Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 60 of 140
  1. #31

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Χρησημοποιώ τους Metal triple black line.

  2. #32
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Διονυση τι λες για τις ζωνες??
    Αλλοι λενε πως δεν πρεπει να φοραμε γτ δεν δυναμωνουν μαζι και οι μυες της μεσης αλλα δεν ξερω..

    Εγω ειμαι τις αποψης πως αν ειναι για λιγοτερα απο 2-3 επαναληψεις καλο ειναι να φοριεται ζωνη
    ενω αν ειναι πανω απο 4-5 μπορει κ να μην φορεθει..
    Εσυ τι λες?
    -Παππού,αγαπημένε,είπα,δωσ' μου μιαν προσταγή.
    -Φτάσε όπου μπορείς παιδί μου..
    -Παππού,φώναξα τώρα πιο δυνατά,δωσ'μου μιαν πιο δύσκολη,πιο κρητικιά προσταγή.
    -Φτάσε ΌΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΣ παιδί μου..!!

  3. #33

    Default

    Quote Originally Posted by K72 View Post
    Χρησημοποιώ τους Metal triple black line.
    Αυτη η μαρκα μ'αρεσει πολυ-οι συναθλητες λενε καλα σχολια.Αλλα πρεπει να σου δινει παραπανω....στο σκουοτ.Βεβαια παιζει πολο κατα ποσο σφυχτα τους δενεις.

  4. #34

    Default

    Quote Originally Posted by ageloskorg View Post
    Διονυση τι λες για τις ζωνες??
    Αλλοι λενε πως δεν πρεπει να φοραμε γτ δεν δυναμωνουν μαζι και οι μυες της μεσης αλλα δεν ξερω..

    Εγω ειμαι τις αποψης πως αν ειναι για λιγοτερα απο 2-3 επαναληψεις καλο ειναι να φοριεται ζωνη
    ενω αν ειναι πανω απο 4-5 μπορει κ να μην φορεθει..
    Εσυ τι λες?
    ναι,σιγουρα χωρις την ζωνη οι μυες δουλευουν καλητερα.αλλα υπαρχει και αλλη πλευρα του νομιζματος:στα μεγαλα κιλα μια ασκηση μπορει να σε τραυματισει.Και δεν εχει σημασια ποσες επαναληψεις κανεις γιατι παιζουν ρολο τα κιλα.Π.χ.ενας που κανει 250-280 κιλα για 10 επαναληψεις στο σκουοτ δεν εχει καμια σχεση με εναν που κανει 50-100 κιλα παλι για 10 επαναλ.Οι επαναληψεις ειναι ιδιες....αλλα τα κιλα...Οποτε δες την επηβαρηνση

  5. #35
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Ναι εγω το ειπα με το σκεπτικο οτι αν για 100 kg θα εχουν αναπτυχθει τοσο τα ποδια σου οσο και οι μυες της
    μεσης για 10 επαναλ δεν θα χεις προβλημα ενα για 100kg αν μετα βιας βγαζεις 2-3 επαναλ τοτε θα επιβαρυνθει
    περισσοτερο η μεση..
    Μετα απο ποσα kg πιστευεις πως θα ηταν σωστο να φοραει καποιος ζωνη?
    -Παππού,αγαπημένε,είπα,δωσ' μου μιαν προσταγή.
    -Φτάσε όπου μπορείς παιδί μου..
    -Παππού,φώναξα τώρα πιο δυνατά,δωσ'μου μιαν πιο δύσκολη,πιο κρητικιά προσταγή.
    -Φτάσε ΌΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΣ παιδί μου..!!

  6. #36

    Default

    Quote Originally Posted by ageloskorg View Post
    Ναι εγω το ειπα με το σκεπτικο οτι αν για 100 kg θα εχουν αναπτυχθει τοσο τα ποδια σου οσο και οι μυες της
    μεσης για 10 επαναλ δεν θα χεις προβλημα ενα για 100kg αν μετα βιας βγαζεις 2-3 επαναλ τοτε θα επιβαρυνθει
    περισσοτερο η μεση..
    Μετα απο ποσα kg πιστευεις πως θα ηταν σωστο να φοραει καποιος ζωνη?
    Αναλογως με τις επιδωσεις του καθε αθλητη.Περιπου απο 50-60% κιλων που κανεις για τα λειτουργικα σετς

  7. #37

    Default

    Attachment 5870 αυτη η ζωνη μ'αρεσει

  8. #38

    Default

    Attachment 5871 και για τα γονατα

  9. #39

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Καλησπέρα Διονύση,πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο τόπικ.Ποιά η άποψή σας για μεθοδολογία-φιλοσοφία Abadjiev?Ποιά είναι η συνηθέστηρη μέθοδος που ακολουθείτε σαν "φιλοσοφία"?Η άποψή σας για Boris Sheiko?
    Επίσης μία μικρή παρέμβαση και από εμένα...όλες αυτές πλέον οι στολές και τα υπόλοιπα κομφόρ που χρησιμοποιούνται από τους poewrlifters είναι crap!Αύξηση δύναμης μάλλον πλασματική,οι raw versions προφανώς είναι αρκετά πιο ενδεικτικές.
    Oly lifts συμπερλιλαμβάνετε στις ρουτίνες σας?

  10. #40

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Raw squat!

  11. #41

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by _Akaloupotos_ View Post
    Καλησπέρα Διονύση,πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο τόπικ.Ποιά η άποψή σας για μεθοδολογία-φιλοσοφία Abadjiev?Ποιά είναι η συνηθέστηρη μέθοδος που ακολουθείτε σαν "φιλοσοφία"?Η άποψή σας για Boris Sheiko?
    Επίσης μία μικρή παρέμβαση και από εμένα...όλες αυτές πλέον οι στολές και τα υπόλοιπα κομφόρ που χρησιμοποιούνται από τους poewrlifters είναι crap!Αύξηση δύναμης μάλλον πλασματική,οι raw versions προφανώς είναι αρκετά πιο ενδεικτικές.
    Oly lifts συμπερλιλαμβάνετε στις ρουτίνες σας?
    John Broz fan?

  12. #42

    Default

    Quote Originally Posted by _Akaloupotos_ View Post
    Καλησπέρα Διονύση,πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο τόπικ.Ποιά η άποψή σας για μεθοδολογία-φιλοσοφία Abadjiev?Ποιά είναι η συνηθέστηρη μέθοδος που ακολουθείτε σαν "φιλοσοφία"?Η άποψή σας για Boris Sheiko?
    Επίσης μία μικρή παρέμβαση και από εμένα...όλες αυτές πλέον οι στολές και τα υπόλοιπα κομφόρ που χρησιμοποιούνται από τους poewrlifters είναι crap!Αύξηση δύναμης μάλλον πλασματική,οι raw versions προφανώς είναι αρκετά πιο ενδεικτικές.
    Oly lifts συμπερλιλαμβάνετε στις ρουτίνες σας?
    Καλησπέρα.Ευχαριστω,προσπαθουμε να αναπτυξμουμε σιγα-σιγα το θεμα ολοι μαζι.Η μεθοδος του Abadjiev δουλευει μονο σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα και φερνει πολλους τραυματισμους.Συνηθως ακολουθουμε μια μεθοδο των κυκλων.Απο μετρια κιλα φτανεις σε μεγαλα κιλα.Αλλαζονται οι επαναληψεις και τα σετς.Η μια προπονηση ποτε δεν μημειται την αλλη.Η άποψη μου για τον Boris Sheiko ειναι οτι.....δεν υπαρχει καμια μεθοδος.Αυτος πονταρει σε μεγαλο ογκο προπονησης και τα ιδια κιλα.Τα προγραμματα του ειναι καλα για''συντηρηση'' και οχι για προοδο.Οτι αφορα τον''εξοπλισμο''-οι περισσωτεροι τραυματισμοι ειναι στους αγωνες που δεν χρησιμοποιουν αυτα.Γι'αυτο καλητερα να φοραει αυτα ενας αθλητης αν θελει να ειναι για πολλη καιρο στο αθλημα αυτο.Oly lifts τι ειναι;Στα ελληνικα θα καταλαβω καλητερα..Ευχαριστω

  13. #43

  14. #44
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Ωραιο βιντεο Κωστα. Στη δευτερη προσπαθεια κοντευα να φωναξω και γω..

    Οly lifts ολυμπιακες αρσεις εννοει
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  15. #45

    Default

    Oly lifts(ολυμπιακες αρσεις)-δεν συμπερλιλαμβάνουμε στις ρουτίνες μας.

  16. #46
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Να κανω μια ερωτηση κι εγω. Τις αρσεις θανατου και τα σκουοτ που κανει εδω ο Ronnie Coleman,σε τεχνικη απο αποψη κανονων powerlifting πως ειναι? Σωστο/λαθος? Και γιατι?
    http://www.youtube.com/watch?v=9dl0W9lnjgw
    http://www.youtube.com/watch?v=pM7uyP6cXgY
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  17. #47

    Default

    Quote Originally Posted by Giorgos18 View Post
    Να κανω μια ερωτηση κι εγω. Τις αρσεις θανατου και τα σκουοτ που κανει εδω ο Ronnie Coleman,σε τεχνικη απο αποψη κανονων powerlifting πως ειναι? Σωστο/λαθος? Και γιατι?
    http://www.youtube.com/watch?v=9dl0W9lnjgw
    http://www.youtube.com/watch?v=pM7uyP6cXgY
    Η αρση θανατου ειναι σωστη.Το σκουοτ μονο σε αγωνες WPC θα το μετρησουν.Σε αγωνες IPF οχι,γιατι δεν περναει την παραλληλη γραμμη.
    Last edited by denis-power; 11-08-11 at 22:22.

  18. #48

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by denis-power View Post
    Καλησπέρα.Ευχαριστω,προσπαθουμε να αναπτυξμουμε σιγα-σιγα το θεμα ολοι μαζι.Η μεθοδος του Abadjiev δουλευει μονο σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα και φερνει πολλους τραυματισμους.Συνηθως ακολουθουμε μια μεθοδο των κυκλων.Απο μετρια κιλα φτανεις σε μεγαλα κιλα.Αλλαζονται οι επαναληψεις και τα σετς.Η μια προπονηση ποτε δεν μημειται την αλλη.Η άποψη μου για τον Boris Sheiko ειναι οτι.....δεν υπαρχει καμια μεθοδος.Αυτος πονταρει σε μεγαλο ογκο προπονησης και τα ιδια κιλα.Τα προγραμματα του ειναι καλα για''συντηρηση'' και οχι για προοδο.Οτι αφορα τον''εξοπλισμο''-οι περισσωτεροι τραυματισμοι ειναι στους αγωνες που δεν χρησιμοποιουν αυτα.Γι'αυτο καλητερα να φοραει αυτα ενας αθλητης αν θελει να ειναι για πολλη καιρο στο αθλημα αυτο.Oly lifts τι ειναι;Στα ελληνικα θα καταλαβω καλητερα..Ευχαριστω
    Ευχαριστώ για την απάντηση.Για τις στολές θα συμφωνήσω ούτως ή άλλως και για να τη χρησιμοποιήσει κάποιος θα πρέπει να τον πάρει πολύ καιρό μόνο και μόνο για να μάθει πώς να προπονείται και να την "χρησιμοποιεί" αλλά το μαγάλο θέμα με αυτές είναι το πόσο πολύ βοηθούν στον ώμο κτλ κτλ
    Επίσης να συπλήρώσω ότι από....χαμηλά κιλά πας στα μέτρια και τελικά στα μεγάλα γνωρίζοντας πως η αύξηση δύναμης παίρνει μια ολόκληρη ζωή και όχι ενα απλό 4-6-9 peaking cycle.
    K72,αδερφέ όχι,δεν κάνω max SQ κάθε μέρα και DL 2-3 φορές τον χρόνο(Βroz) :) Περισσότερο γουστάρω Westside(wendler),άντε και κανά Korte έτσι για να ανεβάζουμε το volume και να μας ρωτάνε τί πίνουμε :)

  19. #49

    Default

    Παρακαλω.) ''από χαμηλά κιλά πας στα μέτρια και τελικά στα μεγάλα''Ναι,αυτο εννοουσα-σωστη παρατηρηση.

  20. #50
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-10
    Posts
    180

    Default

    Quote Originally Posted by _Akaloupotos_ View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση.Για τις στολές θα συμφωνήσω ούτως ή άλλως και για να τη χρησιμοποιήσει κάποιος θα πρέπει να τον πάρει πολύ καιρό μόνο και μόνο για να μάθει πώς να προπονείται και να την "χρησιμοποιεί" αλλά το μαγάλο θέμα με αυτές είναι το πόσο πολύ βοηθούν στον ώμο κτλ κτλ
    Επίσης να συπλήρώσω ότι από....χαμηλά κιλά πας στα μέτρια και τελικά στα μεγάλα γνωρίζοντας πως η αύξηση δύναμης παίρνει μια ολόκληρη ζωή και όχι ενα απλό 4-6-9 peaking cycle.
    K72,αδερφέ όχι,δεν κάνω max SQ κάθε μέρα και DL 2-3 φορές τον χρόνο(Βroz) :) Περισσότερο γουστάρω Westside(wendler),άντε και κανά Korte έτσι για να ανεβάζουμε το volume και να μας ρωτάνε τί πίνουμε :)


    φιλε denis για αθξηση δυναμης σε αρχαρια μεσα επιπεδα πιστευεις αν κανει καποιος μονες διπλες θα εχει καλυτερο αποτελεσμα?πχ οταν συμπληρωνουμε καποιο αθλημα με βαρη.Οταν το κανω νιωθω πιο δυνατος συνεχεια αλλα αισθανομαι αρκετα σφιχτος κ ταλαιπωρημενος στο αθλημα

  21. #51

    Default

    Σε αρχαρια επιπεδα θελει να''χτισεις''μια καλη και γερη ΒΑΣΗ.Με μονες η διπλες δεν γινεται αυτο.

  22. #52
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-10
    Posts
    180

    Default

    denis στα ποσα κιλα στις ασκησειςι θα θεωρουσες καποιον ''δυνατο''?
    πχ με 80 κιλα σβ ποσα πρεπει να παιζει αρσεις θανατου κ στρατιωτικες πιεσεις ?

  23. #53

    Default

    Quote Originally Posted by kostas1234 View Post
    denis στα ποσα κιλα στις ασκησειςι θα θεωρουσες καποιον ''δυνατο''?
    πχ με 80 κιλα σβ ποσα πρεπει να παιζει αρσεις θανατου κ στρατιωτικες πιεσεις ?
    240 κιλα στις αρσεις θανατου,για τις στρατιωτικες πιεσεις δεν γνωριζω.πιεση παγκου-160 κιλα

  24. #54

  25. #55

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Ωραίος!Μου αρέσει το κατέβασμα γιατί δεν χαλαρώνεις καθόλου τα δικέφαλα αλλά παρ'όλα αυτά έχεις καλό bounce στο βάθος,καλό και το hip drive!Μπράβο!Επίσης η μπάρα στέκεται σε καλό σημείο και η πάνω πλάτη είναι σφιγμένη και τα έχει θωρακίσει άψογα!Γενικά από τεχνικής απόψεως όλα είναι άψογα!
    Εάν μου επιτρέπεις να κάνω 2 παρατηρήσεις και με όλο το σεβασμό φυσικά αυτές θα ήταν οι εξής:1)Το βάθος θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αλλά το στομάχι σου βρίσκει στα γόνατα σου,δίνοντας την ψευδαίσθηση στον ασκούμενο πως έχει φθάσει στο μέγιστο βάθος.Σύνηθες φαινόμενο το οποίο εξαρτάται από 2-3 παράγοντες που μπορούμε να τους συζητήοσυμε εάν θέλεις κάποια στιγμή.
    2)Το άνοιγμα των ποδιών και oι γωνία των γονάτων(πράγματα που αφορούν και τα παραπάνω φυσικά)

    Θα χαρώ να συζητήσουμε φίλε Denis έαν έχεις όρεξη.Respect στα κιλά που κάνεις προφανώς τα βλέπω ακόμα με τα κυάλια...:)

  26. #56

    Default

    Quote Originally Posted by _Akaloupotos_ View Post
    Ωραίος!Μου αρέσει το κατέβασμα γιατί δεν χαλαρώνεις καθόλου τα δικέφαλα αλλά παρ'όλα αυτά έχεις καλό bounce στο βάθος,καλό και το hip drive!Μπράβο!Επίσης η μπάρα στέκεται σε καλό σημείο και η πάνω πλάτη είναι σφιγμένη και τα έχει θωρακίσει άψογα!Γενικά από τεχνικής απόψεως όλα είναι άψογα!
    Εάν μου επιτρέπεις να κάνω 2 παρατηρήσεις και με όλο το σεβασμό φυσικά αυτές θα ήταν οι εξής:1)Το βάθος θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αλλά το στομάχι σου βρίσκει στα γόνατα σου,δίνοντας την ψευδαίσθηση στον ασκούμενο πως έχει φθάσει στο μέγιστο βάθος.Σύνηθες φαινόμενο το οποίο εξαρτάται από 2-3 παράγοντες που μπορούμε να τους συζητήοσυμε εάν θέλεις κάποια στιγμή.
    2)Το άνοιγμα των ποδιών και oι γωνία των γονάτων(πράγματα που αφορούν και τα παραπάνω φυσικά)

    Θα χαρώ να συζητήσουμε φίλε Denis έαν έχεις όρεξη.Respect στα κιλά που κάνεις προφανώς τα βλέπω ακόμα με τα κυάλια...:)
    Ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!!
    Σχετικα με το 1-δεν χρειαζεται το βάθος να είναι μεγαλύτερο,επειδη στους αγωνες powerlifting δεν κανουν βαθυ καθισμα-αρκει να περασεις την παραλληλη γραμμη.Σχετικα με το 2-το το άνοιγμα των ποδιών και oι γωνία των γονάτων ηταν θεμα πολλων πειραματων για μενα και βρικα αυτο που μου ταιριαζει περισσοτερο.Ευχαριστω και καλες προπονησεις σου ευχομαι!!

  27. #57

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by denis-power View Post
    Ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!!
    Σχετικα με το 1-δεν χρειαζεται το βάθος να είναι μεγαλύτερο,επειδη στους αγωνες powerlifting δεν κανουν βαθυ καθισμα-αρκει να περασεις την παραλληλη γραμμη.Σχετικα με το 2-το το άνοιγμα των ποδιών και oι γωνία των γονάτων ηταν θεμα πολλων πειραματων για μενα και βρικα αυτο που μου ταιριαζει περισσοτερο.Ευχαριστω και καλες προπονησεις σου ευχομαι!!
    Respect και καλή συνέχεια :)

  28. #58
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    12-10-09
    Posts
    546

    Default

    Διονύση τα δικά σου τα stats ποια είναι ? Squat, dl , bp ?

  29. #59

    Default

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    Διονύση τα δικά σου τα stats ποια είναι ? Squat, dl , bp ?
    305-190-320

  30. #60
    Junior Bodybuilder alexatzi's Avatar
    Join Date
    31-05-07
    Location
    .
    Posts
    114

    Default

    κανονικά δεν πρέπει να είναι dl>squat>bp;
    Yeah!Let's start building some hurting bombs!


 
Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ερωτήσεις - Απορίες
    By StavroZ in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 24-01-10, 03:48
  2. ZMA "ON" vs ZMA HP "EAS" (ερωτησεις-αποριες)
    By zarras in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 7
    Last Post: 23-12-09, 01:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •