Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-07-11
    Location
    Αχαΐα
    Posts
    27

    Default 1. Το πρόγραμμα μου 2. Τα βάρη δημιουργούν πρόβλημα στην ανάπτυξη?

    Όπως έχω αναφερει και στο ποστ όπου παρουσίασα τον εαυτό μου είμαι:

    • 15 χρονών
    • 1.72
    • 56 κιλά
    • Πάω 5 χρόνια μπάσκετ και 2 χρόνια τέννις. Αδιαμφισβήτητα το "άθλημα μου" είναι το μπάσκετ ενώ το τέννις το κάνω κυρίως για ευχαρίστηση και χαλάρωση
    • Είμαι λάτρης της γυμναστικής, οπότε δεν εχω προβλήματα όπως να βαριέμαι να γυμναστω
    • Δεν πάω γυμναστήριο αλλά σκοπεύω να αρχίσω περίπου τον επόμενο χειμώνα

    (Το λέω επειδή πιθανότατα μπορεί να μην το έχετε διαβάσει ή να μην το θυμάστε)


    Πιστεύω ότι η ανάπτυξη μου κυμαίνεται σε φυσιολογικές ταχύτητες.
    (Το λέω επειδή ίσως να παίζει ρόλο στο πόσο σοβαρή πρέπει να είναι η γυμναστική μου)

    1. Εδώ και 6 μήνες ακολουθώ πιστά το παρακάτω πρόγραμμα (με ελαχιστες εξαιρέσεις):

    ΔΕΥΤΕΡΑ-ΣΑΒΒΑΤΟ
    Μονόζυγο (Pull-ups): 4*10
    Push-ups: 4*10
    Κοιλιακοί: 4*15
    Ραχιαίοι: 4*15

    Την ΚΥΡΙΑΚΗ δεν γυμνάζομαι ενώ ασφαλώς δεν συμπεριλαμβάνονται
    • Οι σχεδόν καθημαρινές προπονήσεις μπάσκετ
    • Οι 2 φορές την εβδομάδα προπονήσεις τέννις


    Το πρόγραμμα αυτό οφείλω να πω πως ήταν ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ τόσο στην εμφάνιση μου όσο και στη μυϊκή μου δύναμη και είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος.

    Ωστώσο, πιστέυω ότι θα επρεπε να προσθέσω κάποιες ασκήσεις και για τα πόδια. Θα ήμουν ευγνώμων αν μου παραθέτατε κάποιες.

    2. Οι φόβοι μου όμως μήπως επηρεαστεί η ανάπτυξη μου, με απέτρεψαν από το να το εμπλουτίσω. Εδώ και καιρό όμως σκέφτομαι να εντάξω στο πρόγραμμα μου τα βάρη. Όχι, μην πάει το μυαλό σας σε τίποτε ιδιαίτερο. Εννοώ βαράκια. Στο σπίτι μου έχω
    • 2 μονόκιλα
    • 2 δίκιλα
    • 2 τρίκιλα
    • 2 πεντόκιλα


    Συνεπώς θέτω τα εξής ερωτήματα:
    • Με βάση τα χαρακτηριστηκά του σώματος μου και τα βάρη που διαθέτω πιστέυετε ότι θα δημιουργήσουν κάποιο ΠΡΟΒΛΗΜΑ στην ανάπτυξη μου?
    • Θα μπορούσατε να μου παραθέσετε κάποιες ασκήσεις με βάρη για ΟΛΑ τα σημεία του σώματος? Αν γίνεται να γράφετε ποια άσκηση αντιστοιχεί με ποια μυική ομάδα.
    • Ποια είναι η σωστότερη ΩΡΑ για τις προπονήσεις? Μήπως τώρα το καλοκαίρι να τις κάνω το πρωί?


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Αντρέας

    ΥΓ. Συγγνώμη αν έγινα κουραστικός αλλά προσπάθησα να τα κάνω όσο πιο ευπαρουσίαστα γίνεται
    ΥΓ2. Θα ήθελα αρκετές γνώμες αν είναι δυνατον

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Φίλε μου καλώς ήρθες!!!

    Εγώ σε ένα πράγμα θα σταθώ: στο θέμα της ανάπτυξης. Είσαι ήδη 15 ετών και είσαι 1,72... αυτό δείχνει ότι γεννετικά, στα γονίδιά σου δηλαδή είσαι προικισμένος στο να ψηλώσεις. Τα να ψηλώνουμε λοιπόν ή όχι είναι θέμα γονιδίων, κατά τη δική μου ταπεινή άποψη, και όχι θέμα ενασχόλησής μας με τα βάρη. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο κατά τη γνώμη μου.

    Τώρα για τα υπόλοιπα που ρωτάς, υπάρχουν τόοοσα πολλά θέματα στο forum που μπορούν να σε βοηθήσουν. Πρότυπα προγράμματα αρχαρίων θα σου δώσουν μια ιδέα ασκήσεων αλλά και το πως πρέπει να χωρίσεις τις ημέρες τις ημέρες προπόνησης.

    Καλή συνέχεια Αντρέα!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-07-11
    Location
    Αχαΐα
    Posts
    27

    Default

    Φίλε Mazda 6, σ' ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου.

    Παράλληλα, είμαι πάρα πολύ χαρούμενος επειδή ανακάλυψα σε άλλο ποστ μια ιστοσελίδα του Σκούμπι που όμως δεν μπορώ να ποστάρω επειδή δεν έχω κάνει αρκετά ποστς.

    (Γνώριζα ήδη τον Σκουμπι από διάφορα βίντεο του που με είχαν βοηθήσει να κάνω σωστά τις ασκήσεις)

    Πλέον θα μπορέσω να ακολουθήσω το νέο μου πρόγραμμα χωρίς το φόβο μήπως βλάψω τον εαυτό μου.

    Το πιο ικανοποιητικό στοιχείο είναι ότι το νέο πρόγραμμα γυμναστικής μου αποτελεί μια ΕΞΕΛΙΞΗ του προηγούμενου. Συγκεκριμένα περιέχει καθημερινά 60 λεπτά cardio και τις μισές μέρες της εβδομάδας 3 από τις 4 ασκήσεις που ήδη έκανα (pull-ups, push-ups, κοιλιακοί) και απλές ασκήσεις με βαράκια ειδικά σχεδιασμένες για κάθε μυϊκή ομαδα!! (Αυτό που ζητούσα πάραπανω δηλαδή)

    Αύριο θα το εγκαινιάσω.

    Ευχαριστώ πολύ και πάλι, Αντρέας

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-07-11
    Location
    Αχαΐα
    Posts
    27

    Default

    Βασικά θα γράψω 2 ακόμα ποστς (χωρίς νόημα και ουσία) για να φτάσω τα 5 ποστς και να μπορω να ποστάρω το λινκ.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-07-11
    Location
    Αχαΐα
    Posts
    27

    Default

    ............................

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-07-11
    Location
    Αχαΐα
    Posts
    27

    Default

    Η ιστοσελίδα είναι αυτή: http://www.scoobysworkshop.com/WorkoutPlanGenerator.htm


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βάρη και ανάπτυξη
    By kostaspao1997 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 1
    Last Post: 02-03-11, 20:58
  2. προγραμμα για προβλημα στην σπονδυλικη στηλη
    By xristos28athens in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 20-03-08, 01:04
  3. Πρόβλημα με ανάπτυξη στήθους
    By sp0rt13 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 17-12-05, 18:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •