Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default Biofreeze Αλοιφή

    Καλησπερα κυριοι,καποιος μουπε οτι η συγκεκριμενη αλοιφη κανει πολυ καλο στους φρεσκοπροπονημενους μυς.
    1)γιατι;
    2)ειναι εστω και λιγο βλαβερη για την υγεια;
    3)τη βαζουμε αντι για παγο;
    Get big or die trying!

  2. #2
    Pumping Iron santos br's Avatar
    Join Date
    01-12-10
    Location
    Vouliagmeni-Ano-Voula
    Posts
    491

    Default

    φιλε μου μια χαρα ειναι η συγκεκριμενη.μολις την βαζεις πανω νιωθεις λες και εβαλες παγο.σε λιγα δευτερολεπτα αρχιζει και σου ζεστενει το μερος που εβαλες και νιωθεις καψιμο.εγω που εχω μονιμο προβλημα μεσης και γυμναζομαι στο φουλ,καποιες φορες ποναω.βαζω παντα την αλοιφη και καλμαρει ο πονος.παρενεργειες δεν υπαρχουν.το μονο μειον ειναι οτι κοστιζει 12 ευρω.και μπορεις να βαζεις 3 φορες την ημερα.και αυτη τη στιγμη που σου γραφω η μεση μου...καιγετε!!!!εχει γινει ο καλυτερος μου φιλος η αλοιφη αυτη.
    Last edited by santos br; 24-08-11 at 09:02.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    τέλεια αλοιφή πραγματικά...την χρησιμοποιούμε πάντα μετά την προπόνηση και τα ματς για αποθεραπεία...την συστήνω με 1000 γιατί την χρησιμοποιώ χρόνια!!!!! όσο για παρενέργειες ποτέ μου δεν είδα κάτι ούτε σε μένα ούτε σε συναθλητές μου...καμιά αλοιφή δεν αντικαθιστά τον πάγο φίλε μου αλλά για καταπονημένους μύες είναι ιδανική και δεν χρειάζεσαι τόσο χρόνο όσο με τον πάγο!!!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  4. #4
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    ευχαριστω πολυ παιδια.
    Get big or die trying!

  5. #5
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    αυτη η αλοιφη και γενικα ολες δεν ειναι για καθε μερα.οι αλοιφες αν δεν κανω λαθος επιβαρυνουν τα λεφτα.διορθωστε με

  6. #6
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Παιδες αυτη η αληφη σε τι χρησιμευει δλδ για τους μυες?
    Ειναι οντως για τους μυες ή πχ. βοηθαει τους τραυματισμενους τενοντες??
    -Παππού,αγαπημένε,είπα,δωσ' μου μιαν προσταγή.
    -Φτάσε όπου μπορείς παιδί μου..
    -Παππού,φώναξα τώρα πιο δυνατά,δωσ'μου μιαν πιο δύσκολη,πιο κρητικιά προσταγή.
    -Φτάσε ΌΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΣ παιδί μου..!!

  7. #7
    Pumping Iron santos br's Avatar
    Join Date
    01-12-10
    Location
    Vouliagmeni-Ano-Voula
    Posts
    491

    Default

    Quote Originally Posted by ageloskorg View Post
    Παιδες αυτη η αληφη σε τι χρησιμευει δλδ για τους μυες?
    Ειναι οντως για τους μυες ή πχ. βοηθαει τους τραυματισμενους τενοντες??
    εχει εφαρμογησε σε πονους μυων και αρθρωσεων,πονους πλατης,και διαστρεματα.ναι φιλε τους βοηθαει τους τενοντες.αυτη χρεισημοποιουσα για 2 μηνες που ειχα και τους 2 τενοντες στα χερια.εχει γραφτει και σε αλλο τοπικ για τους τενοντες.+παγο και πολυ μασαζ με λαδι τοπικα.πρεπει να σπασεις την φλεγμωνη που εχει διμιουργηθει.

  8. #8
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Και εγω εχω προβλημα με τους τενοντες(και με τις αρθρωσεις,το οποιο ειναι κληρονομικο.).Γνωριζω
    για τον παγο και τα λαδια τυπου pensaid(το οποιο αλλαξα τωρα και περνω ενα παρομοιο) και γνωριζω
    μερικες θεραπειες με παγο που εκανα με τον φυσικοθεραπευτη.Απλα δεν ηξερα τι ειναι η biofreeze!!!
    Δλδ ειναι πρπ σαν να βαζεις ''παγο'' ???Θα
    τσεκαρω στο search για το αλλο τοπικ για να δω τι λενε κ εκει τα παιδια γι αυτη!!Ευχαριστω φιλε!
    -Παππού,αγαπημένε,είπα,δωσ' μου μιαν προσταγή.
    -Φτάσε όπου μπορείς παιδί μου..
    -Παππού,φώναξα τώρα πιο δυνατά,δωσ'μου μιαν πιο δύσκολη,πιο κρητικιά προσταγή.
    -Φτάσε ΌΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΣ παιδί μου..!!

  9. #9
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    η κρέμα παγοθεραπειας είναι ότι καλύτερο για φλεγμονές και τένοντες...συνιστάτε επίσης και για αποθεραπεία σε βαριές προπονήσεις και κυρίως όταν έχεις παλιά προβλήματα , τενοντίτιδες, θλάσεις, διαστρέμματα και αλλά...φυσικά σε καμιά περίπτωση δεν έχει τις ιδιότητες μιας κανονικής παγοθεραπειας αλλά πραγματικά εγώ στην αποθεραπεία μετά από ένα ματς νιώθω πολύ ποιο ανάλαφρος...και κάτι άλλο που κάνουν παρά πολλοί είναι να την χρησιμοποιούν σε παλιά τραύματα πριν από ένα αγώνα η μια σκληρή προπόνηση...εκεί δεν θέλει κρέμα με ιδιότητες παγοθεραπειας αλλά αντίθετα θέλει μια κρέμα με θερμαντικές ιδιότητες για να βράσει πιο καλά το σημείο και να κρατήσει στον αγώνα...η παγοθεραπια σε παλιά τραύματα είναι για μετά την προπόνηση
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  10. #10
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    α πολυ ωραια!!!Ευχαριστω :)
    -Παππού,αγαπημένε,είπα,δωσ' μου μιαν προσταγή.
    -Φτάσε όπου μπορείς παιδί μου..
    -Παππού,φώναξα τώρα πιο δυνατά,δωσ'μου μιαν πιο δύσκολη,πιο κρητικιά προσταγή.
    -Φτάσε ΌΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΣ παιδί μου..!!

  11. #11
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Εγω που λογω συμπτωματων χονδροπαθειας στα γονατα,πρεπει παντα μετα απο προπονησεις ποδιων να βαζω παγο, να το αντικαταστησω με biofreeze?
    ή να παρεμεινω στον παγο;

    Επισης,ειναι ασφαλης για την υγεια η συχνη χρηση της;
    Last edited by Hanos; 24-08-11 at 15:45.
    Get big or die trying!

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    09-04-11
    Location
    Αθηνα -Χανια
    Posts
    288

    Default

    Να ρωτησω και εγω κατι σε προβληματα σε ωμους βοηθαει?Γιατι η παγοθεραπεια στον ωμο ειναι κομματι δυσκολη ενω με αυτη την αλοιφη πιστευω
    θα ειναι πιο ευκολη διαδικασια.Αν ναι ουσιαστικα μιλαμε για μεταπροπο χρηση και για ποση ωρα;Χρειαζεται να την απομακρυνουμε μετα απο καποια λεπτα?

  13. #13
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Eγω την πηρα οταν με ξαναεπιασε ο τενοντας στο ωμο..

    Νιωθω οτι με βοηθησε.. Δεν αντικατεστησα τον παγο, αλλα το εβαζα κανα2 φορες τη μερα, ιδιως σε περιπτωσεις που δε μπορουσα ν κατσω ακινητος 5-10 λεπτα κρατωντας τον παγο.. Η πχ βαζεις αλοιφη ντυνεσαι κ φευγεις, δε μυριζει εντονα ουτε ασχημα..

    8Ε την πηρα..


    @Hanos
    το ρωτησες κ στην αρχη αν ειναι ασφαλης.. Αν βαζεις 3-4 φορες οπως λεει δε βλεπω το λογο ν μην ειναι.. Αν βαζεις 10, δε μπορει να σου 'εγγυηθει' κανεις..
    Last edited by juniorjack; 24-08-11 at 16:03.

  14. #14
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Quote Originally Posted by santos br View Post
    φιλε μου μια χαρα ειναι η συγκεκριμενη.μολις την βαζεις πανω νιωθεις λες και εβαλες παγο.σε λιγα δευτερολεπτα αρχιζει και σου ζεστενει το μερος που εβαλες και νιωθεις καψιμο.εγω που εχω μονιμο προβλημα μεσης και γυμναζομαι στο φουλ,καποιες φορες ποναω.βαζω παντα την αλοιφη και καλμαρει ο πονος.παρενεργειες δεν υπαρχουν.το μονο μειον ειναι οτι κοστιζει 12 ευρω.και μπορεις να βαζεις 3 φορες την ημερα.και αυτη τη στιγμη που σου γραφω η μεση μου...καιγετε!!!!εχει γινει ο καλυτερος μου φιλος η αλοιφη αυτη.
    http://www.pharmacy4u.gr/advanced_se...αζήτηση
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  15. #15
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    ρε παιδια σε πονους στη μεση, ζεστη δεν θελει;
    γιατι λετε οτι η biofreeze η οποια ειναι παγοθεραπεια,κανει καλο;
    Get big or die trying!

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    09-04-11
    Location
    Αθηνα -Χανια
    Posts
    288

    Default

    Quote Originally Posted by juniorjack View Post
    Eγω την πηρα οταν με ξαναεπιασε ο τενοντας στο ωμο..

    Νιωθω οτι με βοηθησε.. Δεν αντικατεστησα τον παγο, αλλα το εβαζα κανα2 φορες τη μερα, ιδιως σε περιπτωσεις που δε μπορουσα ν κατσω ακινητος 5-10 λεπτα κρατωντας τον παγο.. Η πχ βαζεις αλοιφη ντυνεσαι κ φευγεις, δε μυριζει εντονα ουτε ασχημα..

    8Ε την πηρα..
    Καλημερα ευχαριστω πολυ για την απαντηση junior,απο οτι εχω δει στο νετ τα 8 ευρω ειναι αρκετα καλη τιμη.
    Μπορεις να δωσεις καποιο λινκ αν την αγορασες απο το νετ ή τη διευθυνση του φαρμακειου απο οπου το πηρες?

    edit ειδα απο κατω το λινκ που ανεβασε ο power,ευχαριστω παιδια
    Last edited by steven300; 25-08-11 at 12:28.

  17. #17
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    παιδιά η υπερβολική χρήση αυτών των αλοιφών μπορεί να προκαλέσουν τοπικό έγκαυμα...κάτι ανάλογο αν ξεχαστείς με τον πάγο κανένα μισαωρο. στην Κύπρο την αγοράζω 9 ευρώ από φαρμακείο...12 μου φαίνονται πολλά εκτός αν μιλάμε περισσότερα ml...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  18. #18
    Pumping Iron santos br's Avatar
    Join Date
    01-12-10
    Location
    Vouliagmeni-Ano-Voula
    Posts
    491

    Default

    η τιμη που εγραψα 12 ευρω ειναι τιμη φαρμακειου.εγκαυμα δεν εχω παθει ποτε.και φαντασου εβαζα συνεχεια για ενα διαστημα μεχρι και 5 φορες.

  19. #19
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    φιλε μου απλα εγραψα μια πιθανη παρενεργεια...δεν θα παθεις εγκαυμα με 5 φορες και γενικα πολυ δυσκολα θα το παθεις με κρεμα.απλα και η τοσο συχνη της χρηση δεν εχει κανενα αποτελεσμα...και κατι αλλο ειναι να μην την χρησημοποιας ποτε σε μελανωμα ή μωλωπα μετα απο καποιο κτυπημα...εκει ουτε καν παγο δεν πρεπει να βαζεις γιατι το δερμα ειναι πολυ πιο ευαισθητο.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  20. #20
    Pumping Iron santos br's Avatar
    Join Date
    01-12-10
    Location
    Vouliagmeni-Ano-Voula
    Posts
    491

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    φιλε μου απλα εγραψα μια πιθανη παρενεργεια...δεν θα παθεις εγκαυμα με 5 φορες και γενικα πολυ δυσκολα θα το παθεις με κρεμα.απλα και η τοσο συχνη της χρηση δεν εχει κανενα αποτελεσμα...και κατι αλλο ειναι να μην την χρησημοποιας ποτε σε μελανωμα ή μωλωπα μετα απο καποιο κτυπημα...εκει ουτε καν παγο δεν πρεπει να βαζεις γιατι το δερμα ειναι πολυ πιο ευαισθητο.
    σωστος.την χρεισιμοποιω αποκλειστικα για την μεση μου που εχω μονιμους πονους.....

  21. #21
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    φίλε πάντως αν και πολύ καλή κρέμα για ανακουφίσει δεν είναι και θεραπευτική. αν το πρόβλημα σου είναι κάτι σοβαρό καλυτέρα να συμβουλευτείς κάποιο γιατρό και να το παλέψεις με αντιφλεγμονωδεις αλοιφές η ότι άλλο σου συστήσει. και εγώ έχω πόνους στη μέση χαμηλά και καθησύχασα με αυτή την κρέμα αλλά ξερώ πως δεν είναι λύση. με την μέση κυρίως δεν πρέπει να παίζουμε
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  22. #22
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Mιας κ αναφερθηκε το pharmacy4u.gr , το φαρμακειο ειναι στο ιδιο τετραγωνο με το σπιτι μου, κ απο κει πηρα την αλοιφη..

    Quote Originally Posted by steven300 View Post
    Καλημερα ευχαριστω πολυ για την απαντηση junior,απο οτι εχω δει στο νετ τα 8 ευρω ειναι αρκετα καλη τιμη.
    Μπορεις να δωσεις καποιο λινκ αν την αγορασες απο το νετ ή τη διευθυνση του φαρμακειου απο οπου το πηρες?

    edit ειδα απο κατω το λινκ που ανεβασε ο power,ευχαριστω παιδια
    Last edited by juniorjack; 25-08-11 at 14:23.

  23. #23
    Pumping Iron
    Join Date
    09-12-10
    Posts
    310

    Default

    Παιδιά η ίδια αλοιφή κάνει και για έντονο πόνο στις γάμπες απο υπερπροπόνηση ?

  24. #24
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-06-12
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    3

    Default

    και η sportsgel την ιδια δουλεια κανει και ειναι και πιο φθηνη.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 25-04-10, 15:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •