Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-08-11
    Posts
    4

    Default Αδυνάτισμα, μείωση λιπώδους ιστού και αύξηση μυικού.

    Γειά σας ,
    Μετά από μια άσχημη ψυχολογική περίοδο έχω πάρει πολλά κιλά (λόγω κρίσεων βουλιμίας) τα οποία προσπαθώ να χάσω.Η διαιτα μου είναι κετονική με λίγους υδατάνθρακες γιατί με βοηθάει να μην έχω καθόλου βουλιμικές κρίσεις.Είμαι 1.63 ύψος και δυστυχώς 85 κιλά και 42 ετών. Έχω ξεκινήσει πρόγραμμα με βάρη 4 την εβδομάδα,και αεροβική το πρωί νηστικιά , 45 λεπτά μετά την προπόνηση με βάρη και τις μέρες που δεν κάνω βάρη.Επειδή μου έχει ξανασυμβεί αυτό και παλαιότερα να πάρω αρκετά κιλά και να τα χάσω όμως τώρα η ηλικία μου είναι πολύ μεγαλύτερη αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει και θέλω την βοήθεια σας είναι το πρόβλημα της χαλάρωσης και η μείωση του λιπώδης ιστού και αύξηση του μυικού. Σκέφτομαι να ξεκινήσω whey protein. Θα πρέπει μήπως αργότερα να πάρω και κρεατίνη ίσως για αύξηση της άλιπης μάζας, όταν χάσω όλα τα κιλά όμως ή πρίν ώστε να μην δημιουργηθεί χαλάρωση. Να προσθέσω ότι παίρνω πολυβιταμίνη, καρνιτίνη,fish oil και tea extract.Τι πρέπει να κάνω πρώτα να χάσω όλα τα κιλά και μετά να χτίσω μυική μάζα ή ταυτόχρονα?

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Τα συμπληρωματα δεν καταλαβα ακριβως που κολλανε σε αυτη την φαση. Γυμναζοσουνα παλια; Εννοω υπαρχει μυικος ιστος απο προηγουμενα χρονια γυμναστικης ή αρχισες να γυμναζεσαι λογω της βουλιμιας. Επισης κετονικη διατροφη με λιγους υδατανθρακες δεν υπαρχει. Υπαρχει κετονικη με καθολου υδατανθρακες και low carb με λιγους υδατανθρακες. Γι ανα μπορει καποιος να σε βοηθησει πρεπει να γραψεις τι τρως αναλυτικα, ποσοτητες και ολα. Επειδη βλεπω οτι η προπονηση που γραφεις ειναι αρκετη, πρεπει να τρως καλα ανεξαρτητα του οτι θες να χασεις βαρος γιατι αλλιως η εξαντληση των προπονησεων θα σε οδηγησει σε νεες βουλιμικες εκρηξεις. Τα συμπληρωματα τα αφηνω απεξω σε αυτη την φαση, κατα την αποψη μου περα μιας πολυβιταμινης δεν χρειαζεσαι τιποτα και ποσο μαλλον κρεατινες κλπ. Τελος υπαρχει καποιο ιατρικο θεμα; Θυροειδη, ωστεοπορωση ή κατι αναλογο;

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-08-11
    Posts
    4

    Default

    Έχεις δίκιο.Οι υδατάνθρακες που τρώω είναι μόνο σαλάτες κυρίως πράσινες,οπότε λογικά πρέπει να τους αυξήσω τουλάχιστον πριν και μετά την προπόνηση.Δεν έχω μυικό ιστό γιατί έχω πολλά χρόνια να γυμναστώ και εμφάνισα φέτος Θυροειδίτιδα Hasimoto(υποθυρεοειδισμός) και παίρνω Τ3. Τα συμπληρώματα τα ξεκίνησα γιατί ήταν πολύ κακή και ελλιπής πριν η διατροφή μου και γιατί πλέον δύσκολα χάνω βάρος. Σε ευχαριστώ πολύ.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie elias1988's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Greece.
    Posts
    57

    Default

    Εχεις υποθυρεοειδισμό και παίρνεις Τ3?
    Κάποιος απ' τους 2 μας κάνει κάτι λάθος.... :P

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-08-11
    Posts
    4

    Default

    Συγνώμηηηηη!!!!!!!!Ντροπή μου και ασχολούμαι και με φάρμακα και ορμόνες.... Τ4 παίρνω

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-08-11
    Posts
    4

    Default

    Καλησπέρα σας! Μόλις ήρθα σε αυτό το φόρουμ γιατί θέλω να μάθω τα πάντα για τη γυμναστική και να συμπληρώσω γνώσεις. Εγώ έχω αυξομειώσεις βάρους, επίσης περνάω περιόδους έντονης άσκησης και άλλες περιόδους καθιστικής ζωής. Βέβαια είμαι 24 και θα ήθελα να ακολουθήσω ένα σταθερό πρόγραμμα. Είχα ξεκινήσει διαιτολόγο, έκανα λιπομέτρηση και μου βρήκε πολύ χαμηλή μυική μάζα, και αυξημένα επίπεδα λίπους. Επίσης όμως μου βρήκε πολύ καλό μεταβολισμό. Να σημειώσω πως το περισσότερο βάρος θεωρώ πως το έχω συγκεντρώσει στο "σωσίβιο" . Υπάρχει συγκεκριμένη γυμναστική και διατροφή για να μειώσω το λίπος στο σωσίβιο, και να αυξήσω τη μυική μου μάζα;

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες Χρύσα στο φόρουμ!

    Quote Originally Posted by chryssa View Post
    Να σημειώσω πως το περισσότερο βάρος θεωρώ πως το έχω συγκεντρώσει στο "σωσίβιο" . Υπάρχει συγκεκριμένη γυμναστική και διατροφή για να μειώσω το λίπος στο σωσίβιο, και να αυξήσω τη μυική μου μάζα;
    Φυσικά! Βάρη/διατροφή/αερόβια είναι το τρίπτυχο της επιτυχίας για να φύγει το λίπος και να αυξήσεις τη μυική σου μάζα.
    Αν θες μπορείς να ανοίξεις ένα νέο τόπικ όπου μπορείς να γράψεις τι τρως και να πάρεις συμβουλές για το πως μπορείς να βελτιώσεις τη διατροφή σου ώστε να έχεις καλύτερα αποτελέσματα.
    Last edited by Kardoula; 15-08-11 at 14:34.

  8. #8
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-08-11
    Posts
    4

    Default

    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και την απάντηση! Απο την εφηβεία μου βασανίζομαι με την αυξομείωση του βάρους μου :( Είχα πάρει 15 κιλά στην εφηβεία πήγα σε μία διαιτολόγο που μου έκανε αυστηρη δίαιτα, τα έχασα τοτε. Μετά δεν έτρωγα καθόλου με αποτέλεσμα να λλιποθυμάω και τρόμαξα και ειχε αποτέλεσμα να μην προσεχω και τα ξαναέβαλα. Μετά σταθεροποιήθηκα είχα ξεκινήσει και αερομπικ ένα χρόνο και γυμναστηριο, αλλά μετά το σταμάτησα με αποτέλεσμα να βάλω επιπλέον 10 κιλά. δηλαδή εκεί που είχα να χάσω 8 κιλά μετά είχα να χάσω 18! Πήγα πριν 2 χρόνια πάλι σε διαιτολόγο και έχασα 6 που τα έχω κρατήσει.
    Σκέφτομαι όμως ότι δεν θέλω να χαλάσω τον μεταβολισμό μου που είναι πολύ καλός. Για αυτό το λόγο έψαχνα στο ίντερνετ και βρηκα το φόρουμ. Εκτός όλων των άλλων έχω παρατηρήσει όποτε ξεκινάω αεροβική, περπάτημα και μερικές ασκήσεις στο σπίτι νιώθω πολύ καλά ψυχολογικά και σωματικά και κοιμάμαι και καλύτερα!
    Τώρα θέλω να χάσω γύρω στα 12 κιλά, τα 10 σε λίπος. Και κυρίως να γραμμωθούν τα χέρια μου και η κοιλιά μου και να φύγει το σωσίβιο.

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Oι ακραίες δίαιτες και οι απότομες αυξομειώσεις βάρους είναι ό,τι χειρότερο.. Όλες μας έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο, άρα καταλαβαίνω πως νιώθεις.
    Κάνοντας τρόπο ζωής να γυμνάζεσαι και να τρως σωστά θα σε ανανεώσει και θα νιώθεις (όπως κι εσύ διαπίστωσες) ψυχολογικά καλύτερα. Δεν χρειάζονται βιασύνες, αλλά υπομονή και σωστά μικρά βήματα.
    Εύχομαι να καταφέρεις το στόχο σου, καλή επιτυχία από μένα!

  10. #10
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-08-11
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστώ πολύ :) διάβαζα το log σου και βρήκα χρήσιμες πληροφορίες! Αλλά διέκρινα επίσης πειθαρχία και ισχυρή θέληση :) να σαι καλά


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ατροφία λιπωδούς ιστού..!
    By Trinity in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 10-04-09, 22:36
  2. Αποκατάσταση μυϊκού ιστού.
    By Fidelio in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 24-11-05, 07:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •