Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-01-11
    Posts
    122

    Default Γενικες Εξετασεις.

    Παιδια Γεια σας!!!το τελευταιο χρονο εχω καταφερει να χασω 30 κιλα με διατροφη,ασκηση,λιποδιαλιτες.
    εξετασεις δεν ειχα κανει ποτε μου και ειπα να για πρωτη φορα στη ζωη μου!!(κακος βαιβεα τεσπα).
    αλλα ειμαι τελιως ασχετος και δεν ξερω να τα κρινω να δω δλδ αν εχω επιρεασει τπτ.τα σταματησα ολα για μια εβδομαδα πριν να τις κανω(βιταμηνες πρωτεινη και το λιποδιλαυτη nutrex black ultra που τον επερνα για τρεις μερες).
    εγω ειμαι 21 χρονων 105 κιλα 180 εκ.
    ειμαι το τελευταιο διαστημα σε ελαφρια υποθερμιδικη διαιτα. τα παο καλα χριαζετε να προσεξω τπτ?
    Attached Images Attached Images
    • File Type: jpg 1.jpg (48.2 KB, 33 views)
    • File Type: jpg 2.jpg (35.9 KB, 28 views)
    • File Type: jpg 3.jpg (46.2 KB, 29 views)
    • File Type: jpg 4.jpg (84.9 KB, 27 views)

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Λοιπον καταρχην οι εξετασεις σου ειναι καλες ειδικες αυτες του αιματος. Ειδικα τα λιπιδια, δεν θυμαμαι τελευταια να εχω δει καποιον με τοσο καλη HDL. Η διατροφη και η ασκηση που εχεις κανει, φαινεται οτι μονο καλο εχουν προκαλεσει, καθως και οι εξετασεις ειναι καλες και ο θυροειδης σε πολυ καλη κατασταση. Επισης ηπατικα, νεφρικα κλπ ειναι ολα πολυ καλα. Ισως ο αιματοκριτης θα μπορουσε να ειναι λιγο παραπανω, αλλα εισαι φυσιολογικα στα ορια οποτε μια χαρα.

    Τωρα οι μονες που με προβληματιζουν λιγο ειναι αυτες των ουρων. Καταλαβαινεις βεβαια οτι σου κανω παρατηρησεις τωρα με τις ελαχιστες γνωσεις ιατρικες που εχω ετσι; Δεν ειναι διαγνωση, αυτα μονο κανονικοι γιατροι. Λοιπον η οψη επρεπε να ειναι διαυγης, οχι θολη. Θολη οψη σημαινει αλατα ή βακτηρια στα ουρα και δεν ειναι φυσιολογικο. Πρεπει να σε ρωτησω ποτε πηρες τα ουρα ομως. Δηλαδη αυτη η οψη μπορει να εξηγηθει αν πηρες τα πρωτα πρωινα χωρις να αφησες λιγο την βρυση να τρεξει πρωτα (lol πως αλλιως να το πω). Τα πρωτα ουρα πολλες φορες εχουν βακτηρια/μικροβια και τα οποια "μπερδευουν" τα αποτελεσματα των εξετασεων, αρα πρεπει να αφηνεις λιγο και μετα να συλλεγεις.Επισης το PH σου ειναι μεγαλο. Οσο πιο χαμηλο ειναι το PH τοσο πιο οξινα ειναι τα ουρα, εσενα ειναι αλκαλικο το PH το οποιο μπορει να εχει επηρεαστει απο κατι που εφαγες (ή καποιο φαρμακο που πηρες για καποιο λογο) ή μπορει να δειχνει και καποιο ειδους μολυνση (ουρολοιμωξη). Τελος το να εχεις ουροχολινογονο δεν ειναι φυσιολογικο στα ουρα, το φυσιολογικο ειναι να μην εντοπιζεται. Βεβαια εδω αν εχεις ιχνη ειναι φυσιολογικο και χρειαζονται περαιτερω εξετασεις για να δεις την ποσοτητα.

    Λοιπον οι εξετασεις οπως ειπα εμενα μου φαινονται καλες, αν θες να παρακολουθησεις κατι αυτες ειναι των ουρων, δεν ξερω αν τις εχεις παει σε γιατρο. Μπορει των ουρων να μην τις αξιολογει αυτος, εγω απλα σου ειπα τι βλεπω απο τα νουμερα. Αν δεν τις εχεις παει σε γιατρο, προτεινω να τις δειξεις σε ενα παθολογο και αυτος θα αξιολογησει αν πρεπει να δεις κατι (ή να σε παραπεμψει καπου αλλου αν και δεν το νομιζω).

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-01-11
    Posts
    122

    Default

    megaeo σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου. τωρα οσο αναφορα τα ουρα..συλεχθησαν το πρωι στο νοσοκομιο ( :D)αλλα τελευταια φορα που εβαλα υγρο στο στομα μου ηταν απο το προηγουμενο βραδι.πηγα τουαλετα μολις ξυπνισα και στο νοσοκομιο ηταν ι δευτερη φορα που μου ηρθαν..λες να φταιει ι πολυβιταμινη (optimen) η η πρωτεινη πολων πηγων(infusion nutrex)?.τη με συμβουλεβεις να κανω?

  4. #4

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Καταρχην η εξεταση πρεπει να γινεται με πρωτα πρωινα ουρα, οχι ετσι πως το εκανες. Δεν φταινε οι βιταμινες και οι πρωτεινες ηρεμησε, πρωτα απ'ολα δεν νομιζω οτι εχεις κατι. Αν θες την γνωμη την δικη μου, επανελαβε των ουρων αυτη την φορα σωστα. Δηλαδη παλι 10-12 ωρες νηστεια και το πρωι θα συλλεξεις μονος σου τα πρωτα πρωινα αφου αφησεις λιγο για να φυγουν τα αμεσα με τα βακτηρια. Παρε ενα κυπελλακι απο το φαρμακειο και πηγαινε τα ουρα σε ενα μικροβιολογο ή οπου θες τελοσπαντων απλα τα ουρα θα τα συλλεξεις εσυ το πρωι μολις ξυπνησεις. Αν τα αποτελεσματα ειναι τα ιδια, πηγαινε τις εξετασεις σε ενα γιατρο να δουμε τι θα σου πει. Παθολογο καταρχην και αν σε παραπεμψει ο ιδιος μετα σε αλλη ειδικοτητα. Μπορει να σου πουνε να κανεις 24ωρο τεστ ουρων κλπ, υπαρχουν αρκετες εξετασεις που μπορουν να γινουν. Παρολα αυτα, εγω δεν πιστευω οτι εχεις κατι σοβαρο, οποτε μην αγχωνεσαι.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-01-11
    Posts
    122

    Default

    ok φιλε thanks.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γενικές Εξετάσεις & Συμπληρώματα Bodybuilding
    By Bilias2 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 06-08-11, 12:19
  2. Γενικές συμβουλές
    By larry in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 17
    Last Post: 12-11-10, 10:53
  3. Replies: 2
    Last Post: 28-05-09, 05:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •