Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Ευερέθιστο Έντερο & Bodybuilding

    Καλησπέρα παιδιά , είμαι καινούργιο μέλος στο site θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανεις τον λεγόμενο σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου..είμαι 20 χρονων και ασχολούμαι 4 χρόνια σοβαρα με τα βάρη και είναι η ζωή μου...δυσκολεύομαι να βάλω κιλα λόγω του προβλήματος που έχω , εφόσον κάποιες μέρες πηγαίνω τουαλέτα σε κάθε γεύμα που έχω..αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος θα το εκτιμούσα βαθύτατα..

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Επειδή κι εγώ έχω ευερέθιστο έντερο, μήπως τρως πολλά λαχανικά και φυτικές ίνες; Σε ποια γεύματα είναι που πας τουαλέτα κατευθείαν ;

  3. #3

    Default

    Επειδή πήγα σε διάφορους γαστρεντερολογους μ είπαν να βγάλω απο την διατροφή μου ή τουλάχιστον να ελαττωσω τις πράσινες σαλάτες και τα λαχανικά ,τους ξηρούς καρπούς, τα όσπρια και τον καφέ...Αυτά συνήθως είναι τα πιο συνήθη που ερεθιζουν το έντερό μου..Τα έκοψα αυτα και μου έδωσε κάποια σπασμολυτικα ώστε να μειώσει τους παλμούς του εντέρου μου μιας και κινείται πιο γρήγορα από το συνηθισμένο και με βοήθησαν πολύ...πλέον πηγαίνω μια φορά με δύο στην τουαλέτα...αλλά έχω πολλά αέρια και φούσκωμα στην κοιλιά..σίγουρα όποιος το έχει θα ξέρει πόσο αντιαισθητικο είναι..Αυτό που ήθελα να μάθω όμως από εδώ μέσα είναι αν κάποιος που ασχολείται με το bodybuilding και έχει αυτό το πρόβλημα αν τον επηρεάζει... και αν μπορεί κατά κάποιο τρόπο να απαλλαγεί από αυτό..Ευχαριστώ γ το ενδιαφέρον ?

  4. #4

    Default

    Επειδή πήγα σε διάφορους γαστρεντερολογους μ είπαν να βγάλω απο την διατροφή μου ή τουλάχιστον να ελαττωσω τις πράσινες σαλάτες και τα λαχανικά ,τους ξηρούς καρπούς, τα όσπρια και τον καφέ...Αυτά συνήθως είναι τα πιο συνήθη που ερεθιζουν το έντερό μου..Τα έκοψα αυτα και μου έδωσε κάποια σπασμολυτικα ώστε να μειώσει τους παλμούς του εντέρου μου μιας και κινείται πιο γρήγορα από το συνηθισμένο και με βοήθησαν πολύ...πλέον πηγαίνω μια φορά με δύο στην τουαλέτα...αλλά έχω πολλά αέρια και φούσκωμα στην κοιλιά..σίγουρα όποιος το έχει θα ξέρει πόσο αντιαισθητικο είναι..Αυτό που ήθελα να μάθω όμως από εδώ μέσα είναι αν κάποιος που ασχολείται με το bodybuilding και έχει αυτό το πρόβλημα αν τον επηρεάζει... και αν μπορεί κατά κάποιο τρόπο να απαλλαγεί από αυτό..Ευχαριστώ γ το ενδιαφέρον ?

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Γνωρίζω παρα πολύ καλά αυτο το αίσθημα φουσκώματος.. Ακριβώς οπως εσύ, έχω βγάλει λαχανικά που είναι επικίνδυνα. Θέλει πειραματισμό να δει καθε ατομο τι τον πειράζει και τι οχι. Να απαλλαγείς τελείως, οχι ξέχνα το. Αυτό δυστυχώς ειναι κάτι που θα έχεις. Αυτό που μπορείς να κάνεις ειναι απλως να μην τρως αυτά που σε πειράζουν.
    Σπασμολυτικά ναι έχω κι εγώ, τα spasmoapotel. Oσο για το αν επηρρεάζει το bbing, όχι δεν αλλάζει κάτι. Κάνεις ότι χρειάζεται για να μην έχεις τα φουσκώματα και τον πόνο και κάνεις κανονικά το πρόγραμμά σου. Απλώς θέλει σωστή επιλογή τροφών.

  6. #6

    Default

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Καρδούλα ?δηλαδή δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα δυσσαποροφησης με το φαγητό ?
    και όταν αισθάνεσαι φούσκωμα κάποιες φορές δεν σου κόβει την όρεξη γ φαγητό ?

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εμένα φίλε μου τίποτα δεν μου κόβει την όρεξη για φαγητό
    Από τη στιγμή που δεν τρως πολλές φυτικές ίνες (οταν καταναλώνουμε στην υπερβολή τους, τότε ναι υπάρχει θέμα να μην απορροφούμε τα θρεπτικά συστατικά των τροφών), τότε είσαι οκ. Απέφευγε τις επικίνδυνες τροφές, δες ποιες σε πειράζουν κ βγάλτες. Και όσο γίνεται να μην έχεις άγχος. Από το άγχος μπορείς σε λίγα λεπτά να γίνεις τούμπανο.

  8. #8

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ πραγματικα..Ναι το άγχος είναι ό,τι χειρότερο για το έντερο :/


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •