Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 30 of 140
  1. #1

    Default Powerlifting - Ότι Ερωτήσεις & Απορίες Έχετε !!!

    Ερωτησεις σχετικα με το POWERLIFTING μπορειτε να κανετε εδω(οποιεσδηποτε).
    Δεν υπαρχουν πολλες πληροφορίες σχετικα με το powerlifting στην Ελλαδα,γι΄αυτο μπορειτε να κανετε οπιαδηποτε ερωτηση-οτι ξερω θα σας πω.

    Γεια σας σε ολους!!!!

  2. #2
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    denis η αληθεια ειναι οτι θα θελα να δω κ μερικα προγραμματα π δουλευαται/εται, κ αν δν κανω λαθος ειχα διαβαση οτι εκανες στν Πρωην ΣΕ Powerlifting/Αρση Βαρων?
    Last edited by Alejandro; 02-08-11 at 16:43.
    What Drives U to Train?
    Cause sometimes you feel tired,
    feel weak, and when you feel weak, you feel like you wanna just give up.
    But you gotta search within you, you gotta find that inner strength
    and just pull that shit out of you and get that motivation to not give up
    and not be a quitter, no matter how bad you wanna just fall flat on your face and collapse.

  3. #3

    Default

    Εκανα και κανω ακομα powerlifting.Ποιες ειναι οι επιδωσεις σου;(σκουοτ-πιεση παγκου-αρση θανατου)

  4. #4

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Για σου Διονύση. Που γυμνάζεσαι;

  5. #5

    Default

    Για σου Κωστα!Αυτη την στηγμη ειμαι στην Μοσχα,εκει και γυμνάζομαι.

  6. #6
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Οντως ο Alejandro ρωτησε κατι πολυ ωραιοοο...Διονυση(λογικα ετσι σε λενε?!!) Τι προγραμματα χρησιμοποιειτε?
    Επισης εγω θα ηθελα να ρωτησω για τις τεχνικες σας.Τι προσεχετε?
    Οσο μπορεις βεβαια να περιγραψεις απο το πληκτρολογιο
    γιατι καταλαβαινω πως ειναι δυσκολο..

    Και γενικα κανε μας μια εισαγωγη αν θες για το powerlifting τους στοχους του,αλλα και τα αποτελεσματα του..
    Εγω για παραδειγμα δεν εχω δει και πολλους powerlifter αλλα οσοι εχω δει εχουν αξιοσεβαστο ογκο.
    Οσον αφορα την διατροφη βασιζεστε περισσοτερο στα λιπαρα ή δεν εχει να κανει,ή διατροφη ειναι ιδια
    με του bbing??

    Και αν θες δωσε καποιες συμβουλες σε εμας τους νεους :)

    Ευχαριστω παρα πολυ!! :D
    -Παππού,αγαπημένε,είπα,δωσ' μου μιαν προσταγή.
    -Φτάσε όπου μπορείς παιδί μου..
    -Παππού,φώναξα τώρα πιο δυνατά,δωσ'μου μιαν πιο δύσκολη,πιο κρητικιά προσταγή.
    -Φτάσε ΌΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΣ παιδί μου..!!

  7. #7

    Default

    Ναι-Με λενε Διονυση.Χρησιμοποιουμε πολλα και διαφορετικα προγραμματα.Αναλογα με το στοχο του αθλητη την συγκεκρημενη περιοδο.Το πρωτο πραγμα,που προσεχουμε ειναι η τεχνικη εκτελησης των ασκησεων,η οποιες πρεπει να ειναι συμφωνα με τους κανονες της παγκοσμιας ομωσπονδιας powerlifinig(IPF).Ο στοχος ειναι να σηκωσει οσο περισσότερα κιλα μπορεσει ενας αθλητης σε 3 κινησεις(σκουοτ-πιεση παγκου-αρση θανατου) και στο τελος μετρουν το συνολο(οπως στη Αρση Βαρων).Οτι αφορα την διατροφη...κρατανε διαιτα μονο αυτοι,που νιαζονται για να ειναι μεσα στα πλαισια της κατηγορίας τους,οι αλλοι τρωνε ολες τις κανονικες τροφες.Οι νεοι αθλητες πρεπει να κανουν μονο αυτες τις 3 ασκησεις+καλη διατροφη.Παρακαλω!

  8. #8
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Κατατοπιστικοτατος Διονυση ευχαριστω!
    Εχεις υποψην καποιο βιντεο ή καποια ιστοσελιδα να δουμε αυτους τους κανονες?
    Επιπλεον τι προγραμμα θα προτεινες ??
    -Παππού,αγαπημένε,είπα,δωσ' μου μιαν προσταγή.
    -Φτάσε όπου μπορείς παιδί μου..
    -Παππού,φώναξα τώρα πιο δυνατά,δωσ'μου μιαν πιο δύσκολη,πιο κρητικιά προσταγή.
    -Φτάσε ΌΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΣ παιδί μου..!!

  9. #9

    Default

    Παρακαλω.youtube.com/user/malanpowercom#p/u

  10. #10

    Default

    Δειτε ολα τα βιντεο του,και γενικα εχει στο youtube,πληκτρολογοντας"IPF".

  11. #11

    Default

    Για εναν αρχαριο προτεινω απλο προγραμμα 5Χ8(σετ/επαναληψεις).2 προπονησεις την εβδομαδα,την μια σκουτ και την αλλη πιεση παγκου.Αρση θανατου συμπληρονουμε μετα απο 2-3 μηνες προπονησης.Αρχειζει απο αδεια μπαρα.

  12. #12

    Default

    Σου προτεινω 5χ5.μειωσε τα κιλα σου κατα 20 κιλα.δηλ.100-100-60.και ξεκηνησε απο 100κιλα για παραδηγμα στο σκουοτ για 5 επαναληψεις των 5 σετ(δεν μετραω τα σετ προθερμανσης)Την επομενη προπονηση για σκουοτ βαζεις +5 κιλα και κανεις 105 κιλα παλι για 5χ5.Εαν καποια προπονηση δεν θα μπορεσεις να κανεις 5χ5,αλλα θα σου βγει π.χ.5-5-4-3-3,τοτε δεν αυξανεις τα κιλα,παρα μονο οταν θα κανεις με αυτα τα κιλα 5 επαν.των 5 σετ.αυτο υσχυει και για τις αλλες 2 ασκησεις.ετσι πας σαν''τρενο'' μεχρι να φτασεις στα μεγαλα κιλα και θα ερθει η στηγμη του''πλατο''.Αυτο το προγραμμα ειναι και για δηναμη και για ογκο.κατω των 5 επαλ.δινει δηναμη περισσοτερο.το powerlifting ειναι αθλημα τεχνηκης πρωτα,και μετα ολα τα υπολοιπα.Γι'αυτο μπορεις να κανεις ανετα

  13. #13
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    to 5/3/1 tou wendler σου αρεσει?

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by finalgates View Post
    to 5/3/1 tou wendler σου αρεσει?
    Με συγχωρεις-αλλα δεν τον ξερω.

  15. #15
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Διονυση ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση σου :)
    -Παππού,αγαπημένε,είπα,δωσ' μου μιαν προσταγή.
    -Φτάσε όπου μπορείς παιδί μου..
    -Παππού,φώναξα τώρα πιο δυνατά,δωσ'μου μιαν πιο δύσκολη,πιο κρητικιά προσταγή.
    -Φτάσε ΌΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΣ παιδί μου..!!

  16. #16

    Default

    Quote Originally Posted by ageloskorg View Post
    Διονυση ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση σου :)
    Παρακαλω!!!!!!!!

  17. #17

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Διονύση εφαρμόζετε καθόλου το conjugate system του Westside?

  18. #18

    Default

    Οχι Κωστα,τουλαχιστον εγω δεν ειδα να το κανουν.

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    04-08-09
    Location
    .
    Posts
    160

    Default

    φιλε διονυση θα ηθελα να σε ρωτησω συμπληρωματικες ασκησεις εκτος των 3 βασικων κανετε ή οχι και αν ναι ποιες?

  20. #20

    Default

    Quote Originally Posted by enasgavrostis7 View Post
    φιλε διονυση θα ηθελα να σε ρωτησω συμπληρωματικες ασκησεις εκτος των 3 βασικων κανετε ή οχι και αν ναι ποιες?
    Καλη ερωτηση.Εκτος απο τις 3 βασικες(αγωνιστικες)ασκησεις οι αρχαριοι δεν πρεπει να κανουν τιποτα.Μονο,οταν τα προβληματα θα αρχειζουν να εμφανιζονται(αυτο συμβαινει οταν ο αθλητης φτασει στα μεγαλα κιλα π.χ.θα κανετε σκουοτ με τριπλασιο βαρος του σωματο σου,πιεση παγκου με διπλασιο βαρος,αρση θανατου οπως το σκουοτ) και μονο τοτε συμπληρωνετε καποια βοηθητικη ασκηση.Εαν θα κανετε ολα μαζι-θα υπερπροπονηθειτε(εδω υπαρχει και κινδυνος τραυματισμου) και το ποιο βασικο ειναι οτι θα σας''ενοχλουν''στο να φτασετε στα μεγαλα κιλα στις βασικες.

  21. #21

    Default

    Οτι αφορα''ποιες''ασκησεις-αυτο εξαρταται απο τι προβληματα και που εχει ενας αθλητης.Αλλα,κατα την γνωμη μου,οι περισσοτεροι απλα δεν ακολουθουν σωστο προγραμμα και κανουν παρα πολλα στο γυμναστηριο,νομιζοντας οτι ετσι θα προχωρισουν''ποιο γρηγορα''.Μη κανετε αυτο το λαθος,παρασυροντας απο τους αλλους.

  22. #22
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    καλησπερα συμφωνω με τον denni!!πολυ γυμναζονται χωρις αποτελεσμα επισης 50 λεπτα αρκουν σε χρονο σωστης γυμναστικης

  23. #23

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    καλησπερα συμφωνω με τον denni!!πολυ γυμναζονται χωρις αποτελεσμα επισης 50 λεπτα αρκουν σε χρονο σωστης γυμναστικης
    Για τους αρχαριους ναι,αρκουν 50 λεπτα.Για τους προχωριμενους οχι.Αυτοι που κανουν π.χ.σκουοτ πανω απο 220 κιλα μπορουν να κανουν και 1,5-2 ωρες προπονηση,γιατι τους παιρνει πολυ ο χρονος προθερμανσης που μπορει να φτασει και εως 1 ωρα.Ο αθλητης πρεπει να κανει σωστα βηματα μεχρι να φτασει τα λειτουργικα sets.Αλλο BB και αλλο powerlifting.Στο powerlifting κανουν μεγαλα διάλειμματα μεταξυ των sets.

  24. #24
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    σωστα για τους επαγγελματιες ετσι εχει οπως το λες!!!αρχαριος καλυτερα για ενα μεσο αθλητη 1 ωρα γυμναστικη ομως οχι πολλοι που χαζευουν δεξια και αριστερα και περναει ετσι η ωρα!!
    Last edited by lary2332; 07-08-11 at 11:42.

  25. #25

  26. #26

    Default

    Οταν κανουμε σκουοτ-απαραιτητα βαζουμε τους επιδεσμους για τα γονατα.(του φαρμακιου δεν κανουν) youtube.com/watch?v=UV7cfHi_bIQ

  27. #27

    Default

    youtube.com/watch?v=1h1B1YMsl-8

  28. #28

    Default

    Μερικοι βαζουν επιδεσμους και στην αρση θανατου. youtube.com/watch?v=7cGjBy5lbiI&feature=related

  29. #29

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Eγώ σπάνια βάζω wraps. Μου δίνουν από 10-15 κιλά + στο σκουώτ.

  30. #30

    Default

    Οι εποιδεζμοι,που χρισιμοποιουν στο powerlifting ειναι ειδικα για το αθλημα αυτο.(π.χ.inzer,titan και αλλα)Ο βασικοτερος σκοπος τους ειναι η αποφυγη των τραυματισμων.Και μετα μονο η αυξηση των κιλων στις ασκησεις.


 
Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ερωτήσεις - Απορίες
    By StavroZ in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 24-01-10, 03:48
  2. ZMA "ON" vs ZMA HP "EAS" (ερωτησεις-αποριες)
    By zarras in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 7
    Last Post: 23-12-09, 01:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •