Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 38
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-07-10
    Posts
    7

    Default Αερόβια Άσκηση & Παλμοί

    Καλησπέρα στο Forum,
    Έχω και εγώ μια ερώτηση όσον αφορά τους παλμούς,
    Δουλεύω με το micoach όπου μετρά τους παλμούς και βάση ενός προγράμματος online σου λέει σε ποιες ζώνες θα τρέχεις.
    Μπορείτε να δείτε το σημερινό μου πρόγραμμα στον διάδρομο εδώ :

    http://www.adidas.com/gr/miCoach/Wor...1-97470c6d4bbd


    Από ότι διάβασα στο Forum, για να κάψω λίπος πρέπει να τρέχω γύρω στους 120 παλμούς, και εδώ είναι που με ανησυχεί το εξής, εγώ ανεβάζω στους 120 όταν κάνω έντονο περπάτημα σε 3 λεπτά max, πολύ γρήγορα δηλαδή, μήπως αυτό είναι πρόβλημα? Όπως θα δείτε και στο graph η παλμοί μου που βρίσκονται στην κίτρινη ζώνη τους έβγαλα πολύ άνετα, ούτε καν λαχάνιασα, μήπως και αυτό είναι πρόβλημα?

    Τρέχω τουλάχιστον 5 μήνες και αυτό που συμπεραίνω είναι ότι ανεβάζω παλμούς εύκολα, όχι όμως πάντα, υπήρχαν και μέρες που στην κίτρινη ζώνη δεν μπορούσα να κρατηθώ για 30 δευτερόλεπτα.
    Το πρόγραμμα αυτό συνήθως με έχει για πιο πολύ ώρα στην πράσινη ζώνη, πως το βλέπετε? Κάνει δουλεία?
    Πως θα το χαρακτηρίζατε ένα τέτοιο workout? Διαλειματική?
    ( Ηλικία 34, 80 Kg, για όποιον χρειαστεί )
    Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

    Φιλικά

  2. #2
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Γεια σου φίλε Πλάτωνα. Μπορείς να γράψεις λίγες πληροφορίες γι' αυτή τη συσκευή; Λέω να την αγοράσω κι εγώ.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-07-10
    Posts
    7

    Default

    Quote Originally Posted by steg View Post
    Γεια σου φίλε Πλάτωνα. Μπορείς να γράψεις λίγες πληροφορίες γι' αυτή τη συσκευή; Λέω να την αγοράσω κι εγώ.
    google micoach φίλε μου, απο καταστηματα addidas.

  4. #4

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by platonas1 View Post
    Από ότι διάβασα στο Forum, για να κάψω λίπος πρέπει να τρέχω γύρω στους 120 παλμούς, και εδώ είναι που με ανησυχεί το εξής, εγώ ανεβάζω στους 120 όταν κάνω έντονο περπάτημα σε 3 λεπτά max, πολύ γρήγορα δηλαδή, μήπως αυτό είναι πρόβλημα?
    αυτο ακριβως το προβλημα/απορια εχω κ εγω
    αν κ μετραω παλμους στο εκαστοτε μηχανημα του γυμναστηριου κ δεν ξερω κατα ποσο ανταποκρινοντται στην πραγματικοτητα...
    θα το ψαξω για μετρητη παλμων (φορητο)...οποιος εχει καποια ιδεα ας προτεινει

  5. #5
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Ευχαριστώ φίλε μου για την παραπομπή αλλά δε ζήτησα τις τεχνικές προδιαγραφές ούτε το διαφημιστικό φυλλάδιο του προϊόντος. Ηθελα μία αντικειμενική γνώμη από κάποιον που χρησιμοποιεί τη συσκευή: αν είσαι ευχαριστημένος, αν σε βοηθάει να πετύχεις το στόχο σου, τέτοια πράγματα.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  6. #6
    Junior Bodybuilder antrakos's Avatar
    Join Date
    10-01-09
    Location
    Greece.
    Posts
    173

    Default

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για κάποιον που είτε ξεκινάει τώρα είτε είναι σε ανεβασμένο επίπεδο από αερόβιας πλευράς.Μέχρι πρότινος είχα ένα μετρητή της ciclosport τον οποίο τον είχα πάρει πρίν απο 3 χρόνια μαζί με το mountain που είχα αγοράσει και σε σύγκριση με το polar ενος φίλου ήταν αρκετά αξιόπιστο.Λόγω του ότι μου χάλασε μετά απο λαλακία του τεχνίτη που το είχα πάει για αλλαγή μπαταρίας πήρα απο τα lidl σε προσφορα ένα crivit με 15Ε.Παρ'ολο που είχα αρκετές αμφιβολίες βγήκε και αξιόπιστο και λιτοδίαιτο στην κατανάλωση μπαταρίας (3 μήνες και δεν του έχω αλλάξει ακόμα μπαταρία ούτε στο ρολόι ούτε στην ζώνη στήθους).
    Προσωπικά είδα διαφορές και μεγάλες.Δεν τρέχεις στον βρόντο αλλά με πρόγραμμα.Βλέπεις τους παλμούς που έχεις θέσει ως στόχο και παραμένεις εκεί αυξομειώνοντας την ένταση και με την πάροδο του χρόνου έρχεται η βελτίωση της αεροβικής ικανότητας.
    Στο πρώτο τεύχος του e-mag το άρθρο του GRF τα επεξηγουσε όλα και στο σχολιασμό του άρθρου λυθήκαν και οι απορίες.
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=12871
    Σε οποιαδήποτε άλλη απορία εδώ είμαστε.
    Last edited by antrakos; 12-10-10 at 21:13.

  7. #7
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Ρε συ μέτρα με το δάχτυλό σου για 10 sec και μετά κάνε χ6...
    Τα μηχανήματα συνήθως δείχνουν λάθος.

  8. #8
    Junior Bodybuilder antrakos's Avatar
    Join Date
    10-01-09
    Location
    Greece.
    Posts
    173

    Default

    Quote Originally Posted by sok View Post
    Ρε συ μέτρα με το δάχτυλό σου για 10 sec και μετά κάνε χ6...
    Τα μηχανήματα συνήθως δείχνουν λάθος.
    Να δώ πως θα το κάνεις τρέχοντας.
    Ακριβείας καρδιολόγου σίγουρα δεν είναι αλλά και οι παλμοι έιτε με 125 είτε 135 το ίδιο αποτέλεσμα έχουν.Νομίζω "πλατω" ονομάζεται,δεν το θυμάμαι ακριβώς.

  9. #9
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Quote Originally Posted by antrakos View Post
    Να δώ πως θα το κάνεις τρέχοντας.
    Ακριβείας καρδιολόγου σίγουρα δεν είναι αλλά και οι παλμοι έιτε με 125 είτε 135 το ίδιο αποτέλεσμα έχουν.Νομίζω "πλατω" ονομάζεται,δεν το θυμάμαι ακριβώς.
    Βασικά για γρήγορο περπάτημα ή ποδήλατο λέω...

  10. #10

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by antrakos View Post
    Προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για κάποιον που είτε ξεκινάει τώρα είτε είναι σε ανεβασμένο επίπεδο από αερόβιας πλευράς.Μέχρι πρότινος είχα ένα μετρητή της ciclosport τον οποίο τον είχα πάρει πρίν απο 3 χρόνια μαζί με το mountain που είχα αγοράσει και σε σύγκριση με το polar ενος φίλου ήταν αρκετά αξιόπιστο.Λόγω του ότι μου χάλασε μετά απο λαλακία του τεχνίτη που το είχα πάει για αλλαγή μπαταρίας πήρα απο τα lidl σε προσφορα ένα crivit με 15Ε.Παρ'ολο που είχα αρκετές αμφιβολίες βγήκε και αξιόπιστο και λιτοδίαιτο στην κατανάλωση μπαταρίας (3 μήνες και δεν του έχω αλλάξει ακόμα μπαταρία ούτε στο ρολόι ούτε στην ζώνη στήθους).
    Προσωπικά είδα διαφορές και μεγάλες.Δεν τρέχεις στον βρόντο αλλά με πρόγραμμα.Βλέπεις τους παλμούς που έχεις θέσει ως στόχο και παραμένεις εκεί αυξομειώνοντας την ένταση και με την πάροδο του χρόνου έρχεται η βελτίωση της αεροβικής ικανότητας.
    Στο πρώτο τεύχος του e-mag το άρθρο του GRF τα επεξηγουσε όλα και στο σχολιασμό του άρθρου λυθήκαν και οι απορίες.
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=12871
    Σε οποιαδήποτε άλλη απορία εδώ είμαστε.
    http://www.suunto.com/en/Products/?s...ies#filter=871

    http://www.suunto.com/en/Products/He...3d-Sporty-Red/
    κατι τετοιο πως σας φαινεται?
    δεν θελω να φοραω ζωνη στο γυμναστηριο, δεν εχω καταλαβει βεβαια αν τα ρολογια αυτα συνοδευονται απο ζωνη που πρεπει οπωσδηποτε να φορω.
    Last edited by Strength; 13-10-10 at 00:26.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Eγώ ρε παιδιά έχω ένα ρολόι που μετράει παλμούς, το αγόρασα από το lidl 15 ευρώ και μου δείχνει μια χαρά τους παλμούς! Το χω τσεκάρει μετρώντας και με το χέρι. Αν και να σας πω την αλήθεια.. και χωρίς να μετρήσω, με τόση εμπειρία στην αερόβια καταλαβαίνω ενστικτωδώς πόσους παλμούς έχω και μέχρι που είναι το όριό μου. Όταν βλέπω πως φεύγει η αναπνοή μου τότε έχω φτάσει γύρω στους 170, όταν μπορώ και μιλάω στο χαλαρό χωρίς λαχάνιασμα είμαι στο 150-160. Αυτά βέβαια είναι ενδεικτικά για μένα, δεν είναι το ίδιο για όλους, ανάλογα τη φυσική κατάσταση.

  12. #12
    Junior Bodybuilder antrakos's Avatar
    Join Date
    10-01-09
    Location
    Greece.
    Posts
    173

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    http://www.suunto.com/en/Products/?s...ies#filter=871

    http://www.suunto.com/en/Products/He...3d-Sporty-Red/
    κατι τετοιο πως σας φαινεται?
    δεν θελω να φοραω ζωνη στο γυμναστηριο, δεν εχω καταλαβει βεβαια αν τα ρολογια αυτα συνοδευονται απο ζωνη που πρεπει οπωσδηποτε να φορω.
    Ζώνη στήθους υποχρεωτικά.Κυκλοφορουν κάποια στην αγορά που είναι μόνο ρολόι αλλά στοιχηματίζω ότι η ακρίβειά τους είναι τόση όση και ενός γκαβού μπασκετμπολίστα.
    Φίλη strength μην πηγαινεις σε ακριβές λύσεις,και με πολύ απλά μηχανήματα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου,δεν αξίζει πιστεύω πάνω στον ενθουσιασμό σου να δώσεις 150Ε για κάτι το οποίο το θές να σου μετράει μόνο τους παλμούς.
    @Kardoula το ίδιο έχουμε,σκυλί σου λέω.

  13. #13
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Ξεσκίσαμε λίγο το θρεντ του Πλάτωνα, αλλά τέλος πάντων αφού έγινε που έγινε ας ρωτήσω και κάτι άλλο. Ψάχνοντας για heart rate monitors έπεσα πάνω στα μοντέλα Forerunner της Garmin. Από τα πολλά διαθέσιμα, μου γυάλισε αυτή η κούκλα: http://www.pastras.gr/GPS-Navigation...eart-Rate.html. Εψαξα λίγο και τιμές και αυτή που βλέπετε στο site είναι μάλλον η χαμηλότερη. Γνώμες από γνώστες του αντικειμένου; Να το χτυπήσω ή όχι;
    Last edited by steg; 13-10-10 at 09:25.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  14. #14

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Eγώ ρε παιδιά έχω ένα ρολόι που μετράει παλμούς, το αγόρασα από το lidl 15 ευρώ και μου δείχνει μια χαρά τους παλμούς! Το χω τσεκάρει μετρώντας και με το χέρι. Αν και να σας πω την αλήθεια.. και χωρίς να μετρήσω, με τόση εμπειρία στην αερόβια καταλαβαίνω ενστικτωδώς πόσους παλμούς έχω και μέχρι που είναι το όριό μου. Όταν βλέπω πως φεύγει η αναπνοή μου τότε έχω φτάσει γύρω στους 170, όταν μπορώ και μιλάω στο χαλαρό χωρίς λαχάνιασμα είμαι στο 150-160. Αυτά βέβαια είναι ενδεικτικά για μένα, δεν είναι το ίδιο για όλους, ανάλογα τη φυσική κατάσταση.
    εχεις δικιο αυτο με την αναπνοη το εχω τσεκαρει,
    απλα οταν φτασω στο σημειο να φυγει η αναπνοη ενω θελω διαρκεια,
    κουραζομαι πολυ γρηγορα κ βγαζω με το ζορι το μισαωρο μου ή οσο εχω να κανω.
    Μπορω να πω οτι κυριως "ψυχολογικα" κουραζομαι,
    "ωχ ξεφυγαν οι παλμοι κ δε θα αντεξω"
    μπορει νακουγεται γελοιο αλλα...
    επισης εχω ενα θεμα με το ελλειπτικο, στο σπιτι, δειχνει αλλα αντι αλλων!
    κ μου τη δινει απιστευτα ενω λιωνω πανω (οποτε φιλοτημιθω να ανεβω) να δειχνει οτι εκαψα ελαχιστες θερμιδες κ οτι ειχα 110-130 παλμους!!!
    οποτε ειδικα για το σπιτι το χρειαζομαι παρα πολυ...
    η ζωνη "ενοχλει"?
    παιδια αυτο απο τα lidl αμα το πετυχετε στο εμποριο πειτε μας κ μας μη δινουμε κερατιατικα :D
    φιλε που ανοιξες το θεμα σευχαριστουμε πολυ,
    αντρακο επισης για τις συμβουλες!

  15. #15
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    θα το ψαξω για μετρητη παλμων (φορητο)...οποιος εχει καποια ιδεα ας προτεινει
    Σε όσους ενδιαφέρονται 8α πρότεινα το Οmron HR 100C.
    Πολυ καλο για τ λεφτα του..!! (30κατι? απο ebay πρεπει να το ειχα παρει)

    Κ τα Polar/suunto/Garmin πρεπει ν ειναι πολυ καλα αλλά κ πολύ ακριβά..
    ΜΗΝ δωσεις αρκετα λεφτα για καρδιοσυχνομετρο..!! Τα αρκετα ακριβοτερα δε σημαινει οτι ειναι κ πολυ πιο ακριβη στη μετρηση αποτι καποια φτηνοτερα.. Πληρώνεις κ τ design στα ακριβότερα..

    Λιγο ακριβότερα απο τ Omron κ φτηνότερα απο τις παραπανω μαρκες βγάζει κ η Reebok νομιζω..

    Strength ναι, πρεπει ν φορας ζώνη..Δεν ειναι τπτ, τη συνηθιζεις (νταξ' 8α σε βοηθησει περισσοτερο να σ πει καποια κοπελα π φοραει τετοια ζωνη τ γνωμη της)
    Υπαρχουν κ ρολογια-μετρητες χωρις ζωνη, αλλά νομιζω δεν εχουν συνεχεια ενδειξη παλμων.

    Επισης η ζώνη 'συνεργάζεται' με τ διαδρομο κ μπορεις να βλεπεις τουσ παλμουσ σου στην οθονη τ διαδρομου χωρις κ κοιτας (η κ ν μη φορας καν) το ρολοι..
    (δεν ξερω αν δουλευουν με ολους τους διαδρομους, σε 2 π τ εχω δοκιμασει δουλευε)


    Α, κ ενα καλο π εχει τ παραπανω omron ειναι τ 'προγραμματιζεις'.. Εισαγεις min-max τιμες παλμων π 8ες κ εχει ενδειξη που σ δειχνει αν εισαι μεσα στο target range η οχι..
    Last edited by juniorjack; 14-10-10 at 14:02.

  16. #16
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    juniorjack έβαλα στο μάτι το Forerunner 305 της Garmin. Στο pixmania το βρήκα 169 ευρώ. Η τιμή του δικαιολογείται από το ότι δεν είναι ένας απλός παλμομετρητής - λέει -, απ' όσα διάβασα κρατάει πολλά άλλα στοιχεία κατά τη διάρκεια της αερόβιας και του ορίζεις εσύ τι θέλεις να βλέπεις στην οθόνη. Ολα αυτά τα στοιχεία τα περνάει με USB στον υπολογιστή σε δικό του πρόγραμμα για ανάλυση. Ψήνομαι αγρίως να το χτυπήσω...
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  17. #17
    New Bodybuilder
    Join Date
    24-03-10
    Posts
    4

    Default

    εγω εχω το Suunto TC1 και το πηρα απο εδω :
    http://www.bike24.com/1.php?content=...1001,1005,1010

  18. #18

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by geop View Post
    εγω εχω το Suunto TC1 και το πηρα απο εδω :
    http://www.bike24.com/1.php?content=...1001,1005,1010
    κατι τετοιο ψαχνω κ εχω φιλο με ρολογια οποτε θα το παραγγειλει εκεινος για μενα.
    δεν εχουμε καταλαβει ομως αν πρεπει να φοραω τη ζωνη.
    ξερεις μηπως κατι γιαυτο?
    ειμαι αναμεσα σε sunto κ omron που δεν πιστευα οτι εχει (ειχα τσεκαρει το σαιτ) αλλα αφου το λεει ο φιλος θα ρωτησω...

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Για δείτε τον παρακάτω πίνακα:

    http://www.runningforfitness.org/calc/hrzones.php

  20. #20
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Για δείτε τον παρακάτω πίνακα:

    http://www.runningforfitness.org/calc/hrzones.php
    Ενδιαφέρον! Ωράιο θα ήταν να ανέφερε και κάτι για την καύση λίπους.

  21. #21
    New Bodybuilder
    Join Date
    24-03-10
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    κατι τετοιο ψαχνω κ εχω φιλο με ρολογια οποτε θα το παραγγειλει εκεινος για μενα.
    δεν εχουμε καταλαβει ομως αν πρεπει να φοραω τη ζωνη.
    ξερεις μηπως κατι γιαυτο?
    ειμαι αναμεσα σε sunto κ omron που δεν πιστευα οτι εχει (ειχα τσεκαρει το σαιτ) αλλα αφου το λεει ο φιλος θα ρωτησω...
    ναι εννοειται πως πρεπει να φορας τη ζωνη αν θες να σου δειχνει τους παλμους σου :)

  22. #22

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by geop View Post
    ναι εννοειται πως πρεπει να φορας τη ζωνη αν θες να σου δειχνει τους παλμους σου :)
    καλα κρασια μαλλον θα παρω τοτε τι ζωνη για το σπιτι για το ελλειπτικο που μετραει αλα αντι αλλων
    κ στο γυμναστηριο θα με "μετραω" στα οργανα απευθειας που μου φαινονται αντικειμενικα.

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Για δείτε τον παρακάτω πίνακα:

    http://www.runningforfitness.org/calc/hrzones.php
    ευχαριστουμε! παρηγορο οτι κανουμε δουλεια στους παλμους που πιανουμε...
    ειδικα οταν εισαι εκει πανω κ ιδρωνεις καλο ειναι να ξερεις το γιατι...

  23. #23
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Quote Originally Posted by steg View Post
    juniorjack έβαλα στο μάτι το Forerunner 305 της Garmin. Στο pixmania το βρήκα 169 ευρώ. Η τιμή του δικαιολογείται από το ότι δεν είναι ένας απλός παλμομετρητής - λέει -, απ' όσα διάβασα κρατάει πολλά άλλα στοιχεία κατά τη διάρκεια της αερόβιας και του ορίζεις εσύ τι θέλεις να βλέπεις στην οθόνη. Ολα αυτά τα στοιχεία τα περνάει με USB στον υπολογιστή σε δικό του πρόγραμμα για ανάλυση. Ψήνομαι αγρίως να το χτυπήσω...
    Ναι, το ειδα οτι κανει παπαδες..
    Εγώ ΔΕΝ 8α τ επαιρνα.. Αν σου περισσεύουν, παρτο..

    Σκεψου 2 πραγματα
    Αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζεσαι ολα αυτα τ high-tech features π εχει.. Τοοοοσος κ τοοοοσος κοσμος πως κανει δουλεια χωρις τ Forerunner..?
    Τι ξεκινησες ν ψαχνεις κ π εφτασες.. Ξεκινησες ν ψαχνεις μια μλκια π μετραει παλμους ..κ εφτασες ν ζαχαρωνεις κατι π κανει παπαδες..

    Τ παραπανω τ ειπα κ γ να τα ακουσω και εγω, εχω παρασυρθει κ γω πολλες φορες απο high tech gadgetιές.. Κ μετα καταλαβαινα οτι μπορυσα ν κανω τ δουλεια μ με πολυ λιγοτερα λεφτα (ή κ καθολου!)

    Χρησιμο μπορει ν φανει, απαραιτητο οχι..

    Με αυτα τ λεφτα ας πουμε μπορεις ν παρεις ενα καρδιοσυχνομετρο + ενα παγκο + 1 ζευγαρι αλτηρες..

  24. #24

    Default

    Προσωπικα χρησιμοποιω το forerunner 50, το πιο απλο καρδιοσυχνομετρο της Garmin και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

    Και στο ζουμι τωρα...στο ζεσταμα ειμαι στους 120-130 παλμους, στο μετριας εντασης ειμαι 145-155 και στην HIIT μου με σπριντ σε ανηφορα ειμαι απο 170 εως 185. Στα βαρη ειμαι απο 150 εως 170.

  25. #25
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    τζούνιορ επειδή είμαι λίγο γκατζετάκιας και μου αρέσουν οι χάι-τεκ συσκευούλες τελικά το χτύπησα το 305άρι. Για να δούμε τι θα δούμε...
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  26. #26

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    αυριο μαλλον ερχεται το suunto μου! δεν εχω ιδεα ποιο μου παραγγειλε ο φιλος μου, μαλλον καποιο απο την φτηνη σειρα m ή t.
    αλλα ειμαι σιγουρη το καλυτερο για τα χρηματα που το ειπα...
    καπου 70-80 τιμη βιτρινας κ γω θα του δωσω πολυ πιο λιγα...
    ανυπομονω να μετραω παλμους! ειμαι κ περιεργη μετα τα βαρη που καποιες φορες νιωθω οτι ανεβαινουν πολυ οι παλμοι ποσο πανε.
    Last edited by Strength; 28-10-10 at 16:20.

  27. #27
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    επειδη μονο αυτο το τοπικ βγηκε οταν πατησα παλμομετρητης, κανω ενα Bump..

    υπαρχει καποια φθηνη λυση που να μετραει μονο παλμους, δεν με ενδιαφερει να εχει Μνημες ή ρολογια κλπ.. θελω να το φοραω μονο κατα τη διαρκεια της προπονησης, αν εχετε κατι ή καποιο σαιτ στο νου σας στειλτε λινκ.

    στο σαιτ που υπαρχει παραπανω ειδα αυτο http://www.bike24.com/1.php?content=...gc=0;orderby=2
    και αυτο http://www.bike24.com/1.php?content=...gc=0;orderby=2

    αρκετα φθηνες λυσεις αλλα κανω ΕDIT γιατι ειδα οτι εχει μεταφορικα 15 ευρω οποτε ανεβαινει αρκετα η τιμη του
    Last edited by stathis23; 27-09-11 at 16:41.

  28. #28
    Senior Bodybuilder No Fear's Avatar
    Join Date
    19-07-06
    Posts
    4,795

    Default

    Εγω εχω παρει αυτο εδω,μιας και η ζωνη του συνεργαζεται με τον διαδρομο μου.
    http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=CCM06CP16IS
    Μου το προτεινε ενα παλικαρι που ειχε ιδιας μαρκας διαδρομο (York) και μου ειχε πει πως ειναι αρκετα αξιοπιστο,ειχε και ενα ακριβο Suunto και εδειχναν το ιδιο.
    Ετσι,με 50 ευρω εχω και ρολοι και ζωνη.Μπορεις να πας βεβαια και σε φθηνοτερη λυση,μια απο αυτες που προτεινουν τα παιδια παραπανω,αν αυτο του Lidl που ειναι στα 15 ευρω ειναι αξιοπιστο οπως λενε και δεν βιαζεσαι για αγορα,κανε υπομονη,καποια στιγμη θα το ξαναφερουν ή ψαξε να βρεις καποιο δοκιμασμενο απο το e-bay.

  29. #29
    New Member
    Join Date
    29-09-11
    Posts
    12

    Default

    Έχω μια ερώτηση σχετική με τον τίτλο του thread. Έχω έναν διάδρομο στο σπίτι εδώ και μερικά χρόνια. Αυτός που μου τον πούλησε μου τόνισε πως δεν πρέπει να ξεπεράσω το 60 με 65 % το ΜΚΣ μου , αφού ήμουν τότε υπέρβαρος (115 κιλά και 36 χρονών) , και είχε δίκιο αφού δεν μπορούσα να κάνω παραπάνω. Μερικούς περιόδους δεν έκανα καθόλου. Εδώ και μερικούς μήνες όμως κάνω και βάρη τρεις φορές την εβδομάδα , προσέχω την διατροφή μου και χάνω 1/2 κιλό την εβδομάδα (έχω φτάσει στα 108 και είμαι 41). Διάβασα κάπου για την διαλειμματική αερόβια προπόνηση και κάνω 30'' στο 70-80 % του ΜΚΣ με διάλειμμα 90'' και κάνω έξι με οχτώ σετ (στον διάδρομο πάντα), μετά από την προπόνηση με βάρη. Βλέπω πως χάνω περισσότερα κιλά έτσι. Ο άνθρωπος που μου πούλησε τον διάδρομο μου είπε πως θα πάθω κάτι (υπονοώντας πως μπορεί να πάθω καρδιακή προσβολή) και επιμένει πως πρέπει να κάνω ΜΟΝΟ στο 60% του ΜΚΣ για 30 λεπτά. Με ανησύχησε. Εσείς τι λέτε; Συγνώμη για το μακροσκελές post. :-)
    Last edited by smooth; 30-09-11 at 10:39.

  30. #30
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλά στα είπε σε γενικές γραμμές ο πωλητής τότε.
    Η διαλειμματική αερόβια έχει πολλές παραλλαγές και πρωτόκολα. Απαιτεί καλή φυσική κατάσταση και χρησιμοποιείται ως εργαλείο για χάσιμο λίπους από άτομα που δεν είναι παχύσαρκα, για τους λόγους που όπως κι εσύ διαπίστωσες όχι μόνο δεν έχουν τις αντοχές αλλά και γιατί τους είναι και περιττό στο στάδιο αυτό.
    Επιβαρύνει αρκετά το ΚΝΣ γι αυτό πρέπει να μην υπερβάλλουμε στη χρήση της, ιδιαίτερα όταν συνδιάζουμε βάρη με αερόβια.
    Συγκεκριμένα για την περίπτωσή σου, όσο φτιάχνει η φυσική σου κατάσταση και χάνεις βάρος, μπορείς να βάζεις μέσα στη βδομάδα 1 τέτοιας μορφής αερόβιας αν θες έτσι για ποικιλία και για να μη βαριέσαι να κάνεις 40-60 λεπτά συνεχόμενα στο διάδρομο.
    Η διαλειμματική αερόβια θα σε βοηθήσει να καις περισσότερες θερμίδες στο σύνολο της μέρας και να ανεβάσει παράλληλα το μεταβολισμό σου.
    Last edited by Kardoula; 30-09-11 at 11:21.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αερόβια Άσκηση & Απώλεια Μυών;
    By rejosaa in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 21
    Last Post: 17-07-09, 10:05
  2. Αεροβια ασκηση και σφιγμοι
    By guest01247 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 22-11-08, 20:36
  3. Αερόβια Ασκηση & Διατροφη
    By mrkaza in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 30-07-08, 21:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •