Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Pumping Iron MariosKu's Avatar
    Join Date
    16-01-12
    Location
    Ανω Γλυφάδα
    Posts
    309

    Default Ζεσταμα πριν την γυμναστικη

    Καλησπερα στην παρεα.Εσεις σε ολες τις προπονησεις σας για ζεσταμα κανετε 5-10 λεπτα τρεξιμο?Θελω να μαθω εαν υπαρχει και καπιος αλλος τροπος γιατι πχ την δευτερα γυμναζω στηθος και μετα την επομενη μερα πλατη.Το προβλημα μου ειναι οτι επειδη την προιγουμενη μερα γυμνασα το στηθος εχο μυικο πιασιμο και καθως τρεχο για να ζεσταθο την επομενη μερα με ποναει το στηθος λογω μυικου πιασιματος λες και σου ριχνουν μπουνιες :P μηπως υπαρχει καπιος αλλος τροπος για ζεσταμα?το ποδηλατο θα ηταν μια καλη λυση αλλα δυστυχως κανω γυμναστικη στο σπιτι.

  2. #2
    New Member
    Join Date
    25-05-11
    Location
    Heraklion
    Posts
    14

    Default

    Εγω που δε κανω αεροβια κανω μερικες επαναληψεις 1 σετ ας πουμε για ζεσταμα στους μυες σε χερια ομους πλατη στηθος κλπ,πριν μπω να παιξω πλατη ας πουμε..Δε τρεχω.Μονο στα ποδια κανω διαδρομο ζεσταμα.Τωρα δε ξερω τι θα σου πουνε!

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-12
    Posts
    122

    Default

    Φιλε μου το λαθος σου δεν ειναι στο ζεσταμα αλλα στο προγραμμα, μια μερα στηθος και στο καπακι πλατη?? οχι.. οι μυες σου θελουν τουλαχιστον 48 ωρες για να αναρωσουν.. δεν φταιει το τρεξιμο απλα σε τρανταζει και πονας, συμβουλη μου?? αναμεσα σε πλατη και στηθος βαλε μια μερα με ποδια ωστε να προλαβει το σωμα να "συνελθει" απο την ενταση της προηγουμενης μερας...

  4. #4
    Pumping Iron MariosKu's Avatar
    Join Date
    16-01-12
    Location
    Ανω Γλυφάδα
    Posts
    309

    Default

    Quote Originally Posted by billakosperisteri View Post
    Φιλε μου το λαθος σου δεν ειναι στο ζεσταμα αλλα στο προγραμμα, μια μερα στηθος και στο καπακι πλατη?? οχι.. οι μυες σου θελουν τουλαχιστον 48 ωρες για να αναρωσουν.. δεν φταιει το τρεξιμο απλα σε τρανταζει και πονας, συμβουλη μου?? αναμεσα σε πλατη και στηθος βαλε μια μερα με ποδια ωστε να προλαβει το σωμα να "συνελθει" απο την ενταση της προηγουμενης μερας...
    Εχεις δικιο γιατι οντως το νιωθω σαν να τρανταζει.Το προγραμα μου ειναι:

    Δευτερα στηθος
    Τριτη πλατη
    Τεταρτη ξεκουραση
    Πεπτη ποδια
    Παρασκευη ομους
    Σαββατο δικεφσλοι-τρικεφαλοι . Το εφτιαξα με το σκεπτικο απο την μεγαλυτερη ομαδα στην μικροτερη.Αλλα τελικα τωρα που το βλεπω εχεις δικιο την τριτη θα βαλω ποδια και την πεμπτη πλατη.Μπορει να πειτε οτι 5 προπονησεις την εβδομαδα ειναι πολυ και για αυτο τον λογο οι προπονησεις μου ειναι καπου στα 30λεπτα.Ευχαριστω για την συμβουλη billakosperisteri

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-12
    Posts
    122

    Default

    Μου αρεσει η λογικη του 5μερου σπασιματος.. Ακου, δευτερα στηθος, τριτη ποδια, τεταρτη πλατη, πεμπτη ρεπο, παρασκευη ωμους - τραπεζοειδεις, σαββατο δικεφαλοι - τρικεφαλοι, εγω αυτο εκανα για ενα μηνα και ειχα καλα αποτελεσματα, τιποτα μην το συζητας εδω ειμαστε οτι θες..

  6. #6
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Βασικά απ'ότι κατάλαβα την ώρα που τρέχει νιώθει το πιάσιμο αυτό.Οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα στο πρόγραμμα του.Το μόνο που θα άλλαζα ήταν Δευτέρα-πλάτη/Τρίτη-στήθος...
    Μπορείς να κάνεις και ποδήλατο αν θες για ζέσταμα...

  7. #7
    Pumping Iron MariosKu's Avatar
    Join Date
    16-01-12
    Location
    Ανω Γλυφάδα
    Posts
    309

    Default

    Quote Originally Posted by kick_boxer View Post
    Βασικά απ'ότι κατάλαβα την ώρα που τρέχει νιώθει το πιάσιμο αυτό.Οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα στο πρόγραμμα του.Το μόνο που θα άλλαζα ήταν Δευτέρα-πλάτη/Τρίτη-στήθος...
    Μπορείς να κάνεις και ποδήλατο αν θες για ζέσταμα...
    Ναι ειναι κανονικο πιασιμο δηλαδη και σε καπoiες κινησεις αν ανιοξω πλαγια τα χερια παλι θα νιωσω "πονο" στο στηθος απλος στο τρεξιμο τρανταζεται οπως ειπε και πιο πανω ο φιλος billakosperisteri kai ponai pio poli.Μαλλον στο ποδηλατο θα καταληξω :P ευχαριστω

  8. #8
    Junior Bodybuilder kostaspro's Avatar
    Join Date
    09-12-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    170

    Default

    MariosKu το προγραμμα ειναι μια χαρα οπως το εχεις στην αρχη,μην το αλλαξεις,το οτι σε ποναει το στηθος,μετα απο προπονηση στηθους ειναι κατι φυσικο και επομενο.
    Επισης αντι για 5-10 λεπτα τρεξιμο ή ποδηλατο,μπορεις να κανεις "ελαφρια" σετ με λιγα κιλα της πρωτης ασκησης που εχει το πραγραμμα σου,δηλ. εαν στο στηθος εχεις πρωτη ασκηση πιεσεις στηθους,μπορεις για ζεσταμα να κανεις λιγα σετ αυτης της ασκησης ωστε οποια μυικη ομαδα ειναι να δουλεψει "βαρια" στην συνεχεια(στηθος ωμοι,τρικεφελα),να δεχτει σταδιακα την οποια επιβαρυνση πριν μπεις στα πιο "βαρια" σετ και την κανονικη σου προπονηση.Επισης συμπληρωματικα μπορεις εαν θελεις να κανεις και καποιο σετ παλι με λιγα κιλα για να ζεστανεις και τους ωμους ή τα τρικεφαλα. πχ. στο παραδειγμα που σου εδωσα.

    Προσωπικα,εαν σε ενδιαφερει η γνωμη μου,ετσι κανω παντα ζεσταμα εδω και πολλα χρονια.
    Kωδικος εκπτωσης i-herb : JOQ770

  9. #9
    Pumping Iron MariosKu's Avatar
    Join Date
    16-01-12
    Location
    Ανω Γλυφάδα
    Posts
    309

    Default

    Ευχαριστω kostapro.Αυτο που λες ειναι το καλυτερο και το πιο βολικο για μενα και αυτο θα κανω απο εδω και περα γιατι το ποδηλατο δεν με βολευει επειδη κανω γυμναστικη στο σπιτι.Κατι ακομα απλος ενημερωτικα να ξερω.Την επομενη μερα που ειχα μυικο πιασιμο στο στηθος , καθως ετρεχα για ζεσταμα και τρανταζοτανε αυτο επηρεαζε καθολου την μυικη αναπτυξη του στηθους?

  10. #10
    Junior Bodybuilder kostaspro's Avatar
    Join Date
    09-12-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    170

    Default

    Oχι,δεν επηρεαζει το τρεξιμο που κανεις την επομενη ημερα,την μυικη σου αναπτυξη,συσχετιζεις 2 ασχετα πραγματα μεταξυ τους.
    Kωδικος εκπτωσης i-herb : JOQ770


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γευμα πριν την γυμναστικη απορια
    By MariosKu in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 13-07-12, 17:26
  2. Ζέσταμα Πριν Από Κάθε Άσκηση;
    By falagas1994 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 19
    Last Post: 08-09-11, 17:28
  3. Ζέσταμα
    By rippergr in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 07-09-04, 18:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •