Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-09-11
    Posts
    3

    Default Διατροφή Όγκου Και Κοιλιακοί

    καλησπερα

    ειμαι νεος στο αθλημα οπως βλεπετε και θα θελα να μου πειτε αν μπορω τρωγοντας πολυ για να κανω ογκο μπορω με κοιλιακους να καιω το λιπος στην κοιλια μονο για να μην γινω χοντρος .

    ευχαριστω

  2. #2
    Junior Bodybuilder korte's Avatar
    Join Date
    07-05-11
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    146

    Default

    Καλησπερα φιλε μου.Κατα την περιοδο ογκου το βαρος σου αυξανεται κυριως μυικα , με δεδομενο οτι τηρεις μια συγκεκριμενη διατροφη με τα καταλληλα θρεπτικα συστατικα.Η κοιλια ως γνωστον ειναι το τελευταιο μερος του σωματος απο το οποιο ο οργανισμος θα καψει λιπος.Το λιπος της κοιλιας φευγει κυριως με σωστη διατροφη και αεροβια ασκηση , κατι το οποιο σε περιοδο ογκου δεν προτεινεται.Δεν ειμαι ο πιο καταλληλος εδω μεσα για να σου δωσω συμβουλες , απλα νομιζω πως δεν χρειαζεται να ανησυχεις για το λιπος στην κοιλια . Για μενα η προπονητικη περιοδος χωριζεται σε δυο μερη.Τον ογκο και τη γραμμωση . Στην περιοδο γραμμωσης θα στεγνωσεις και θα μειωσεις τα ποσοστα λιπους τα οποια ενδεχομενως να αυξησες στην περιοδο ογκου.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-09-11
    Posts
    3

    Default

    κανοντας κοιλιακους μπορω να καψω λιπος απο την κοιλια μονο?

  4. #4
    Junior Bodybuilder kostaspro's Avatar
    Join Date
    09-12-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    170

    Default

    Κανοντας κοιλιακους απλα θα τους γυμνασεις,ΔΕΝ θα καψεις το λιπος απο την κοιλια οσες επαναληψεις και να κανεις,για να μειωσεις το λιπος που εχεις στο σωμα σου θα πρεπει σε 1η φαση να προσεξεις η διατροφη σου να ειναι σωστη και καθαρη,και σε 2η φαση να βαλεις αρκετο αεροβιο στο προγραμμα σου.Δυστηχως τοπικο χασιμο λιπους δεν γινεται,μονο συνολικα απο ολο το σωμα γινεται,εαν τηρηθουν τα παραπανω.
    Υπαρχουν στο forum πολλα προγραμματα διατροφης και ασκησεων για να διαβασεις και να παρεις μια ιδεα του πως θα πρεπει να κινηθεις.

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-09-11
    Posts
    3

    Default

    θα σας πω τι γινεται ... ημουνα παλιοτερα πολυ αδυνατος για να φανταστειται ειμαι ενα 1.82 και ημουνα 66 κιλα ! ημουνα παρα πολυ αδυνατος και φαινοτανε ασχημα στο προσωπο ... Αρχισα λοιπον να περνω κιλα για βαλω και στο προσωπο αλλα θελω να παρω κιλα σωστα . Ισως το κανω με λαθος τροπο απλα ... Ξερω οτι πρεπει να λαμβανω πρωτεινη απο κρεας (δε παιρνω καποιο συμπληρωμα) και παραλληλα παω γυμναστηριο και κανω βαρη .Απλα εχω δει οτι ψιλοκανω κιλια γτ δε κανω καθολου αεροβια ασκηση. Θα ψαξω οπως ειπατε τα προγραμματα απλα θελω να βαλω λιπος στο προσωπο ...και να φτιαξω και το σωμα...

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by dimcal View Post
    καλησπερα

    ειμαι νεος στο αθλημα οπως βλεπετε και θα θελα να μου πειτε αν μπορω τρωγοντας πολυ για να κανω ογκο μπορω με κοιλιακους να καιω το λιπος στην κοιλια μονο για να μην γινω χοντρος .

    ευχαριστω
    Καλησπέρα.

    Το λίπος δε χάνεται τοπικά. Χάνεται συνολικά. Αν τρως σωστά και καθαρά, έχοντας υπολογίσει τι σου αντιστοιχεί σε θερμίδες κα ιmacros, δε θα γίνεις χοντρός. Τέλος, οι κοιλιακοί, φτιάχνονται στην κουζίνα. Δεν παίζει ρόλο πόσες επαναλήψεις θα κάνεις....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7

    Join Date
    27-04-10
    Posts
    88

    Default

    δοκιμασε κυκλικο προγραμμα υδατανθρακων και αεροβια μια με 2 φορες την εβδομαδα

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Quote Originally Posted by kolorizos View Post
    δοκιμασε κυκλικο προγραμμα υδατανθρακων και αεροβια μια με 2 φορες την εβδομαδα
    Το παιδι ειναι νεο ρε συ στο αθλημα ας ξεκινησει με βασικους κανονες Διατροφης και Προπονησης για αρχη....
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Καλησπέρα.

    Το λίπος δε χάνεται τοπικά. Χάνεται συνολικά. Αν τρως σωστά και καθαρά, έχοντας υπολογίσει τι σου αντιστοιχεί σε θερμίδες κα ιmacros, δε θα γίνεις χοντρός. Τέλος, οι κοιλιακοί, φτιάχνονται στην κουζίνα. Δεν παίζει ρόλο πόσες επαναλήψεις θα κάνεις....
    +1000

  10. #10
    New Member
    Join Date
    24-09-17
    Posts
    5

    Default

    δηλαδη αν κανουμε ογκο δεν χρειαζεται να κανουμε κοιλιακους?

  11. #11
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by stav e View Post
    δηλαδη αν κανουμε ογκο δεν χρειαζεται να κανουμε κοιλιακους?
    Αυτο καταλαβες με αυτα που διαβασες βρε παλικαρι μου ?

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by stav e View Post
    δηλαδη αν κανουμε ογκο δεν χρειαζεται να κανουμε κοιλιακους?
    Χρειάζεται.
    Ξαναδιάβασε προσεκτικά τις απαντήσεις του τόπικ, τα λένε πολύ ξεκάθαρα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή όγκου ΚΑΙ κοιλιακοί!
    By rioma123 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-09, 19:10
  2. Περίοδος Όγκου Και Κοιλιακοί?
    By Nosferatu in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 14-01-09, 09:19
  3. Κοιλιακοί κατά τη περίοδο όγκου
    By Agathocles in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 01-06-08, 07:37

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •