Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default Διαχωρισμός Προπόνησης-Σωστό ή Λάθος;

    καλησπερα παιδια εδω και τρια χροννια ασχολουμαι με γυμναστικη και βλεπω οτι ολοι επαγγελματιες και μη την προπονηση τους την διαχωριζουν με τις μερες δηλαδη δευτερα στηθος δικεφαλα τριτη ομοι πλατη και ουτο καθεξης! γυμναζομαι 5 φορες την βδομαδα και τις ασκησης τις κανω κυκλικα ολες στο περιπου δηλαδη χερια πλατη ποδια κιλιακους στηθος!δεν τα γραφω αναλιτικα μην σασ κουραζω.κραταει γυρω στην μιαμιση ωρα ενταξει εχει αποτελεσμα αλλα μηπως ειναι καλυτρερα να διαχωρισω τις ασκησεις παλι στην μια ωρα γυμναστικης καψιμο δηλαδη διοτι θα ειναι συγκεκριμενα σημεια! ενω τωρα απο την μια ασκηση μεχρι να φτασω την αλλη ξεκουραζεται ο μυς που ειχα γυμνασει με το κικλικα που κανω!

    θα χω καλυτερα αποτελεσματα?απλως νιωθω ετσι οτι θα αφηνω κατι πισω!τι λετε εσεις

  2. #2

    Default

    κατα την γνωμη μου ειναι πολυ καλυτερο να χωρισεις την προπονηση σου:δηλαδη πλατη ομους στηθος δικεφαλα και ποδια τρικεφαλα
    πιστευω θα δεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα γιατι οπωσ το ειπες στην κυκλικη προπονηση "ξεκουραζονται οι μυσ μεχρι την επομενη ασκηση" ελπιζω να καταλαβες πωσ το εννοω

  3. #3
    Junior Bodybuilder paoki-4-'s Avatar
    Join Date
    08-04-11
    Location
    Βεροια
    Posts
    178

    Default

    Επειδή δεν κατάλαβα και πολύ τι εννοείς θα σου απαντήσω σε ότι κατάλαβα. Εγώ χωρίζω τις ομάδες και μου είναι πιο βολικό.
    Τα λιοντάρια, δεν τρώνε χορτάρια

    I don't believe in drugs. I believe in myself.

  4. #4
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    πραγματι θα ξεκινησω διαχωρισμο να δω αν θα χω καλυτερα αποτελεσματα γιατι εχω μεινει στασιμος! δηλαδη καλό καψιμο ετσι?

  5. #5

    Default

    εννοειται ;)

  6. #6
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Κατ'αρχας το να κανεις μιαμισυ ωρα προπονηση ειναι λαθος και το ξερεις και εσυ.
    Επισης το να κανεις ενα κυκλικο προγραμμα 5 φορες την εβδομαδα και αυτο ειναι λαθος!
    Απο κει και περα,οι αθλητες που βλεπεις και χωριζουν το προγραμμα τους,δεν ειναι
    φυσικοι αθλητες λογικα ετσι?Πχ. οταν θα δεις τον καινουριο μας Mr O να κανει προπονηση
    χεριων δεν πιστεω να νομιζεις πως αν την κανεις και εσυ θα εχεις τετεια χερια?

    Τα ειδη ειναι ναι μεν το κυκλικο και το σπλιτ αλλα και το upper body και lower body.
    Επισης μπορεις να δεις και το all in one του Παρασκευα.ΚΑΝΕΝΑ απο αυτα δεν σου
    εγγυαται αποτελεσματα.Τα χρησιμοποιεις και κρινεις πιο δουλευει καλυτερα πανω σου.
    Ξερω παιδια απο εδω (οπως ο mirmidon) που ειναι φυσικοι αθλητες και εχουν
    παρα πολυ καλα σωματα κανοντας upper/lower body.Και αν μπει και αυτος
    και θελει μπορει να σου αναπτυξει και περισσοτερο το σκεπτικο του.
    Επισης ξερω και εναν φυσικο αθλητη (savage) ο οποιος κανει σπλιτ
    και τα πηγαινει και αυτος περιφημα.

    ΑΝ θες να με ακουσεις ΜΗΝ περνεις τιποτα σαν δεδομενο.Δοκιμασε και δες τι σου
    ταιριαζει. Τσεκαρε ομως και τις αλλες παραμετρους(διατροφη υπνος) να ειναι
    σχεδον ιδιοι.Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο
    -Παππού,αγαπημένε,είπα,δωσ' μου μιαν προσταγή.
    -Φτάσε όπου μπορείς παιδί μου..
    -Παππού,φώναξα τώρα πιο δυνατά,δωσ'μου μιαν πιο δύσκολη,πιο κρητικιά προσταγή.
    -Φτάσε ΌΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΣ παιδί μου..!!

  7. #7
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    διατροφη εξυπακουεται!ξεκινω upper body-lower body.και βλεποντας και κανοντας!ετσι ισως τονισω περισσοτερω τις μιυκες ομαδες ανα μερα μεμονωμενα!ευχαριστω για τις αποψεις σας!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Bodybuilding Στους Ολυμπιακούς - Σωστό/Λάθος;
    By Giorgos18 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 48
    Last Post: 29-12-09, 05:44
  2. Κοιλιακοί-Τι είναι σωστό και τι λάθος τελικά???
    By johnf86 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 13-11-08, 00:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •