Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 61 to 90 of 140
  1. #61
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    12-10-09
    Posts
    546

    Default

    Εγώ πάλι έχω πρόβλημα στα σκουάτ, γιατί ενώ πρέσσα μπορώ και πιέζω πολλά κιλά σκουάτ μέχρι 150-160. Δεν είμαι σταθερός κατά την διάρκεια της κίνησης δεν ξέρω τι φταίει. Είμαι και 1,90 βέβαια..

  2. #62

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    Εγώ πάλι έχω πρόβλημα στα σκουάτ, γιατί ενώ πρέσσα μπορώ και πιέζω πολλά κιλά σκουάτ μέχρι 150-160. Δεν είμαι σταθερός κατά την διάρκεια της κίνησης δεν ξέρω τι φταίει. Είμαι και 1,90 βέβαια..
    Το σκουότ ΔΕΝ είναι άσκηση τετρακεφάλων μην το περδεύεις μην την πρέσσα δεν έχουν καμία σχέση.Όλο το θέμα είναι οι πίσω αλυσίδα.Εκεί δούλεψε.Είσαι αδύναμος εκεί,δεν είσαι quad dominant δλδ.Επίσης τί εννοείς δεν είσαι σταθερός?Αυτό σημαίνει πολλά και....τίποτα!:)Επίσης 150-160 ΔΕΝ είναι λίγα.
    Μιλάμε πάντα για ελεύθερο σκουότ και πάντα βαθύ κάτω από το παράλληλο.Ό,τι άλλο εκτό από βαθύ σκουότ απλά δεν είναι σκουότ και δεν εξυπηρετεί τους σκοπούς του αθλήματος.
    Last edited by _Akaloupotos_; 01-10-11 at 21:55.

  3. #63

    Default

    Quote Originally Posted by alexatzi View Post
    κανονικά δεν πρέπει να είναι dl>squat>bp;
    305-190-320 ειναι σκουωτ-πιεση παγκου-αρση θανατου.ετσι γραφουν σε ολους τους αγωνες

  4. #64
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    12-10-09
    Posts
    546

    Default

    Quote Originally Posted by _Akaloupotos_ View Post
    Το σκουότ ΔΕΝ είναι άσκηση τετρακεφάλων μην το περδεύεις μην την πρέσσα δεν έχουν καμία σχέση.Όλο το θέμα είναι οι πίσω αλυσίδα.Εκεί δούλεψε.Είσαι αδύναμος εκεί,δεν είσαι quad dominant δλδ.Επίσης τί εννοείς δεν είσαι σταθερός?Αυτό σημαίνει πολλά και....τίποτα!:)Επίσης 150-160 ΔΕΝ είναι λίγα.
    Μιλάμε πάντα για ελεύθερο σκουότ και πάντα βαθύ κάτω από το παράλληλο.Ό,τι άλλο εκτό από βαθύ σκουότ απλά δεν είναι σκουότ και δεν εξυπηρετεί τους σκοπούς του αθλήματος.
    150 είναι λίγα, όταν πάγκο π.χ κάνω 160. Δεν γίνεται να έχω πάγκο παραπάνω από squat. Και ναι για τέτοιο squat μιλάω, κάτω από το παράλληλο. Όταν λέω δεν είμαι σταθερός εννοώ ότι στο θετικό μέρος της κίνησης τα πόδια μου χάνουν την ισορροπία τους, παίρνουν κλίση προς τα μέσα πως να το πω. Βέβαια γενικά δεν την κάνω και πολύ καιρό την άσκηση. Γύρω στα 2 χρόνια, ίσως δεν έχω κάνει ακόμη master την τεχνική, τι να πω...

  5. #65

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    150 είναι λίγα, όταν πάγκο π.χ κάνω 160. Δεν γίνεται να έχω πάγκο παραπάνω από squat. Και ναι για τέτοιο squat μιλάω, κάτω από το παράλληλο. Όταν λέω δεν είμαι σταθερός εννοώ ότι στο θετικό μέρος της κίνησης τα πόδια μου χάνουν την ισορροπία τους, παίρνουν κλίση προς τα μέσα πως να το πω. Βέβαια γενικά δεν την κάνω και πολύ καιρό την άσκηση. Γύρω στα 2 χρόνια, ίσως δεν έχω κάνει ακόμη master την τεχνική, τι να πω...
    Όχι τότε πρέπει να διορθώσεις το σκουότ σου γιατί δεν πρέπει να γίνεται αυτή η "knees in" θέση καθώς είναι τόσο επικίνδυνη όσο και ακατάλληλη για σωστή μυική ανάπτυξη(εάν αυτό είναι ο στόχοσ σου)καθώς κατά τη διάρκεια της κίνησης ο μηνίσκος πρέπει να φορτίζεται ομοιόμορφα.Κάνε προσαγωγούς,συνήθως αυτό είναι το πρόβλημα εκεί.Αν και κάτι μου λέει πως θα κάνει πολλά λάθη στο σκουότ.
    Μην παρεξηγιέσαι,απλά είναι facts.Να βοηθήσουμε θέλουμε.

  6. #66

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by denis-power View Post
    Μπράβο ρε Ντένι. Πολύ δυνατός και τεχικά άψογος!

  7. #67
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    12-10-09
    Posts
    546

    Default

    Quote Originally Posted by _Akaloupotos_ View Post
    Όχι τότε πρέπει να διορθώσεις το σκουότ σου γιατί δεν πρέπει να γίνεται αυτή η "knees in" θέση καθώς είναι τόσο επικίνδυνη όσο και ακατάλληλη για σωστή μυική ανάπτυξη(εάν αυτό είναι ο στόχοσ σου)καθώς κατά τη διάρκεια της κίνησης ο μηνίσκος πρέπει να φορτίζεται ομοιόμορφα.Κάνε προσαγωγούς,συνήθως αυτό είναι το πρόβλημα εκεί.Αν και κάτι μου λέει πως θα κάνει πολλά λάθη στο σκουότ.
    Μην παρεξηγιέσαι,απλά είναι facts.Να βοηθήσουμε θέλουμε.
    Όχι δεν παρεξεγουμαι, προφανώς. Κ εγώ προσπαθώ να καταλάβω τι κάνω λάθος μπας και το διορθώσω.. Ίσως να κάνω και αρκετά λάθη..

  8. #68

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Διονύση τι γνώμη έχετε στη Ρωσία για το Smolov?

  9. #69

    Default

    καμμια

  10. #70

  11. #71

  12. #72

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Ωραίος και στις sumo!+1 Μπράβο!!!

    Κώστα έχεις κάνει smolov?Και εάν ναι με τα άλλα lifts τί έκανες?

  13. #73

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Φλερτάρισα με την ιδέα να κάνω αλλά μετά από συνομηλία με αλλα παιδιά που ξέρουν τι τους γίνεται και δεν τσιγκουνεύονται να πουν την άποψη τους και να συμβουλέψουν, αποφανθήκαμε από κοινού ότι εαν δεν υποστηρίζεσαι χημικά, είναι ένας σύντομος δρόμος για την καταστροφή.

  14. #74

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by K72 View Post
    Φλερτάρισα με την ιδέα να κάνω αλλά μετά από συνομηλία με αλλα παιδιά που ξέρουν τι τους γίνεται και δεν τσιγκουνεύονται να πουν την άποψη τους και να συμβουλέψουν, αποφανθήκαμε από κοινού ότι εαν δεν υποστηρίζεσαι χημικά, είναι ένας σύντομος δρόμος για την καταστροφή.
    LOL

    Ναι και μάλλον δεν υπάρχει και νόημα εάν δεν προετοιμάζεσαι για κάποιο meeting να κάνεις τέτοιες ρουτίνες,αλλά και πάλι και τότε αμφίβολο είναι.

  15. #75

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    Δεν είμαι σταθερός κατά την διάρκεια της κίνησης δεν ξέρω τι φταίει. Είμαι και 1,90 βέβαια..
    Το έχεις αναφέρει και στο παρελθόν. Το ύψος δεν παίζει κανένα ρόλο στις ελεύθερες ασκήσεις μιας και το κάθε σώμα δημιουργεί το δικό του στυλ εκτέλεσης βάση της εμβιομηχανικής του. Ξεκίνα με 50 κιλά και κάνε την κίνηση σε πλήρες εύρος.

  16. #76

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Ένα σημείο που διαφέρει και προφανώς είναι και λογικό,τόσο στις άρσεις όσο και στο σκουότ,είναι ότι ο ψηλός θα έχει μια πιο "ανοιχτή" στάση ποδιών από ότι ένας κοντύτερος.

  17. #77
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    12-10-09
    Posts
    546

    Default

    Quote Originally Posted by K72 View Post
    Το έχεις αναφέρει και στο παρελθόν. Το ύψος δεν παίζει κανένα ρόλο στις ελεύθερες ασκήσεις μιας και το κάθε σώμα δημιουργεί το δικό του στυλ εκτέλεσης βάση της εμβιομηχανικής του. Ξεκίνα με 50 κιλά και κάνε την κίνηση σε πλήρες εύρος.
    Νομίζω πως θα έχει νόημα να ξεκινήσω από τα 50 κιλά γιατί και με τα 110 π.χ μια χαρά κάνω την κίνηση σε πλήρες εύρος και χωρίς καμία αστάθεια. Το πρόβλημα το έχω στα τελευταία λειτουργικά σετ δλδ στα 120+ κιλά.. Τέσπα, που θα πάει θα την βρω την άκρη..

  18. #78
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-10
    Posts
    180

    Default

    denis power τι διατροφη κανεις τωρα με το powerlifting?πχ ποιες πηγες υδατανθρακα προτιμας κ αν ισχυει οτι καταναλωνουν πολλα γλυκα κ junk food λογο των μεγαλων ενεργειακων απαιτησεων.Εγω επειδη κανω κ αθλημα αντοχης μετα τα βαρη το βραδυ εω προβλημα αποδοσης μαλλον λογο χαμηλου γλυκογονου.Αν μπορει καποιος να δωσει καμια ιδεα η διατροφικο πλανο για να μην ανοιγω κ καινουριο θρεντ :)

  19. #79

    Default

    Quote Originally Posted by kostas1234 View Post
    denis power τι διατροφη κανεις τωρα με το powerlifting?πχ ποιες πηγες υδατανθρακα προτιμας κ αν ισχυει οτι καταναλωνουν πολλα γλυκα κ junk food λογο των μεγαλων ενεργειακων απαιτησεων.Εγω επειδη κανω κ αθλημα αντοχης μετα τα βαρη το βραδυ εω προβλημα αποδοσης μαλλον λογο χαμηλου γλυκογονου.Αν μπορει καποιος να δωσει καμια ιδεα η διατροφικο πλανο για να μην ανοιγω κ καινουριο θρεντ :)
    ακολουθω ενα απλο προγραμμα διατροφης,τιποτα ιδιαιτερο.απλα καταναλονω απλους υδατανθρακες το πρωι και μετα την προπονηση.θα σου συμβουλευα να πινεις καπιο ροφημα με 5-10% υδατανφρακων.

  20. #80

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Pavel Tsatsouline....έχεις ακολουθήσει φίλε Denis κάποιο από τα προγράμματά του και εάν ναι ποιό και πώς σου φάνηκε?

  21. #81

    Default

    Quote Originally Posted by _Akaloupotos_ View Post
    Pavel Tsatsouline....έχεις ακολουθήσει φίλε Denis κάποιο από τα προγράμματά του και εάν ναι ποιό και πώς σου φάνηκε?
    οχι,δεν εχω ακουσει τιποτα για αυτον)

  22. #82

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Οκ thx!

  23. #83

    Default

    Πολλες φορες παιρνουμε τα προγραμματα και ουτε καν ξερουμε ποιος ηταν ο''εφευρετης".Αρκει να υπαρχει αποτελεσμα απ'αυτο....

  24. #84
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    22-12-09
    Location
    .
    Posts
    1,155

    Default

    dennis διαβασα καλα 305 κιλα παγκο? Μπραβο φιλε αν κ απο μικρος μου αρεσε η αρση βαρων κ ηθελα ν ασχοληθω ποτε δεν τα καταφερα εστω να δοκιμασω κ τωρα που ειμαι αρρωστος με το bbing δεν νομιζω να δοκιμασω ποτε
    no one other else can impress me!! RON IS BIG!! I WANT RONNIES SIZE!!

  25. #85

    Default

    Quote Originally Posted by maxmuscle View Post
    dennis διαβασα καλα 305 κιλα παγκο? Μπραβο φιλε αν κ απο μικρος μου αρεσε η αρση βαρων κ ηθελα ν ασχοληθω ποτε δεν τα καταφερα εστω να δοκιμασω κ τωρα που ειμαι αρρωστος με το bbing δεν νομιζω να δοκιμασω ποτε
    οχι στο παγκο,αλλα στην αρση θανατου)κανε οτι σου αρεσει και οτι αγαπας περισσοτερα!!!!

  26. #86
    New Bodybuilder
    Join Date
    31-12-11
    Posts
    1

    Default

    Διονιση, ειμαι 18 χρονων 110 κιλα 1.90 υψος. Τα κιλα που σικωνω ειναι 135-100-150. Προπονουμε περιπου 1 χρονο και μονος μου, καθησματα ξεκισα να κανω προσφατα. Με ενδειαφερει να αυξησω τα κιλα μου στα powerlifts. Τι μεθοδο προπονισης μου προτηνεις να ακολουθισω?

  27. #87

    Default

    Απλη μεθοδο προπονισης να ακολουθησεις-μονο βασικες ασκησεις(3)και τιποτα αλλο.διαβασε πανω στο forum,-υπαρχουν πολλα προγραμματα.

  28. #88
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    179

    Default

    διονύση καλησπέρα!

    ήθελα να ρωτήσω, στα προγράμματα που χρησιμοποιείτε εκεί, βάζετε καθόλου μπροστινά squats?

  29. #89

    Default

    Καλησπερα!Οπωσδηποτε!!!βοηθαει πολυ στις αρσεις θανατου.

  30. #90
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    179

    Default

    Quote Originally Posted by denis-power View Post
    Καλησπερα!Οπωσδηποτε!!!βοηθαει πολυ στις αρσεις θανατου.
    thank you man

    επίσης, ποια η γνώμη σου για τα προγράμματα υψηλού όγκου?


 
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ερωτήσεις - Απορίες
    By StavroZ in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 24-01-10, 03:48
  2. ZMA "ON" vs ZMA HP "EAS" (ερωτησεις-αποριες)
    By zarras in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 7
    Last Post: 23-12-09, 01:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •