Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default 7 σε 2 μηνες

    Με αφορμη την συζήτηση μου με τον cuban ανοιγω αυτο το thread για να καλυψω καποιες μου αποριες.μετα απο μια διατροφη υπερθερμικη που ακολουθησα με βαση τα οσα εμαθα απο εδω εβαλα σε 2 μηνες 7 κιλα!το θεμα ειναι οτι αν και στοχος μου ειναι ο ογκος τωρα που σταματησα τον αθλητισμο καπου με φοβησε το γεγονος οτι πηρα αρκετα κιλα.ισως να φταιει και το γεγονος οτι ημουν στο 6-8% λιπους λογο αθληματος για μια ζωη...τωρα απλα τι κανω???συνεχιζω ετσι οπως παω η καπου πρεπει να βαλω φρενο...ηλικια 31 υψος 1.77 κιλα 76.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    7 κιλά σε 2 μήνες ? Νομίζω ότι είναι αρκετά. Το θέμα είναι τώρα πως είσαι εμφανισιακά? Είσαι ικανοποιημένος με αυτό που βλέπεις στον καθρέφτη ?

    Τις φοβίες πέταξέ τες στα σκουπίδια. Τζάμπα σε χαλάνε....

    Το 6-8% λίπος για μεγάλα χρονικά διαστήματα, δεν είναι τόσο υγιεινό....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    CUBAN εκανα για πολλη καιρο πολυ ασχημη διατροφη χωρις ιχνος υδατανθρακες.το θεμα ειναι οτι απο πλευρας αθλητισμου ειχα πολλες εμπειριες μιας και ασχολομουνα για 20 χρονια σχεδον με το ποδοσφαιρο και το φουτσαλ.τι επαθα και εκανα τετοια διατροφη??ουτε γω δεν ξερω...ειχα κολλησει στο θεμα γραμμωσης και πραγματικα μου ειχε γινει εμμονη και επαθα αρκετα κακα μιας και γυμναζομουνα και πολυ εντονα με βαρη και προπονησεις...πραγματικα ηταν το μεγαλυτερο λαθος της ζωης μου που με κατεληξε στο να σταματησω τον αθλητισμο φετος μετα απο τοσα χρονια...και αυτο ειναι και σαν μια συμβουλη προς τους μικροτερους μακρια απο τετοιου ειδους ακραιοτητες και διαιτες...φοτο για το πως ημουν τον ιουνιο εχω στο profile μου αν μπορεις να το δεις γιατι δεν μπορω να κανω upload τωρα...στον καθρεφτη πραγματικα ειδα πολλη διαφορα και μου αρεσει παρα πολυ ειδιως στα χερια(που ηταν και το αδυνατο μου σημειο) και τραπεζοειδης...το θεμα ομως ειναι αν και γω τωρα που θα ασχοληθω μονο με ββ και γενικα με οσο περισσοτερο ογκο μπορω να βαλω ειναι σοφο να συνεχισω να βαζω κιλα με τοσο γρηγορους ρυθμους?λογικα ομως καπου θα σταματησει αυτο το ανεβασμα σωστα?ισως οφειλεται και στο γεγονος πως ημουν παντα σε τοσο χαμηλα ποσοστα λιπους????σε περιοδο πρωταθληματος ημουν παντα καπου 8-10% και σε περιοδο προετοιμασιας επεφτα και μεχρι το 6%...η διατροφη μ βασιζεται περιπου στις 3200 θερμιδες.συμπληρωματα παιρνω whey,πολυβιταμινες,καρνιτινη,αμινοξεα και βιταμινη c(κατα διαστηματα επερνα και tribulus).δεν θελω να μειωσω θερμιδες αλλα αν ειναι να κανω κατι λαθος καλυτερα να μην το κανω...πραγματικα σου εχω εμπιστοσυνη απο τα οσα ξερεις και βλεπω το πως βοηθας πολλα παιδια εδω μεσα γιαυτο καθε σου συμβουλη την ακουω
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Δυστυχώς πολλές φορές, πρέπει να πάθουμε για να μάθουμε.... Αυτός είναι ο ένας τρόπος, ο επώδυνος....

    Τουλάχιστον το κατάλαβες. Πολύ σημαντικό αυτό, κατά τη γνώμη μου....

    Κοίτα, το θέμα με την αύξηση βάρους σε σένα, έχει 2 πλευρές. Η μία είναι, το είδος του βάρους, δηλαδή, αν είναι λίπος, ή μάζα ή κατακράτηση υγρών, ή γλυκογόνου.

    Η άλλη πλευρά, είναι η διάρκεια του φαινομένου. Όπως πολύ σωστά αναρωτιέσαι, αυτό γιαπόσ θα συνεχιστεί ? Δυστυχώς για να απαντηθεί αυτό θέλει υπομονή....

    Πάντως νομίζω ότι κάνοντας καθαρή διατροφή, στις θερμίδες που υπολόγισες και με κατάλληλο χρονισμό των macros γύρω από τις δραστηριότητές σου, θα έχεις πολύ καλύτερη-καθαρότερη αύξηση βάρους. Το rebound των κιλών που λες, και το στηρίζεις στο χαμηλό λίπος, δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ισχύει.... Μάλλον θα έλεγα ότι με τις αερόβιες προπονήσεις που έκανες, βελτίωσες θεαματικά την ινσουλινοευαισθησία σου και τώρα το σώμα σου το εκμεταλλεύεται αυτό. ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ... Ίσα-ίσα !!

    Το 8-10% που λες, μ'αρέσει. Είναι σε "υγιεινό" επίπεδο.

    Στα συμπληρώματα, καρνιτίνη και tribulus, όπως έχει γράψει πολλές; φορές και ο Γιώργος, είναι άχρηστα....

    Καρνιτίνη είχα δοκιμάσει πολύ παλιά σε κάτι αμπούλες superamin (αν θυμάμαι....). Χαχαχαχα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Εσυ τωρα εχεις θολωσει λιγο και να σου φαινεται "καπως" επειδη ειχες συνηθησει στο 6-8% αλλα στο 1.77 με 76kg καταλαβαινεις οτι σε παιρνει να βαλεις αρκετα κιλα ακομα.
    Στο χερι σου ειναι να ειναι οσο πιο καθαρα γινεται.
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  6. #6
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    καρνιτινη νομιζω βοηθα μονο σε περιοδους πολλης αεροβιας κατα την γνωμη μου αν και πολλη διαφορα με τετοιου ειδους βιταμηνες δεν θα δεις...τα macros μου ειναι περιπου 200/400/80 200 γρ.πρωτεινης μαζι με τις φυτικες φυσικα.απο ζωικη περνω περιπου 150γρ. τα φαγητα μου ειναι: Πρωτεινες:whey,χοιρινο,κοτοπουλλο,γαλοπουλλα,αυγα,τυρι light,ανθοτυρο,ψαρι(γαριδες,σολομος) υδατανθρακες:μακαρονια ολικης,ρυζι καστανο και ασπρο,πατατες,βρωμη,μπανανες,χυλοπιτες,ψωμι ολικης Λιπη:ελαιολαδο(2 κ/σ την μερα) κουννες αμυγδαλου,κροκοι αυγων. αυτη ειναι η βαση της διατροφης μου και την διανεμω αναλογως μεσα στην μερα με 6 γευματα.παντως αν και εβαλα 7 κιλα δεν λιπωσα ιδιαιτερα...ειναι λογικο!ουτε θολωσα πολυ...δεν θα επρεπε με τοσο υδατανθρακα?
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  7. #7
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    μεχρι ποσο ομως μπορω να παρω αυτο το γεμισμα???μεχρι τα ποσα κιλα να σταματησω και να ακολουθησω ισοθερμικη διατροφη???
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  8. #8
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Νομίζω ότι ο Κώστας από πάνω σου έδωσε μια πολύ καλή απάντηση. Κράτα την...

    Οι τροφές σου, καλές είναι . Λογικό άλλωστε μετά από τόσα χρόνια...

    Το θόλωμα, δεν είναι απόρροια μόνο των υδατανθράκων... Μπορεί να είναι και κατακράτηση υγρών... Σε κάθε περίπτωση, όμως, να μη σε αγχώσει....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  9. #9
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    συμφωνω μαζι σας ρε παιδια 1000%.αλλα το θεμα ειναι αν και πηρα 7 κιλα δεν θολωσα και πολυ...αυτο εινα το παραξενο.και οσοι φιλοι με βλεπουν μου λεν δεν φανηκε να πηρα καθολου κιλα!σιγουρα ολα καθαρα δεν ειναι...σιγουρα η κατακρατηση θα ειναι μεγαλη...δεν φαινεται ομως πολυ...απλα μεχρι ποιο σημειο να σταματησω αυτο το ανεβασμα δεν χερω!θελω να φτασω 90 και ετσι οπως παω μεχρι το καλοκαιρι πολυ πιθανον!!!! ειναι σωστο ομως??? αεροβιο το εκοψα εντελως!!!!!!!!!!!(αντιποινα για τοσα χρονια τρεξηματος στα γηπεδα) :)
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  10. #10
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αφού δεν χαλάει το σώμα σου, γιατί να μην το συνεχίσεις ?? Εγώ αυτό δεν καταλαβαίνω.... Ίσως αργότερα, που οι θερμίδες αυτές θα επαρκούν μόνο για να συντηρήσουν το βάρος που θα έχεις τότε, να σταματήσει να ανεβαίνει η ένδιεξη της ζυγαριάς....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  11. #11
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Ε μη νομιζεις πως θα παιρνεις καθε 2μηνο 6-7-8 κιλα.Οσο ανεβαινεις τοσο πιο κοντα θα φτανεις στο "ταβανι" σου.
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  12. #12
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    δικαιο εχετε...συνεχιζω και ειδωμεν!!!!!!! σας ευχαριστω παντως για την βοηθεια σας!!!! ναστε καλα ρε παιδια
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 6 μηνες
    By CooperS in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 0
    Last Post: 01-04-07, 05:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •