Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-09-11
    Posts
    4

    Default Φαρδιά Πλάτη & Χάσιμο Λίπους στον Κορμό

    Καλησπέρα σε όλους!
    Είμαι 33 ετών, 1,67 ύψος και 58 κιλά. Ξεκίνησα γυμναστική στο σπίτι έτσι ώστε να μπορώ να διατηρώ το σώμα μου χωρίς να χρειάζεται να στερουμε τροφές που αγαπώ.
    Γενικά δεν αντιμετώπιζα πρόβλημα με το σώμα μου ωστόσο τα τελευταία χρόνια μετά από καθιστική εργασία (γραφείο), χωρίς γυμναστική και μια εγχείρηση που έκανα ολική αφαίρεση θυρεοειδούς αδένα πήρα κάποια κιλάκια (και μπόλικο λίπος) τα οποία έχασα μετά από διατροφή. Η γενική εικόνα είναι ότι μπορεί να μην παίρνω κιλά αλλά συσσωρεύω πλέον εύκολα λίπος το οποίο μετριέται σε πόντους επάνω στο σώμα μου. Η διατροφολόγος όταν είχα πάει ήμουν 62,5 κιλά και μου είπε μετά από μέτρηση ότι έχω λιπος κοπέλας που είναι 70 κιλά και άνω. Σταμάτησα να πηγαίνω όταν έφτασα τα 57.

    Προσπαθώ να συντηρώ τον τρόπο διατροφής (εξάλλου δεν ήταν αυστηρη) αλλά έχω κάποιες αδυναμίες οι οποίες δεν κόβονται όπως γλυκούς καφέδες, γλυκά γενικά και σε καθημερινή βάση, κρέας πάντα με το λίπος του κ.λ.π. Ακόμα και όταν έκανα την διατροφή έτρωγα καθημερινά ένα σοκολατάκι και ποτέ δεν αφαίρεσα το λίπος από το κρέας. Στο μόνο που συμβιβάστηκα ήταν στον καφέ αντί για ζάχαρη να βάζω ζαχαρίνες.

    Αυτό λοιπόν που προσπαθώ να κάνω με τη γυμναστική είναι να καίω λίπος ώστε να διατηρούμε και φυσικά να νιώθω πιο όμορφα αφού η γυμναστική σε ζωντανεύει. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω ελαφρώς φαρδιά πλάτη συγκεκριμένα στο σημείο των φτερών (και τα φτερά μου σε διάφορες κινήσεις πετάγονται έντονα). Με αποτέλεσμα να έχω ασυμμετρία στο σώμα μου κάτι που δεν είχα όταν δεν έκανα γυμναστική. Το πρόγραμμα που ακολουθώ είναι 20 λεπτά ελλειπτικό μηχάνημα και μετά έχω διάφορα DVD με ασκήσεις για όλο το σώμα οπότε κάθε φορά κάνω κάποιο σημείο του σώματος. Συνηθώς πλάτες ώμοι, γλουτούς μηρούς και κοιλιακούς. Τα βαράκια που χρησιμοποιώ είναι των δύο κιλών.

    Θα ήθελα να μου πείτε τι ασκήσεις πρέπει να κάνω για την πλάτη ώστε να σφίξει και να χάσω λίπος αλλά να μη φαρδύνει άλλο στο συγκεκριμένο σημείο ή σε οποιοδήποτε σημείο. (αν μπορούσε να μαζέψει κιόλας ακόμα καλύτερα).

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μαίρη καλησπέρα!!!

    Από αυτά που διάβασα ετόπισα το πρόβλημα ως ζήτημα διατροφής περισσότερο, παρά ζήτημα γυμναστικής.

    Σίγουρα η αερόβια παίζει ένα σημαντικό ρόλο στη καύση του λίπους. Μήπως όμως χρειάζεται να κάνεις κάποιες "μεγαλύτερες" θυσίες στη διατροφή σου;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ! Αυτό που σε κρατάει πίσω στο στόχο σου είναι αυτό:

    Quote Originally Posted by SMILEMARY View Post

    Προσπαθώ να συντηρώ τον τρόπο διατροφής (εξάλλου δεν ήταν αυστηρη) αλλά έχω κάποιες αδυναμίες οι οποίες δεν κόβονται όπως γλυκούς καφέδες, γλυκά γενικά και σε καθημερινή βάση, κρέας πάντα με το λίπος του κ.λ.π. Ακόμα και όταν έκανα την διατροφή έτρωγα καθημερινά ένα σοκολατάκι και ποτέ δεν αφαίρεσα το λίπος από το κρέας. Στο μόνο που συμβιβάστηκα ήταν στον καφέ αντί για ζάχαρη να βάζω ζαχαρίνες.
    Όση άσκηση και αερόβια να κάνεις, αν δεν βελτιώσεις τις διατροφικές σου συνήθειες δεν θα φύγει το λίπος δυστυχώς. Και ειδικά για μας τις γυναίκες, πρέπει να προσπαθήσουμε ακόμα περισσότερο.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-09-11
    Posts
    4

    Default

    Δηλαδή δεν παίζουν ρόλο οι ασκήσεις που ακολουθώ στο θέμα της φαρδιάς πλάτης. Εστω ότι κάνω αυτές τις θυσίες στη διατροφή μου (και μου το είχε πει ο ενδοκρινολόγος μου μετά την εγχείρηση "να τα ξεχάσετε αυτά που ξέρατε") δεν πρέπει να αποφεύγω κάποιες ασκήσεις ώστε να μην φαρδύνω περισσότερο? Ρωτάω γιατί την διαφορά την εντόπισα (από τα ρούχα μου που ήταν πιο στενά σε αυτό το σημείο της πλάτης) αφού ξεκίνησα τη γυμναστική και μετά, οπότε φαντάστηκα ότι έπαιξαν ρόλο κάποιες ασκήσεις που κάνω.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μήπως η διαφορά στα ρούχα είναι επειδή έβαλες λίπος; Με αερόβια και ασκήσεις με 2κιλα βαράκια δύσκολα βάζεις μυς στην πλάτη για να πεις ότι είναι από αυτό.

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-09-11
    Posts
    4

    Default

    Λογικό! Απλά δεν με βολευει η απάντηση. Θυσία - Θα ξεκινήσω πιο συστηματική διατροφή για να χάσω το λίπος. Θα κοιτάξω τις παλιές μου διατροφές και θα δω στο forum εδώ συμβουλές που έχετε δώσει και σε άλλους για χάσιμο λίπους. Αν και το βασικότερο νομίζω είναι ότι πρέπει να κόψω ότι έχει ζάχαρη. Ωστόσο την γυμναστική που κάνω την συνεχίζω ώς έχει ? Γιατί το θέμα με την φαρδιά πλάτη ισχύει όπως και να έχει και δεν θέλω να φαρδύνω περισσότερο.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by SMILEMARY View Post
    Λογικό! Απλά δεν με βολευει η απάντηση. Θυσία - Θα ξεκινήσω πιο συστηματική διατροφή για να χάσω το λίπος. Θα κοιτάξω τις παλιές μου διατροφές και θα δω στο forum εδώ συμβουλές που έχετε δώσει και σε άλλους για χάσιμο λίπους. Αν και το βασικότερο νομίζω είναι ότι πρέπει να κόψω ότι έχει ζάχαρη..
    Αυτό είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις! Και να σαι σίγουρη πως θα δεις αποτέλεσμα.

    Ωστόσο την γυμναστική που κάνω την συνεχίζω ώς έχει ? Γιατί το θέμα με την φαρδιά πλάτη ισχύει όπως και να έχει και δεν θέλω να φαρδύνω περισσότερο
    Ναι συνέχισε τη γυμναστική σου ως έχει και εστίασε στη διατροφή. Το λίπος σε φαρδαίνει, άρα ο στόχος σου είναι αυτός.
    Καλή επιτυχία!

  8. #8
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-09-11
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστώ πολύ, θα το κάνω!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. χασιμο λιπους
    By fafas in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 26-08-06, 01:38
  2. Αερόβια κα ι χάσιμο λίπους
    By slash87 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 31-07-05, 23:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •