Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-05-09
    Location
    ροδος, πατρα, Greece.
    Posts
    112

    Default Αερόβια Άσκηση - Κάθε Πότε και Πόσο?

    καταρχην καλησπερα και παλι μετα απο καιρο..... ποσταρω γιατι εχω ενα προβλημα...
    καταρχην ειμαι 1.82 97 κιλα με αρκετο ογκο πλεον...αλλα εχω μαζεψει σωσιβιο....
    δεν φταει κανεις για αυτο...η μαμημενη φοιτητικη ζωη φταιει και η περιοδος εξεταστικης και το τρεξιμο
    που θα εχω τα τελευταια δυο χρονια να τελειωσω το οποιο θα ειναι απειρο....
    κατεβηκα ροδο για διακοπες και παω στο εver green.(εχουμε κανεναν εκει???)
    ανεβηκα ζυγαρια και σμρ ειδα οτι ειμαι 97 κιλα απο 103 σε ενα μηνα....
    το θεμα ειναι το θελω να πεσω στα 90 για να ειμαι καλυτερα....
    ποση ωρα την ημερα????
    το προγραμμα μου περιλαμβανει καθημερινα μια μυικη ομαδα 5 ασκησεις 4 σετχ8-9 επαναληψεις με κιλα πυραμιδα ανεβαινω καθε σετ....(δλδ μια ωρα προπονηση)
    ποση ωρα αεροβια???πριν η μετα την προπονηση?μου ειπαν οτι οι παλμποι της καρδιας δεν πρεπει να πανε πανε απο 120 για να μην καις μυικη μαζα.
    τι ισχυει τελικα?????
    κοιλιακους ποσες φορες την εβδομαδα???3φορες κανω.ειναι καλα????
    διαδρομο ξεκινησα 45λεπτα στο 5.0 με 5.5 και ειδα οτι καιω σε αυτο το διαστημα 300 θερμιδες.ποσες πρεπει να καιγονται καθε φορα?
    συγνωμη για τις πολλες αποριες μου αλλα με εχουν μπερδεψει

  2. #2
    Pumping Iron irenelizzy's Avatar
    Join Date
    09-05-11
    Location
    Out and about somewhere
    Posts
    359

    Default

    Νομίζω οτι αυτό το άρθρο θα σε βοηθήσει http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...light=bigsteve
    Καλή συνέχεια

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-05-09
    Location
    ροδος, πατρα, Greece.
    Posts
    112

    Default

    Quote Originally Posted by irenelizzy View Post
    Νομίζω οτι αυτό το άρθρο θα σε βοηθήσει http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...light=bigsteve
    Καλή συνέχεια
    ενδιαφερον το αθρο μονο που εγω ειμαι σε προχωρημενο σταδιο και εχω ηδη 17μηνες προπονηση με βαρη ασταματητα...
    αρα ακολουθω το προγραμμα αεροβια το πρωι και το απογευμα βαρη?με μια μυικη ομαδα οπως τα κανω?

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλημέρα, θα προσπαθήσω να βοηθήσω στις απορίες σου για να ξεδιαλύνεις το τοπίο.

    κατεβηκα ροδο για διακοπες και παω στο εver green.(εχουμε κανεναν εκει???)
    Όχι αλλά μου θύμισες όταν πήγα διακοπές Ρόδο (έχω πάει 3 φορές), πήγαινα για προπόνηση στο Oxygen. Αχ τι μου θύμησες

    ανεβηκα ζυγαρια και σμρ ειδα οτι ειμαι 97 κιλα απο 103 σε ενα μηνα....
    το θεμα ειναι το θελω να πεσω στα 90 για να ειμαι καλυτερα....
    ποση ωρα την ημερα????
    Η διάρκεια εξαρτάται από το πόσο κάνεις μέχρι τώρα. Δεν υπάρχει στάνταρ κανόνας.
    Ξεκίνα με 4 φορές την εβδομάδα από 40-45 λεπτά. Διάλεξε ότι σου αρέσει περισσότερο, στατικό ποδήλατο, διάδρομο, ελλειπτικό, στέπερ. Όλα κάνουν τη δουλειά τους, δηλ. ανεβάζουν παλμούς.
    Οι καρδιακοί παλμοί (τα περισσότερα μηχανήματα έχουν χερούλια που μετρούν εκείνη την ώρα πόσους έχεις) υπολόγιζε να κυμαίνονται από 120-140max. Mη φοβάσαι δεν καις τόσο εύκολα μυική μάζα, πρέπει να λιώνεις στο τρέξιμο και να υποσιτίζεσαι. Το μόνο που θα λιώσει είναι το σωσίβιο
    Οι θερμίδες που διαβάζεις στο μηχάνημα δεν είναι πάντα αυτές, οπότε μη το πολυ-υπολογίζεις. Δώσε βάση στους παλμούς και στη διάρκεια και είσαι οκ.
    Η αερόβιά σου θα γίνεται ή μετά τα βάρη ή ξεχωριστά μέσα στη μέρα (πχ πρωί αερόβια/απόγευμα βάρη) ή σε ξεχωριστές μέρες. Αυτό θα το φτιάξεις ανάλογα το πρόγραμμά σου. ΠΟΤΕ όμως πριν τα βάρη. Μόνο για προθέρμανση 5-10 λεπτά.

    το προγραμμα μου περιλαμβανει καθημερινα μια μυικη ομαδα 5 ασκησεις 4 σετχ8-9 επαναληψεις με κιλα πυραμιδα ανεβαινω καθε σετ....(δλδ μια ωρα προπονηση)
    Κάνεις κάθε μέρα βάρη;! Υποθέτω θα χεις τουλάχιστον μία μέρα τελείως off!

    Και μη ξεχνάς, όση αερόβια κ βάρη κι αν κάνεις αν δεν συνοδεύονται από ανάλογη διατροφή τότε δεν θα χεις αποτέλεσμα, άρα εστίασε σε όλα.

    Καλή επιτυχία στο στόχο σου!
    Last edited by Kardoula; 28-07-11 at 10:04.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-05-09
    Location
    ροδος, πατρα, Greece.
    Posts
    112

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλημέρα, θα προσπαθήσω να βοηθήσω στις απορίες σου για να ξεδιαλύνεις το τοπίο.



    Όχι αλλά μου θύμισες όταν πήγα διακοπές Ρόδο (έχω πάει 3 φορές), πήγαινα για προπόνηση στο Oxygen. Αχ τι μου θύμησες



    Η διάρκεια εξαρτάται από το πόσο κάνεις μέχρι τώρα. Δεν υπάρχει στάνταρ κανόνας.
    Ξεκίνα με 4 φορές την εβδομάδα από 40-45 λεπτά. Διάλεξε ότι σου αρέσει περισσότερο, στατικό ποδήλατο, διάδρομο, ελλειπτικό, στέπερ. Όλα κάνουν τη δουλειά τους, δηλ. ανεβάζουν παλμούς.
    Οι καρδιακοί παλμοί (τα περισσότερα μηχανήματα έχουν χερούλια που μετρούν εκείνη την ώρα πόσους έχεις) υπολόγιζε να κυμαίνονται από 120-140max. Mη φοβάσαι δεν καις τόσο εύκολα μυική μάζα, πρέπει να λιώνεις στο τρέξιμο και να υποσιτίζεσαι. Το μόνο που θα λιώσει είναι το σωσίβιο
    Οι θερμίδες που διαβάζεις στο μηχάνημα δεν είναι πάντα αυτές, οπότε μη το πολυ-υπολογίζεις. Δώσε βάση στους παλμούς και στη διάρκεια και είσαι οκ.
    Η αερόβιά σου θα γίνεται ή μετά τα βάρη ή ξεχωριστά μέσα στη μέρα (πχ πρωί αερόβια/απόγευμα βάρη) ή σε ξεχωριστές μέρες. Αυτό θα το φτιάξεις ανάλογα το πρόγραμμά σου. ΠΟΤΕ όμως πριν τα βάρη. Μόνο για προθέρμανση 5-10 λεπτά.



    Κάνεις κάθε μέρα βάρη;! Υποθέτω θα χεις τουλάχιστον μία μέρα τελείως off!

    Και μη ξεχνάς, όση αερόβια κ βάρη κι αν κάνεις αν δεν συνοδεύονται από ανάλογη διατροφή τότε δεν θα χεις αποτέλεσμα, άρα εστίασε σε όλα.

    Καλή επιτυχία στο στόχο σου!
    οξυτζεν ημουν παλια αλλα σκεψου οτι το φοιτητικο φετος το βαλαν 50 ευρω την ωρα που στο εβερ κριν ειναι 35 και με περισσοτερα μηχανηματα...
    σε ευχαριστω για την βοηθεια καταλαβα ακριβως τι να κανω....βαρη κανω δευτερα παρασκευη και σκ τελειως οφφ η μια μερα την βδοαμδα οφφ και κυριακη παλι οφ...

    αεροβια κανω μετα τα βαρη 40 45λεπτα γυρω στο 5.0 με 5.5 και παλμους κοιταω να ναι στο 120 εκει...σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια...
    οσο το να υποσυτιζομαι δεν νομιζω ειδαλως δεν θα χα φτασει σε αυτα τα κιλα χαχαχα :Ρ...

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Να σαι καλά φίλε, καλές προπονήσεις στην όμορφη Ρόδο!!

  7. #7

    Default

    ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

    Επειδη το πρωι πηγαινω για προπονηση κ δεν μπορω να παω αλλη ωρα τι θεωρειται πιο σωστο;

    1) ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΝΗΣΤΙΚΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΩΤΑ ΑΕΡΟΒΙΑ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΑΡΗ;

    2) ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΒΑΡΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΕΡΟΒΙΑ 1 ΩΡΑ;

    ΤΟ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΨΩ ΛΙΠΟΣ .

    ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ
    ΤΟΤΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΕΡΟΒΙΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΑ ΒΑΡΗ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΙΝΩ ΕΝΑ ΣΚΟΥΠ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΜΕ 1 ΜΠΑΝΑΝΑ ΚΑΙ 1 ΤΟΣΤ ΜΑΥΡΟ ΨΩΜΙ 2 ΦΕΤΕΣ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΡΧΙΖΩ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ; ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΒΑΡΗ ΑΛΛΟ 1 ΣΚΟΥΠ
    (ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ )

    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ
    ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΗΣΤΙΚΟΣ Κ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΑΡΗ Κ ΜΕΤΑ ΑΕΡΟΒΙΑ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΣΚΟΥΠ ;
    Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΩ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΜΟΥ Κ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΒΑΡΗ Κ ΜΕΤΑ ΑΕΡΟΒΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΣΚΟΥΠ;
    ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΤΑ ΤΑ ΒΑΡΗ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΕΡΟΒΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΣΚΟΥΠ Η ΜΕΤΑ ΤΑ ΒΑΡΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΡΟΒΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΣΚΟΥΠ;

    ΤΟ ΛΕΩ ΔΙΟΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΜΟΝΟ 4 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ..ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΡΩΙ..!!
    ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΙΣ 4 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΕΡΟΒΙΑ
    Last edited by XMEN WOLVERINE; 03-05-14 at 01:08.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Έχεις ανοίξει ήδη άλλο τόπικ, δεν υπάρχει λόγος να ξεθάβεις άλλα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ωμέγα-3 και CLA - Κάθε Πότε;
    By Hanos in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 18-04-11, 20:09
  2. Off Προπονήσεων...Κάθε Πότε?
    By Giant in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 03-11-10, 16:18
  3. Cheat Day/Meal Κάθε Πότε;
    By apathya in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 30
    Last Post: 09-06-09, 03:21
  4. Πόσο συχνά πρέπει να γυμνάζουμε κάθε μυική ομάδα?
    By Kardoula in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 29-11-04, 19:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •