Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 60 of 128
  1. #31
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Σ'ευχαριστούμε πολύ Antonis για το άρθρο, είναι τέλειο!!!
    Γκουντ μόρνινγκ Αϊρήν !!!! Θενκς ! (Μουμπλε μουμπλε)

    Θενκς Νάστυα !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  2. #32
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    μπραβο Αντωνη!
    περιεκτικοτατο!!!

  3. #33
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by bigsteve View Post
    μπραβο Αντωνη!
    περιεκτικοτατο!!!
    Ευχαριστώ πολύ BigS.

    Keep bulking...
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #34
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Default

    Μπράβο φίλε Αντώνη, πολύ χρήσιμο άρθρο...!
    Go HARD or Go HOME!

    No PAIN No GAIN!

  5. #35
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Αντώνη το άρθρο σου πολύ ωραίο.Με βοήθησε να καταλάβω αρκετά πράγματα και αρκετά λάθη που έκανα.Ευχαριστούμε πολύ!!!:)

  6. #36
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-10-11
    Location
    Athens
    Posts
    3

    Default

    Μπράβο cuban κινητή εγκυκλοπαίδεια είσαι....!!!!
    Ο καλύτερος τρόπος για να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις.

  7. #37
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Καλα ρε θεριο ποτε το εγραψες αυτο και δε το πηρα χαμπαρι!!!! R E S P E C T ρε φιλος.....
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  8. #38
    Pumping Iron yanniz440's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    400

    Default

    ΕΠΟΣ Αντωνη, μπραβο!!! (με καποια διαφορα φασης βεβαια...).

    Μια-δυο αποριες/διευκρινισεις:
    Σχετικα με το αν πρεπει να κανουμε διατασεις στην αρχη, πριν την προπονηση αναφερεται στο αρθρο που παραθετεις οτι δεν ενδυκνειται λογω του οτι οι μυς τοτε ειναι κρυοι, πιο βραχεις και ειναι πιθανον να προκληθει τραυματισμος, επισης δεν προτεινεται να γινουν διατασεις σε μυς-αρθρωσεις που εχουν προσφατο τραυματισμο ή/και φλεγμονη.
    Απο προσωπικη πειρα (σε αεροβια αθληματα βεβαια, μπασκετ, κικ μποξινγκ) γνωριζω οτι ειναι απαραιτητο να γινουν διατασεις στην αρχη της προπονησης και ειναι ισως αν οχι περισσοτερο, τουλαχιστον εξισου σημαντικες με αυτες μετα το τελος της προπονησης. Αν δε γινουν διατασεις στις μυικες ομαδες που θα γυμναστουν πως θα επιτευχθει το καλυτερο δυνατον ζεσταμα και προετοιμασια των μυων?
    Θεωρεις οτι το τυπικο προ-θερμαντικο σετ πολλων επαναληψεων με χαμηλη αντισταση αρκει?

    Επισης σε περιπτωσεις τραυματισμων οι φυσικοθεραπευτες παντα συστηνουν εμφαση στις διατασεις των εν λογω μυων-αρθρωσεων ειδικα στην αρχη της προπονησης.

    Και μια τελευταια απορια σχετικα με τις διατασεις κατα τη διαρκεια της προπονησης μεταξυ των σετ: αρκετοι pro body-builders παγκοσμιας κλασης συστηνουν οτι οι διατασεις ειναι απαραιτητες μεταξυ των σετ μεσα στην προπονηση γιατι αυτο ειναι ευεργετικο για την αναρρωση αλλα και την βοηθεια στην αναπτυξη των μυων. Τελικα πρεπει να γινονται διατασεις μεσα στην προπονηση ή οχι?
    Don't limit your challenges...Challenge your limits!!!

  9. #39
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα Γιάννη.

    Ευχαριστώ πολύ.

    Στις ερωτήσεις σου :

    Πριν από αερόβια αθλήματα ή και πριν από αερόβιες προπονήσεις όπως ο διάδρομος, πολλοί συνηθίζουν να κάνουν διατάσεις. Άλλωστε όλοι κάναμε πριν την προπόνηση στα διάφορα αθλήματα.

    Μάλιστα πιστεύεται από πολλούς, ότι οι διατάσεις πριν από κάποιο άθλημα, μειώνουν την πιθανότητα τραυματισμών κατά τη διάρκεια της προπόνησης ή του αγώνα ή και βελτιώνουν την απόδοση του παίκτη.

    Αυτό που σηκώνει συζήτηση, είναι κατά πόσο έχουν ζεσταθεί οι μύες πριν τις διατάσεις, ώστε να μην τραυματιστούν από αυτές..... Πράγμα το οποίο πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να αποδειχτεί. Όταν οι μύες μας είναι κρύοι, τότε υπάρχουν κάποιοι μηχανισμοί που τους προστατεύουν από την απότομη διάταση ή συστολή, ώστε να αποφευχθεί ο τραυματισμός.

    Μάλιστα, έχω σοβαρές αμφιβολίες κατα πόσο γίνεται πραγματική διάταση των μυών από τους αθλούμενους.... Πιστεύω ότι γίνεται μόνο ένα απλό "τέντωμα" ορισμένων μυικών ομάδων, χωρίς να φτάνει τα όρια της διάτασης.

    Πριν τα βάρη όμως, οι διατάσεις θα έχουν αρνητικό αντίκτυπο και στην ίδια την προπόνηση που ακολουθεί. Θα μειωθεί η ικανότητα συστολής της μυικής ομάδας, δηλαδή η ικανότητα παραγωγής έργου, με αποτελεσμα την μειωμένη απόδοσή της.

    Αντίθετα, το ζέσταμα που θα κάνεις με τα 5-10 λεπτά αερόβιας στην αρχή, και τα αρχικά σετ προθέρμανσης που θα κάνεις στην γυμναζόμενη μυική ομάδα, θα είναι αρκετά ώστε να έχεις μέγιστη απόδοση στα λειτουργικά σετ που ακολουθούν.

    Όσο για τους τραυματισμούς και τις διατάσεις για την ανάρρωσή τους, χρειάζεται προσοχή γιατί ο κάθε τραυματισμός είναι διαφορετικός. Ανάλογα με τη σοβαρότητά του, και το σημείο που συνέβη, χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση, από ειδικό.

    Για παράδειγμα, αν τραυματιστείς στο γόνατο, ανάλογα με το μέγεθος του τραυματισμού και της ζημίας που προκάλεσε, θα μπορείς ή δεν θα μπορείς να κάνεις διάταση τους τετρακέφαλούς σου. Τότε είναι που μπαίνει στη μέση ο ειδικός και
    καθορίζει τις επόμενες κινήσεις σου, με την επίβλεψη του.

    Οι διατάσεις μέσα στην προπόνηση, όπως γράφω, μπορούν να γίνουν μόνο σε περιπτώσεις που ο ασκούμενος νιώσει μυική εξάντληση. Αλλιώς, δεν υπάρχει λόγος.... Άλλωστε, η μέγιστη ικανότητα σύσπασης των μυών, παρατηρείται όταν αυτοί βρίσκονται σε θέση ηρεμίας. Δηλαδή, στη φυσική τους θέση.

    Σε περίπτωση που κάνεις διατάσεις ανάμεσα στα σετ σου, πάλι θα έχεις μειωμένη ικανότητα παραγωγής έργου, ή για να το πούμε πιο απλά, θα σηκώσεις λιγότερα κιλά στα επόμενα σετ σου.

    Τώρα, αυτά που λένε οι επαγγελματίες, μπορεί να ισχύουν στη δική τους περίπτωση, όπου κάνουν πολύ βαριές προπονήσεις, και υπάρχει υπερ-συσσώρευση καματογόνων ουσιών στην μυική ομάδα που γυμνάζουν. Σε εκείνη την περίπτωση, ίσως να έχει βάση μια τέτοια επιλογή. Πάντως με την προτροπή τους για διατάσεις μέσα στην προπόνηση, σε νέους αθλούμενους, διαφωνώ.

    Σε recreational athletes, νομίζω ότι δε θα προσφέρει κάτι καλό, η εκτέλεση διατάσεων κατά τη διάρκεια της προπόνησης.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  10. #40
    Pumping Iron yanniz440's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    400

    Default

    Μάλιστα! Αυτο αλλάζει κατα πολυ τη γενική αντίληψη που είχα στο θέμα. Μέχρι τώρα έκανα πάντα τουλάχιστον 10' διατασεις προ προπόνησης και σχεδόν σετ παρα σετ ενδιάμεσα στο διάλειμμα.
    Απο σήμερα κιόλας θα δοκιμάσω αυτη τη διαφορετική προσέγγιση για μένα να δούμε πως θα παει.
    Ευχαριστω και πάλι για την αμμεσότητα και περιεκτικότητα στις απαντήσεις σου!
    Don't limit your challenges...Challenge your limits!!!

  11. #41
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by yanniz440 View Post
    Απο σήμερα κιόλας θα δοκιμάσω αυτη τη διαφορετική προσέγγιση για μένα να δούμε πως θα παει.
    Να'σαι καλά Γιάννη.

    Ενημέρωσέ μας αν δεις κάποια διαφορά ή αν παρατηρήσεις οτιδήποτε. Θα έχει πολύ ενδιαφέρον.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  12. #42
    Pumping Iron yanniz440's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    400

    Default

    Κοίταξε, ενδιαφέρον θα εχει στο κατα πόσο θα επηρεάσει την απόδοση μέσα στη προπόνηση γιατι είμαι πάντα σχολαστικος με τις διατασεις, ακόμα και μέσα στα σετ, επομένως λογικά βγάζοντας τις εκτός θα πρέπει να υπάρξει βελτίωση.
    Βεβαια η συγκεκριμένη περίοδος δεν είναι και η καταλληλότερη για παρατηρήσεις τέτοιου είδους αλλαγών...
    Last edited by yanniz440; 20-12-11 at 19:41.
    Don't limit your challenges...Challenge your limits!!!

  13. #43
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by yanniz440 View Post
    Κοίταξε, ενδιαφέρον θα εχει στο κατα πόσο θα επηρεάσει την απόδοση μέσα στη προπόνηση γιατι είμαι πάντα σχολαστικος με τις διατασεις, ακόμα και μέσα στα σετ, επομένως λογικά βγάζοντας τις εκτός θα πρέπει να υπάρξει βελτίωση.
    Βεβαια η συγκεκριμένη περίοδος δεν είναι και η καταλληλότερη για παρατηρήσεις τέτοιου είδους αλλαγών...
    Αυτό περιμένω να επιβεβαιώσεις.

    Είναι περίοδος εορταστική ε ????
    Σε λίγο καιρό θα είσαι σαν το άβατάρ σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  14. #44
    Pumping Iron yanniz440's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    400

    Default

    Μα...είμαι το avatar μου!


    Οκ, να σοβαρευτούμε λίγο, εντάξει είπαμε έρχονται γιορτες, να ευθημησουμε λίγο!
    Δεν ξέρω Αντώνη την κοσμοθεωρία σου στην αντίληψη του χρόνου ως έννοια αλλα στο δικο μου κόσμο τα 2-3-4 χρόνια (ή και ποτε το πιο πιθανόν) δε θεωρούνται "λίγος καιρός"!!!
    Don't limit your challenges...Challenge your limits!!!

  15. #45
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Σίγουρα Γιάννη, τα 3-4 χρόνια δεν είναι λίγος καιρός.... Αλλά όταν βλέπεις αλλαγές στον καθρέφτη σου, ο χρόνος κυλάει πολύ πιο γρήγορα, και ο στόχος έρχεται πολύ κοντά.....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  16. #46
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Για τον καθρευτη ρε γαμωτο ! Καλησπερα πιαδια , για χαρα Αντωνη !

  17. #47
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα ρε Θάνο !! Σωστός

    Για τον καθρέφτη
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  18. #48
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    ωραίος ο παίχτης!

    Πολυ καλο και χρησιμο!
    Obese To Fit

  19. #49
    Junior Bodybuilder XristosBone's Avatar
    Join Date
    18-12-11
    Posts
    152

    Default

    τελειος οδηγος! Μπραβο..!!

  20. #50
    Pumping Iron yanniz440's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    400

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Σίγουρα Γιάννη, τα 3-4 χρόνια δεν είναι λίγος καιρός.... Αλλά όταν βλέπεις αλλαγές στον καθρέφτη σου, ο χρόνος κυλάει πολύ πιο γρήγορα, και ο στόχος έρχεται πολύ κοντά.....
    Είμαι μια αποτριχωση μακριά, αυτο μόνο με χωρίζει απο το avatar μου, τρίχες δηλαδη...!!!

    Λοιπον, back 2 reality, γύρισα πριν λίγο απο προπόνηση. Δε μπορω να πω ότι είδα κάτι διαφορετικό. Αν και αύριο δεν εχω κανενα περίεργο πιασιμο πέραν του συνηθισμενου θα σημαίνει ότι δε μου δίνουν κάτι παραπάνω σε ανάρρωση οι διατασεις όπως τις έκανα και άρα αν και δεν είδα βελτίωση στην απόδοση θα είναι θεωρητικά περιττές.
    Επομένως αν όντως είναι έτσι θα τις καταργησω πριν και μέσα έτσι ώστε να είναι και πιο ξεκουραστα τα διαλείμματα μου τουλάχιστον.
    Βλέπουμε απο αύριο λοιπον.
    Don't limit your challenges...Challenge your limits!!!

  21. #51
    New Member
    Join Date
    16-08-11
    Posts
    9

    Default

    δοκίμασα αυτή για τους γλουτούσ και πραγματικά δουλεύει. οι φωτό είναι πολύ κατατοππιστικές. μπράβω σου και ευχαριστούμε

  22. #52
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by zog89 View Post
    ωραίος ο παίχτης!

    Πολυ καλο και χρησιμο!
    Quote Originally Posted by XristosBone View Post
    τελειος οδηγος! Μπραβο..!!
    Quote Originally Posted by zisgeo View Post
    δοκίμασα αυτή για τους γλουτούσ και πραγματικά δουλεύει. οι φωτό είναι πολύ κατατοππιστικές. μπράβω σου και ευχαριστούμε
    Να΄στε καλά παιδιά. Ευχαριστώ πολύ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  23. #53
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    Cuban, Εξαιρετικά χρήσιμο άρθρο και πολύ συγκεντρωτικό
    Σε ευχαριστούμε πολύ,

    Χαίρομαι που επιβεβαιώνεις:
    "Αντίθετα, το ζέσταμα που θα κάνεις με τα 5-10 λεπτά αερόβιας στην αρχή, και τα αρχικά σετ προθέρμανσης που θα κάνεις στην γυμναζόμενη μυική ομάδα, θα είναι αρκετά ώστε να έχεις μέγιστη απόδοση στα λειτουργικά σετ που ακολουθούν".
    Επίσης αναρωτιόμουν για ποιο λόγο να κάνει κάποιος ενδιάμεσα διατάσεις:
    "Τώρα, αυτά που λένε οι επαγγελματίες, μπορεί να ισχύουν στη δική τους περίπτωση, όπου κάνουν πολύ βαριές προπονήσεις, και υπάρχει υπερ-συσσώρευση καματογόνων ουσιών στην μυική ομάδα που γυμνάζουν. Σε εκείνη την περίπτωση, ίσως να έχει βάση μια τέτοια επιλογή. Πάντως με την προτροπή τους για διατάσεις μέσα στην προπόνηση, σε νέους αθλούμενους, διαφωνώ".

    Στο σημείο που αναφέρεις τις διάρκειες και τα σετ των διατάσεων, θέλεις να δώσεις ένα παράδειγμα των επαναλήψεων - φάσεων, με τα δευτερόλεπτα και το προοδευτικό? (ξέρεις τελείως αλφαβήτα, μαθηματικά) Π.χ. έστω ότι κάνουμε κλασσικά διατάσεις μετά την άσκησή μας όπου για την ομάδα έστω που μας ενδιαφέρει είχαμε κάνει 2 σετ προθέρμανσης και 3 βασικά προοδευτικά.
    Εγω μέχρι στιγμής τα κάνω λίγο μπακάλικα, καταλαβαίνεις 2 σετ ανά ομάδα με 2 φάσεις προοδευτικά κοντά στα 8 sec η κάθε φαση. Αν μπορείς να το κάνεις σε παράδειγμα, θα μας διευκολύνεις κι άλλο.
    thanks!

    ps επειδή δεν έχω εξοικιωθεί με το νέο format του forum, αυτό το attachment τμημάτων άλλου όπου σχολιάζεις επί αυτού πως γίνεται? επίσης και bold/otalics ktl?
    Last edited by natasa; 04-04-12 at 21:11.

  24. #54
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ευχαριστώ Νατάσα.

    Οι ενδιάμεσες διατάσεις, πιστεύω ότι μειώνουν την απόδοση της μυικής ομάδας που γυμνάζεις.

    Ένα παράδειγμα διατάσεων, είναι το εξής : Έστω ότι έχεις γυμνάσει την πλάτη σου. Έχεις τελειώσει τις ασκήσεις σου, και πηγαίνεις να κάνεις τις διατάσεις σου.

    Εκεί, θα κάνεις τις διατάσεις που βλέπεις εδώ : http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...l=1#post951225

    Θα κάνεις την 1η διάταση. Ξεκινάς με την κίνηση και σταματάς στο σημείο που βλέπεις ότι "δεν πάει άλλο" το σώμα. Εκεί περιμένεις λίγα δευτερόλεπτα ασκώντας ελαφριά δύναμη ώστε να νιώσεις να τεντώνεται-διατείνεται ο πλατύς ραχιαίος, και μετά θα δεις ότι μπορείς να πας λίιιιγο πιο κάτω. Πηγαίνεις, και πάλι σταματάς για λίγα δευτερόλεπτα ασκώντας την πολύ μικρή δύναμη που ανέφερα πιο πάνω. Πάλι θα νιώσει ότι μπορείς να πας ακόμα λίγο πιο κάτω. Αυτό το κάνεις για 20-30 δευτερόλεπτα. Μόλις τελείωσες ένα σετ. Αυτό το κάνεις άλλες 2 φορές και τελείωσες μια διατατική άσκηση. Ομοίως προχωράς στις επόμενες.

    Αν κάπου δεν είμαι κατανοητός, υπέδειξέ το μου, και θα το συζητήσουμε. :)

    Το multi quote στο ίδιο ποστ είναι λίγο δύσκολο.... Πρέπει να κάνεις πολλές φορές reply with quote και να απομονώνεις κάθε φορά το κομμάτι που θέλεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  25. #55
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    Cuban, σε ευχαριστώ πολύ, απόλυτα κατανοητός, τις έκανα τελικά λίγο πιο σύντομες

    thanks

  26. #56
    Bodybuilding Newbie kontos1's Avatar
    Join Date
    13-06-12
    Location
    greece
    Posts
    13

    Default

    πολυ καλο και χρησιμο ευχαριστουμε
    your body is the mirror of your mind

  27. #57
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-05-10
    Posts
    143

    Default

    Οσοι κανουμε καθιστικη ζωη ή εχουμε ηδη προβλημα στη μέση ή θα εχουμε συντομα.H αιτια του προβληματος ειναι ο σφιχτος λαγονοψοίτης.Μετα απο 8 ωρες στον υπολογιστη ειναι πιο σφιχτος και απο χειρουργικο λαστιχο!
    Η λύση?Καθημερινες διατασεις του λαγονοψοιτη.Ειναι απιστευτο το ποσο ανακουφιζεται η μεση.(για εικονες google iliopsoas stretch)

  28. #58
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    πριν ενα χρονο ειχα πεσει και ειχαν φυγει λιγο μπροστα και οι 2 ωμοι (δεν βγηκαν απλα ετσι ενοιωσα)επειδη ολο το βαρος πηγε στο στηθος μου και απο τοτε ποναω.χρονια τενοντιτιδα εχω δηλαδη.η μαγνητικη δεν εδειξε τιποτα.πηγα σε φυσιοθεραπευτη και μου ειπε να μην κανω κατι που το ζοριζει (δηλαδη οχι διατασεις για οσο καιρο ποναει και μετα να αρχισω) και να κανω μια ασκηση για υποπλατιο στροφεα αυτην στο 6,20 http://www.youtube.com/watch?v=Xxafg...3AZWCISLBGaosQ ενω οταν του πα οτι κανω αυτη στο 8,55 στο ιδιο video μου το απαγορεψε.τον ακουσα και το προσεχα και εκανα και τις ασκησεις και βελτιωθηκε αλλα στο 80% και εμεινε στασιμο ενω οποτε το βαρενα αρκετα παλι απο την αρχη.πηγα σε εναν φυσιατρο ο οποιος μου προτεινε το αντιθετο δλδ να κανω διατασεις αλλα να βαζω παγο οταν τελειωνω 2-3 λεπτα.το κανω και αυτο οι ωμοι ψιλοχειροτερεψαν αλλα σκεφτομαι οτι μπορει μακροχρονια να συμφερει γιατι φτιαχνω ευλιγισια.ποια ειναι η γνωμη σου?επισης οσων αφορα τους στροφεις αρκει αυτη η ασκηση?γιατι ξερω οτι προτεινεται και η αλλη με την αντιθετη φορα για τους υπολοιπους στροφεις?για ποιο λογο πιστευεις μου ειπε να μην την κανω ?δυσαναλογια?προτεινεις να παω σε αλλο φυσιοθεραπευτη για να κανονιζω ραντεβου?η μαλλον ειμαστε αργα και μονο gh ειναι η λυση και να κανω υπομονη μεχρι τα 25?

  29. #59
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    και κατι αλλο μετα τις προπονησεις σκεφτομαι να ακολουθησω για ολους τους μυες.πρωτα διατασεις μετα μπανιο(αρχιζω με καυτο τελειωνω με παγωμενο)και μετα παγο στην ομαδα που επαιξα.πως το βλεπεις αυτο για καλυτερη αναρρωση?επισης γλουκοσαμινη κτλ θα μου κανει τπτ πιστευεις για τον τραυματισμο?

  30. #60
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Θα συμφωνήσω με την γνώμη του φυσιοθεραπευτή σου. Κάνε την άσκηση στο 6:20, και απέφευγε τις διατάσεις. Ήδη όπως υποστηρίζεις, το 80% του προβλήματος, διορθώθηκε !! Δεν είναι λίγο πράγμα αυτό. Το τελευταίο 20%, θα σε δυσκολέψει λίγο, αλλά πρέπει να κάνεις υπομονή. Αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα τελείως, δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι ευλυγισία, γιατί πάντα θα υπάρχει εκεί ένας πόνος που θα σε εμποδίζει. Η ευλυγισία, αποκτάται σταδιακά με την εξάσκηση διατάσεων. Όχι σφαδάζοντας από πόνο....

    Η τενοντίτιδα, προκλήθηκε από την άσκηση μεγάλης δύναμης (λόγω της πτώσης), στον υποπλάτιο μυ.
    Η πρώτη άσκηση, δεν το στρεσάρει με διάταση, ενώ παράλληλα τον γυμνάζει για ενδυνάμωση. Αντίθετα, η δεύτερη άσκηση, προκαλεί μεγάλη διάταση στον υποπλάτιο, οπότε όχι μόνο δεν τον βοηθά να αναρρώσει, αλλά χειροτερεύει την ηδη υπάρχουσα κατάσταση. Μην ξεχνάς ότι ο υποπλάτιος, βρίσκεται κάτω από τον θωρακικό, οπότε όποια κίνηση προκαλεί διάταση στο στήθος, ενοχλεί και αυτόν !

    Για τους στροφείς, τώρα που είσαι τραυματισμένος, αρκεί αυτή η άσκηση μέχρι να αναρρώσεις. Αργότερα, όταν θα είσαι πλέον καλά, τότε μπορείς να προσθέσεις ασκήσεις και για τους υπόλοιπους μύες του στροφικού πετάλου, και μάλιστα θα τις κάνεις ΠΑΝΤΑ σαν προθέρμανση πριν από προπονήσεις στήθους και ώμων.

    Θα σου έλεγα να μείνεις στον αρχικό φυσιοθεραπευτή αφού σου έδωσε σωστές συμβουλές και είδες τέτοια βελτίωση. Δεν υπάρχει λόγος για δεύτερη γνώμη.

    Όσο για την αυξητική, νομίζω ότι είναι νωρίς να σκέφτεσαι τέτοιες λύσεις. Δεν είναι τόσο αβλαβές φάρμακο...

    Έχει πολλές παρενέργειες και σίγουρα δεν είναι για ηλικίες σαν τη δική σου.

    Γλουκοζαμίνη και χονδροϊτίνη μπορείς να πάρεις, αλλά καλύτερα συζήτησέ το και με το φυσιοθεραπευτή σου για τις δόσεις. Ίσως σου προτείνει να μιλήσεις και με έναν ορθοπεδικό.
    Συνήθως προτείνεται 1500 mg γλουκοζαμίνη και 800-1200 mg χονδροϊτίνη ανά ημέρα, αλλά εξαρτάται και από άλλους παράγοντες η δόση.

    Αποτέλεσμα θα δεις μετά από ένα μήνα ή και παραπάνω (ανάλογα με το βαθμό τραυματισμού σου). Πάντως καλό είναι ανά τρίμηνο να σταματάς για 1-2 μήνες τη χρήση τους. Έχε υπόψιν σου ότι επηρρεάζουν το σάκχαρο του αίματος και μπορεί να έχεις κάποιες γαστρεντερικές ενοχλήσεις. Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα σε αυτή την ηλικία, αλλά έχε το στο νου σου....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 
Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφικά Στοιχεία Τυριών- Πλήρης Οδηγός
    By Nastya in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 88
    Last Post: 13-04-18, 15:22
  2. Πλήρης Οδηγός Προπόνησης Για Αρχάριους Bodybuilding
    By Mazda 6 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 03-02-11, 21:33
  3. Πλήρης μυική κόπωση: αναγκαία ή όχι;
    By Ektoras80 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 20-10-10, 21:54
  4. οφελη ευκαμψιας-διατασεων
    By geo_rge25 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 23-01-07, 23:48

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •