Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Bodybuilding Newbie "LaOstra"'s Avatar
    Join Date
    25-05-11
    Location
    Γαλάτσι,Αττική.
    Posts
    28

    Default Βρεφικές κρέμες

    Μετά από ένα search που έκανα είδα οτι τα τελευταία χρόνια υπάρχει μόνο ένα θέμα για τις βρεφικές κρέμες.

    Τι άποψη έχετε για τις βρεφικές κρέμες ως μεταπροπονητικό γεύμα μαζί με δυο ρυζογκοφρέτες και δυο ασπράδια;

    Εγώ που πλέον θέλω να αναπτύξω το μυικό μου σύστημα,πήρα σήμερα μια Φαρίν λακτέ.Στα 100γρ:πρωτεΐνες 12,3γρ. υδατάνθρακες 69,7γρ. λιπαρά 9,6γρ.

    Διατηρώντας ελάχιστα λιπαρά στην διατροφή μου που είναι ακόμα υποθερμιδική,λέτε να πάρω λίπος τρώγοντας βρεφική κρέμα μέρα παρά μέρα;(είμαι στο 15,2% και θέλω να παω στο 12%).
    "Power is created in the mind, rooted in the feet, developed in the legs, directed by the hips, transferred through the torso, focused in the feet or hands and felt in the spirit."

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by "LaOstra" View Post
    Μετά από ένα search που έκανα είδα οτι τα τελευταία χρόνια υπάρχει μόνο ένα θέμα για τις βρεφικές κρέμες.

    Τι άποψη έχετε για τις βρεφικές κρέμες ως μεταπροπονητικό γεύμα μαζί με δυο ρυζογκοφρέτες και δυο ασπράδια;
    Δηλαδή τρως υδατάνθρακα (κρέμα) +υδατάνθρακα(ρυζογκοφρέτα) + ελάχιστη πρωτείνη (μόλις 2 ασπράδια;;!) Είναι πολύ λίγο, πρέπει να βάλεις περισσότερα.
    Πολλοί παίρνουν ρυζάλευρο μαζί με ροφημα πρωτείνης.


    Εγώ που πλέον θέλω να αναπτύξω το μυικό μου σύστημα,πήρα σήμερα μια Φαρίν λακτέ.Στα 100γρ:πρωτεΐνες 12,3γρ. υδατάνθρακες 69,7γρ. λιπαρά 9,6γρ.

    Διατηρώντας ελάχιστα λιπαρά στην διατροφή μου που είναι ακόμα υποθερμιδική,λέτε να πάρω λίπος τρώγοντας βρεφική κρέμα μέρα παρά μέρα;(είμαι στο 15,2% και θέλω να παω στο 12%).
    Από τα 70γρ σχεδόν υδατάνθρακα που έχει, πόσα από αυτά είναι σάκχαρα;
    Αν διατηρείσαι στις θερμίδες σου όχι δεν θα πάρεις λίπος, αλλά για να πέσεις σε ποσοστό λίπους καλό είναι να επιλέγεις στερεες τροφες. Η κρέμα δε θα σε χορταινει. Γιατί όμως έχεις ελάχιστα λιπαρά στη διατροφή σου;

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δηλαδή τρως υδατάνθρακα (κρέμα) +υδατάνθρακα(ρυζογκοφρέτα) + ελάχιστη πρωτείνη (μόλις 2 ασπράδια;;!) Είναι πολύ λίγο, πρέπει να βάλεις περισσότερα.
    Πολλοί παίρνουν ρυζάλευρο μαζί με ροφημα πρωτείνης.



    Από τα 70γρ σχεδόν υδατάνθρακα που έχει, πόσα από αυτά είναι σάκχαρα;
    Αν διατηρείσαι στις θερμίδες σου όχι δεν θα πάρεις λίπος, αλλά για να πέσεις σε ποσοστό λίπους καλό είναι να επιλέγεις στερεες τροφες. Η κρέμα δε θα σε χορταινει. Γιατί όμως έχεις ελάχιστα λιπαρά στη διατροφή σου;
    Εμ γιατι ειναι τοσο νοστιμες εξαλου...?? Καλυτερα ριζαλευρο... αν και δε συμφερει οικονομικα..
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  4. #4
    Bodybuilding Newbie "LaOstra"'s Avatar
    Join Date
    25-05-11
    Location
    Γαλάτσι,Αττική.
    Posts
    28

    Default

    Kardoula

    Όντως ειναι αρκετός υδατάνθρακας και λιγη πρωτεΐνη.Θα μου πρότεινες ρόφημα πρωτεΐνης ή ένα στέρεο γεύμα για μετά την προπόνηση;

    Απλοί υδατάνθρακες 42.6γρ,γλυκόζη 1.9γρ,φρουκτόζη 4.4γρ,λακτόζη 25.5γρ,σουκρόζη 10.7γρ.
    Α ωραία,ναι όντως πρεπει να επιλέγω στέρεες τροφές απλά είπα να δώ και λίγο αποτέλεσμα στον όγκο χωρίς να βάλω λίπος.

    Προσπαθώ να φτάσω στο 12% όπως είπα και πρίν,και θέλω να χάσω άλλα 2 κιλά.Είμαι στα 67-68 τώρα.

    Με ποιά συχνότητα τελικώς θα ήταν καλύτερα να τρώω βρεφικές τροφές;
    "Power is created in the mind, rooted in the feet, developed in the legs, directed by the hips, transferred through the torso, focused in the feet or hands and felt in the spirit."

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by "LaOstra" View Post
    Kardoula

    Όντως ειναι αρκετός υδατάνθρακας και λιγη πρωτεΐνη.Θα μου πρότεινες ρόφημα πρωτεΐνης ή ένα στέρεο γεύμα για μετά την προπόνηση;
    Kαι τα δύο σωστά είναι. Το ρόφημα έχει το πλεονέκτημα ότι απορροφάται άμεσα, το στερεό γεύμα έχει ότι προσφέρει και άλλα θρεπτικά συστατικά/βιταμίνες. Επίσης σε περίοδο γράμμωσης θα σε χορτάσει περισσότερο! Σε γενικές γραμμές το φαγητό είναι ανώτερο από το ρόφημα. Αν είσαι στα τελευταία στάδια και θες να χάσεις και το τελευταίο πεισματάρικο λίπος, τότε εστίασε σε καθαρό, απλό φαγητό!

    Απλοί υδατάνθρακες 42.6γρ,γλυκόζη 1.9γρ,φρουκτόζη 4.4γρ,λακτόζη 25.5γρ,σουκρόζη 10.7γρ.
    Α ωραία,ναι όντως πρεπει να επιλέγω στέρεες τροφές απλά είπα να δώ και λίγο αποτέλεσμα στον όγκο χωρίς να βάλω λίπος.

    Προσπαθώ να φτάσω στο 12% όπως είπα και πρίν,και θέλω να χάσω άλλα 2 κιλά.Είμαι στα 67-68 τώρα.

    Με ποιά συχνότητα τελικώς θα ήταν καλύτερα να τρώω βρεφικές τροφές;
    Όπως είπε και ο Antoin, οι βρεφικές κρέμες εχουν ζάχαρη, γι αυτό σε ρώτησα πόσα σακχαρα έχουν..
    Αν θες μπορείς να πάρεις ρυζάλευρο αλλά δεν πολυσυμφέρει.. Άσε κατά μέρος τις κρέμες τώρα που θες να χάσεις λίπος,δεν έχουν κατι ουσιαστικό να σου προσφέρουν. Φαγάκι και πάλι φαγάκι.

  6. #6
    Senior Bodybuilder No Fear's Avatar
    Join Date
    19-07-06
    Posts
    4,795

    Default

    Γιατι πρεπει σωνει και καλα να τρως βρεφικες τροφες?Τοσες ποιοτικες τροφες υπαρχουν,κανε μια αναζητηση στο φορουμ.
    Εγω προσωπικα οταν διαβαζω τα διατροφικα στοιχεια μιας τροφης,προσπαθω να επιλεγω με αναλογια πρωτεινης 1 με 2 υδατανθρακα,αν ειναι περισσοτερο κοντα,ακομα καλυτερα.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie "LaOstra"'s Avatar
    Join Date
    25-05-11
    Location
    Γαλάτσι,Αττική.
    Posts
    28

    Default

    Να'στε καλά παιδιά(Kardoula,NoFear),με κατατοπίσατε.Το κρατάω σαν κάτι έξτρα,έστω σαν cheat meal.Θα προσπαθήσω να βρω κάτι στέρεο για το μεταπροπονητικό μέσα απο το forum :)
    "Power is created in the mind, rooted in the feet, developed in the legs, directed by the hips, transferred through the torso, focused in the feet or hands and felt in the spirit."

  8. #8
    Senior Bodybuilder No Fear's Avatar
    Join Date
    19-07-06
    Posts
    4,795

    Default

    Μεταπροπονητικα επελεξε ασπραδια αυγων,βαλε και ενα κροκο αν θες για γευση,διαφορετικα συμπληρωμα πρωτεινης.
    Τωρα για στερεο φαγητο,κρεας(στηθος κοτοπουλο,απαχο μοσχαρι ή κιμας οι δικες μου επιλογες) με λαχανικα ή ρυζι ή πατατες(οχι τηγανιτες).
    Απο εκει και περα ψαξε δω μεσα και θα βρεις παρα μα παρα πολλα!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    No fear, μεταπροπονητικά καλύτερα να μην έχει λίπος.. Τι τον θέλει τον κρόκο; Για να καθυστερήσει την απορρόφηση;
    Ασπράδια με πατάτα είναι από τις τοπ επιλογές.

  10. #10
    Senior Bodybuilder No Fear's Avatar
    Join Date
    19-07-06
    Posts
    4,795

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    No fear, μεταπροπονητικά καλύτερα να μην έχει λίπος.. Τι τον θέλει τον κρόκο; Για να καθυστερήσει την απορρόφηση;
    Ασπράδια με πατάτα είναι από τις τοπ επιλογές.
    Ειρηνη,τον κροκο τον προτεινα σε περιπτωση που δεν μπορει να φαει τα ασπραδια σκετα,οπως και εγω,αν δεν εχεις συμπληρωμα πρωτεινης.
    Αν μπορει να τα φαει σκετα,εχεις καλως.

  11. #11
    Bodybuilding Newbie "LaOstra"'s Avatar
    Join Date
    25-05-11
    Location
    Γαλάτσι,Αττική.
    Posts
    28

    Default

    Quote Originally Posted by No Fear View Post
    Ειρηνη,τον κροκο τον προτεινα σε περιπτωση που δεν μπορει να φαει τα ασπραδια σκετα,οπως και εγω,αν δεν εχεις συμπληρωμα πρωτεινης.
    Αν μπορει να τα φαει σκετα,εχεις καλως.
    Άρχισα από απόψε και τα έφαγα μιά χαρά σκέτα,με τυρί cottage.πόσα ασπράδια προτείνεις;οι επιλογές σου με καλύπτουν για μεταπροπονητικό. :)
    "Power is created in the mind, rooted in the feet, developed in the legs, directed by the hips, transferred through the torso, focused in the feet or hands and felt in the spirit."

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    1 ασπράδι αβγού έχει 3.6 γρ. πρωτείνη και 17 θερμίδες. Περίπου με 7 ασπράδια είσαι καλυμμένος. Υπολόγισε ανάλογα τις δικές σου ανάγκες σε πρωτείνη και κάνε τους υπολογισμούς σου.
    Last edited by Kardoula; 27-09-11 at 22:54.

  13. #13
    Bodybuilding Newbie "LaOstra"'s Avatar
    Join Date
    25-05-11
    Location
    Γαλάτσι,Αττική.
    Posts
    28

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    1 ασπράδι αβγού έχει 3.6 γρ. πρωτείνη και 17 θερμίδες. Περίπου με 7 ασπράδια είσαι καλυμμένος. Υπολόγισε ανάλογα τις δικές σου ανάγκες σε πρωτείνη και κάνε τους υπολογισμούς σου.
    Όταν λες καλυμμένος εννοείς χωρίς ρόφημα πρωτεΐνης;
    "Power is created in the mind, rooted in the feet, developed in the legs, directed by the hips, transferred through the torso, focused in the feet or hands and felt in the spirit."

  14. #14
    Senior Bodybuilder No Fear's Avatar
    Join Date
    19-07-06
    Posts
    4,795

    Default

    Εξαρταται τα ποσα γραμμαρια πρωτεινης θελεις να καταναλωσεις.100 γραμμαρια ασπραδι ειναι 11 γραμμαρια πρωτεινης.Αρα αν θελεις να παρεις την πρωτεινη μονο απο τα ασπραδια θελεις πολλα ασπραδια,γυρω στα 300 γραμμαρια δηλαδη.Τωρα ποσα ασπραδια ακριβως,δεν μπορω να σου πω,εξαρταται το μεγεθος τους,καταλαβες?
    Μετα την προπονηση θελεις τουλαχιστον 30 γραμμαρια πρωτεινης.
    Για εμενα,καλυτερα να επαιρνες συμπληρωμα πρωτεινης ή να αγοραζες παστεριωμενο ασπραδι,εχει στο Μακρο,δεν εχω βρει καπου αλλου.Σε συμφερει πολυ οικονομικα μιας και ολοι αυτοι οι κροκοι θα πανε για πεταμα.

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by No Fear View Post
    Ειρηνη,τον κροκο τον προτεινα σε περιπτωση που δεν μπορει να φαει τα ασπραδια σκετα,οπως και εγω,αν δεν εχεις συμπληρωμα πρωτεινης.
    Αν μπορει να τα φαει σκετα,εχεις καλως.
    Ναι κατάλαβα. Εντάξει, μικρό το κακό, μη κολλάμε εκεί.. Απλά λέμε τις καλύτερες επιλογές για μεταπροπονητικό.

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by "LaOstra" View Post
    Όταν λες καλυμμένος εννοείς χωρίς ρόφημα πρωτεΐνης;
    Ναι. Τα ασπράδια αντικαθιστούν το ρόφημα. Ή το ένα ή το άλλο θα έχεις.

  17. #17
    Bodybuilding Newbie "LaOstra"'s Avatar
    Join Date
    25-05-11
    Location
    Γαλάτσι,Αττική.
    Posts
    28

    Default

    Quote Originally Posted by No Fear View Post
    Εξαρταται τα ποσα γραμμαρια πρωτεινης θελεις να καταναλωσεις.100 γραμμαρια ασπραδι ειναι 11 γραμμαρια πρωτεινης.Αρα αν θελεις να παρεις την πρωτεινη μονο απο τα ασπραδια θελεις πολλα ασπραδια,γυρω στα 300 γραμμαρια δηλαδη.Τωρα ποσα ασπραδια ακριβως,δεν μπορω να σου πω,εξαρταται το μεγεθος τους,καταλαβες?
    Μετα την προπονηση θελεις τουλαχιστον 30 γραμμαρια πρωτεινης.
    Για εμενα,καλυτερα να επαιρνες συμπληρωμα πρωτεινης ή να αγοραζες παστεριωμενο ασπραδι,εχει στο Μακρο,δεν εχω βρει καπου αλλου.Σε συμφερει πολυ οικονομικα μιας και ολοι αυτοι οι κροκοι θα πανε για πεταμα.
    Τώρα κατάλαβα ναι.Καλύτερα 2-3 ασπράδια σε συνδυασμό με το συμπλήρωμα και τις ρυζογκοφρέτες θα ήταν εντάξει.

    Βρήκα μια συσκευασία Pure Pack ενός κιλού ασπράδι αυγού(είναι όσο περίπου 30 ασπράδια αυγών) της Ovo Fresco,λεω να την δοκιμάσω αν την βρω πουθενά.
    "Power is created in the mind, rooted in the feet, developed in the legs, directed by the hips, transferred through the torso, focused in the feet or hands and felt in the spirit."

  18. #18
    Senior Bodybuilder No Fear's Avatar
    Join Date
    19-07-06
    Posts
    4,795

    Default

    Αν εχεις συμπληρωμα,δεν θα χρειαστεις ασπραδια,1-1,5 σκουπ και εισαι ενταξει!
    Ναι,ψαξε το για ασπραδι,εγω πηρα απο το Μακρο της εταιρειας Χρυσα Αυγα.
    Καλη δυναμη!!!

  19. #19
    Bodybuilding Newbie "LaOstra"'s Avatar
    Join Date
    25-05-11
    Location
    Γαλάτσι,Αττική.
    Posts
    28

    Default

    Quote Originally Posted by No Fear View Post
    Αν εχεις συμπληρωμα,δεν θα χρειαστεις ασπραδια,1-1,5 σκουπ και εισαι ενταξει!
    Ναι,ψαξε το για ασπραδι,εγω πηρα απο το Μακρο της εταιρειας Χρυσα Αυγα.
    Καλη δυναμη!!!
    Νά'σαι καλα φίλε μου,πολύτιμη η βοήθεια σου.Αν δεν βρω ασπραδι τελικά,θα παω για συμπλήρωμα.
    "Power is created in the mind, rooted in the feet, developed in the legs, directed by the hips, transferred through the torso, focused in the feet or hands and felt in the spirit."

  20. #20
    Senior Bodybuilder No Fear's Avatar
    Join Date
    19-07-06
    Posts
    4,795

    Default

    Κανενα προβλημα!
    Εγω παντως θα σου προτεινα μεταπροπονητικα να παρεις συμπληρωμα,συμφερει περισσοτερο οικονομικα.
    Ασπραδια παρε για το πρωινο σου ή για να συμπληρωσεις καποιο αλλο γευμα σου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλες για βρεφικες τροφες
    By panoos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 26-05-11, 16:58
  2. Βρεφικές κρέμες
    By avital in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 51
    Last Post: 02-10-08, 14:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •