Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Bodybuilder GoDaemon's Avatar
    Join Date
    29-07-11
    Posts
    119

    Default Καύσιμα Κατά Τη Διάρκεια Της Άσκησης

    Παιδιά δεν ξέρω αν ποστάρω στο σωστή ενότητα αλλά διαφωτίστε με σε κάτι!!!!!

    Κάνω MMA, έκανα Muai Thai και γενικότερα ασχολούμαι με τις πολεμικές τέχνες. Ας υποθέσουμε οτι πριν την προπόνηση έχω τραφεί επαρκώς με υδατάνθρακες. Το είδος της άσκησης μου είναι θα έλεγα και αερόβιο άλλα και αναερόβιο (νομίζω ότι οι πολεμικές τέχνες καλύπτουν και τα 2 φάσματα). Ο οργανισμός μου θα χρησιμοποιήσει ενέργεια πρώτα από τη γλυκόζη που υπάρχει στο αίμα και από το γλυκογόνο που είναι αποθηκευμένο στους μύες και έπειτα όταν εξαντληθούν αυτά τα αποθέματα θα ξεκινήσει τη διαδικασία της λιπόλυσης??? Ή μεταβολίζει ο οργανισμός παράλληλα τόσο υδατάνθρακες όσο και λίπη προκειμένου να παράξει ενέργεια...???

    Επίσης όταν εξαντληθούν τα αποθέματα σε γλυκόζη και μυικό γλυκογόνο ξεκινάει ο οργανισμός να διασπά πρωτείνη των μυών για να παράγει ενέργεια ή χρησιμοποιεί τα αμινοξέα που υπάρχουν εκείνη τη στιγμή ελεύθερα στο αίμα (αν υπάρχουν)???

    Αυτά!!! Σόρυ αν κούρασα με τα πολλά!!!!

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ρίξε μια ματιά εδώ. Θα σου λυθούν πολλές απορίες...

    http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...l=1#post931288

    Γενικά, είναι όπως το περιγράφεις. Ο οργανισμός πρώτα χρησιμοιεί το μυικό και το ηπατικό γλυκογόνο και μετά προχωρά στη λιπόλυση. Βέβαια, μετά τη λιπόλυση, αν το παρακάνεις με τη διάρκεια της αερόβιας ή της πολεμικής τέχνης, αρχίζει και η καύση των αμινοξέων.... Αλλά μάλλον δε φτάνεις σε τέτοιο σημείο....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Junior Bodybuilder GoDaemon's Avatar
    Join Date
    29-07-11
    Posts
    119

    Default

    Ευχαριστώ φίλε μου. Μια προπόνηση MMA που διαρκεί μια ώρα και κάτι με 20 λεπτά περίπου ελαφρά βάρη στην αρχή και έπειτα κλασσικά με take downs, ανατροπές, στρεβλώσεις, χέρια, πόδια και sparring σε ποια κατηγορία από αυτές του άρθρου ανήκει?

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    20 λεπτά βάρη --> καις μυικό και και ηπατικό γλυκογόνο

    1 ώρα ΜΜΑ. --> καις μυικό και και ηπατικό γλυκογόνο, ανάλογα με τις ποσότητες που αποθηκεύσε το σώμα σου και, αν χρειαστεί, κάποια ποσότητα λίπους .

    Πόση ώρα κάνεις τα κλασσικά στο τέλος ? Αυτά νομίζω είναι στατικές λαβές. Δεν έχουν ενεργειακές ανάγκες....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    Junior Bodybuilder GoDaemon's Avatar
    Join Date
    29-07-11
    Posts
    119

    Default

    Ναι όντως λίγα λεπτά κανα 10λεπτο στο τέλος εκεί δεν απαιτέιται προσπάθεια ιδιαίτερη. Ευχαρίστω φίλε μου για τις απαντήσεις!!! :) ;Άρα είναι επιβεβλημένη επαρκή κάλυψη απο υδατάνθρακες προ-προπονητικά άπο ότι καταλαβαίνω αν θες να έχεις αυξημένες αποδόσεις!!

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by GoDaemon View Post
    ;Άρα είναι επιβεβλημένη επαρκή κάλυψη απο υδατάνθρακες προ-προπονητικά άπο ότι καταλαβαίνω αν θες να έχεις αυξημένες αποδόσεις!!
    Έτσι ακριβώς !!

    Να'σαι καλά.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ιδρώτας κατά τη διάρκεια της γυμναστικής
    By chris23_32 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-11, 20:41
  2. Επιγονατίδες Κατά Τη Διάρκεια Της Άσκησης
    By Hanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 05-08-11, 15:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •