Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-07-09
    Location
    .
    Posts
    2

    Default Βοήθεια για διατροφή απώλειας λίπους

    Γεια σας και απο μένα!!Πάει καιρός που χαζεύω τα διάφορα άρθρα και τις διάφορες συζητήσεις στο Forum και αποφάσισα ότι ήρθε ο καιρός να ξεκινήσω και εγώ τον αγώνα και χάσιμο λίπους και γενικότερα της υγιεινής ζωής/διατροφής!!

    Λοιπόν είμαι 21 χρόνων και 91 κιλά με 1,81 ύψος.

    Με τις εξισώσεις που βρήκα σε ένα sticky θέμα υπολόγισα ότι έχω θερμίδες συντήρησης ~2500(με τον μικρότερο συντελεστή-καθιστική ζωή μέχρι τώρα).
    -750θερμίδες για να χάνω 3 κιλά τον μήνα αναλύεται σε (50/20/30) 218γρ πρωτείνη ,87,5γρ υδατάνθρακες και 58γρ λίπη.
    Το θέμα είναι ότι δεν σκέφτομαι το γυμναστήριο αλλά κάποια πολεμική τέχνη και μόνο στο σπίτι όταν έχω χρόνο(πολλές ώρες στη σχολή και διάβασμα στο σπίτι :( ) κοιλιακούς βαράκια και push ups.
    Μήπως είναι πολύ η πρωτείνη μιας που δεν θα ασχοληθώ με βάρη??Αν όλα είναι οκ θα ποστάρω και την διατροφή που έχω βγάλει με αυτά τα δεδομένα!


    Ευχαριστώ!!!:D

  2. #2
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Το θέμα είναι ότι δεν σκέφτομαι το γυμναστήριο αλλά κάποια πολεμική τέχνη και μόνο στο σπίτι όταν έχω χρόνο(πολλές ώρες στη σχολή και διάβασμα στο σπίτι :( ) κοιλιακούς βαράκια και push ups.

    Που να βρεις τωρα 2 ωρες την εβδομαδα για γυμναστηριο...

    Σχετικα με την πρωτεινη μαλον δεν ξερεις τι κανει βαση αυτα που γραφεις οποτε καλυτερα μην την παρεις πριν μαθεις
    Παντως -750 ειναι πολλες 30% μειων αρχησε απο 15% και βλεπεις

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες!

    Σίγουρα για κάποιον που δεν γυμνάζεται έντονα η διατροφή θα ναι διαφορετική. Δεν είναι απαραίτητη τόσο ποσότητα πρωτείνης (αφού δεν έχεις και στόχο την αύξηση μυικής μάζας..)
    Αλλά καλύτερα να ποστάρεις τη διατροφή που έχεις στο μυαλό σου και να σου κάνουν τις απαραίτητες επισυμάνσεις τα παιδιά.

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by si12gend View Post
    Γεια σας και απο μένα!!Πάει καιρός που χαζεύω τα διάφορα άρθρα και τις διάφορες συζητήσεις στο Forum και αποφάσισα ότι ήρθε ο καιρός να ξεκινήσω και εγώ τον αγώνα και χάσιμο λίπους και γενικότερα της υγιεινής ζωής/διατροφής!!

    Λοιπόν είμαι 21 χρόνων και 91 κιλά με 1,81 ύψος.

    Με τις εξισώσεις που βρήκα σε ένα sticky θέμα υπολόγισα ότι έχω θερμίδες συντήρησης ~2500(με τον μικρότερο συντελεστή-καθιστική ζωή μέχρι τώρα).
    -750θερμίδες για να χάνω 3 κιλά τον μήνα αναλύεται σε (50/20/30) 218γρ πρωτείνη ,87,5γρ υδατάνθρακες και 58γρ λίπη.
    Το θέμα είναι ότι δεν σκέφτομαι το γυμναστήριο αλλά κάποια πολεμική τέχνη και μόνο στο σπίτι όταν έχω χρόνο(πολλές ώρες στη σχολή και διάβασμα στο σπίτι :( ) κοιλιακούς βαράκια και push ups.
    Μήπως είναι πολύ η πρωτείνη μιας που δεν θα ασχοληθώ με βάρη??Αν όλα είναι οκ θα ποστάρω και την διατροφή που έχω βγάλει με αυτά τα δεδομένα!


    Ευχαριστώ!!!:D

    Καλησπέρα. Δεν κατάλαβα πως θα χάνεις το λίπος αφού θα κάνεις καθιστική ζωή..... Επίσης, εφόσον δε γυμνάζεσαι, τα 218 γρ. πρωτεΐνης είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, για σένα. Με δεδομένο ότι θα κάνεις πολεμική τέχνη, δε νομίζω ότι χρειάζεσαι παραπάνω από 135 γρ. πρωτεΐνης. Επίσης οι -750 θερμίδες, είναι λάθος. Μείνε στις θερμίδες συντήρησής σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-07-09
    Location
    .
    Posts
    2

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Καλησπέρα. Δεν κατάλαβα πως θα χάνεις το λίπος αφού θα κάνεις καθιστική ζωή.....
    Καθιστική ζωή μέχρι τώρα..Αλλά κατάλαβα ότι επειδή θα αρχίσω(απο βδομάδα) πολεμική τέχνη έπρεπε να βάλω άλλο συντελεστή...!
    Απλά επειδή θέλω να χάσω κάποια κιλά,να μειώσω τις θερμίδες που παίρνω ημερησίως ή να μείνω στις θερμίδες συντήρησης και ότι κάψω στις προπονήσεις?!
    Πέρα από την πρωτείνη τα άλλα (υδατάνθρακες,λιπίδια) πως περίπου θα διαμορφωθούνε??

    --> nikos_123
    Δεν είναι 2 ώρες την εβδομάδα.Είναι 2-3 ώρες κάθε 3-4 μέρες την εβδομάδα +τα έξοδα για την συνδρομή του γυμναστηρίου.(όπως είπα είμαι φοιτητής και όσο να ναι δεν μπορώ να έχω πολλές επιλογές επί του οικονομικού θέματος)

    Επίσης όπως θα είδες δίπλα απο το posts λέει 1(τώρα 2) οπότε είμαι καινούριος στο Forum αλλά και στο όλο θέμα(3-4 μήνες έχω που διαβάζω άρθρα)..Οπότε όχι,δεν ξέρω ακριβώς τι κάνει η πρωτείνη,μόνο ότι έχω διαβάσεικαι καταλάβει σε άρθρα και posts γι?αυτό επίσης ρώτησα μήπως είναι πολύ για τις πολεμικές τέχνες!

    -->kardoula
    Θα προσπαθήσω να φτιάξω άλλη διατροφή αναλόγως τις απαντήσεις στην ερώτηση πιο πάνω για τις θερμίδες.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!!:)

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μην πέσεις κάτω από τις θερμίδες συντήρησης. Ειδικά σε τόσο ακραία μείωση θερμίδων που έγραψες στο πρώτο σου ποστ. Ξεκίνα με τις θερμίδες συντήρησης, και αν κολλήσεις κάποια στιγμή, μειώνεις 200-300 θερμίδες και συνεχίζεις. Τα macros σου θα είναι κάπως έτσι

    Πρωτεΐνες 180
    Υδατάνθρακες 240
    Λιπαρά 90

    Πάντως να ξέρεις πως το σώμα για να χάσει λίπος, θέλει αερόβια άσκηση (τρέξιμο,ποδήλατο, κλπ) σε συγκεκριμένο εύρος παλμών και για ορισμένο χρονικό διάστημα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφη γράμμωσης/απώλειας λίπους!
    By Nivo1989 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 27-07-10, 19:48
  2. Διατροφή για επιτάχυνση απώλειας λίπους
    By Pal in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 08-10-07, 22:57
  3. Διατροφή Απώλειας Λίπους Check!
    By SilentNight in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 02-08-06, 07:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •