Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 28 of 28
  1. #1
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default Χωρίς όριο στα γλυκα!

    εχει κανενας αλλοσ αυτο το "προβλημα"????
    μα γιατι??
    οταν ανοιγω μια σοκολατα η τρωω μια κρεπα η ο,τι γλυκο μετα τα ξεσκιζω ολα!!!!!
    μηπως εχω προβλημα?

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Χαχαχαχα, το ίδιο πρόβλημα. Δεν μπορώ να πω "μια μπουκιά", "μια πλάκα", "μία μπάλα"... θέλοντας και μη το μυαλό μου εκείνη την στιγμή κολλάει και θέλει όλη την παραγωγή..

    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να είσαι ή σε χώρο που από γλυκά βρίσκεται μόνο αυτό (και δεν έχεις βενζίνη ή refill station κοντά) ή να είσαι με άτομα που ξέρουν ότι είσαι της διατροφής και θα αισθανθείς άβολα να φας τα πάντα... μπροστά τους..


    Πρόβλημα δεν έχεις, αυτό είναι σίγουρο, γιατί μετά θα είχα και εγώ πρόβλημα :)))))

  3. #3
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Quote Originally Posted by freedom_akiri View Post
    μα γιατι??
    limbic brain ενα προτογoνo κοματι του εγκεφαλου που ειναι υπευθυνο για τα συναισθηματα,αναζητηση τροφης αυτοσυντηρηση και αλλα πραγματακια.
    Εσενα σε απασχολει η αυτοσυντηρηση αυτα που περιγραφεις επειδη δεν ξερει οτι υπαρχει διαθεσιμη τροφη παντου επειδη λιγα ειναι τα χιλιαδες χροννια που βγηκαμε απο τις σπηλιες,και παλια στην ζουγλα ηταν απλο αν εβρησκες τροφη γλυκια με υψηλες θερμηδες την ξεσκηζες γιατι ηταν σπανια για να επιβιωσης και να αυτοσυντηρηθεις, τωρα ειναι προβλημα γιατι υπαρχει σε μεγαλες ποσοτητες και πολυ ευκολη προσβαση για αυτο και υπαρχει τοσο παχυσαρκια.
    Παλι καλα που εχουμε ενα κοματι του εγκεφαλου που λεγεται neocortex υπευθυνο για την λογικη και σκεψη και αυτο σε κανει να πεις οχι το 2ο 3ο 4ο 12ο γλυκο.

    Πρακτικη λειτουργεια κανεις διαιτα περνας απο το ψυγειο σου εχει μια τουρτα μεσα
    Πρωτη σκεψη αυτοματη εντελως ενεργοποιηση πεινας και το κατω κοματι του εγκεφαλου
    limbic brain:Φατο δεν εχουμε αλλη ευκαιρια θα πεθανεις, φαε οσο προλαβαινεις οσο περισσοτερο αποθηκευσουμε(θερμιδες) τοσο το καλυτερο θα επιβιωσουμε την εποχη που δεν θα εχουμε θηραματα απο το κυνηγι η το κρυο.
    Επομενο βημα ενεργοποιηση του newcortex:Ναι λιγη ποσοτητα ειναι καλη αν φαω και αλλο θα αποχτησω ενα σωρο αρρωστιες και θα εχω χαλια εξωτερικη εμφανιση λογω του λιπους οποτε σταματαμε.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Eγώ έχω βρει τη λύση στο πρόβλημα. Είναι λίγο ακραίο, αλλά το μόνο αποτελεσματικό


  5. #5
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Κ εγώ το παθαίνω αλλά όχι σόνι και ντε με τα γλυκά...γενικότερα με οτιδήποτε ανθυγιεινό.
    Αν φάω μια μπουκίτσα τελείωσε.....μετά τα κατέστρεψα όλα και τρώω σα να μην υπαρχει αύριο!!!

    Ειρήνη πες μααααααααααας μη μας κρατάς στο σκοτάδι!!!!!

  6. #6
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Νικο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ωραιο ποστ!! :) :)

    Παντως εγω γενικα δεν το εχω αυτο(νομιζω τουλαχιστον οτι δεν το εχω..)!!
    Μπορω να εχω μπροστα μου μια τουρτα να την τσακιζουν οι αλλοι και εγω απλα να κοιταω,
    δεν εχω τετεια κοληματα.!
    -Παππού,αγαπημένε,είπα,δωσ' μου μιαν προσταγή.
    -Φτάσε όπου μπορείς παιδί μου..
    -Παππού,φώναξα τώρα πιο δυνατά,δωσ'μου μιαν πιο δύσκολη,πιο κρητικιά προσταγή.
    -Φτάσε ΌΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΣ παιδί μου..!!

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Quote Originally Posted by ageloskorg View Post
    Νικο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ωραιο ποστ!! :) :)

    Παντως εγω γενικα δεν το εχω αυτο(νομιζω τουλαχιστον οτι δεν το εχω..)!!
    Μπορω να εχω μπροστα μου μια τουρτα να την τσακιζουν οι αλλοι και εγω απλα να κοιταω,
    δεν εχω τετεια κοληματα.!
    Άγγελε όλα καλά και σύμφωνα σε αυτό που λες, αλλά αν κάνεις το λάθος και έρθει η 1η μπουκιά? τότε?
    Αλλιώς όσο το βλέπω και δεν το ακουμπάω είμαι κυριλέ. Έχω περάσει βραδιές και βραδιές τσουλου όπου όλοι τρώγαν πίτσες και εγώ τόνο+μαρούλι. Αλλά είναι η ρουφιάνα η μπουκιά που τα χαλά όλα...

    Γι αυτό μακρυά και αγαπημένοι :)

  8. #8
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Χαχα οχι φιλε Σεργιε δεν εχω προβλημα
    μπορω να φαω μια μπουκια και να σταματησω κτλ κτλ
    Ευτυχως δεν εχω τετειο προβλημα
    -Παππού,αγαπημένε,είπα,δωσ' μου μιαν προσταγή.
    -Φτάσε όπου μπορείς παιδί μου..
    -Παππού,φώναξα τώρα πιο δυνατά,δωσ'μου μιαν πιο δύσκολη,πιο κρητικιά προσταγή.
    -Φτάσε ΌΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΣ παιδί μου..!!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Yπάρχουν άτομα με αυτοσυγκράτηση, όπως ο αγαπητός Άγγελος.
    Αν μπορείτε να αρκεστείτε σε μια μικρή ποσότητα τότε αυτό είναι πολύ καλό.

    Εγώ δυστυχώς δεν το χω. Ή όλα ή τίποτα. Γι'αυτό όπως είπε και ο Σέργιος, μακριά κι αγαπημένοι.. Το θεωρώ βασανιστήριο να δοκιμάσω λίγο και μετά να μη μπορώ να φάω άλλο. Καλύτερα καθόλου για να μη μπω και στον πειρασμό.

    Δεν είναι εύκολο, ειδικά αν ζεις με άλλα άτομα που δεν έχουν τον ίδιο στόχο και είσαι περιτριγυρισμένος με διάφορες λιχουδιές.
    Αλλά σκέφτομαι το εξής και με βοηθάει: "τι έχει περισσότερο αξία για μένα, να φάω το τάδε γλυκό ή να έχω το σώμα που ονειρεύομαι;" Ε και κάπως έτσι, ξανακλείνω το ψυγείο :D
    Kαι μη πει κανείς, οκ μωρέ με μια φορά δε γίνεται τίποτα. Αν κάθε μέρα λέγαμε το ίδιο, τότε δε θα χωράγαμε να περάσουμε από την πόρτα, lol!

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Eπίσης και ένα άλλο "τρικ" που βοηθάει, είναι να θέσουμε μια ημερομηνία που θα έχουμε ελεύθερο γεύμα. Δηλαδή να πούμε "στις 10 του μηνός θα φάω αυτό το γλυκό που λαχταράω. Αν μέχρι τότε τηρήσω τη διατροφή μου, θα φάω αυτό που θέλω. Δηλαδή κάτι σαν ανταμοιβή. Έτσι ξεγελάμε κατά κάποιο τρόπο το μυαλό μας.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Eπίσης και ένα άλλο "τρικ" που βοηθάει, είναι να θέσουμε μια ημερομηνία που θα έχουμε ελεύθερο γεύμα. Δηλαδή να πούμε "στις 10 του μηνός θα φάω αυτό το γλυκό που λαχταράω. Αν μέχρι τότε τηρήσω τη διατροφή μου, θα φάω αυτό που θέλω. Δηλαδή κάτι σαν ανταμοιβή. Έτσι ξεγελάμε κατά κάποιο τρόπο το μυαλό μας.
    Αλλο τρικ ειναι να μην εχεις τα "απαγορευμενα" φαγητα στο σπιτι σου εφοσον γινεται και να πηγαινεις να ψωνηζεις μονο την ποσοτητα που χρειαζεσε εκεινη την μερα,γιατι ακομα και να πεινασεις αν δεν ειναι εκει ο "κοπος" που θα κανεις για να ντυθεις ,να βγεις εξω,μεχρι να φτασεις στο μαγαζι θα το ξανασκεφτεις(θα προλαβεις με λιγα λογια χρονικα) πολυ με το λογικο κοματι του μυαλου παρα με το αυθορμητο εκεινης της στιγμης αρχαιο κοματι του εγκεφαλου.Ασε που αν ειναι μετα τις 12 νυχτα ολα ειναι κλειστα(ε σχεδον ολα :P )

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πολύ σωστό, αυτό είναι το ιδανικό, αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι δεν ζουν μόνοι, οπότε τα πράγματα δυσκολεύουν. Έχω περάσει και από τις 2 καταστάσεις και έχω βγάλει το συμπέρασμα πως το σημαντικότερο είναι να το χουμε πάρει απόφαση εμείς οι ίδιοι γι αυτό που κάνουμε.
    Έχω σκεφτεί να ανοίξουμε ένα τόπικ και να μαζευτούμε όλοι οι πεινασμένοι και να λέμε τον πόνο μας. Το χω δει σε ξένα φόρουμ και είναι αρκετά ενδιαφέρον, lol.

  13. #13
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Eγώ έχω βρει τη λύση στο πρόβλημα. Είναι λίγο ακραίο, αλλά το μόνο αποτελεσματικό

    Τι λυση εχεις βρει; Για να λες ακραιο, κατι υποψιαζομαι..

  14. #14
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_123 View Post
    limbic brain ενα προτογoνo κοματι του εγκεφαλου που ειναι υπευθυνο για τα συναισθηματα,αναζητηση τροφης αυτοσυντηρηση και αλλα πραγματακια.
    Εσενα σε απασχολει η αυτοσυντηρηση αυτα που περιγραφεις επειδη δεν ξερει οτι υπαρχει διαθεσιμη τροφη παντου επειδη λιγα ειναι τα χιλιαδες χροννια που βγηκαμε απο τις σπηλιες,και παλια στην ζουγλα ηταν απλο αν εβρησκες τροφη γλυκια με υψηλες θερμηδες την ξεσκηζες γιατι ηταν σπανια για να επιβιωσης και να αυτοσυντηρηθεις, τωρα ειναι προβλημα γιατι υπαρχει σε μεγαλες ποσοτητες και πολυ ευκολη προσβαση για αυτο και υπαρχει τοσο παχυσαρκια.
    Παλι καλα που εχουμε ενα κοματι του εγκεφαλου που λεγεται neocortex υπευθυνο για την λογικη και σκεψη και αυτο σε κανει να πεις οχι το 2ο 3ο 4ο 12ο γλυκο.

    Πρακτικη λειτουργεια κανεις διαιτα περνας απο το ψυγειο σου εχει μια τουρτα μεσα
    Πρωτη σκεψη αυτοματη εντελως ενεργοποιηση πεινας και το κατω κοματι του εγκεφαλου
    limbic brain:Φατο δεν εχουμε αλλη ευκαιρια θα πεθανεις, φαε οσο προλαβαινεις οσο περισσοτερο αποθηκευσουμε(θερμιδες) τοσο το καλυτερο θα επιβιωσουμε την εποχη που δεν θα εχουμε θηραματα απο το κυνηγι η το κρυο.
    Επομενο βημα ενεργοποιηση του newcortex:Ναι λιγη ποσοτητα ειναι καλη αν φαω και αλλο θα αποχτησω ενα σωρο αρρωστιες και θα εχω χαλια εξωτερικη εμφανιση λογω του λιπους οποτε σταματαμε.
    πολυ καλο αρθρο!ποθ το βρηκεσ??
    οντως εμενα ασ πουμε το ψυγειο δεν εχει τπτ τετοιο!αλλα αμα δω στο κατω των γονεων μ παει!!!!

    sergoun οντως αν δκιμασω αυτην την μια μπουκι παει!!!!

    καρδουλα ακριβωσ κ γω των ακρων ειμαι!!! για πεσ το τρικ πυ εχεισ βρει???

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by freedom_akiri View Post

    καρδουλα ακριβωσ κ γω των ακρων ειμαι!!! για πεσ το τρικ πυ εχεισ βρει???
    Είναι λίγο ακραίο αλλά το χω κάνει. Βέβαια μετά ακολουθεί γκρίνια από τον συγκάτοικο (σύζυγο, μάνα, πατέρα κλπ).
    Το πετάω στα σκουπίδια ή το δίνω στη γάτα μου να το φάει. Δεν γίνεται αλλιώς είναι η ύστατη λύση από το να κάθομαι και να βασανίζομαι. Τώρα το χουν μάθει και τα κρύβουν ή τα καμουφλάρουν στο βάθος του ψυγείου χαχαχα

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    εγω παιδια παντως για πρωτη φορα απο τοτε που αρχισα σωστη διατροφη ειδα πολλη βελτιωση σε αυτον τον τομεα

    περασαν απο μπροστα μου πιτσες, πιτογυρα, τουρτες και τουρτες, και γενικα παρα πολλα γλυκα.

    αυτο που ηταν το αποκορυφωμα συνεβη σημερα. για πρωτη φορα περασε απο μπροστα μου το προφιτερολ και ειπα οχι!
    γενικα εγω σκεφτομαι πολυ λογικα οπως ειπε και ο φιλος πολυ πιο πανω απο τον καιρο που ξεκινησα.
    βασικα εγω λεω οτι, μπορω να φαω οτι υγιεινο τραβαει η ψυχη μου οπως αμυγδαλα μαυρη σοκολατα αντε και στην χειροτερη παρανομια ενα χυμο, ενα φρουτο...δεν ειναι αναγκη να χαλαμε την διατροφη μας με ολους αυτους τους υδατανθρακες...κατα τα αλλα γευστικους δεν λεω...:)

  17. #17
    Junior Bodybuilder kamina's Avatar
    Join Date
    29-06-11
    Posts
    139

    Default

    εγω απο την μερια μου....δεν μπορω να φαω μονο ενα γλυκακι ετσι και τελος!!! για αυτο το κραταω για το cheat meal μου αλλα του δινω και καταλαβενει:)

  18. #18
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    καλα οχι κ ετσι ολα χρειαζονται απλα πρεπει να υπαρχει οριο!! (το οποιο εγω δεν εχω!!)

  19. #19
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    δεν ξερω τη λετε εσεις αλλα εγω χθες εφαγα μια κρεπα σοκολατα/bueno/ μπισκοτο και ηταν πολυ ωραια μαλιστα :D αλλα βασικα ειχα και γενεθλια και επειδη δν εφαγα τουρτα ειπα να φαω μια κρεπουλα..

  20. #20
    Junior Bodybuilder kamina's Avatar
    Join Date
    29-06-11
    Posts
    139

    Default

    στο cheat meal μου δεν υπαρχει οριο....:)

  21. #21
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    Quote Originally Posted by neos_cy View Post
    εγω παιδια παντως για πρωτη φορα απο τοτε που αρχισα σωστη διατροφη ειδα πολλη βελτιωση σε αυτον τον τομεα

    περασαν απο μπροστα μου
    πιτσες, πιτογυρα, τουρτες και τουρτες, και γενικα παρα πολλα γλυκα.

    αυτο που ηταν το αποκορυφωμα συνεβη σημερα. για πρωτη φορα περασε απο μπροστα μου το προφιτερολ και ειπα οχι!
    γενικα εγω σκεφτομαι πολυ λογικα οπως ειπε και ο φιλος πολυ πιο πανω απο τον καιρο που ξεκινησα.
    βασικα εγω λεω οτι, μπορω να φαω οτι υγιεινο τραβαει η ψυχη μου οπως αμυγδαλα μαυρη σοκολατα αντε και στην χειροτερη παρανομια ενα χυμο, ενα φρουτο...δεν ειναι αναγκη να χαλαμε την διατροφη μας με ολους αυτους τους υδατανθρακες...κατα τα αλλα γευστικους δεν λεω...:)
    εχεισ σκεφτει να γυρισεις πλατη?:

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    απλα δεν γινοταν φιλε μου...εκστασιαζομουνα μονο στην οψη τους, δεν μπορουσα να γυρισω πλατη....

  23. #23
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    Quote Originally Posted by stathis23 View Post
    δεν ξερω τη λετε εσεις αλλα εγω χθες εφαγα μια κρεπα σοκολατα/bueno/ μπισκοτο και ηταν πολυ ωραια μαλιστα :D αλλα βασικα ειχα και γενεθλια και επειδη δν εφαγα τουρτα ειπα να φαω μια κρεπουλα..
    σε ποια κρεπερη βρισκεις bueno?? σαν την σοκολατα την ομονυμη εχει γεση??

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by convicted View Post
    εχεισ σκεφτει να γυρισεις πλατη?:
    lol!!!!!

  25. #25
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-01-12
    Location
    amaliada hleias!!!!!!
    Posts
    66

    Default

    παιδια εγω γενικος δεν τρωω γλυκα αλλα δυο φορες τη βδομαδα που εχω την ευκαιρια να πηγαινω για ενα καφε...θα πιω σοκολατα!!!ενω λεω να παρω κατι αλλο....μετα λεω δεν πειραζει...κ ολο το μετανιωνω... αυτο το μαρτυριο παιρναω.......

  26. #26
    Junior Bodybuilder kostaspro's Avatar
    Join Date
    09-12-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    170

    Default

    Πταισμα,να μην το μετανιωνεις καθολου,εφοσον ολη η υπολοιπη διατροφη ειναι σωστη,για εμενα δεν θεωρηται ουτε καν cheat,εκτος και αν εισαι σε αγωνιστικη προετοιμασια..

  27. #27
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Quote Originally Posted by freedom_akiri View Post
    πολυ καλο αρθρο!ποθ το βρηκεσ??
    Τωρα το ειδα :P
    Δεν το βρηκα καπου επι τοπου το γραψα,ειναι συνδιασμος γνωσεων εξελικτικης βιολογιας και αλλων βιβλιων.

    παιδια εγω γενικος δεν τρωω γλυκα αλλα δυο φορες τη βδομαδα που εχω την ευκαιρια να πηγαινω για ενα καφε...θα πιω σοκολατα!!!ενω λεω να παρω κατι αλλο....μετα λεω δεν πειραζει...κ ολο το μετανιωνω... αυτο το μαρτυριο παιρναω.......
    Και 2 φορες γλυκα να ετρωγες παλι καλα θα ηταν ,γιατι περισσοτερο μετραει τι κανεις στο 80% της εβδομαδας παρα στο 20% για να εχεις αποτελεσματα

  28. #28
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Η λύση για μένα:2 ψυγεία!!!!!

    Μιας και τελειωσα την σχολη και δεν το πουλησα το εφερα σπιτι...οποτε δικο μου και δικο τους...δεν μου τρωνε τα αυγουλακια μου δεν τους τρωω τα δικα τους πραγματα...

    εχω πολυυυυ καιρο να ανοιξω το μεγαλο,γιατι οτι θελω το εχω στο δικο μου...

    τωρα τελευταια και με ενα προβλημα στο στομαχι απαγορευονται πολλα(πολλα ομως! ) οποτε εγινε ακομα πιο επωδυνο το πληγμα των γλυκων...

    αμα (που δυσκολο το κοβω) περασει το προβλημα,δεν υποσχομαι τι θα γινει...χαχα
    Obese To Fit


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γλυκα
    By giannhsg in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 04-03-06, 00:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •