Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 91 to 120 of 140
  1. #91

    Default

    Εγω πιστευω,οτι χρειαζονται!!!πρεπει να αλλαζεις καθε τριμηνο το προγραμμα!Παιζει ρολο και η περιοδος στην οποια βρισκεσαι...

  2. #92
    New Member
    Join Date
    13-10-07
    Location
    .
    Posts
    13

    Default

    Καλημέρα. Έλειπα καιρό απο το φόρουμ .
    Για τους αγώνες που ρωτούν πολλοί , γίνονται συνήθως Θεσσαλονίκη 1-2 φορές τον χρόνο από την ομοσπονδία.
    Ακόμη είναι σε βρεφικό επίπεδο αλλά ήδη πήγαν Έλληνες αθλητές στο παγκόσμιο στην Τσεχία και συμμετείχαν . Βέβαια συμμετείχαν χωρίς στολές κτλ.
    Το καλοκαίρι στην Σουηδία στο raw πρωτάθλημα θα πάνε πάλι αθλητές και μάλλον και εγώ λόγω του ότι δεν θα υπάρχουν στολές κτλ που δεν τα συμπαθώ.
    Για πληροφορίες υπάρχει η ομοσπονδία και δύο σύλλογοι που γνωρίζω στην Θεσσαλονίκη. Οι Άτλαντες και ο Υπερίων .
    Για οτιδήποτε άλλο π.μ. για να μην χαλάσουμε την ωραία συζήτηση στο τόπικ με τα θέματα προπόνησης.

  3. #93

    Default

    Quote Originally Posted by immort View Post
    Καλημέρα. Έλειπα καιρό απο το φόρουμ .
    Για τους αγώνες που ρωτούν πολλοί , γίνονται συνήθως Θεσσαλονίκη 1-2 φορές τον χρόνο από την ομοσπονδία.
    Ακόμη είναι σε βρεφικό επίπεδο αλλά ήδη πήγαν Έλληνες αθλητές στο παγκόσμιο στην Τσεχία και συμμετείχαν . Βέβαια συμμετείχαν χωρίς στολές κτλ.
    Το καλοκαίρι στην Σουηδία στο raw πρωτάθλημα θα πάνε πάλι αθλητές και μάλλον και εγώ λόγω του ότι δεν θα υπάρχουν στολές κτλ που δεν τα συμπαθώ.
    Για πληροφορίες υπάρχει η ομοσπονδία και δύο σύλλογοι που γνωρίζω στην Θεσσαλονίκη. Οι Άτλαντες και ο Υπερίων .
    Για οτιδήποτε άλλο π.μ. για να μην χαλάσουμε την ωραία συζήτηση στο τόπικ με τα θέματα προπόνησης.
    Εδω οι ανθροποι ρωτουν σχετικα με την προπονηση και οτι δηποτε αλλο.Διαφημηση της''βρεφικης σας ομωσπονδιας''κανε αλλου.Δεν το εφτιαχνα για αυτα που γραφεις εδω με τις γελειες επιδοσεις που κανατε στο παγκωσμιο.Δεν μπορω ακομα να καταλαβω για πιο λογο πηγατε εκε..Για τις στολες ουτε ιδεα εχεις και οταν τραυματιστεις για τα καλα-θα με θυμηθεις τοτε.Τετοι σαν εσενα εχετε τη ταση να χαλατε οτι χτιζει ο αλλος.Ξαναλεω-ΕΔΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΡΩΤΑΝΕ ΕΜΕΝΑ.

  4. #94
    New Member
    Join Date
    13-10-07
    Location
    .
    Posts
    13

    Default

    Ευγενικότατος είσαι βλέπω. Το φόρουμ δεν είναι δικό σου ούτε απαγορεύεται να γράφει κάποιος για κάτι σχετικό.
    Για τα υπόλοιπα ούτε καν σου απαντάω δεν νομίζω ότι θα έχει ουσία οποιαδήποτε συζήτηση μαζί σου με τέτοια συμπεριφορά.

  5. #95
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Παιδιά, δεν υπάρχει λόγος για άσχημους χαρακτηρισμούς και συμπεριφορές. Ότι διαφωνία υπάρξει, μπορείτε να τη λύσετε είτε με κόσμιο τρόπο, είτε με πμ.

    Τα ποστ εδώ, ας είναι επί του θέματος. Μη βγαίνετε οφ τόπικ.

    Ευχαριστώ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #96

    Default

    Γεις σας,θα ηθελα ενα οσο γινεται αναλυτικο προγραμμα για αρχαριους σε powerlifting!ασκησεις,σετ,επαναληψεις,προθερμανση κτλ!

  7. #97
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα. Πες πρώτα λίγα πράγματα για σένα. Ύψος, βάρος, ηλικία πόσο καιρό ασχολείσαι με βάρη, κλπ. Πόσα κιλά σηκώνεις στις βασικές ασκήσεις (σκουώτ, άρσεις θανάτου, πιέσεις πάγκου) ?
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  8. #98

    Default

    Καλησπερα φιλε.ειμαι 1.78,82 κιλα,27χρονων!εκανα χρονια κικ μποξ αγωνιστικο κ δεν εκανα συστηματικα βαρη κ σιγουρα διαφορετικου τυπου!του τελευταιους μηνες ξεκινισα γυμναστηριο αποκλειστικα!μεγιστα κιλα για μια επαναληψη δεν εχω δοκιμασει!παντως παγκο κανω στο τελευταιο σετ με 8 επαναληψεισ 70κιλα!σκουωτ εχω βαλει μεχρι 60!αρση θανατου δενεχω κανει!

  9. #99
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Πιστεύω ότι μπορείς να βελτιώσεις τη δύναμή σου και με απλή προπόνηση με βάρη. Δηλαδή με ένα τριήμερο ή τετραημερο σπλιτ.

    Δε χρειάζεται να μπεις σε πρόγραμμα δύναμης. άλλωστε σηκώνεις λίγα κιλά, οπότε η σταθερή ενασχόλησή σου με τα βάρη σίγουρα θα βελτιώσει τους αριθμούς αυτούς.

    Αν παρόλα αυτά θέλεις να μπεις σε πρόγραμμα δύναμης, ακολούθησε το Starting strength by Mark Rippetoe.

    Μόνο στη διατροφή, μην το παρακάνεις. Τρώγε καθαρές-ποιοτικές τροφές, και μέτρα θερμίδες για να μην γεμίσεις λίπος.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  10. #100
    Pumping Iron
    Join Date
    12-08-11
    Location
    Ηράκλειο κρήτης
    Posts
    334

    Default

    Δεν διαφωνώ με τον cuban αλλά με το starting strength επειδή επικεντρώνεται στις βασικές ασκήσεις αν το ακολουθλησεις ένα διάστημα πχ 3 μήνες θα έχεις μεγαλύτερη αύξηση δύναμης απ' ότι αν μείνεις σε bb split.. Απλά πρέπει να το ακολουθήσεις κατά γράμμα και να δώσεις βάση στην ανάρρωση(διατροφή+ καλό ύπνο)
    lift light, till you can lift right..

    If you haven't failed, you haven't lived..

  11. #101

    Default

    ευχαριστω,αυτο το προγραμμα υπαρχει καπου αναρτημενο?ειμαι αρχαριος σε αυτα κ δε τα ξερω!

  12. #102
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Εεε... ψάξε λίγο στο νετ, και θα το βρεις στα γνωστά τορεντάδικα ή σε κανένα λινκ. Είναι e-book. Ψάξε για τη δεύτερη έκδοση του βιβλίου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  13. #103
    Junior Bodybuilder costas73's Avatar
    Join Date
    06-10-12
    Location
    αθηνα
    Posts
    164

    Default

    Quote Originally Posted by denis-power View Post
    Ναι-Με λενε Διονυση.Χρησιμοποιουμε πολλα και διαφορετικα προγραμματα.Αναλογα με το στοχο του αθλητη την συγκεκρημενη περιοδο.Το πρωτο πραγμα,που προσεχουμε ειναι η τεχνικη εκτελησης των ασκησεων,η οποιες πρεπει να ειναι συμφωνα με τους κανονες της παγκοσμιας ομωσπονδιας powerlifinig(IPF).Ο στοχος ειναι να σηκωσει οσο περισσότερα κιλα μπορεσει ενας αθλητης σε 3 κινησεις(σκουοτ-πιεση παγκου-αρση θανατου) και στο τελος μετρουν το συνολο(οπως στη Αρση Βαρων).Οτι αφορα την διατροφη...κρατανε διαιτα μονο αυτοι,που νιαζονται για να ειναι μεσα στα πλαισια της κατηγορίας τους,οι αλλοι τρωνε ολες τις κανονικες τροφες.Οι νεοι αθλητες πρεπει να κανουν μονο αυτες τις 3 ασκησεις+καλη διατροφη.Παρακαλω!



  14. #104

  15. #105
    New Bodybuilder
    Join Date
    31-10-12
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    3

    Default

    καλησπερα ειμαι 23 χρονων 1,70 και 75 κιλα. κανω γυμναστηριο σε μορφη bb 1 χρονο και εδω και 2 εβδομαδες εχω αρχισει προπονησεις powerlifting εχω dl 100 squat 90 bench 75 αυτο που εχω να ρωτησω ειναι οτι αν δυναμωσω το κατω μερος του σωματος μου και τη μεση που προφανως ειναι πιο αδυναμα απο το στηθος υπαρχει περιπτωση να ανεβασω τις πιεσεις παγκου σε βαρος γιατι πραγματικα εδω και αρκετο καιρο ειμαι κολλημενος σε αυτο το βαρος και ρωτησα στο γυμναστηριο μου και μου ειπαν κατι τετοιο

  16. #106
    Banned
    Join Date
    14-10-12
    Posts
    335

    Default

    Oι μυς που συμμετέχουν(και υποβοηθούν) στις πιέσεις πάγκου (εκτός από το στήθος)είναι οι ώμοι και οι τρικέφαλοι

  17. #107

    Default

    Quote Originally Posted by pasxos_ View Post
    καλησπερα ειμαι 23 χρονων 1,70 και 75 κιλα. κανω γυμναστηριο σε μορφη bb 1 χρονο και εδω και 2 εβδομαδες εχω αρχισει προπονησεις powerlifting εχω dl 100 squat 90 bench 75 αυτο που εχω να ρωτησω ειναι οτι αν δυναμωσω το κατω μερος του σωματος μου και τη μεση που προφανως ειναι πιο αδυναμα απο το στηθος υπαρχει περιπτωση να ανεβασω τις πιεσεις παγκου σε βαρος γιατι πραγματικα εδω και αρκετο καιρο ειμαι κολλημενος σε αυτο το βαρος και ρωτησα στο γυμναστηριο μου και μου ειπαν κατι τετοιο
    Οχι βεβαια...βλακιες σου ηπαν.Τα κιλα ανεβαινουν μονο αν κανεις μια συγκεκριμένη ασκηση!Να κανεις μονο πιεσεις και τιποτε αλλο προς το παρον.Απλα να αλλαζεις τα κιλα και τις επαναλήψεις

  18. #108

    Default

    Γεια σας,υπαρχει καμια σχολη powerlifting στην αθηνα?

  19. #109
    New Member
    Join Date
    01-02-13
    Location
    Gym
    Posts
    63

    Default

    Το dna είναι ο πιο βασικός παράγοντας για να πετύχει κάποιος στο powerlifting και γενικά σε όποιο δήποτε άλλο άθλημα..
    Train hard or go home

  20. #110

    Default

    Quote Originally Posted by kreshkas View Post
    Το dna είναι ο πιο βασικός παράγοντας για να πετύχει κάποιος στο powerlifting και γενικά σε όποιο δήποτε άλλο άθλημα..
    Διαφωνω.

  21. #111
    New Member
    Join Date
    28-12-12
    Posts
    12

    Default

    Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα
    1. Οι άρσης θανάτου όπως τις εκτελείς ( δηλαδή χέρια στο άνοιγμα των ώμων και πόδια πιο ανοιχτά ) είναι πιο σωστά από θέμα καταπόνησης , από τα πόδια στο άνοιγμα των ώμων και χέρια πιο ανοιχτά , για κάποιον αθλητή με ύψος 1,87 (εμένα )
    2. Κάποια στιγμή μέσα στην συζήτηση αναφέρθηκες για σωστά ρούχα POWERLIFTING και ότι ,αν δεν είναι σωστά μπορούν να προκαλέσουν τραυματισμούς ? . Αν δεν θέλω να αγοράσω μέσω internet , που θα μπορούσα να αγοράσω στην Αθήνα έστω με παραγγελία.
    3. Στα βαθειά καθίσματα χρησιμοποιώ 2 δισκάκια για να δημιουργήσω τακούνι, θεωρείς ότι είναι σωστό ?

  22. #112

    Default

    Επειδή οι ασκήσεις αυτές είναι σύνθετες και ζόρικες για τη μέση θα ηθελα να μαθω εαν κανετε καποιο συγκεκριμενο προγραμμα για την ενδυναμωση του κορμου,ευχαριστω! :)

  23. #113

    Default

    Quote Originally Posted by grizzly View Post
    Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα
    1. Οι άρσης θανάτου όπως τις εκτελείς ( δηλαδή χέρια στο άνοιγμα των ώμων και πόδια πιο ανοιχτά ) είναι πιο σωστά από θέμα καταπόνησης , από τα πόδια στο άνοιγμα των ώμων και χέρια πιο ανοιχτά , για κάποιον αθλητή με ύψος 1,87 (εμένα )
    2. Κάποια στιγμή μέσα στην συζήτηση αναφέρθηκες για σωστά ρούχα POWERLIFTING και ότι ,αν δεν είναι σωστά μπορούν να προκαλέσουν τραυματισμούς ? . Αν δεν θέλω να αγοράσω μέσω internet , που θα μπορούσα να αγοράσω στην Αθήνα έστω με παραγγελία.
    3. Στα βαθειά καθίσματα χρησιμοποιώ 2 δισκάκια για να δημιουργήσω τακούνι, θεωρείς ότι είναι σωστό ?
    1)κανε ολες τις ασκησεις ετσι,οπως σου βολευει.το υψος δεν εχει μεγαλη σημασια.εχουν γινει τα ρεκορ και στις δυο τροπους αρσης θανατου με ψηλους αθλητες
    2)γιατι τοσος φοβος με τις παραγγελιες μέσω internet;ολος ο κοσμος ετσι κανει...δυστηχως στην Αθήνα δεν γνωριζω κανενα μαγαζι
    3)ειναι λαθος.

  24. #114
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    denis αν θες γραψε λιγο τα αγωνιστικα stats σου...καθως και σε ποια κατηγορια κιλων αγωνιζεσαι!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  25. #115

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    λεο μιας κι εγω χαζευα το thread αφου δεν το χα δει τοσο καιρο , στις προηγουμενες σελιδες γραφει (1-10-11 ημερομηνια) 305sq-160bp-320dl κατηγορια κιλων δεν αναφερει :)

    πως και δεν εχεις γραψει τοσο καιρο τιποτα ?!
    Last edited by daskalos198; 14-05-13 at 20:31.

  26. #116
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by daskalos198 View Post
    λεο μιας κι εγω χαζευα το thread αφου δεν το χα δει τοσο καιρο , στις προηγουμενες σελιδες γραφει (1-10-11 ημερομηνια) 305sq-160bp-320dl κατηγορια κιλων δεν αναφερει :)

    πως και δεν εχεις γραψει τοσο καιρο τιποτα ?!
    θυμαμαι που το ανεφερε το παιδι...αλλα εψαξα και δεν το ξαναβρηκα...ηθελα να μαθω και σε ποια κατηγορια κιλων αγωνιζετε...γιατι τα κιλα που αναφερει ειναι περιπου με αυτα του προπονητη μου και αυτος αγωνιζετε στην κατηγορια 120+(δεν φαινεται σε αυτη την κατηγορια ο denis στο αβαταρ)...η μονη διαφορα που βλεπω με τον coach ειναι οτι bp εχει επισημο 215...

    δεν ξαναεγραψα γιατι απλα θεωρω πως το παιδι αυτο ειναι χρονια αθλητης σε αυτο το αθλημα οποταν οποιαδηποτε σκεψη μου ειναι ισως ασημαντη εδω...καθως επισης και οι απαντησεις που δινει με βρισκουν συμφωνο σχεδον παντα καθως και το υφος των προπονησεων που μεταδιδει στα παιδια ειναι σχεδον αυτο που μου δινει εμενα ο προπονητης μου...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  27. #117

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    θυμαμαι που το ανεφερε το παιδι...αλλα εψαξα και δεν το ξαναβρηκα...ηθελα να μαθω και σε ποια κατηγορια κιλων αγωνιζετε...γιατι τα κιλα που αναφερει ειναι περιπου με αυτα του προπονητη μου και αυτος αγωνιζετε στην κατηγορια 120+(δεν φαινεται σε αυτη την κατηγορια ο denis στο αβαταρ)...η μονη διαφορα που βλεπω με τον coach ειναι οτι bp εχει επισημο 215...

    δεν ξαναεγραψα γιατι απλα θεωρω πως το παιδι αυτο ειναι χρονια αθλητης σε αυτο το αθλημα οποταν οποιαδηποτε σκεψη μου ειναι ισως ασημαντη εδω...καθως επισης και οι απαντησεις που δινει με βρισκουν συμφωνο σχεδον παντα καθως και το υφος των προπονησεων που μεταδιδει στα παιδια ειναι σχεδον αυτο που μου δινει εμενα ο προπονητης μου...
    μ αρεσει ο σεβασμος που εχεις προς τους αλλους αθλητες

    για τα κιλα και την κατηγορια και σε βιντεο που τον ειδα κανα 90-100αρι μου φανηκε

    http://www.youtube.com/watch?v=pZYDNYxBVtE

    θα σε διαφωτησει οταν μπει , αν και δεν μπαινει συχνα απο οτι βλεπω ! :)

  28. #118
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    εγω απο το βιντεο τον κανω λιγο βαρυ....100+...αλλα ας μας διαφωτισει ο ιδος οταν ξαναποσταρει!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  29. #119

    Default

    Quote Originally Posted by Pontos View Post
    Επειδή οι ασκήσεις αυτές είναι σύνθετες και ζόρικες για τη μέση θα ηθελα να μαθω εαν κανετε καποιο συγκεκριμενο προγραμμα για την ενδυναμωση του κορμου,ευχαριστω! :)
    βεβαια και κανω!ενας αθλητης δυναμικου στυλ πρεπει να εχει πολυ δυνατους κοιλιακους.οποτε χρειαζονται ασκησεις για ενδυναμωση αυτων,αλλα με επιπροσθετο βαρος.ολες οι αλλες ασκησεις μειαζουν με αυτες του bodybuilding αναλογως τι υποδυναμει εκεινη την περιοδο.

  30. #120

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    denis αν θες γραψε λιγο τα αγωνιστικα stats σου...καθως και σε ποια κατηγορια κιλων αγωνιζεσαι!
    310-190-325 +125 κατ.


 
Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ερωτήσεις - Απορίες
    By StavroZ in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 24-01-10, 03:48
  2. ZMA "ON" vs ZMA HP "EAS" (ερωτησεις-αποριες)
    By zarras in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 7
    Last Post: 23-12-09, 01:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •