Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    New Member
    Join Date
    10-05-11
    Posts
    48

    Default Το ημερολόγιο της προσπάθειας μου

    γεια σας παιδια!!!! λοιπον εχουν τελειωσει οι διακοπες μου εδω και μια εβδομαδα και λεω να μπω ξανα σε προγραμμα διατροφης και γυμναστηριου αφου ξεφυγαμε λιγο στο φαγητο αυτες τις δυο εβδομαδες αδειας... απο συμερα λοιπον μπηκε σε εφαρμογη το πλανο διατροφης που με την βοηθεια του φορουμ εχω φτιαξει...

    λοιπον ειμαι 1,80 σε υψος και 75 κιλα

    στοχος ειναι να φτασω ως το τελος του χρονου τα 80 κιλα χωρις να παρω πολυ λιπος
    το θεωρω λιγο δυσκολο αφου ποτε δεν ειμουν πανω απο 75-76 κιλα οχι με "υπολογισμενη" διατροφη ομως... απλα παντα προσεχα τι ετρωγα και παντα απο λιγο...

    το πλανο ειναι λιγο δυσκολο... και το φαγητο παρα πολυ (και δεν εχει τελειωσει ακομα η μερα....και δεν τρωω ακομα ολες τις ποσοτητες ετσι για προσαρμογη... θα αναβαζω τους υδατανθρακες σιγα σιγα)

    ελπιζω να μεινω πιστος στα προγραματα και να παρω τα κιλα που θελω....

    καλη μου επιτυχια λοιπον.......!!!

  2. #2
    New Member
    Join Date
    10-05-11
    Posts
    48

    Default

    να και το πλανο διατροφης για τους επομενους μηνες

    1ο γεύμα

    100gr βρώμη ..............................( 371 ΘΕΡΜ- 14 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 68 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 7 ΛΙΠΗ)
    100gr γάλα 1%............................( 42 ΘΕΡΜ- 3 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 5 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 1 ΛΙΠΗ)
    6 ασπράδια..................................( 102 ΘΕΡΜ- 24 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ - 0 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 0 ΛΙΠΗ)
    φρούτο.......................................( 60 ΘΕΡΜ- 0 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 15 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 0 ΛΙΠΗ)

    ΜΕΡΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ....................... 575 ΘΕΡΜΙΔΕΣ - 41 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 88 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ-8 ΛΙΠΗ


    2ο γεύμα

    100gr τόνο................................. ( 200 ΘΕΡΜ- 25 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 0 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ - 4 ΛΙΠΗ)
    100gr φασόλια............................ ( 142 ΘΕΡΜ- 9 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 25 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 1 ΛΙΠΗ)
    σαλάτα + λάδι (1 κ.σ.)................. ( 155 ΘΕΡΜ- 0 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 0 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ-6 ΛΙΠΗ)
    φρούτο...................................... ( 60 ΘΕΡΜ- 0 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 15 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 0 ΛΙΠΗ)

    ΜΕΡΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ....................... 557 ΘΕΡΜΙΔΕΣ - 34 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 40 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 11 ΛΙΠΗ

    3ο γεύμα

    100gr στήθος ψητό κοτόπουλο.... .( 165 ΘΕΡΜ- 31 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 0 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 4 ΛΙΠΗ)
    250gr μακαρόνια ολικής............... ( 310 θερμιδες- 12,5γρ πρωτεινη- 67,5γρ υδατανθρακων- 2,5γρ λιπος )
    σαλάτα+ λάδι (1 κ.σ).................. .( 155 ΘΕΡΜ- 0 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 0 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ-6γρ ΛΙΠΟΣ )
    φρούτο...................................... ( 60 ΘΕΡΜ- 0 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 15 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 0 ΛΙΠΗ)

    ΜΕΡΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ...................... 690 ΘΕΡΜΙΔΕΣ - 44 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 82 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 12 ΛΙΠΗ

    4ο γεύμα

    100gr μοσχάρι ψητό.................... (197 ΘΕΡΜ- 19 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 0 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 14 ΛΙΠΗ)
    200gr πατάτα βραστή ..................(172 ΘΕΡΜ- 4 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 40 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 0 ΛΙΠΗ)
    1 γιαούρτι 0% λιπαρά................... ( 80 ΘΕΡΜ- 20 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 8 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 0 ΛΙΠΗ)

    ΜΕΡΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ....................... 449 ΘΕΡΜΙΔΕΣ - 43 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 48 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 14 ΛΙΠΗ

    μεταπροπονητικό γεύμα

    1 γιαούρτι 0%............................ ( 80 ΘΕΡΜ- 20 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 8 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 0 ΛΙΠΗ)
    1 μπανάνα ...................................( 85 ΘΕΡΜ- 1 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 22 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 0 ΛΙΠΗ)

    ΜΕΡΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ .......................165 ΘΕΡΜΙΔΕΣ - 21 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 30 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 0 ΛΙΠΗ

    5ο γεύμα

    150gr σολομός.......................... ( 325 ΘΕΡΜ- 35 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 0 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 21 ΛΙΠΗ)
    250gr καστανό ρύζι ....................( 277 θερμιδες- 6,5γρ πρωτεινης- 57,5γρ υδατανθρακων- 2,5γρ λιπος )
    σαλάτα + λάδι (1 κ.σ.)................ ( 155 ΘΕΡΜ- 0 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 0 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ-6 ΛΙΠΗ)

    ΜΕΡΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ...................... 757 ΘΕΡΜΙΔΕΣ - 42 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 57 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 29 ΛΙΠΗ

    6ο γεύμα

    1 γιαούρτι 0%............................ ( 80 ΘΕΡΜ- 20 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 8 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 0 ΛΙΠΗ)
    ξηροί καρποί (10 αμύγδαλα)......... (120 ΘΕΡΜ- 4 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 4 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 10 ΛΙΠΗ)

    ΜΕΡΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ.......................... 200 ΘΕΡΜΙΔΕΣ - 24 ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ- 12 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ- 8 ΛΙΠΗ

    ΣΥΝΟΛΟ ΘΕΡΜΙΔΩΝ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ: 3393
    ΣΥΝΟΛΟ ΖΩΙΚΗΣ ΠΡΩΤΕΪΝΗΣ: 197
    ΣΥΝΟΛΟ ΦΥΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΕΪΝΗΣ: 68
    ΣΥΝΟΛΟ ΛΙΠΑΡΩΝ: 82
    ΣΥΝΟΛΟ ΥΔΑΤΑΘΡΑΚΩΝ: 357

    ειμαι λιγο κοντα σε αυτα που πρεπει..

    3230 θερμίδες
    200 γρ. ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ
    473 γρ. ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ και
    60 γρ. ΛΙΠΑΡΑ

    πολυ φαι - πολυ φαιιιιιιιιιιιιιι......

  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλή σου επιτυχία !!

    Ανέβαζε σταδιακά όπως γράφεις και όλα θα πάνε καλά.

    Μήπως πεινάς ακόμα ??
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #4
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    Καλή επιτυχία και από μένα Γιώργο!!!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    10-05-11
    Posts
    48

    Default

    ευχαριστω πολυ παιδια να ειστε καλα!!!!

    νομιζω οτι θα σκασω....

  6. #6
    New Member
    Join Date
    10-05-11
    Posts
    48

    Default

    τριτη ημερα διατροφης ....

    Μμμμμ.....!!!???

    αρκετες δυσκολιες .... χαμενο γευμα .... ουτε ενα(!!!!!!)

    ειναι πολυ το φαι ομως νομιζω οτι μοιαζω διαρκως σαν μπαλονι.

    ετσι πρεπει να ειναι βρε παιδια? δεν εχω συνηθησει να τρωω τοσο συχνα...και στην τελικη θα καταφερω τιποτα?

    Ααααα!!!!! παραλιγο να το ξεχασω ακανα και ναι εγγραφη σε νεο gym νομιζω οτι ειναι πολυ καλο...(ετσι λενε και καποιοι φιλοι απο το φορουμ) θα παω αυριο πρωτη μερα....

  7. #7
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Μη πέφτεις με τα μούτρα στα πολλά γεύματα, αύξανε σταδιακά, δε χάθηκε ο κόσμος αν κάνεις 4 αντί για 6.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    Αυτό το διαρκές φούσκωμα είναι φυσιολογικό μέχρι ο οργανισμός να συνηθίσει τα πολλά γεύματα, επομένως μην σε ανησυχεί.

    Τώρα το πρόσεξα ότι οι υδατάνθρακες ήταν 120γρ λιγότεροι από τους υπολογισμούς σου. Ήταν σκόπιμο αυτό? Και τα λίπη ήταν 30% επάνω...

    Τις φυτικές πρωτείνες δε πρέπει να τις προσμετράμε στις συνολικές? Αντώνη μπορείς να μας το ξεκαθαρίσεις αυτό?

  9. #9
    New Member
    Join Date
    10-05-11
    Posts
    48

    Default

    φιλε μου chris23-32 ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση

    ειναι αληθεια οτι αγχωνομαι μη και χασω κανενα γευμα λες να χαλαρωσω λιγακι?

    σταδιακα ανεβαζω σχεδον τις μισες ποσοτητες ... αντε και λιγο παραπανω λεω να το παω ετσι για 2-3 εβδομαδες...

    δηλαδη χρειζεται να ανεβασω κι αλλο τους υδατανθρακες?

    οχι αλλο μακαρονι ρε παιδια....

  10. #10
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    Κοίτα γενικά καλό είναι να μήν χάνεις γεύματα. Δηλαδή που λέει ο λόγος καλύτερα να φας κάποια βλακεία παρά να χάσεις γεύμα.

    Φυσικά τώρα πού είσαι στην αρχή όπως είπε και ο Παυλίδης ξεκίνα με 4 και αύξανε σταδιακά μέχρι να είσαι ΟΚ με την ποσότητα.

    Οι υδατάνθρακες είναι γεγονός ότι είναι πολλοί στο προγραμμά σου. Μπορείς να προσθέσεις γλυκοπατάτα και μπασμάτι ή ακόμα και egg fettuccine (εμένα μου αρέσει πολύ).

    Κουράγιο και επιμονή!!!

  11. #11
    New Member
    Join Date
    10-05-11
    Posts
    48

    Default

    ουπς... φιλε παυλιδη sorry σ ευχαριστω και εσενα για την απαντηση σου (νομιζα οτι και τις 2 απαντησεις τις εστειλε ο chris....)

    και αν χασω γευμα τι κανω ? συνεχιζω κανονικα στο επομενο μετα απο 6 ωρες?

  12. #12
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    Αν είναι να κάνεις 4 γεύματα μέσα στη μέρα τότε θα τρώς κάθε 4-4,5 ώρες, όχι κάθε έξι!

  13. #13
    New Member
    Join Date
    10-05-11
    Posts
    48

    Default

    ok το επιασα....

    egg fettuccine? αυτο καπου το εχω ξαναδει στο φορουμ τι ειναι ?

  14. #14
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    Εϊναι σαν ταλιατέλες. Μπορεί να το έχεις δει στο λόγκ μου γιατί εγώ τρώω τέτοια... χαχαχα

  15. #15
    New Member
    Join Date
    10-05-11
    Posts
    48

    Default

    ισως να το εχω δει εκει...
    θα συνεχησω αυτη την εβδομαδα με 4 γευματα και την αλλη θα ανεβασω λιγο ακομα και παει λεγοντας...

    ευχαριστω πολυ...!!!!

  16. #16
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by chris23_32 View Post
    Τις φυτικές πρωτείνες δε πρέπει να τις προσμετράμε στις συνολικές? Αντώνη μπορείς να μας το ξεκαθαρίσεις αυτό?
    Οι φυτικές πρωτεΐνες είναι χαμηλής βιολογικής αξίας. Φυσικά προσμετρώνται στις συνολικές θερμίδες, αλλά σαν πηγή πρωτεΐνών μετρώνται οι ζωικές, που έχουν υψηλή βιολογική αξία.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  17. #17
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by george77 View Post
    ουπς... φιλε παυλιδη sorry σ ευχαριστω και εσενα για την απαντηση σου (νομιζα οτι και τις 2 απαντησεις τις εστειλε ο chris....)

    και αν χασω γευμα τι κανω ? συνεχιζω κανονικα στο επομενο μετα απο 6 ωρες?
    Αγχώνεσαι για χαζομάρες.

    Φάε όσο μπορείς, και αν δεν κάνεις ένα γεύμα στην ώρα του δε χάλασε και ο κόσμος. Το τρως όταν μπορέσεις. Αν φας στις 6 το απόγευμα αντί στις 5 τι θα γίνει ? Απλά συνεχίζεις μετά τα γεύματά σου, ανάλογα.

    Σιγά σιγά ο οργανισμός σου θα σου ζητήσει παραπάνω φαγητό και τότε θα του το δώσεις.

    Καλή αρχή στο γυμναστήριο.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  18. #18
    New Member
    Join Date
    10-05-11
    Posts
    48

    Default

    ευχαριστω φιλε cuban
    .....μαλλον πρεπει να χαλαρωσω λιγο....

    θα χαλαρωσει και η βουλα που εχει φρικαρει τρεις μερες τωρα... χαχαχα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Στήριξη της προσπάθειας
    By wolfpi in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 8
    Last Post: 29-09-08, 17:55
  2. 5 μηνες προσπαθειας
    By dimitrisp in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 32
    Last Post: 02-08-07, 08:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •