Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default Χασιμο λιπους διατροφη-αποχη απο το γυμναστηριο

    σας χαιρετω παιδια... αντιπετωπιζω ενα μικρο προβλημα εδω. βλεπετε ειναι η τελευταια χρονια φετος στο σχολειο και δεν θα χω χρονο για γυμναστηριο για τους επομενους 9 μηνες.

    πρωτεινες
    η διατροφη μου ειναι 50-30-20, αλλα την τροποποιησα καπως στα μετρα μου για να μην βασανιζομαι με την ετοιμασια φαγητου, συγκεκριμενα μειωσα ειδικα τις πρωτεινες μου που ηταν 225 γρ., τωρα πρεπει να ειναι κατι περισσοτερο απο 180.

    υδατανθρακες
    πολυ ευκολοι στην προσληψη, αλλα προσπαθω να καταναλωνω οσο πιο χαμηλου γλυκαιμικου φορτιου μπορω. δεν ξερω τωρα που θα σταματησω πως θα τους αναπροσαρμοσω

    λιπη

    ηταν και ειναι σταθερα στα 90 γρ.


    λοιπον να το θεμα μου τωρα. επικεντρονομαι στο χασιμο λιπους το οποιο ειναι πολυ. ο μυικος ιστος ειναι ελαχιστος και οταν σταματησω ειναι αναποφευκτη η απωλεια του αλλα δεν ειναι κατι που με απασχολει.


    αναπροσαρμογη μακρος?


    βλεπετε παιδια τον τελευταιο 1 μισι μηνα που κανω την διατροφη μου την εχω πανω σε καποια μακρος που ομως εχουν πλεον αλλαξει. απο τα 91 κιλα που ξεκινησα τωρα εφτασα στα 86 αν και τις τελευταιες μερες με τις γιορτες πρεπει τωρα να εφτασα στα 87 και λιγο πιο κατω
    τον προηγουμενο μηνα αναφερα οτι ειχα υψος 170 και ομως μετρησα το υψος μου λιγες μερες πριν και ειμαι στο 173 πλεον.
    τωρα που σταματησα ομως πιστευετε οτι πρεπει να αλλαξω τα μακρος μου κατα πολυ και την προσληψη μου σε θερμιδες. δεδομενου οτι δεν θα γυμναζομαι, και στο οτι εχασα και καποια κιλα να ξαναυπολογισω BMR??


    ανυπομονω για τις απαντησεις σας

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Γιατι δεν θα πηγαινεις γυμναστηριο δεν καταλαβα. Επειδη ειναι η τελευταια χρονια στο σχολειο; Και τι εγινε; Βολτες εξω δεν θα πηγαινεις; Ε μειωσε τις βολτες σου και αφιερωσε 3-4 ωρες την βδομαδα στο γυμναστηριο, μονο καλο θα σου κανει. Αυτο με τις υπερβολες δεν το καταλαβα ποτε, κι εμεις περασαμε απο κει και στα πανεπιστημια μπηκαμε και βγηκαμε και με τα γυμναστηρια μεσα. Μαλιστα θυμαμαι οτι πηγαινα γυμναστηριο ακομα και την βδομαδα των πανελληνιων, βασικα οι ιδιοι οι καθηγητες μου λεγανε να παω οτι μονο καλο θα μου κανει.

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    ρε φιλε ετσι σοβαρα οχι ψεμματα, φροντιστηρια το γεμισα το προγραμμα μετα απο 2 βδομαδες εχει να αρχισει ο γολγοθας. εδω εχουμε τις παγκυπριες νομιζω κατι παρομοιο με τα δικα σας πρεπει να ναι.

    τωρα οταν με το καλο μπω πανεπιστημιο, γιατι θα μαι και πιο ανεξαρτητος και δεν θα υπαρχει και η τοση πιεση, σιγουρα το γυμναστηριο θα ναι ετησια συνδρομη, εαν και εφοσον βεβαια χασουμε ολο το λιπος που με εμποδιζει απο το να αρχισω ογκο.

  4. #4

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Τελοσπαντων για μενα δεν εχει νοημα αυτο που λες. Τωρα σε ενα φανταστικο κοσμο που σκεφτεσαι, θελεις σε ενα χρονο που δεν θα κανεις τιποτα ολη μερα απλα θα καθεσαι σε ενα γραφειο και θα διαβαζεις και θα πηγαινοερχεσαι στο σχολειο, να χασεις λιπος. Η πιεση θα σου φερει και βουλιμικες τασεις ειδικα αφου εχεις τετοιο παρελθον. Η δικη μου γνωμη ειναι οτι αν δεν γυμναστεις αυτη την χρονια θα πας πολυ πισω και θα παρεις αρκετο λιπος, αλλα και θα χασεις και μυικη μαζα. Το γυμναστηριο μονο καλο θα σου κανει να ξεφευγεις, τωρα αν δεν το καταλαβαινεις δεν μπορω να κανω κατι αλλο. Αφου θες να εισαι τοσο αφοσιωμενος ποια στα φροντιστηρια, τι σκεφτεσαι για διατροφες κλπ, κοιτα να τρως αρκετους υδατανθρακες να εχεις ενεργεια και απο κει και περα μην κανεις γουρουνιες με γλυκα και λιπαρα γιατι θα παρεις πολλα κιλα.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    δηλαδη μου προτεινεις κατι σε ισοθερμιδικο, η και ελαχιστο υποθερμιδικο?

    σιγουρα σκεφτομαι πως θα διαχειριστω τους υδατανθρακες, και σιγουρα δεν πρεπει να τρωμε μ@λ@κιες...
    βεβαια ενα περπατημα τουλαχιστον 2 φορες την βδομαδα θα το κανω. διαβασμα μη φανταστεις, ισως 1-2 ωρες την ημερα αναλογα με το πως θα εξελιχθει η χρονια.
    τα φροντιστηρια ειναι το προβλημα γιατι φευγω απο σπιτι στις 5 και μπαινω στις 9. φαντασου και σε καιρο σχολειου που θα θελω και ξεκουραση οταν θα ερχομαι στις 2 απο το σχολειο.


    το προβλημα δεν ειναι αυτο προς το παρων ομως. πιστευω θα τα βολεψω, δρομοι πολλοι, δεν θα ειμαι σε πληρη αδρανεια

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    να το θεσω αλλιως... υπαρχει καποιος τροπος διατροφης που να εχει σκοπο την μεγιστη απωλεια λιπους καθως γυμναζεσαι ελαχιστα μεχρι και καθολου?

    οπως ειπα και πανω δεν ενδιαφερομαι ειτε χασω και μυικο ιστο,αφου και αυτος ειναι ελαχιστος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή & Χάσιμο Λίπους
    By Jimmy96 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 09-07-11, 21:52
  2. Διατροφή Για Χάσιμο Λίπους
    By soulgr in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 01-03-11, 15:10
  3. διατροφη για χασιμο λιπους
    By pao34 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 14-03-07, 19:27
  4. Διατροφή για χάσιμο λίπους
    By nfanis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 19-09-05, 18:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •