Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-08-11
    Posts
    8

    Default Μύες και λίπος

    Καλησπέρα παιδιά!
    Ίσως είναι άλλο ένα κουραστικό Thread για εσάς αλλά δεν μπόρεσα (η ίσως δεν έψαξα αρκετά καλά) να βρω ενα thread μέλους που να ταυτίζετε με το δικό μου πρόβλημα
    Λοιπόν,έχουμε και λέμε: Κάνω γυμναστική εδώ και 2 χρονία αλλά έχω κάποιο λίπος στην περιοχή της κοιλίας που δεν αφήνει να φανούν οι κοιλιακοί μου όπως θα έπρεπε (με λίγα λόγια ίσα ίσα που καταλαβαίνει κανείς οτι κάνω κάποια γυμναστική)
    Η απορία μου είναι η εξής: Πέρα από κάποια αερόβια άσκηση που θα πρέπει να ακολουθήσω, τι διατροφή θα πρέπει να ακολουθήσω; και πέρα από αυτό θα πρέπει να συνεχίσω να γυμνάζομαι;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλώς σας βρήκα !!!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Kαλησπερα φιλε μου, καλως ορισες στο φορουμ.το προβλημα που σε απασχολει λιγο πολυ αποσχολει πολλους και απο εμας εδω περα.Δεν υπαρχει συγκεκριμενη συνταγη.Βασικα πρεπει να μας πεις τι ειδους διατροφη ακολουθεις και τα stats σου, και να θυμασε οι κοιλιακοι φτιαχνοντε στη κουζινα και οχι σο γυμναστηριο.Απο κει και περα πρεπει να ακολουθησεις μια υποθρμιδικη διατροφη σε συνδιασμο παντα με αεροβια. Ριξε μια ματια στο παρακατω λινκ για καλυτερη καυση λιπους.
    http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...l=1#post931030
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-08-11
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by Antoin View Post
    Kαλησπερα φιλε μου, καλως ορισες στο φορουμ.το προβλημα που σε απασχολει λιγο πολυ αποσχολει πολλους και απο εμας εδω περα.Δεν υπαρχει συγκεκριμενη συνταγη.Βασικα πρεπει να μας πεις τι ειδους διατροφη ακολουθεις και τα stats σου, και να θυμασε οι κοιλιακοι φτιαχνοντε στη κουζινα και οχι σο γυμναστηριο.Απο κει και περα πρεπει να ακολουθησεις μια υποθρμιδικη διατροφη σε συνδιασμο παντα με αεροβια. Ριξε μια ματια στο παρακατω λινκ για καλυτερη καυση λιπους.&l

    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Antoin! Προσπαθώ και ακολουθώ μια δίαιτα που έχει κατά βάση τροφές χαμηλές σε υδατάνθρακες (δηλαδή σαλάτες,κρέας όπως κοτόπουλο,φρούτα,γαλακτοκομικα κλπ) και το όριο θερμίδων μου είναι 1700! <br>Το θέμα είναι οτι μερικές φορές με πιάνει μεγάλη πείνα και ξέρω οτι αυτό δεν είναι καλό, οπότε υποθέτω οτι κάτι κάνω λάθος!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    1700 θερμίδες είναι χαμηλές για άντρα.. Αν θες πες μας τα στατιστικά σου (ύψος/βάρος/ηλικία) και πόσο καιρό κάνεις δίαιτα.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-08-11
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    1700 θερμίδες είναι χαμηλές για άντρα.. Αν θες πες μας τα στατιστικά σου (ύψος/βάρος/ηλικία) και πόσο καιρό κάνεις δίαιτα.
    Καταρχήν είμαι 1,84 ,69 κιλά και 19 ετών
    Την διατροφή που κάνω τώρα την άρχησα πριν από 4ις μέρες,αλλά ανέκαθεν πάνω από 2000 θερμίδες δεν κατανάλωνα (ήμουν πιο παχύς παλαιότερα και όταν τα έχασα πρόσεχα λίγο και συνήθησα να μην τρώω πολύ!)

  6. #6
    Bodybuilding Newbie elias1988's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Greece.
    Posts
    57

    Default

    Ησουν παχής?

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-08-11
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by elias1988 View Post
    Ησουν παχής?
    Πριν δύο χρόνια ναι είχα αρκετά παραπανίσια κιλά καθώς είχα κάποια προβλήματα υγείας που δεν μου επέτρεπαν να έχω φυσιολογικό βάρος

  8. #8
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Onikos View Post
    Καταρχήν είμαι 1,84 ,69 κιλά και 19 ετών
    Την διατροφή που κάνω τώρα την άρχησα πριν από 4ις μέρες,αλλά ανέκαθεν πάνω από 2000 θερμίδες δεν κατανάλωνα (ήμουν πιο παχύς παλαιότερα και όταν τα έχασα πρόσεχα λίγο και συνήθησα να μην τρώω πολύ!)
    Είσαι πολύ ελαφρύς για το ύψος σου. Καλύτερα βάλε λίγη μάζα πρώτα για να έχεις και κάτι να γραμμώσεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-08-11
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Είσαι πολύ ελαφρύς για το ύψος σου. Καλύτερα βάλε λίγη μάζα πρώτα για να έχεις και κάτι να γραμμώσεις.
    Πιστεύω οτι έχω κάνει αρκετή δουλεία και οτι αν χάσω αυτό το περιτό πάχος θα υπάρχει αρκετό πράγμα για να φαίνεται! :) Το καταλαβαίνω από την στιγμή που στους πρώτους δύο κοιλιακούς που δεν υπάρχει τόσο λίπος έχει γίνει πολύ καλή δουλεία!

  10. #10
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Quote Originally Posted by Onikos View Post
    Πιστεύω οτι έχω κάνει αρκετή δουλεία και οτι αν χάσω αυτό το περιτό πάχος θα υπάρχει αρκετό πράγμα για να φαίνεται! :) Το καταλαβαίνω από την στιγμή που στους πρώτους δύο κοιλιακούς που δεν υπάρχει τόσο λίπος έχει γίνει πολύ καλή δουλεία!
    Ωραια ας υποθεσουμε οτι κανεις μια διατροφη γραμμωσης, ποσα κιλα πιστευεις θα μεινουν πανω σου?? Εισαι σιγουρος πως θα σου αρεσει το αποτελεσμα??
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  11. #11
    Bodybuilding Newbie elias1988's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Greece.
    Posts
    57

    Default

    Η πέτσα σου τραβιέται πολύ?

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-08-11
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by Antoin View Post
    Ωραια ας υποθεσουμε οτι κανεις μια διατροφη γραμμωσης, ποσα κιλα πιστευεις θα μεινουν πανω σου?? Εισαι σιγουρος πως θα σου αρεσει το αποτελεσμα??
    Θέλω να πιστέυω πως ναι.Μια δοκιμή θα σας πείσει που λένε! και εδώ που τα λέμε δεν θα είναι και καμία δραματική διαφορά! (πιστέυω) πέρα απο την περιοχή της κοιλίας
    Quote Originally Posted by elias1988 View Post
    Η πέτσα σου τραβιέται πολύ?
    Ναι,αρκετά πολύ όταν κάθομαι η γενικότερα όταν δεν είμαι όρθιος κάνει μια σχετικά μεγάλη μπάκα
    Last edited by Onikos; 24-08-11 at 01:20.

  13. #13
    Bodybuilding Newbie elias1988's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Greece.
    Posts
    57

    Default

    Ειναι σκληρή η πέτσα η μαλακιά? (όταν ψιλαφήζεις). Εννοώ έχει λίπος ή είναι κενό (πέτσα)?

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-08-11
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by elias1988 View Post
    Ειναι σκληρή η πέτσα η μαλακιά? (όταν ψιλαφήζεις). Εννοώ έχει λίπος ή είναι κενό (πέτσα)?
    παχιά και αρκετά σκληρή όταν την τραβάς αλλά μαλακή όταν την πιέζεις με τα δάχτυλα

  15. #15
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Onikos View Post
    Θέλω να πιστέυω πως ναι.Μια δοκιμή θα σας πείσει που λένε! και εδώ που τα λέμε δεν θα είναι και καμία δραματική διαφορά! (πιστέυω) πέρα απο την περιοχή της κοιλίας
    Το σώμα δεν χάνει λίπος από ένα σημείο μόνο. Χάνει συνολικά και σχεδόν ομοιόμορφα.

    Πάντως, η κοιλιά που αναφέρεσαι, είναι η τελευταία που θα καθαρίσει.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-08-11
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Το σώμα δεν χάνει λίπος από ένα σημείο μόνο. Χάνει συνολικά και σχεδόν ομοιόμορφα.

    Πάντως, η κοιλιά που αναφέρεσαι, είναι η τελευταία που θα καθαρίσει.
    Ναι το γνωρίζω αυτό.Αλλά δεν πιστέυω οτι έχω και από άλλα σημεία πολύ λίπος για να χάσω


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Λίπος Και Μύες?
    By vaggos400 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 22-08-11, 02:22
  2. Μύες, Λίπος και Μεταβολισμός
    By FaTaL_ErrOr in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 14-11-09, 07:52
  3. Πρώτα χτίζω μύες και μετά χάνω λίπος?
    By progenize in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 26-12-05, 06:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •