Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1
    New Member ludia's Avatar
    Join Date
    29-04-11
    Location
    thessaloniki
    Posts
    71

    Default Πρωτεϊνικές Δίαιτες

    καλημερα σε ολους και καλη προσαρμογη πισω στα συνηθισμενα, μετα τις διακοπες κλπ.. μια ερωτηση εχω παιδια, υπαρχει καποιος τροπος που μπορω να βρω αναλογα με το βαρος μου, το ποσοστο πρωτεινης, λιπους, υδατανθρακων που πρεπει να παιρνω καθημερινα; σκεφτομαι ν αυξησω την καθημερινη ποσοτητα πρωτεινης, (δηλαδη τονος, ασπραδι, ψαρι, οσπρια, αφου ειμαι χορτοφαγος=οχι κοκκινο κρεας). Μα διαβαζω οτι εχει αρνητικες συνεπειες, σε μακροχρονια περιοδο. τι οφελος τελικα εχουν οι πρωτεινικες διαιτες; (εγω λεω να το κανω 2-3 μηνες, λογο διατροφης, για ν αυξησω καποιες βιταμινες που μου λειπουν ετσι κ αλλιως απ την μακροχρονια χορτοφαγια)

  2. #2
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Αν βρεις τις ημερησιες θερμιδες που χρειαζεσαι βαση Βασικου Μεταβολικου Ρυθμου + οτι θερμιδες καταναλωνεις μετα μπορεις να τις μοιρασεις οπως εσυ θες σε πρωτεινες/υδατανθρακες/λιπαρα. Εδω μεσα οι περισσοτεροι καταναλωνουμε αρκετη ποσοτητα πρωτεινης καθημερινα,οποτε μαλλον κανεις δε θα σου πει να μην το κανεις. Εγω στα 12 χρονια που το κανω το μονο που εχω παρατηρησει ειναι αυξημενη ουρια στις εξετασεις αιματος. Ολα τα υπολοιπα νορμαλ. Γενικα ομως νομιζω πως μια ισορροπημενη διατροφη για την υγεια σου ειναι καλυτερη,μη ξεχνας πως το τι κανουμε εξαρταται απο το τι θελουμε να πετυχουμε.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    αν αυτο που εννοεις ειναι διαιτα με πρωτεινες μονο και χωρις καθολου υδατανθρακα αυτο για μενα ειναι αυτοκτονια...σου μιλαω εκ πειρας γιατι το εκανα και ειδα τα αποτελεσματα...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  4. #4
    New Member ludia's Avatar
    Join Date
    29-04-11
    Location
    thessaloniki
    Posts
    71

    Default

    ".....αυξημενη ουρια στις εξετασεις αιματος" ναι αυτο ειναι μια συνεπεια, το διαβασα κ εγω... διαβασα επισης οτι για καθε κιλο αντιστοιχει 0.85 γρ πρωτεινης, δηλαδη ειμαι 60 κιλα , αρα καθημερινα και φυσιολογικα μπορω να καταναλωνω 51 γρ πρωτεινης, αλλα λεω να το κανω στο διπλασιο, κ ν αφαιρεσω ποσοστο λιπους... στοχος μου , ειναι η συντητηση και η γραμμωση , αλλα δεν παιρνω ουτε 51 γρ πρωτεινης την ημερα, συμφωνα με την διατροφη που κανω, παρα περισσοτερους υδατανθρακες... τωρα πηρα χαρτι και μολυβι και κανω το προγραμμα μου... ξερεις ποσο ποσοστο λιπους και υδατανθρακων πρεπει να καταναλωνω αν διπλασιαζω την καθημερινη πρωτεινη?

    "αν αυτο που εννοεις ειναι διαιτα με πρωτεινες μονο" οχι οχι οχι φυσικα... απλα επειδη η πρωτεινη που λαμβανω εγω απ τις τροφες μου, χωρις κρεας, ειναι λιγη, σε σχεση με μια μπριζολα/μπιφτεκι , ελεγα να πλακωθω στα οσπρια και τον τονο, μπας κ δω διαφορα και στο σωμα...

  5. #5
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Γεια σου Λυδία.

    Πρωτεινική δίαιτα όταν ακούω μου έρχεται στο μυαλό μια δίαιτα τύπου ατκινς.
    Φυσικά κάτι τέτοιο μόνο υγιεινό δεν μπορεί να είναι αφού αν δεν κάνω λάθος απαγορεύει σχεδόν τελείως τους υδατάνθρακες και εστιάζει σε πρωτείνες και λιπαρά.

    Αυτό είναι τελείως διαφορετικό όμως από το να κάνεις μια διατροφή που θα σου επιτρέπει να φας όλων των ειδών τους υδατάνθρακες ή τουλάχιστον σχεδόν όλους ανάλογα και σε τι φάση βρίσκεσαι (μιας και είναι σύνηθες να κόβονται πχ τα φρουτα σε συγκεκριμένες περιόδους αλλά όχι για πάντα) και αυξημένη κάπως σε ποσοστά πρωτείνης.

    Τώρα από τη στιγμή που αν θυμάμαι καλά δεν κάνεις βάρη δε νομίζω ότι χρειάζεσαι τρελές ποσότητες πρωτεινών.
    Πχ ποσοστά 50Π-30Υ-20Λ (ενδεικτικά) φαντάζομαι θα ήταν άσκοπο.
    Και κάτι πιο ισσοροπημένο θα ήταν το ιδανικό.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    κοιτα οσο αφορα τα οσπρια ειναι φυτικη πρωτεινη γιαυτο μην σε προβληματιζει...1,5 - 2 φορες το βαρος σου σε πρωτεινη εισαι οκ.δηλ αν εισαι 60 και καταναλωνεις 100 γραμμαρια δεν θα εχεις κανενα προβλημα.και ο πολλης τονος δεν ειναι και οτι καλυτερο.δοκιμασε σολομο η κανενα αλλο ψαρι
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  7. #7
    New Member ludia's Avatar
    Join Date
    29-04-11
    Location
    thessaloniki
    Posts
    71

    Default

    pitsouf> ναι δεν κανω βαρη, μονο τρεξιμο, σε βουνο κ γηπεδο, ανα μερα. οχι δεν μιλαω για την ατκινς, απλα ν αυξησω την πρωτεινη, οχι να τρωω μονο πρωτεινη. λεω να το δοκιμασω... για 2μηνο, και βλεπουμε... νομιζα οτι αν αυξησω την πρωτεινη, θα φανει καλυτερα το σωμα μου (μεσα στην καθημερινη πρωτεινη θα συμπεριλαβω και την σκονη ετσι; για να διπλασιασω την ποσοστητα..)


    Leo 11> να σου πω την αληθεια , δεν μ αρεσουν ΚΑΘΟΛΟΥ τα ψαρια, αλλα δεν υπαρχει κ τιποτε αλλο να φαω αν τα βγαλω κ αυτα εξω, οπως το κρεας... μετα μενουν μονο οσπρια κ αυγα!! (πεινααα ) γενικα πειναω ετσι κ αλλιως, κ τρωω φρουτα κ ξηρους καρπους, αλλα το βαρεθηκα πια... θελω να κανω ενα σωστο προγραμμα!!! και να μην πειναω!!!!

  8. #8
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    κοιτα το να τρως μονο φυτικη πρωτεινη δεν θα ηταν το ιδανικοτερο για μενα...αλλα δεν θελω να σου κανω τον ειδικο.ειμαι σιγουρος πως οταν δει το thread σου ο cuban θα σε διαφωτησει!να τον ακουσεις και να τον εμπιστευτεις με 1000!!!!!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  9. #9
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Τα όσπρια μην τα λαμβάνεις υπόψιν σου σαν πρωτείνες.
    Είναι χαμηλής βιολογικής αξίας η πρωτείνη που περιέχουν επειδή τους λείπουν κάποια από τα απαραίτητα αμινοξέα.

    Σε τι ποσοστά μακροστοιχείων κυμαίνεσαι ως τώρα?

    Φαντάζομαι ότι την αλλαγή που επιθυμείς στο σώμα σου δεν θα την δεις με την αύξηση απλά της πρωτείνης αλλά και με την αλλαγή του τρόπου ή του είδους αν θες καλύτερα γυμναστικής.

  10. #10
    New Member ludia's Avatar
    Join Date
    29-04-11
    Location
    thessaloniki
    Posts
    71

    Default

    εγινε Leo, γι αυτο εγραψα το προβλημα μου εδω... μ εχετε βοηθησει πολυ!! το θεμα της χορτοφαγιας (12χρονια πια) πραγματικα βλεπω οτι με γονατιζει... πεφτουν οι δυναμεις μου... δηλαδη το φαγητο δεν μου φτανει... θελω να κοιμαμαι περισσοτερο... δεν εχω αντοχη στο περπατημα, γιατι λιωνω τον εαυτο μου στο τρεξιμο! λατρευω το βουνο ομως... δεν θελω να σταματησω το τρεξιμο! γι αυτο πρεπει να κανω πιο σοβαρο διατροφικο προγραμμα! τωρα λαμβανω 1200 θερμιδες καθημερινα, αλλα οι περισσοτερες ειναι απο απειρα φρουτα, μακαρονια, δημητριακα, αυγα, φετα, δηλαδη τρωω και πειναω την ιδια στιγμη. ειμαι 1.77εκ υψος και 60 κιλα, με 1 ωρα τρεξιμο παρα μερα=10χλμ. αυτη την στιγμη βλεπω το πλανο της προηγουμενςη βδομαδας.... τα κουτακια ειναι σχεδον αδεια! ουτε 1200 ανα μερα! αλλα ειναι καλοκαιρι.... ηταν καλοκαιρι... τωρα θελω να αρχισω σωστα!!!! θα περιμενω κ αλλες απαντησεις! σ ευχαριστω παρα πολυ!!!

  11. #11
    New Member ludia's Avatar
    Join Date
    29-04-11
    Location
    thessaloniki
    Posts
    71

    Default

    pitsouf> δεν μπορω να με φανταστω σε γυμναστηριο, κλεισμενη! μονο τρεξιμο, ελλειπτικο ΟΤΑΝ βρεχει, κ κοιλιακους σπιτι, τις μερες που δεν τρεχω! πιστευω οτι αν αρχιζα βαρη τωρα, με τις δυναμεις που εχω, θα κοιμομουνα μια βδομαδα! αχαχαχχααχχα τρομαρα μου, γελαω για να μην κλαιω! νομιζω οτι η σωστη διατροφη θα με στηριξει... την οποια προς το παρον δεν την εχω...

  12. #12
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    ludia,υπαρχουν στο forum πολλες διατροφες που προτεινουν οι κυριες του forum. Αν θες ριξε μια ματια και κανε ενα βασικο σχεδιασμο ωστε να σου σχολιασουμε και να σου προτεινουμε αλλαγες. Ετσι θα καταλαβεις κι εσυ περισσοτερα με το τι και γιατι το χρειαζεσαι. ;)

  13. #13
    New Member ludia's Avatar
    Join Date
    29-04-11
    Location
    thessaloniki
    Posts
    71

    Default

    mirmidon> τα εχω διαβασει αυτα, οι κοπελες ειναι ολες αστερια, αλλα εγω δεν ειμαι στα ποσοστα 50Πρωτ-30Υδατ-20Λιπ, αν αυξησω σε 70πρωτ-20υδατ-10λιπος τι γινεται;

  14. #14
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Πώς θα τρως 70% πρωτεϊνη σε 1500 θερμίδες, τρώγοντας μόνο 10% λίπος; 1000 θερμίδες από πρωτεϊνη, σημαίνει 250 γραμμάρια, που εκτός από το ότι είναι σχεδόν αδύνατο με την φιλοσοφία σου να τα φτάσεις, δε σου χρησιμεύουν και σε κάτι. Αφού λες ότι σε γονατίζει αυτό που κάνεις, γιατί το συνεχίζεις; Είναι θέμα ιδεολογίας;

  15. #15
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Λυδία μου δεν υπάρχει περίπτωση να αντέξεις με 20% υδατάνθρακες!!!
    Ηδη νιώθεις κόπωση, ατονίες και υπνηλία!
    Αν πέσεις σε τέτοια ποσοστά, όσο μπορέσεις να τα κρατήσεις που δε νομίζω να είναι για πολύ, θα πέσεις στο κρεββάτι σου και δε θα έχεις κουράγιο ούτε να σηκωθείς ρε κορίτσι.

    Πρώτα από όλα πρέπει να ανεβάσεις πολύ τις θερμίδες σου!!!!
    Κάτσε και υπολόγισε τι θερμίδες συντήρησης έχεις.
    Μόνο 1.200 θερμίδες πως να χορτάσεις και πως να σταθείς βρε κορίτσι???

    Οσο για τη γυμναστική, το καταλαβαίνω ότι δεν θες να κλειστείς σε γυμναστήριο αλλά αφενώς το να αρχίσεις να κάνεις και βάρη δεν σημαίνει ότι πρέπει να αφήσεις το τρέξιμο που τόσο αγαπάς και από την άλλη το να διαθέσεις 3 ώρες πχ τη βδομάδα (και πολλές σου λέω για αρχή) από τις 168 που έχει για να κλειστείς στο γυμναστήριο δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό!

    Ακόμη, σίδηρο αιματοκρίτη κλπ έχεις κοιτάξει καθόλου?

  16. #16
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    εισηγηση μου ειναι να μην μειωσεις τοσο πολυ τα λιπαρα σου...και κατι ακομα να σου πω για τους υδατανθρακες...αεροβιο εκανα ολη μου τη ζωη-ατελειωτα χιλιομετρα μιας και το αθλημα μου ηταν το ποδοσφαιρο...ο υδατανθρακας ηταν το αλφα και το ωμεγα σε θεμα αντοχης, εκρηχτικοτητας και δυναμης...προσεξε αφου κανεις τοσο αεροβιο μην πεσεις πολυ σε υδατανθρακα γιατι θα αδυνατησεις πολυ τον οργανισμο σου και απο οτι εγραψες το εχεις κανει ειδη...εγω θα σου προτεινα ενα 40/40/20 αφου εχεις πολλη αεροβιο στο προγραμμα σου και απλα συνδιασε φαγητα και αναλογιες...και μια αλλη συμβουλη μου ειναι να πινεις και αρκετους ηλεκτρολυτες πριν κατα τη διαρκεια και μετα απο το αεροβιο.συμφωνω και σε οτι σου εχει πει ο mirmidon γιαυτο γραψε την διατροφη σου και θα βρεις πολλη και σωστη βοηθεια
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  17. #17
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Ρε c Λυδια σορρυ αλλα τρεχεις μερα παρα μερα 10 χιλιομετρα και θες να πας παρακατω υδατανθρακα και λιπαρα και αν αυξησεις πρωτεινη?Αυτο ειναι τελειως κουφο..υδατανθρακας και λιπαρα πρεπει να ειναι αυξημενα με τοση αεροβια.Με 1.77 υψος 60 κιλα και τετοια δραστηριοτητα 1200 θερμιδες ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ.Κακο στο εαυτο σου κανεις, κατ' εμε.Δεν υπαρχει κανενας λογος να ανεβασεις τοσο ψηλα την πρωτεινη ΕΙΔΙΚΑ αφου δεν κανεις προπονηση με βαρη.
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  18. #18
    New Member ludia's Avatar
    Join Date
    29-04-11
    Location
    thessaloniki
    Posts
    71

    Default

    Quote Originally Posted by pitsouf View Post
    ......Ακόμη, σίδηρο αιματοκρίτη κλπ έχεις κοιτάξει καθόλου?
    pitsouf> δες εδω... http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...t=25922&page=2 την προτελευταια μου απαντηση για την ελλειψη βιταμινων.. λογω διατροφης κανω ανα 4μηνο εξετασεις αιματος, σ ολες τις βιταμινες, αιματοκριτης ειναι στα ορια. ειχε πεσει ο σιδηρος και η Β12 αλλα με διατροφη στις τελευταιες εξετασεις τ ανεβασα...παρα πολυ ξινογαλο Σεργαλ 2%=μπολικη Β12, διοτι ξεχασα να πω οτι δεν πινω γαλα! κ γι αυτο ξεκινησα την σκονη πρωτεινης, η οποια με φουσκωνει... αλλα την πινω σαν συμπληρωμα! τρωω ομως απειρο γιαουρτι ολυμπος 2% και απειρο ξινογαλο Σεργαλ 2%, οποτε ειμαι πολυ καλα στην Β12 (εφτασα το οριο). Απειρο σπανακορυζο , δημητριακα, μανιταρια , οσπρια ανεβασαν κ το σιδηρο...

    Leo 11> πανω κατω καταλαβες τι τρωω, γραψε μου μιας μερας προγραμμα διατροφης για να καταλαβω πως μετρας τις θερμιδες και τα ποσοστα στο 40/40/20 ,σε παρακαλω!

  19. #19
    New Member ludia's Avatar
    Join Date
    29-04-11
    Location
    thessaloniki
    Posts
    71

    Default

    perakis> αρα φτιαχνω προγραμμα στο 40π/40υδ/20λ ; ή μενω στο 50π/30υδ/20λ ;

  20. #20
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    λυδια υπαρχουν πιο ειδικοι απο μενα σε θεματα διατροφης...ο Mirmidon πολυ ωραια σου ειπε να γραψεις το διατροφικο σου προγραμμα και θα σου γινουν οι απαραιτητες διορθωσεις...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  21. #21
    New Member ludia's Avatar
    Join Date
    29-04-11
    Location
    thessaloniki
    Posts
    71

    Default

    οκ.... στο τελος της μερας θα το εχετε ολοκληρο, κ τα ξαναλεμε για βοηθεια στις διορθωσεις!! σας ευχαριστω παρα πολυ!!

  22. #22
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα κι από μένα.

    Στον τίτλο σου, αν εννοείς, διατροφή μόνο με πρωτεΐνες, θα διαταράξεις όλο το ενδοκρινολογικό σου σύστημα και άρα την φυσιολογική παραγωγή ορμονών. Επίσης, θα αχρηστεύσεις το ανοσοποιητικό σου....

    Δε νομίζω να τα θέλεις αυτά....

    Αρχικά, να σου πω πως για τα stats σου (1,77/60 κιλά/30 χρονών), έχεις BMR 1410 θερμίδες. Αυτό σημαίνει πως αν κάθεσαι όλη μέρα στον καναπέ πρέπει να φας 1410 θερμίδες για να συντηρήσεις το βάρος σου και να πραγματοποιηθούν όλες οι καθημερινές και φυσιολογικές λειτουργίες του οργανισμού σου.

    Από κει και μετά, τις αυξάνεις ανάλογα με κάποιον συντελεστή δραστηριότητας.

    Η κατώτερη απαραίτητη ποσότητα πρωτεΐνης για έναν άνθρωπο, είναι το 1 γρ ανά κιλό βάρους. Εγώ θα σου πρότεινα να λαμβάνεις 1,5-1,7 γρ ανά κιλό σωματικού βάρους. Από τη στιγμή που δεν ασκείσαι με βάρη, δε σου χρειάζεται παραπάνω πρωτεΐνη. Απλά θα επιβαρύνεις τα νεφρά σου....

    Κάτι άλλο πολύ σημαντικό, είναι να έχεις ενέργεια για τις καθημερινές σου δραστηριότητες. Αυτή θα σου την δώσουν είτε οι υδατάνθρακες, είτε τα λιπαρά. Στην καύση λίπους, προτιμούμε τα λιπαρά και απλά περιορίζουμε τους υδατάνθρακες.

    Τα ακόρεστα λιπαρά να μην τα φοβάσαι. Μόνο τα κορεσμένα. Ακόρεστα είναι το ελαιόλαδο, τα λιπαρά των ψαριών, οι ξηροί καρποί, και γενικά τα φυτικά έλαια. Αυτά θα σε βοηθήσουν και στην αίσθηση κορεσμού δηλαδή στον περιορισμό της πείνας.

    Τέλος, στους υδατάνθρακες σου, πρόσθεσε βρώμη και λαχανικά, για βιταμίνες και καλή λειτουργία του πεπτικού σου.

    Αν θέλεις γράψε αναλυτικά τη διατροφή σου και τη βλέπουμε...
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  23. #23
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Εγω με τοσο αεροβια θα ειχα στανταρ 50% υδατανθρακα.Το πιο λογικο ειναι 30/50/20.
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  24. #24
    New Member ludia's Avatar
    Join Date
    29-04-11
    Location
    thessaloniki
    Posts
    71

    Default

    δουλευω στο προγραμμα τωρα... εχω ανοιξει βιβλια, ιστοσελιδες, περιοδικα...γιατι χρειαζομαι ενισχυμενες τροφες σε βιταμινες και σιδηρο, λογω χορτοφαγιας... αλλα πρεπει να μετραω κ το ποσοστο Πρ/υδ/Λιπ ... λιγο χρονο ακομη κ θα σας το αναρτησω για βοηθεια! ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολους!!!!

  25. #25
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by ludia View Post
    δουλευω στο προγραμμα τωρα... εχω ανοιξει βιβλια, ιστοσελιδες, περιοδικα...γιατι χρειαζομαι ενισχυμενες τροφες σε βιταμινες και σιδηρο, λογω χορτοφαγιας... αλλα πρεπει να μετραω κ το ποσοστο Πρ/υδ/Λιπ ... λιγο χρονο ακομη κ θα σας το αναρτησω για βοηθεια! ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολους!!!!
    Χρησιμοποίησε μια πηγή για όλες τις τροφές. Ένα σάιτ ή ένα βιβλίο. Έχουν μικροδιαφορές μεταξύ τους και θα σε μπερδέψουν....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  26. #26
    New Member ludia's Avatar
    Join Date
    29-04-11
    Location
    thessaloniki
    Posts
    71

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    .. Έχουν μικροδιαφορές μεταξύ τους και θα σε μπερδέψουν....
    ok Cuban σ ευχαριστω παρα πολυ! διαβαστε με ξανα το βραδυ, σας παρακαλω, δεν θα κανω αλλο ποστ, εδω θα βαλω το προγραμμα..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αναβολικές δίαιτες
    By iNCubO in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 20
    Last Post: 27-01-08, 04:42
  2. Μύθος και πραγματικότητα για τις γρήγορες δίαιτες
    By ouzo in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 18-05-05, 23:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •