σου ειναι ανεκτιμητη οπως και ολων των αλλων εδω περα..

    επειδη αναφερθηκαν και καποια αλλα ατομα οτι το προγραμμα μου με τα βαρη ειναι τραγικο αποφασισα να πηγαινω μερα παρα μερα και να κανω το πολυ 1 ωρα βαρη

    τι πιστευεις? καλα κανω ή να συνεχισω να πηγαινω καθε μερα?
    τι θα ητανε καλυτερο? να κάνω 2 μυικες ομαδες μαζι ανα ζευγη μερα παρα μερα ή να κανω μια μυικη ομαδα αλλα καθε μερα?

    ευχαριστω

  18. #18
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Zart View Post
    αποφασισα να πηγαινω μερα παρα μερα και να κανω το πολυ 1 ωρα βαρη
    Μπράβο. Έτσι είναι καλύτερα. Δίνε χρόνο για ξεκούραση και ανάρρωση στο σώμα σου και θα δεις πολύ καλά αποτελέσματα !!!

    Εφόσον θα πηγαίνεις μέρα παρά μέρα, μπορείς να γυμνάζεις 2 μυικές ομάδες μαζί, αλλά θα βάλεις μια μεγάλη και μια μικρή. Όχι 2 μεγάλες στην ίδια προπόνηση.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  19. #19
    New Member
    Join Date
    17-07-11
    Posts
    37

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Μπράβο. Έτσι είναι καλύτερα. Δίνε χρόνο για ξεκούραση και ανάρρωση στο σώμα σου και θα δεις πολύ καλά αποτελέσματα !!!

    Εφόσον θα πηγαίνεις μέρα παρά μέρα, μπορείς να γυμνάζεις 2 μυικές ομάδες μαζί, αλλά θα βάλεις μια μεγάλη και μια μικρή. Όχι 2 μεγάλες στην ίδια προπόνηση.
    ε 1 μεγαλη 1 μικρη εχω φιλε μου

    στηθος-δικεφαλοι
    πλατη-τρικεφαλοι
    ωμοι-ποδια

    και μια ακομη ερωτηση τελευταια γιατι αρχισα να σε ζαλιζω..
    θα ακουστει αστειο μην με παρεξηγησετε πηγα να παρω quaker (δεν ηξερα τι ειναι) και οταν το ανοιξα ειδα κατι νιφαδες βρωμης σαν αυτα που βαζουν στα πουλερικα για να φανε..

    πως τρωγονται αυτα? πινονται σε ποτηρι με γαλα? ή σε μπωλ με γαλα οπως τα δημητριακα? και ποια πρεπει να ειναι η δοσολογια καθημερινως? 2 κουταλιες?

    συγχωρεστε με για τη αγνοια μου..

    παρεπιπτόντως ειχε δυο ειδων quaker ενα κουτακι με κιτρινο καπακι (το οποιο πηρα εγω) και ενα χαρτινο κουτι με την μορφη δημητριακων...
    τι ειναι καλυτερο να παιρνω?

    ευχαριστω και συγχωρεστε την αγνοια μου...
    Last edited by Zart; 24-07-11 at 12:42.

  20. #20
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Τα quaker, η βρώμη δηλαδή, είναι αυτά που βλέπεις παρακάτω




    Αν ψάξεις στο φόρουμ έχει πολλούς τρόπους που μπορείς να τα φας. Ένας απο αυτούς είναι και με γάλα όπως λες.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  21. #21
    Junior Bodybuilder mchamil's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    ΣΗΤΕΙΑ ΚΡΗΤΗ
    Posts
    117

    Default

    υπαρχει και η βρώμη της FYTRO κατα 1 ? φτηνοτερη απο το κουακερ ,εξισου άριστο προϊόν.

  22. #22
    New Member
    Join Date
    17-07-11
    Posts
    37

    Default

    ναι αυτο εχω cuban..η αληθεια ειναι οτι πρωτη φορα το δοκιμαζω δεν το ξερα..

    ειδα και διαφορες συνταγες για μπισκοτα και muffins με αυτο..θα τα δοκιμασω..

    τωρα για πρωτεινη η ΟΝ ειναι καλη? 90αρα ή 60αρα θα ητανε καλο για μενα? ειμαι σχετικα αρχαριος στην γυμναστικη..τι θα βοηθουσε?
    επισης εχω πολυ χαλαρωση γιατι ειχα χασει πολλα κιλα..

  23. #23
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Zart View Post
    τωρα για πρωτεινη η ΟΝ ειναι καλη? 90αρα ή 60αρα θα ητανε καλο για μενα? ειμαι σχετικα αρχαριος στην γυμναστικη..τι θα βοηθουσε?
    επισης εχω πολυ χαλαρωση γιατι ειχα χασει πολλα κιλα..
    Μια χαρά είναι η ΟΝ.

    Η 60άρα που λες, πρέπει να έχει πολλή ζάχαρη μέσα. Άστη καλύτερα. Προτίμησε μια καθαρή.

    Η άσκηση με βάρη, βοηθά στη χαλάρωση.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  24. #24
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Quote Originally Posted by Zart View Post
    ενώ στην αρχή όλα ήταν καλά έχω παρατηρήσει ότι σταμάτησαν να μεγαλώνουν οι μυς μου παρώτι κάνω γυμναστική συχνά και προσέχω την διατροφή μου..
    τι μπορεί να φταίει? κυρίως το παρατηρώ στην περιοχή των δικεφάλων και γενικότερα των χεριών..

    θέλω να πάρω πρωτείνη αλλά επειδή είχα παλιότερα κιλά και αυξημένο λίπος στο στήθος που το έχασα με τα κόπων και βασάνων υπαρχει περίπτωση για μια τέτοια παρενέργεια απο το συμπλήρωμα διατροφής και να τα ξαναπάρω πίσω τα κιλά?
    υπάρχει περίπτωση να μεγαλώσει κι άλλο η κοιλιά? γιατί έχω ήδη κάποια κιλάκια παραπάνω στην κοιλιακη χώρα

    ο στόχος μου για την ώρα είναι να πάρω ογκο στα χέρια και αργότερα να χάσω τα εναπομείναντα κιλά της κοιλιάς..πιστεύετε οτι είναι σωστή η διαδικασία αυτή?

    τέλος όταν κάνω αλτήρες και ειδικότερα άρσεις δικεφάλων αισθάνομαι "τράβηγμα" στην περιοχή της κλείδωσης των χεριών ανάμεσα στον αγκώνα και στον δικέφαλο...κανονικά δεν θα έπρεπε να αισθάνομαι "τραβηγμα" πάνω στον δικέφαλο? μήπως δεν κάνω κάτι σωστά?

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά..
    Υπερκοπωση..

  25. #25
    New Member
    Join Date
    17-07-11
    Posts
    37

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_123 View Post
    Υπερκοπωση..
    ναι φιλε μου απο την αλλη ομως τωρα που παω μερα παρα μερα γυμναστηριο μου φαινεται λες και εχω να παω κατι χρονια..
    και εκει που αρχισα και συνηθησα και δεν αισθανομουν πονους τωρα λογω των ρεπων "κρυωνουν" οι μυς μου και καθε φορα που κανω γυμναστικη ειναι σαν να αρχιζω απο το μηδεν..(με πονους και πιασιματα)
    απο την αλλη ομως ανεβηκα αισθητα στα κιλα (λογω ξεκουρασης προφανως) οποτε κανω συν 10 κιλα απο αυτα που εκανα..

  26. #26
    New Member
    Join Date
    17-07-11
    Posts
    37

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Μια χαρά είναι η ΟΝ.

    Η 60άρα που λες, πρέπει να έχει πολλή ζάχαρη μέσα. Άστη καλύτερα. Προτίμησε μια καθαρή.

    Η άσκηση με βάρη, βοηθά στη χαλάρωση.

    Ποιες ειναι οι καθαρες; συγνωμη που ρωταω αλλα δεν ξερω..
    βασικα την 60αρα μου ειχανε προτεινει για αρχη..

    απλα εγω οταν ειχα ψαξει ως καλυτερη προτεινανε την ΟΝ

    τι θα πρεπει να ψαχνω σε μια πρωτεινη? τι να κοιταζω να προσεχω?

    καλυτερη ειναι η κασεινη ή η whey?

  27. #27
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Quote Originally Posted by Zart View Post
    Ποιες ειναι οι καθαρες; συγνωμη που ρωταω αλλα δεν ξερω..
    βασικα την 60αρα μου ειχανε προτεινει για αρχη..

    απλα εγω οταν ειχα ψαξει ως καλυτερη προτεινανε την ΟΝ

    τι θα πρεπει να ψαχνω σε μια πρωτεινη? τι να κοιταζω να προσεχω?

    καλυτερη ειναι η κασεινη ή η whey?

    Οι καθαρές είναι αυτές που δεν λένε mass building.
    Παράδειγμα καθαρής:
    http://www.optimumnutrition.com/prod...ard-p-201.html
    Είναι αυτές που στα 100γρ προϊόντος, περίπου τα 80 με 90 είναι πρωτεΐνη και τα υπόλοιπα υδατάνθρακες και λίπη.

    Ότι δεις με μικρότερη περιεκτικότητα πρωτεΐνης και αυξημένους υδατάνθρακες είναι πρωτεΐνη όγκου, βασικά είναι πρωτεΐνη + σάκχαρα και δεν το θέλουμε. Θα σε λιπώσει κατά πάσα περίπτωση.
    Οπότε καλύτερα να πάρεις καθαρή και να την συνδυάσεις με μπανάνα ή δεξτρόζη στις αναλογίες που χρειάζεσαι μεταπροπονητικά.


    Κασεΐνη διαφορετική από την πρωτεΐνη που παίρνουμε για μετά την προπόνηση.
    Κάνε ένα search στο φόρουμ/ ιντερνετ για καζεΐνη και θα δεις.

    Περιληπτικά απορροφάται πιο αργά από τον οργανισμό μας ενώ η άλλη πιο άμεσα.

  28. #28
    New Member
    Join Date
    17-07-11
    Posts
    37

    Default

    καταλαβα τι εννοεις..

    δλδ εγω πρεπει να παιρνω whey μετα την προπονηση γιατι χρειαζομαι γρηγορη απορροφησιμη πρωτεινη ενω αργοτερα πρεπει να παιρνω κασεινη γιατι χρειαζομαι αργη απορροφηση πρωτεινης..

    παντως παιδια εγω δεν μπορω να φτασω καθημερινα ουτε καν τις θερμιδες συντηρησης μου...
    πραγματικα δεν ξερω πως να φτασω 3100 θερμιδες..
    και αν αναλογιστω οτι χρειαζομαι περιπου 184 γρ πρωτεινης θα πρεπει να τρωω καθε μερα 3 κιλα και βαλε κρεας..
    ακομα και με ροφημα πρωτεινης δεν μπορω να φτασω αυτα τα επιπεδα..

    εχω χωρισει τα γευματα μου σε 6 (το κλασσικο) και καθε μερα χανω και λιγα γραμμαρια γιατι προφανως δεν μπορω να φτασω ουτε καν τις θερμιδες συντηρησης..

    εσεις τι κανετε? πως το καταφερνετε καθε μερα?

    μου φαινεται βουνο γιατι ηδη νιωθω οτι τρωω πολυ..

  29. #29
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Zart View Post
    Ποιες ειναι οι καθαρες; συγνωμη που ρωταω αλλα δεν ξερω..
    βασικα την 60αρα μου ειχανε προτεινει για αρχη..

    απλα εγω οταν ειχα ψαξει ως καλυτερη προτεινανε την ΟΝ

    τι θα πρεπει να ψαχνω σε μια πρωτεινη? τι να κοιταζω να προσεχω?

    καλυτερη ειναι η κασεινη ή η whey?
    Να προσθέσω σε αυτά που σου είπε ο Σέργιος, ότι για περισσότερη ευκολία δική σου, κοίτα στο πινακάκι με τα θρεπτικά συστατικά της πρωτεΐνης, να γράφει 2-5 γρ. υδατάνθρακα και άλλο τόσο στα λιπαρά.

    Η καζεΐνη, για μένα είναι περιττή και ακριβή, σαν συμπλήρωμα. Μπορείς να τρως άνετα γιαούρτι χαμηλών λιπαρών ή κότατζ, κι αυτά έχουν καζεΐνη !!!

    Στην ουσία, η καζεΐνη είναι πρωτεΐνη γάλακτος, αργής απορρόφησης.

    Quote Originally Posted by Zart View Post
    καταλαβα τι εννοεις..

    δλδ εγω πρεπει να παιρνω whey μετα την προπονηση γιατι χρειαζομαι γρηγορη απορροφησιμη πρωτεινη ενω αργοτερα πρεπει να παιρνω κασεινη γιατι χρειαζομαι αργη απορροφηση πρωτεινης..

    παντως παιδια εγω δεν μπορω να φτασω καθημερινα ουτε καν τις θερμιδες συντηρησης μου...
    πραγματικα δεν ξερω πως να φτασω 3100 θερμιδες..
    και αν αναλογιστω οτι χρειαζομαι περιπου 184 γρ πρωτεινης θα πρεπει να τρωω καθε μερα 3 κιλα και βαλε κρεας..
    ακομα και με ροφημα πρωτεινης δεν μπορω να φτασω αυτα τα επιπεδα..

    εχω χωρισει τα γευματα μου σε 6 (το κλασσικο) και καθε μερα χανω και λιγα γραμμαρια γιατι προφανως δεν μπορω να φτασω ουτε καν τις θερμιδες συντηρησης..

    εσεις τι κανετε? πως το καταφερνετε καθε μερα?

    μου φαινεται βουνο γιατι ηδη νιωθω οτι τρωω πολυ..

    Κοίτα, τη διατροφή σου θα την ανεβάσεις σιγά σιγά στις θερμίδες που σου αναλογούν. Απλά σε κάθε γεύμα, θα τρως ότι έχεις προγραμματίσει στη διατροφή σου, αλλά όση ποσότητα μπορείς. Σιγά σιγά, θα ανεβείς στις θερμίδες και στις ποσότητες που σου αναλογούν. Ο οργανισμός θέλει χρόνο για να μάθει !!!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  30. #30
    Junior Bodybuilder mchamil's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    ΣΗΤΕΙΑ ΚΡΗΤΗ
    Posts
    117

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Moνο χερια κανεις;
    Μπορει να εχεις παθει υπερκοπωση. Κανε και κανενα ποδι δεν κανει κακο.
    δικιο εχεις την πατησα και εγω ετσι, το κορμι θελει και την ξεκουραση του.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μερικές ερωτήσεις
    By xania4ever in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 27-07-09, 21:18
  2. Μερικες ερωτησουλες....
    By drilis in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 26-11-08, 22:00
  3. Μερικές (διατροφικές) απορίες μου!
    By ZedCe6 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 27-10-04, 04:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •