Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 41
  1. #1
    New Member
    Join Date
    09-09-11
    Posts
    21

    Default Διατροφή για μείωση λίπους και αύξηση μυικής μάζας

    Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο φορουμ,προφανως αυτο που ζηταω 8α εχει τε8ει πολλες φορες σαν 8εμα..8α η8ελα λοιπον να με βοη8ησετε δινοντας μου συμβουλες για μια διατροφη που 8α με βοη8ησει να χασω το λιπος μου,και να αυξησω την μυικη μου μαζα αν ειναι εφικτο..ποσοστο λιπους δεν γνωριζω,ειμαι 1,78 81 κιλα 18 χρονων και ειμαι αρχαριος κανω 4 μηνες γυμναστηριο..και κατι αλο το χασιμο λιπους εχει σχεση με την αυξηση της μυικη μαζας η γινονται ξεχωριστα??..ελπιζω στην βοη8εια σας για να ξεκα8αρισω και λιγο τα πραγματα..
    Last edited by rauf20; 09-09-11 at 01:41.

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-01-11
    Posts
    13

    Default

    Αδερφέ και χασιμο λίπους και αύξηση μυικής μάζας, μαλλον δεν γίνεται..Το μόνο που μπορείς να ευχηθείς είναι να μείνεις στα ίδια επίπεδα (ποσοστιαία) σε λίπος παράλληλα με την μυική μάζα! Κατα τα άλλα ξεκίνα διάβασμα!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    09-09-11
    Posts
    21

    Default

    να χασεις πρωτα λιπος και μετα να αυξησεις την μυικη σου μαζα αυτο γινετε??εχω πραγματι πολυ διαβασμα..αν αυξησω την μυικη μου μαζα 8α παρω μυικα κιλα ετσι οχι τοσο λιπος??σορρυ που ρωταω πολλα,αλα σιγα σιγα 8α αρχισω το διαβασμα..
    Last edited by rauf20; 09-09-11 at 02:24.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-09-11
    Location
    komotini
    Posts
    7

    Default

    file mou ola ginonte! kopse katarxas to sabourofai (an trws ap eksw gluka gyrous ktlp) gymnasou swsta kai entatika kai ftiakse tn diatrofh sou pio ygeihnh.meiwse ydatanthrakes lypara sakxara kai thermides prosexe sto na mn katanalwneis "kakous" ydatanthrakes kai rythmise ta geumata sou(prosexe dld ts wres pou katanalwneis ts ydatanthrakes sou) polu shmantiko to metaproponhtiko geuma.bale epishs se kathe sou geuma prwteinh kai telos k polu shmantiko bale psaria(w-3) sthn diatrofh sou opws kai salates prasines kata protimhsh! kai exe ypomonh epimonh kai thelhsh.....na deis pws ginonte ola....;)

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by rauf20 View Post
    Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο φορουμ,προφανως αυτο που ζηταω 8α εχει τε8ει πολλες φορες σαν 8εμα..8α η8ελα λοιπον να με βοη8ησετε δινοντας μου συμβουλες για μια διατροφη που 8α με βοη8ησει να χασω το λιπος μου,και να αυξησω την μυικη μου μαζα αν ειναι εφικτο..ποσοστο λιπους δεν γνωριζω,ειμαι 1,78 81 κιλα 18 χρονων και ειμαι αρχαριος κανω 4 μηνες γυμναστηριο..και κατι αλο το χασιμο λιπους εχει σχεση με την αυξηση της μυικη μαζας η γινονται ξεχωριστα??..ελπιζω στην βοη8εια σας για να ξεκα8αρισω και λιγο τα πραγματα..
    Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Σαν αρχάριος, αλλά και λόγω ηλικίας, τον πρώτο καιρό (μερικοί μήνες) που γυμνάζεσαι, έχεις το πλεονέκτημα να βάζεις ποιοτικά κιλά και να καις λίπος ταυτόχρονα. Αργότερα, θα πρέπει να τα κάνεις ξεχωριστά. Να επικεντρώνεσαι σε ένα στόχο τη φορά.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6
    New Member
    Join Date
    09-09-11
    Posts
    21

    Default

    εχετε να προτεινετε κανα συγκεκριμενο προγραμμα διατροφης να ακολου8ησω??μετα δηλαδη 8α πρεπει να τα κανω με σειρα,πρωτα να χασω λιπος και μετα να επικεντρωσω στην αυξηση της μυικης μου μαζας,σωστα??

  7. #7
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ρίξε μια ματιά στο φόρουμ στις διατροφές άλλων παιδιών. Στην τελική τους μορφή είναι όλες καλές. Δες κι εδώ μερικές διατροφές σαν πρότυπο

    Διατροφή Και Γεύματα Για Αύξηση Μυικής Μάζας

    Αργότερα, όπως πολύ σωστά γράφεις, θα πρέπει να επικεντρώνεις την προσοχή σου σε ένα στόχο τη φορά.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  8. #8
    New Member
    Join Date
    09-09-11
    Posts
    21

    Default

    ωραια ευχαριστω 8α κοιταξω απλα ειμαι καπως μπερδεμενος,γιατι μαζι με το χασιμο λιπους κανω και καποια ενδυναμωση για να εχω υποβα8ρο..αυτο ειναι σωστο??εγω σκεφτηκα οτι πρεπει πρωτα να χασω λιπος με την καταλληλη διατροφη και ασκηση και μετα να προχωρησω σε διατροφη και αυξηση της μυικης μαζας..αυτα τα προγραμματα διατροφης που ποσταρες βοη8ανε και σε χασιμο λιπους και σε αυξηση μαζας??σορρυ για τις πολλες ερωτησεις..
    Last edited by rauf20; 09-09-11 at 19:03.

  9. #9
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Η μυική ενδυνάμωση, θα σε βοηθήσει και στο χάσιμο το λίπους (έμμεσα), και στην μετέπειτα προπόνησή σου, για αύξηση μυικής μάζας....

    Οι διατροφές που είδες, δεν είναι στα μέτρα σου. Είναι ένας σκελετός για να ξέρεις πως περίπου θα διαμορφώσεις το δικό σου πλάνο. Ανάλογα με τις θερμίδες και την κατανομή των macros, θα έχεις το αντίστοιχο αποτέλεσμα (χάσιμο λίπους ή αύξηση μάζας).
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  10. #10
    New Member
    Join Date
    09-09-11
    Posts
    21

    Default

    λεω να αρχισω ενα προγραμμα μυικης ενδυναμωσης και χασιμο λιπους,με πολυ αεροβια γυμναστικη και μετα να περασω στο επιπεδο της αυξησης μυικης μαζας...προτεινεις κανα προγραμμα ενδυναμωσης??
    Last edited by rauf20; 10-09-11 at 14:43.

  11. #11
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μπορείς είτε να παρακολουθήσεις κάποιο πρόγραμμα με βάρη σε αίθουσα, είτε να κάνεις το κλασσικό : 4 βδομάδες προσαρμογή με κυκλική προπόνηση και μετά ένα απλό προγραμματάκι με 10 επαναλήψεις σε κάθε σετ, για διατήρηση της υπάρχουσας μυικής μάζας.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  12. #12
    New Member
    Join Date
    09-09-11
    Posts
    21

    Default

    θεωρεις οτι η κυκλικη 8α με βοη8ησει παραπανω απο το να κανω μια μερα ενδυναμωση και την αλλη φυσικη κατασταση???απλα κανω περισσοτερα βαρη μια μερα που στην κυκλικη δεν τα εχω απολυτα..μπορω να κανω και κυκλικη οσο χρειαστει και μετα να παω στην ενδυναμωση??σορρυ που ρωταω πολλα,μπερδευομαι με την ενδυναμωση και την αυξηση μαζας αν και πιστευω οτι 4 ειναι τα σταδια χασιμο λιπους,ενδυναμωση,μυικη μαζα αυξηση και γραμμωση λεω σωστα η λα8ος??εγω μεχρι τωρα κανω μια μερα βαρη για ενδυναμωση και την αλλη φυσικη κατασταση με αρκετο τρεξιμο στον διαδρομο και ποδηλατο..
    Last edited by rauf20; 15-09-11 at 12:13.

  13. #13
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Στάσου ρε συ, η ενδυνάμωση είναι η προοδευτική αύξηση όγκου και έντασης προπόνησης.

    Η φυσική κατάσταση είναι είτε αερόβιες προπονήσεις, είτε αναερόβιες με πολύ μεγάλη ταχύτητα που γίνονται σαν αερόβιες. Για να μπεις σε τέτοιο σπλιτ, πρέπει πρώτα να κάνεις την προσαρμογή του σώματός σου, στην προπόνηση. Να καταλάβει δηλαδή ότι τώρα θα έχει να αντιμετωπίσει αυτή την κατάσταση (=προπόνηση). Άρα καλύτερα να γίνει πρώτα η κυκλική 3-4 βδομάδες, για προσαρμογή, και μετά το κάνεις όπως λες.

    Τώρα που ξεκίνησες έτσι, αν δεν έχεις πρόβλημα, άστο....

    Τα στάδια που λες δεν είναι απόλυτα.... Μπορεί κάποιο να παραληφθεί ή να προστεθεί αντίσοτιχα κάποιο άλλο....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  14. #14
    New Member
    Join Date
    09-09-11
    Posts
    21

    Default

    Παραλληλα με την αεροβια ασκηση,,κανω και αρκετα βαρη που επικεντρωνονται σε ολες τις μυικες ομαδες πλατη,στηθος,ποδια,χερια αυτο λες να επηρεαζει το χασιμο λιπους??παντως απο 81 κιλα εχω πεσει στα 76 και συνεχιζω,,απλα πρεπει να ρυθμιζω καλυτερα την διατροφη μου για να χασω και αλλο λιπος..επισης δεν εχω ξεκαθαρη μερα μονο με προπονηση αεροβιας κανω βαρη και στο τελος τρεχω αρκετα,,ειναι λαθος αυτο??

  15. #15
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Τα βάρη, βοηθάνε έμμεσα στην καύση λίπους ανεβάζοντας το μεταβολισμό. Φρόντισε να μην ξεπερνάνε σε διάρκεια τα 45-60 λεπτά. Δεν είναι λάθος να κάνεις βάρη και αερόβια μαζί. Απλά είναι πολύ απαιτητική αυτή η "διπλή" προπόνηση.... Φρόντισε οι παλμοί σου στο τρέξιμο, να βρίσκονται στο 70-80% του MHR σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  16. #16
    New Member
    Join Date
    09-09-11
    Posts
    21

    Default

    Ειναι λιγο παραπανω απο την μια ωρα για να πω την αληθεια,,οντως ειναι απαιτητικη η προπονηση αλα την βγαζω αρκετα εχω αρχισει και ενα διαλητικο αν το λες σωστα προγραμμα μετα απο συμβουλη της γυμναστριας μου..και με εχει βοηθησει αρκετα,,απλα παραληλα με το χασιμο λιπους,,θελω να δυναμωσω και να μην χανω μαζα γι αυτο κανω και βαρη,,

    Εχω κοψει τα βραδινα μου γευματα,,τρωω αρκετα γιαουρτι να πω την αληθεια και προσπαθω να μειωσω τα λιπαρα στην διατροφη μου για να χασω και το περιττο λιπος που υπαρχει ακομα..

  17. #17
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Χμμμ.... Δες λίγο τα διαλείμματά σου, μήπως εκεί χάνεις χρόνο.

    Η διαλειμματική προπόνηση που μάλλον εννοείς, είναι αρκετά στρεσογόνος από μόνη της. Φαντάσου μετά από τα βάρη, τι γίνεται.... Τουλάχιστον, μην κάνεις συνέχεια διαλειμμάτική προόνηση... Κάνε εναλλαγές. Τη μέρα κάνε διαλειμματική, την άλλη κάνε μέτριας έντασης με σταθερό ρυθμό.

    Επίσης, απέφευγε τη διαλειμματική (ίσως και κάθε μορφής αερόβια) μετά από προπόνηση ποδιών.

    Νομίζω ότι αν αφιερώσεις λίγο χρόνο και βγάλεις μια σωστή διατροφή, διαβάζοντας λίγο εδώ μέσα, θα έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  18. #18
    New Member
    Join Date
    09-09-11
    Posts
    21

    Default

    Ενταξει οταν κανω ποδια δεν κανω πολυ τρεξιμο δεν γινετε κιολας,,ισως θα ηταν καλυτερο να κανω διαλειμματικη την μερα που δεν εχω ποδια και τις επομενες που εχω να κανω ενα απλο τρεξιματακι σε χαλαρο ρυθμο δεν θα με επιβαρυνει τοσο..

    Ξερω οτι πρεπει να φτιαξω μια πιο ισσοροπημενη διατροφη απλα και ετσι που γυμναζομαι και ρυθμιζω την διατροφη μου εχω δει αρκετα αποτελεσματα δεν ειναι λιγο να χανεις 14 κιλα και να ειναι εμφανη και στο λιπος αλα και στα ποδια οτι εχω αδυνατισει αλα και δυναμωσει παραλληλα..Οντως χανω χρονο στα διαλειμματα,,απλα θελω να περναω και την ωρα μου ισως ειναι χαζο αυτο που λεω..

    Τα κιλα μου τα εχω χασει σχεδον τα περιττα αν και θελω ακομα λιγακι να χασω,,απλα θελω να χασω και το λιπος απολυτα για να φτιαξω μετα μυικη μαζα να τονωσω το σωμα μου και οχι την κοιλια μου,,τεσπα πρεπει να ψαξω εδω να βρω κατι πιο ισοροπημενο στην διατροφη αν εχει κανα λινκ να βοηθησεις..σ ευχαριστω για τις απαντησεις με βοηθαν αρκετα..

    Α και μια απορια,,αν αρχιζα ασπουμε τωρα προπονηση για μυικη μαζα και διατροφη θα υπηρχε περιπτωση να μειωθει το λιπος με την διατροφη μυικης μαζας??γιατι σε αυτη βαζεις κιλα αλα σε μυς οχι σε λιπος..στρεσογονος τι εννοεις??για την διαλειμματικη που λες..ξερω οτι μετα απο βαρη ειναι βαρια ολη η προπονηση αλα δεν εχω προβλημα σε αυτο..και μια τελευταια ερωτηση σορρυ για το πριξιμο,,στην διατροφη για το λιπος πρεπει να κοψω τα λιπαρα και ποια στοιχεια πρεπει να ενισχυσω??
    Last edited by rauf20; 14-12-11 at 19:49.

  19. #19
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by rauf20 View Post
    Ενταξει οταν κανω ποδια δεν κανω πολυ τρεξιμο δεν γινετε κιολας,,ισως θα ηταν καλυτερο να κανω διαλειμματικη την μερα που δεν εχω ποδια και τις επομενες που εχω να κανω ενα απλο τρεξιματακι σε χαλαρο ρυθμο δεν θα με επιβαρυνει τοσο..
    Συμφωνώ.

    Quote Originally Posted by rauf20 View Post
    Ξερω οτι πρεπει να φτιαξω μια πιο ισσοροπημενη διατροφη απλα και ετσι που γυμναζομαι και ρυθμιζω την διατροφη μου εχω δει αρκετα αποτελεσματα δεν ειναι λιγο να χανεις 14 κιλα και να ειναι εμφανη και στο λιπος αλα και στα ποδια οτι εχω αδυνατισει αλα και δυναμωσει παραλληλα..Οντως χανω χρονο στα διαλειμματα,,απλα θελω να περναω και την ωρα μου ισως ειναι χαζο αυτο που λεω..
    Ναι ρε συ, αλλά έτσι χάνει το νόημά της η προπόνηση.... Αν κάνεις ανάμεσα στα σετ 10 λεπτά διάλειμμα, είναι σαν να ξαναρχίζεις προπόνησησ από την αρχή.

    Quote Originally Posted by rauf20 View Post
    Τα κιλα μου τα εχω χασει σχεδον τα περιττα αν και θελω ακομα λιγακι να χασω,,απλα θελω να χασω και το λιπος απολυτα για να φτιαξω μετα μυικη μαζα να τονωσω το σωμα μου και οχι την κοιλια μου,,τεσπα πρεπει να ψαξω εδω να βρω κατι πιο ισοροπημενο στην διατροφη αν εχει κανα λινκ να βοηθησεις..σ ευχαριστω για τις απαντησεις με βοηθαν αρκετα..
    Αν δεις τις διατροφές άλλων παιδιών, στην τελική μορφή τους, είναι όλες μια χαρά. Πάρε ιδέες από αυτές, κα ιφτιάξε ένα δικό σου πλάνο. Όσο πιο σωστή και αυστηρή είναι η διατροφή σου ως προς τις επιλογές και τους συνδυασμούς των τροφών, τόσο περισσότερα-καλύτερα αποτελέσματα να περιμένεις.

    Quote Originally Posted by rauf20 View Post
    Α και μια απορια,,αν αρχιζα ασπουμε τωρα προπονηση για μυικη μαζα και διατροφη θα υπηρχε περιπτωση να μειωθει το λιπος με την διατροφη μυικης μαζας??γιατι σε αυτη βαζεις κιλα αλα σε μυς οχι σε λιπος..στρεσογονος τι εννοεις??για την διαλειμματικη που λες..
    Κοίταξε, με υπερθερμιδική διατροφή, δε γίνεται να μειωθεί το λίπος. Το σώμα, όταν βάζει κιλά, τα βάζει παντού.... Ο μόνος τρόπος να προσπαθήσεις να κάνεις το recomp που λες, είναι να κάνεςι ισοθερμιδική διατροφή, και να κάνεις 1-2 αερόβιες τη βδομάδα.

    Όταν λέω ότι η διαλειμματική προπόνηση είναι στρεσογόνος, εννοώ ότι όπως και τα βάρη, στρεσσάρει πολύ το σώμα σου, επειδή έχει μεγάλη ένταση. Αυξομειώνεις απότοτμα την ταχύτητα, και ανεβάζεις τους παλμούς σου πολύ ψηλά.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  20. #20
    New Member
    Join Date
    09-09-11
    Posts
    21

    Default

    Ενταξει την διατροφη μου θα την φτιαξω,,καλυτερα να κανω ξεχωριστα αυτο που θελω πρωτα χασιμο λιπους και μετα να προχωρησω στην αυξηση μυικης μαζας,βεβαια δεν περνεις τοσα λιπη στην κοιλια με διατροφη μυικης μαζας οσα περνεις αν τρως οτι να ναι,,ενταξει δεν κανω τοσο μεγαλα διαλειμματα,γιατι θα με κρυωναν κιολας θα τα μειωσω οσο μπορω για να εχω και καλυτερο αποτελεσμα..

    Εγω ελεγα ασπουμε να κανω 3 φορες διαλειμματικη την βδομαδα,μαζι με την διατροφη που θα βοηθησει ηδη προσεχω την διατροφη μου αλα θελει να την διαμορφωσω καλυτερα για να χασω το λιπος..θελει και πολυ νερο ετσι??κανα λινκ για βοηθεια για την διατροφη??
    Last edited by rauf20; 15-12-11 at 02:23.

  21. #21
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Κάνε 1 φορά τη βδομάδα διαλειμματική, και 2 φορές αερόβια μέτριας έντασης. Νερό χρειάζεσαι έτσι κι αλλιώς περισσότερο, λόγω προπονήσεων (βάρη+αερόβιες).

    Φυσικά το νερό δεν καίει λίπος.....

    Διατροφές έχει εδώ κάποια πρότυπα για να πάρεις μια ιδέα :

    Διατροφή Και Γεύματα Για Αύξηση Μυικής Μάζας
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  22. #22
    New Member
    Join Date
    09-09-11
    Posts
    21

    Default

    Απλα αυτες οι διατροφες που παραθετεις ειναι πιο πολυ για αυξηση ογκου,,περνωντας και καποιο λιπος πιστευω οτι αυτες ειναι καλυτερες για μετα την φαση που ειμαι τωρα γιατι προσπαθω να χασω τελειως το λιπος,εσυ πιστευεις οτι για τωρα που προσπαθω να χασω λιπος αυτες οι διατροφρες θα βοηθησουν??..Αν κανω διαλειμματικη πιο πολυ απο 1 φορα την βδομαδα πιστευεις ειναι κακο??
    Last edited by rauf20; 15-12-11 at 15:52.

  23. #23
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by rauf20 View Post
    Αν κανω διαλειμματικη πιο πολυ απο 1 φορα την βδομαδα πιστευεις ειναι κακο??
    Δεν είπα ότι είναι κακό. Απλά είναι αρκετά επιβαρυντικό για το σώμα σου. Δοκίμασέ το, αφού το θέλεις. Κάνε 3 ΗΙΙΙΤ τη βδομάδα και δες πως θα είσαι από ενέργεια, διάθεση, και απόδοση μέσα στη μέρα σου.

    Για τις διατροφές σου το είπα και παραπάνω. Δες και αυτές των άλλων παιδιών, ανάλογα με τον τίτλο της κάθε μιας.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  24. #24
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Σαν αρχάριος,, τον πρώτο καιρό (μερικοί μήνες) που γυμνάζεσαι, έχεις το πλεονέκτημα να βάζεις ποιοτικά κιλά και να καις λίπος ταυτόχρονα. Αργότερα, θα πρέπει να τα κάνεις ξεχωριστά. Να επικεντρώνεσαι σε ένα στόχο τη φορά.
    Κανε απλα μια καθαρη διατροφη ,1 φορα την εβδομαδα καμια μλκια απο τα 34/35 καλα σου γευματα.Κανε βαρη και το πολυ 3 20 λεπτες αεροβιες την εβδομαδα διαδοχικες μερες.

  25. #25
    New Member
    Join Date
    09-09-11
    Posts
    21

    Default

    Δεν νομιζω οτι εχω προβλημα,,αν και ειναι επιβαρυντικο δεν λεω δυο φορες την βδομαδα δεν κανω γιατι εχω και ποδια και τις υπολοιπες τρεις κανω διαλλειματικη προπονηση..απλα σ ρωτησα για αυτην τν διατροφη,,αν μπορω να την κανω γιατι εχει και λιπη μεσα γι αυτο το ειπα..παιζει ρολο η ωρα των γευματων??γιατι μερικες φορες ασπουμε τρωω αργα βραδινο..και πρεπει να τρωω ολα τα γευματα οχι να παραλειπω καποιο ετσι??με τα βαρη που κανω βοηθαω τν μυικη μου μαζα να αναπτυχθει καπως??σορρυ για τις πολλες αποριες,,αλα εχω πολλα πραγματα στο μυαλο μου,,για να ξερω ρωταω..θελω απλα να χασω πρωτα το λιπος ολο,,και μετα να βαλω μυικη μαζα και κιλα βεβαια που θα πανε ομως στους μυς και οχι στην κοιλια..

    Η μπανανα για μεταπροπονητικο γευμα ειναι καλη??απλα δεν μπορω να βρω διατροφη για χασιμο λιπους,,οι πιο πολλοι εχουν για ογκο και φοβαμαι να μπω σε αυτο κατευθειαν γιατι οσο και να πεις μια τετοια διατροφη θελει να φας φαγητα που θα εχουν λιπη,,και εγω δεν εχω καθαρισει απο το λιπος που θελω ακομα..
    Last edited by rauf20; 16-12-11 at 01:00.

  26. #26
    New Member
    Join Date
    09-09-11
    Posts
    21

    Default

    Γεύμα 1 (08:00)
    250 ml γαλα 1,5%
    δημητριακα φιτνες ολικης 40-50 γρ



    Γεύμα 2 (11:00)
    τοστ ολικης
    1 φ γαλοπουλα βραστη
    1 φετα μιλνερ
    ντοματα

    Γεύμα 3 (14:00)
    250 γρ στηθος κοτοπουλο ψητο
    250 γρ ρυζι μπασματι (βρασμενο)
    ντοματα,αγγουρι (1 κ.σ λαδι)
    ή
    ή 350 γρ φακες(βρασμενες)
    2 φετες ψωμι ολικης
    ή
    150 γρ σολωμο ψητο
    2-3 πατατες βραστες
    ντοματα,αγγουρι (1 κ.σ λαδι)


    Γεύμα 4 (17:00)
    2 μπαρες δημητριακων


    Προπόνηση 21:00-22:30



    Γεύμα 6 (23:15)
    200γραμαρια τονο με μπροκολο,,
    ή
    γιαουρτι 2%
    δημητριακα φιτνες ολικης 40-50 γρ
    1 κ.σ μελι

    ενα προγραμμα απο ενα παλικαρι με μερικες τροποποιησεις,,ακομα πρωτεινες και λοιπα δεν θελω να παρω,,απλα θελω την γνωμη σου πως πρεπει να φτιαξω μια διατροφη γιατι προβληματιζομαι καπως,,

  27. #27
    Junior Bodybuilder Pwnageseason's Avatar
    Join Date
    16-08-11
    Posts
    172

    Default

    Quote Originally Posted by rauf20 View Post
    Γεύμα 1 (08:00)
    250 ml γαλα 1,5%
    δημητριακα φιτνες ολικης 40-50 γρ Αντικατέστησε με βρώμη.



    Γεύμα 2 (11:00)
    τοστ ολικης
    1 φ γαλοπουλα βραστη
    1 φετα μιλνερ
    ντοματα

    Γεύμα 3 (14:00)
    250 γρ στηθος κοτοπουλο ψητο
    250 γρ ρυζι μπασματι (βρασμενο)
    ντοματα,αγγουρι (1 κ.σ λαδι)
    ή
    ή 350 γρ φακες(βρασμενες)
    2 φετες ψωμι ολικης
    ή
    150 γρ σολωμο ψητο
    2-3 πατατες βραστες
    ντοματα,αγγουρι (1 κ.σ λαδι)


    Γεύμα 4 (17:00)
    2 μπαρες δημητριακων Θα φας 2 μπάρες δημητριακών; Και μετά από 4 ώρες θα πας γυμναστήριο ; Και τι δυνάμεις θα έχεις; Δεν έχεις κάποιο στερεό γεύμα προηγουμένως. Άποψη μου να βγάλεις τις μπάρες και να φας στερεό γεύμα, μετά αν θες να πας γυμναστήριο στις 9 φάε ένα μήλο στις 8.


    Προπόνηση 21:00-22:30



    Γεύμα 6 (23:15)
    200γραμαρια τονο με μπροκολο,,
    ή
    γιαουρτι 2%
    δημητριακα φιτνες ολικης 40-50 γρ
    1 κ.σ μελι

    ενα προγραμμα απο ενα παλικαρι με μερικες τροποποιησεις,,ακομα πρωτεινες και λοιπα δεν θελω να παρω,,απλα θελω την γνωμη σου πως πρεπει να φτιαξω μια διατροφη γιατι προβληματιζομαι καπως,,
    Υπολόγισε μάκρος και θερμίδες και θα δεις που υστερείς. Τέλος όπως λες θες να κάνεις διατροφή για μείωση λίπους, αυτό θα το πετύχεις αν μειώσεις τους υδατάνθρακες. Με την ελάχιστη γνώση που έχω αποκτήσει εδώ μέσα αυτά σου προτείνω. Θα σου πουν και τα άλλα παιδιά.
    Last edited by Pwnageseason; 16-12-11 at 10:11.
    Think BIG Eat BIG Train BIG Get Big =)

  28. #28
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by rauf20 View Post
    Γεύμα 1 (08:00)
    250 ml γαλα 1,5%
    δημητριακα φιτνες ολικης 40-50 γρ



    Γεύμα 2 (11:00)
    τοστ ολικης
    1 φ γαλοπουλα βραστη
    1 φετα μιλνερ
    ντοματα

    Γεύμα 3 (14:00)
    250 γρ στηθος κοτοπουλο ψητο
    250 γρ ρυζι μπασματι (βρασμενο)
    ντοματα,αγγουρι (1 κ.σ λαδι)
    ή
    ή 350 γρ φακες(βρασμενες)
    2 φετες ψωμι ολικης
    ή
    150 γρ σολωμο ψητο
    2-3 πατατες βραστες
    ντοματα,αγγουρι (1 κ.σ λαδι)


    Γεύμα 4 (17:00)
    2 μπαρες δημητριακων


    Προπόνηση 21:00-22:30



    Γεύμα 6 (23:15)
    200γραμαρια τονο με μπροκολο,,
    ή
    γιαουρτι 2%
    δημητριακα φιτνες ολικης 40-50 γρ
    1 κ.σ μελι

    ενα προγραμμα απο ενα παλικαρι με μερικες τροποποιησεις,,ακομα πρωτεινες και λοιπα δεν θελω να παρω,,απλα θελω την γνωμη σου πως πρεπει να φτιαξω μια διατροφη γιατι προβληματιζομαι καπως,,

    τις μπαρες δημητριακων και τα δημητριακα με το μελι πριν τον υπνο εγω θα τα αφαιρουσα.πριν τον υπνο βαλε το γιαουρτι οπως το εχεις μαζι με λιγα καλα λιπαρα οπως αμυγδαλα (ξηρους καρπους) στις 17:00 που εχεις μπαρες βαλε φαγητο(π.χ ρυζι με πουλερικο) και καμια ωρα πριν την προπονηση φαε κανα μηλο γιατι εχεις 4 ωρες διαφορα απο το τελευταιο σου γευμα πριν το γυμναστηριο
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  29. #29
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by rauf20 View Post
    Δεν νομιζω οτι εχω προβλημα,,αν και ειναι επιβαρυντικο δεν λεω δυο φορες την βδομαδα δεν κανω γιατι εχω και ποδια και τις υπολοιπες τρεις κανω διαλλειματικη προπονηση..απλα σ ρωτησα για αυτην τν διατροφη,,αν μπορω να την κανω γιατι εχει και λιπη μεσα γι αυτο το ειπα..παιζει ρολο η ωρα των γευματων??γιατι μερικες φορες ασπουμε τρωω αργα βραδινο..και πρεπει να τρωω ολα τα γευματα οχι να παραλειπω καποιο ετσι??με τα βαρη που κανω βοηθαω τν μυικη μου μαζα να αναπτυχθει καπως??σορρυ για τις πολλες αποριες,,αλα εχω πολλα πραγματα στο μυαλο μου,,για να ξερω ρωταω..θελω απλα να χασω πρωτα το λιπος ολο,,και μετα να βαλω μυικη μαζα και κιλα βεβαια που θα πανε ομως στους μυς και οχι στην κοιλια..

    Η μπανανα για μεταπροπονητικο γευμα ειναι καλη??απλα δεν μπορω να βρω διατροφη για χασιμο λιπους,,οι πιο πολλοι εχουν για ογκο και φοβαμαι να μπω σε αυτο κατευθειαν γιατι οσο και να πεις μια τετοια διατροφη θελει να φας φαγητα που θα εχουν λιπη,,και εγω δεν εχω καθαρισει απο το λιπος που θελω ακομα..
    Ακουσε φιλε, εισαι 1.78 81 κιλα ,εισαι σε κανονικα κιλα ,καταρχην η οποια απωλεια λιπους υπαρξει θα ερθει με τη παροδο του χρονου ,η διατροφη σου πρεπει να ειναι ισορροπημενη και οχι γραμμωσης ,αυτα που ακους απο δω και απο κει μη τα βαζεις στο μυαλο σου γιατι μονο κακο θα σου κανουν ,κατι διαβασα για διαλυματικες απο πανω ,πιο ο λογος που θες να πιεστεις τοσο πολυ απο τωρα ? δεν θα δεις κατι με αυτα τα αποτομα ξεσπασματα ,το μονο που θα καταφερεις ειναι να κουραστεις και να μη δεις το αποτελεσμα που θες.

    Quote Originally Posted by rauf20 View Post
    Γεύμα 1 (08:00)
    250 ml γαλα 1,5%
    δημητριακα φιτνες ολικης 40-50 γρ



    Γεύμα 2 (11:00)
    τοστ ολικης
    1 φ γαλοπουλα βραστη
    1 φετα μιλνερ
    ντοματα

    Γεύμα 3 (14:00)
    250 γρ στηθος κοτοπουλο ψητο
    250 γρ ρυζι μπασματι (βρασμενο)
    ντοματα,αγγουρι (1 κ.σ λαδι)
    ή
    ή 350 γρ φακες(βρασμενες)
    2 φετες ψωμι ολικης
    ή
    150 γρ σολωμο ψητο
    2-3 πατατες βραστες
    ντοματα,αγγουρι (1 κ.σ λαδι)


    Γεύμα 4 (17:00)
    2 μπαρες δημητριακων


    Προπόνηση 21:00-22:30



    Γεύμα 6 (23:15)
    200γραμαρια τονο με μπροκολο,,
    ή
    γιαουρτι 2%
    δημητριακα φιτνες ολικης 40-50 γρ
    1 κ.σ μελι

    ενα προγραμμα απο ενα παλικαρι με μερικες τροποποιησεις,,ακομα πρωτεινες και λοιπα δεν θελω να παρω,,απλα θελω την γνωμη σου πως πρεπει να φτιαξω μια διατροφη γιατι προβληματιζομαι καπως,,
    Η διατροφη σου θελει πολλες διορθωσεις ,σκεψου μονο οτι εχεις 1ογευμα 250 ml γαλα και 40 γρ δημητριακα και 2ο ενα τοστ και εισαι και 18 χρονων ,ακομα αναπτυσεσαι ,τι να σου κανουν αυτα για τις πρωτες 8 ωρες , παρε ιδεες απο τα λογκ των παιδιων για να βοηθηθεις και φτιαξε μια διατροφη για τα μετρα σου,ο γενικος κανονας παντως για μυικη αναπτυξη λεει οτι πρεπει να τρωμε 2 γρ πρωτεινη ,3 γρ υδατανθρακα και 1 γρ λιπαρα ανα σωματικο κιλο βαρους ,εσυ εισαι 80 κιλα που σημαινει οτι χρειαζεσαι 160 γρ πρωτεινη ,240 γρ υδατανθρακα και 80 γρ λιπαρα ,βρες τους πινακες με τα διατροφικα στοιχεια εδω μεσα και χωρισε τα γευματα σου σε 4-5 μεσα στην ημερα προσπαθωντας να εχεις τα αντιστοιχα μακρο, (πρ,υδ,λ) σε καθε γευμα.

  30. #30
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by rauf20 View Post
    Δεν νομιζω οτι εχω προβλημα,,αν και ειναι επιβαρυντικο δεν λεω δυο φορες την βδομαδα δεν κανω γιατι εχω και ποδια και τις υπολοιπες τρεις κανω διαλλειματικη προπονηση..απλα σ ρωτησα για αυτην τν διατροφη,,αν μπορω να την κανω γιατι εχει και λιπη μεσα γι αυτο το ειπα..παιζει ρολο η ωρα των γευματων??γιατι μερικες φορες ασπουμε τρωω αργα βραδινο..και πρεπει να τρωω ολα τα γευματα οχι να παραλειπω καποιο ετσι??με τα βαρη που κανω βοηθαω τν μυικη μου μαζα να αναπτυχθει καπως??σορρυ για τις πολλες αποριες,,αλα εχω πολλα πραγματα στο μυαλο μου,,για να ξερω ρωταω..θελω απλα να χασω πρωτα το λιπος ολο,,και μετα να βαλω μυικη μαζα και κιλα βεβαια που θα πανε ομως στους μυς και οχι στην κοιλια..

    Η μπανανα για μεταπροπονητικο γευμα ειναι καλη??απλα δεν μπορω να βρω διατροφη για χασιμο λιπους,,οι πιο πολλοι εχουν για ογκο και φοβαμαι να μπω σε αυτο κατευθειαν γιατι οσο και να πεις μια τετοια διατροφη θελει να φας φαγητα που θα εχουν λιπη,,και εγω δεν εχω καθαρισει απο το λιπος που θελω ακομα..
    Μα η διατροφή από το λινκ που σου έδωσα, είναι ένα παράδειγμα. Εσύ θα φτιάξεις τη διατροφή σου και τον αριθμό των γευμάτων σου, ανάλογα με το ημέρήσιο πρόγραμμά σου, με τα macros και με τις θερμίδες που σου αναλογούν. Έτσι θα χάσεις τα περιττά κιλά και θα κρατήσεις τη μυική σου μάζα.

    Τα λίπη γιατί σε προβλημάτισαν ρε συ ? Χρειάζονται κι αυτά στο σώμα μας. Παίζουν ρόλο σε πολλές σωματικές λειτουργίες.

    Τα βάρη φυσικά βοηθάνε στην ανάπτυξη της μυικής μάζας. Επίσης χρησιμεύουν στη διατήρηση της ήδη υπάρχουσας, όπως και στην επιτάχυνση του μεταβολισμού και άρα στην έμμεση καύση λίπους.

    Η μπανάνα είναι καλή επιλογή για μεταπροπονητικό μετά τα βάρη. Όμως μετά από λίγο, θα πρέπει να φας κανονικό στέρεο γεύμα. Δε θα σε κρατήσει η μπανάνα.....

    Διατροφή δε μπορείς να βρεις έτοιμη, απλά γιατί δεν υπάρχει. Γι'αυτό πρέπει να τη βγάλεις μόνος σου. Για να σε βολεύει.

    Ο Λεωνίδας και ο Pwnageseason, σου επισήμαναν κάποια σωστά πράγματα. Από κει και πέρα, πρέπει να αφιερώσεις κι εσύ κάποιο χρόνο, ώστε να προσαρμόσεις τη διατροφή αυτή στα μέτρα σου.

    Δε χρειάζεται να αγχώνεσαι ή να πανικοβάλλεσαι. Όλα θα μπουν σε μια σειρά. Απλά έχε υπομονή.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. - Level 2 - μειώση λίπους διακρατιση μυϊκής μάζας
    By philipd in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 29-06-07, 18:24
  2. Μειωση λιπους + αυξηση μυικης μαζας..
    By Hamurabi in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 21-04-05, 18:32
  3. Αύξηση μυικής μάζας και μείωση ποσοστού λίπους
    By vassilis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-05, 02:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •