Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Bodybuilding Newbie gi@nn@koZ's Avatar
    Join Date
    20-12-09
    Location
    Θεσσαλονίκη, Κοζάνη
    Posts
    4

    Default Γειά Σας! Νέο Μέλος! Με πολύ πολύ όρεξη για μάθηση και εξάσκηση

    Καλησπέρα και από μένα. Ονομάζομαι Γιάννης (εξού και το giannakos)
    Πριν όμως αρχίσω να με τα κλασικά ύψος, βάρος, προηγούμενες εμπειρίες, θέλω να κάνω μια μικρή εισαγωγή για το πως έχει αλλάξει 360 μοίρες η ζωή και η καθημερινότητα μου από τις 23 Ιουλίου του 2011.
    Ενώ απολάμβανα τις διακοπές μου (ξενύχτια, ποτά, κάνα κορίτσι που και που) εμφανίζεται εκεί που είχα χάσει κάθε ελπίδα η Προκήρυξη της Πυροσβεστικής(22/7/2011)!
    Μη έχοντας λοιπόν πολύ χρόνο ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΆ ξεκίνησα διατροφή, έκοψα μαχαίρι τα ξενύχτια, τα ποτά και ότι άλλο που θα μπορούσε να με βγάλει έξω από το στόχο μου (ο οποίος ήταν να καταφέρω να πιάσω τους χρόνους αλλά και να φέρω εις πέρας όλες τις αθλητικές δοκιμασίες )

    Για να γίνει όμως αυτό ΈΠΡΕΠΕ να χάσω κάποια κιλά....
    Και αρχίζω:
    Ηλικία: 20 χρονών
    Ύψος 170εκ.
    Βάρος 85-86 κιλα
    Προηγούμενες εμπειρίες με γυμναστική:
    7 χρόνια κολύμβηση αλλά τα έχω παρατήσει εδώ και 5+ χρόνια. Σε γυμναστήριο αναγκαστικά πήγαινα πριν ακριβώς 2 χρόνια (λόγο το ότι ήμουν δόκιμος και στη εκπαίδευση συμπεριλαμβανόταν και η άσκηση με βάρη ,3μήνες)

    Αρχίζοντας λοιπόν στις 23/07/2011 έκοψα παγωτά, γλυκά, ποτά, παχυντικά φαγητά (για την ακρίβεια τρώω κοτόπουλο ή μοσχάρι ή τόνο βραστό Χωρίς λάδι -αλάτι, δηλαδή το βάζω στη χύτρα ταχύτητας με νερό ΜΟΝΟ). Ξεκίνησα με μισή ώρα τρέξιμο, στην 4 μέρα το έκανα 1 ώρα, μετά από 4 μέρες το έκανα 1,5 και τέλοσπάντων για να μην τα πολυλογώ έτρεχα 06:30-08:30 και 19:00-20:00 κάθε μέρα εκτός από 4 μέρες που έτρεχα 6 ώρες τη μέρα (06:30-09:00, 14:00-15:00, 19:00-21:30... 4 μέρες, όσο άντεξα να το κάνω αυτό δηλαδή) Πλέον κοιμάμαι 22:00-23:00 εκτός από κάποιες μικρές εξαιρέσεις όπως σήμερα και ξυπνάω στις 08:00, δεν βγαίνω έξω για 'καφέ' ούτε για βόλτα αργά το βράδυ. Έχω βγει εκτός διατροφής 4 φορές από τότε που ξεκίνησα (αρραβώνας ξαδέρφου, μέρες που δεν προλάβαινα να μαγειρέψω...). Πίνω 2,5-3,5 λίτρα νερό την μέρα

    Και τώρα στο κυρίως θέμα. Αυτήν την στιγμή που γράφω είμαι 65-66 κιλά ( ΜΗΝ ΒΑΡΑΤΕ!!!).
    Δεδομένου ότι έχασα τόσα πολλά κιλά σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα όσο καλή διατροφή και να έκανα κατανοώ ότι είναι αδύνατο να ΜΗΝ έχασα και μυική μάζα γι' αυτό και από χθες (χθες πήρα και το δίπλωμα γ κατηγορίας) ξεκίνησα γυμναστήριο αλλά ο γυμναστής μου είπε ότι το πολύ θα πρέπει στη αρχή τουλάχιστον να κάνω μόνο 3-4 φορές την εβδομάδα ΑΛΛΑ όταν του εξήγησα πως έχει η κατάσταση (ότι θα πρέπει να είμαι έτοιμος το πολύ σε 2 μήνες) και αφού του είπα τι έχω κάνει μέχρι στιγμής (όλα όσα έχω γράψει παραπάνω), αποφασίσαμε (αποφάσισα) να κάνω 6 φορές την εβδομάδα.
    ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ότι δεν είναι και ότι καλύτερο για αρχή αλλά ΠΙΕΖΟΜΑΙ λόγο χρόνου.



    Δεδομένου της διατροφής και των νέων συνηθειών μου τι πλάνο διατροφής μου προτείνετε ;



    Εννοείτε ότι έχω διαβάσει από τον τομέα ?Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding?
    topics όπως :
    ?Οι Καλύτερες Τροφές Για Μυική Ανάπτυξη?
    ?Διατροφή Και Γεύματα Για Αύξηση Μυικής Μάζας?
    ?Σωστή Μετά-Προπονητική Διατροφή?
    ?Οι Μυικές Ομάδες Με Φωτογραφίες & Περιγραφές?
    Όπως και το ?Συνταγές Για Bodybuilders?
    και ?Γλυκαιμικός Δείκτης Τροφών (Glycemic Index)?

    Πιστεύω όμως ότι η περίπτωση μου χρήζει μιας διαφορετικές μεταχείρισης-προσέγγισης λόγο της μεγάλης απώλειας κιλών σε μικρό χρονικό διάστημα γι' αυτό και ανοίγω το τόπικ.

    Πριν όμως πάρω ένα έτοιμο πλάνο (μασημένη τροφή δλδ)
    Έχω κάποιες απορίες.
    Ο Musclemar στο thread ?Διατροφή Και Γεύματα Για Αύξηση Μυικής Μάζας ?
    έχει ανεβάσει 2 πλάνα διατροφής. Η ερώτηση μου είναι:
    α)Πότε θα γυμνάζομαι εάν τρώω κάθε 3 ώρες, εννοώ πότε θα προλαβαίνω να χωνέψω;
    β)?30γρ ξηρούς καρπούς? τι είδους ξηροί καρποί πρέπει να καταναλώνονται;
    γ)?1 δόση πρωτεΐνης ορού γάλακτος? δεδομένου ότι δεν ξέρω το ποσοστό λίπους μου δεν μπορώ να πολλαπλασιάσω 0,4-0,5 γρ επί το ποσοστό της άλυπης μάζας, υπάρχει στο περίπου κάποιος γενικός κανόνας ή πρέπει να επισκεφθώ ένα διατροφολόγο για να μου κάνει την εξέταση; (δεν τίθεται θέμα χρημάτων)
    Στο thread ?Σωστή Μετά-Προπονητική Διατροφή? αναφέρεται η δεξτρόζη (ή αλλιώς γλυκόζη)
    Τη δεξτρόζη τη βρήκα σε φαρμακείο 1,8 ευρώ τα 250 γραμμάρια και ρωτώ στο επίπεδο που βρίσκομαι τώρα (δεύτερη μέρα στο γυμναστήριο) και δεδομένου του στόχου μου που πρέπει να φέρω εις πέρας το πολύ σε 2 μήνες, χρειάζεται εκτός από μια σωστή διατροφή να καταφύγω σε συμπληρώματα διατροφής και αν ναι σε ποια εταιρία- εταιρίες και ποια συμπληρώματα; (πάντως βλέπω ότι πολλά μέλη εδώ προτιμούν την Optimum)Εννοείται ότι πιστεύω πως σε μια ισορροπημένη διατροφή δεν χρειάζονται συμπληρώματα αλλά μήπως λόγο του περιορισμένου χρόνου με βοηθήσουν θετικά;
    *υπόψην χτες είχα στήθος-πλάτη ενώ σήμερα μόνο πόδια. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ τα πόδια μου είναι μια χαρά τώρα και δεν αισθάνομαι καμία απολύτως ενόχληση ενώ από χτες έχω μια έντονη ενόχληση κυρίως στον υπακάνθιο μυ και μείζων στρόγγυλο μυ ενώ και στο μείζων θωρακικό μυ και στον δελτοειδή μυ ενώ σε μικρότερο βαθμό στη μακρά κεφαλή του τρικεφάλου.

    Θα ήθελα να ευχαριστήσω εκ των προτέρων όλα τα μέλη όχι μόνο για τις απαντήσεις που θα μου δώσουν αλλά κυρίως στο ότι κρατάνε το φόρουμ ενεργό και πάντα όταν μπαίνω υπάρχει κάτι ενδιαφέρον να διαβάσω.
    *Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη που σας κούρασα αλλά δεν μπορούσα να περιγράψω την περίπτωση μου αλλιώς. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
    Last edited by gi@nn@koZ; 09-09-11 at 23:10.
    Ήρθε η ώρα της αλλαγής !

  2. #2

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    καλως ηρθες στην παρεα μας
    κ καλη σου αρχη

  3. #3

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25047

    ριξε μια ματια εδω
    θα βρεις οτι χρειαζεσαι

  4. #4
    Bodybuilding Newbie gi@nn@koZ's Avatar
    Join Date
    20-12-09
    Location
    Θεσσαλονίκη, Κοζάνη
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by konstantina81 View Post
    καλως ηρθες στην παρεα μας
    κ καλη σου αρχη
    Quote Originally Posted by konstantina81 View Post
    www_bodybuilders_gr/forum/showthread.php?t=25047

    ριξε μια ματια εδω
    θα βρεις οτι χρειαζεσαι
    Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα.
    Όσο για το λινκ, παλαιότερα είχα διαβάσει κάποια thread αλλά έχω ξεχάσει και αρκετά πράγματα.
    Βλέπεις είμαι γραμμένος εδώ και 2 περίπου χρόνια αλλά ο άχρηστος τώρα το πήρα απόφαση να κάνω κάτι με το σώμα μου.
    Ήρθε η ώρα της αλλαγής !

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Οι υπερβολές στην προπόνηση με βάρη, ιδιαίτερα στην αρχή, και μετά από τέτοιο εξαντλητικό πρόγραμμα βάρους, μόνο κακό μπορούν να κάνουν....

    Κάτι πολύ βασικό που δεν ασχολήθηκες, είναι η ανάρρωση. Είτε μιλάμε για αποχή από τα βάρη (π.χ. 1 φορά τη βδομάδα), είτε μιλάμε για ξεκούραση-ύπνο.

    Αν δώσεις στο σώμα σου χρόνο να αναρρώνει από τις προπονήσεις, θα δεις πολύ περισσότερα και καλύτερα αποτελέσματα.

    Καλύτερα μείνε στις 4 προπονήσεις ανά βδομάδα, τρώγε καλά και ξεκουράσου ενδιάμεσα. Στην ηλικία σου, τα αποτελέσματα θα σε εκπλήξουν...

    Στις ερωτήσεις σου

    α). Αυτές οι διατροφές είναι εκεί σαν πρότυπο-σκελετός.

    Τα γεύματα σου και ο χρονισμός τους, θα γίνουν από σένα, βάσει των ημερήσιων δραστηριοτήτων σου.

    β). Ξηροί καρποί, εννοούμε π.χ. φουντούκια, αμύγδαλα, στην φυσική τους μορφή. Όχι αυτά που έχουν πρόσθετο αλάτι ή λαδι.

    γ). 1 scoop. Έχει μέσα στο κουτί δοσομετρητή... Θα καταλάβεις.... Μη μπλέκεσαι με τέτοιες λεπτομέρειες. Παίρνε ένα scoop και είσαι καλυμμένος !!

    Η δεξτρόζη στο μεταπροπονητικό σου, μπορεί να αντικατασταθεί και από 1-2 μπανάνες. Μη σε ανησυχεί αυτό...

    Τέλος οι ενοχλήσεις που νιώθεις, μπορεί να οφείλονται είτε σε λανθασμένη τεχνική εκτέλεσης των ασκήσεων, είτε σε υπερπροπόνηση είτε σε τραυματισμό. Καλύτερα κοίταξέ το αν επιμείνει η ενόχληση πάνω από 2-3 μέρες....

    Καλή επιτυχία
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6
    Bodybuilding Newbie gi@nn@koZ's Avatar
    Join Date
    20-12-09
    Location
    Θεσσαλονίκη, Κοζάνη
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Οι υπερβολές στην προπόνηση με βάρη, ιδιαίτερα στην αρχή, και μετά από τέτοιο εξαντλητικό πρόγραμμα βάρους, μόνο κακό μπορούν να κάνουν....

    Κάτι πολύ βασικό που δεν ασχολήθηκες, είναι η ανάρρωση. Είτε μιλάμε για αποχή από τα βάρη (π.χ. 1 φορά τη βδομάδα), είτε μιλάμε για ξεκούραση-ύπνο.

    Αν δώσεις στο σώμα σου χρόνο να αναρρώνει από τις προπονήσεις, θα δεις πολύ περισσότερα και καλύτερα αποτελέσματα.

    Καλύτερα μείνε στις 4 προπονήσεις ανά βδομάδα, τρώγε καλά και ξεκουράσου ενδιάμεσα. Στην ηλικία σου, τα αποτελέσματα θα σε εκπλήξουν...

    Στις ερωτήσεις σου

    α). Αυτές οι διατροφές είναι εκεί σαν πρότυπο-σκελετός.

    Τα γεύματα σου και ο χρονισμός τους, θα γίνουν από σένα, βάσει των ημερήσιων δραστηριοτήτων σου.

    β). Ξηροί καρποί, εννοούμε π.χ. φουντούκια, αμύγδαλα, στην φυσική τους μορφή. Όχι αυτά που έχουν πρόσθετο αλάτι ή λαδι.

    γ). 1 scoop. Έχει μέσα στο κουτί δοσομετρητή... Θα καταλάβεις.... Μη μπλέκεσαι με τέτοιες λεπτομέρειες. Παίρνε ένα scoop και είσαι καλυμμένος !!

    Η δεξτρόζη στο μεταπροπονητικό σου, μπορεί να αντικατασταθεί και από 1-2 μπανάνες. Μη σε ανησυχεί αυτό...

    Τέλος οι ενοχλήσεις που νιώθεις, μπορεί να οφείλονται είτε σε λανθασμένη τεχνική εκτέλεσης των ασκήσεων, είτε σε υπερπροπόνηση είτε σε τραυματισμό. Καλύτερα κοίταξέ το αν επιμείνει η ενόχληση πάνω από 2-3 μέρες....

    Καλή επιτυχία
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις υποδείξεις. Μάλλον θα κάνω αυτό που μου προτείνεις παραπάνω, 4 φορές την εβδομάδα αντί για 6.
    Α, από θέμα ύπνου είμαι μια χαρά πιστεύω. Κοιμάμαι κατά τις 22:00-23:00 και ξυπνάω στις 08:00 (δεν ξενυχτάω)
    Ήρθε η ώρα της αλλαγής !

  7. #7

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    Quote Originally Posted by gi@nn@koZ View Post
    Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα.
    Όσο για το λινκ, παλαιότερα είχα διαβάσει κάποια thread αλλά έχω ξεχάσει και αρκετά πράγματα.
    Βλέπεις είμαι γραμμένος εδώ και 2 περίπου χρόνια αλλά ο άχρηστος τώρα το πήρα απόφαση να κάνω κάτι με το σώμα μου.
    ποτε δεν ειναι αργα...
    αρκει να το κανεις σωστα!
    ακου τον Αντωνη κ ολα θα πανε σουπερ!

    σε ολα πρεπει να υπαρχει μετρο...

  8. #8
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    welcome
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. καλημερα ψηλος και αδυνατος (πολυ)παρα πολυ
    By kataigidas in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 20
    Last Post: 04-07-07, 07:53
  2. Για να μην μπερδευόμαστε (πολύ)
    By ZedCe6 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-06, 20:53
  3. Πολύ καλημέρα σας!!!
    By lewnidas_ in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 28-03-05, 18:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •