Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1

    Default Βοήθεια! Δεν μπορώ να τρέξω.

    Καλησπέρα. Παιδιά άνοιξα αυτό το τόπικ για να ζητήσω την βοήθεια σας. Είμαι 20 χρονών. 1.80 ύψος και περίπου 83 κιλά. Έχω μία καθιστική ζωή και αποφάσισα να το αλλάξω. Χθες, λοιπόν,πήγα για τρέξιμο σε ένα γήπεδο, και παιδιά συνειδητοποίησα ότι δεν μπορώ να τρέξω. Δεν μπορούσα ούτε το 1/4 του κύκλου να ολοκληρώσω. Ξεκινούσα το τρέξιμο και μετά από λίγο ένιωθα τα πόδια να βαραίνουν, και αισθανόμουν λες και είμαι 200 κιλά, μέχρι που σταματούσα επειδή θα έπεφτα κάτω,δεν μπορούσα άλλο. Μου αρέσει που έλεγα για αρχή να κάνω ένα 20λεπτό τρέξιμο. Εγώ ούτε 1 λεπτό δεν μπορώ να τρέξω. Γιατί μου συμβαίνει αυτό; Τι πρέπει να κάνω;

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    χαχα καθε αρχη και δυσκολη φιλε, μην βαρας 100αρη ομως που λεει ο λογος, ξεκινα χαλαρα και ας κουραζεσαι/πονας συνεχισε, εγω οταν απολυθηκα απο το στρατο και ξεκινησα παλι στο πρωτο 5-10 λεπτο αισθανομουν πολυ βαρυς, μετα φτιαχνουν τα πραγματα, και ανα προπονηση θα εισαι πολυ καλυτερος.
    και δεν εισαι και πολλα κιλα, εγω ημουν στα 120 και ετρεχα 35 λεπτο στα 8 χιλιωμετρα την ωρα οποτε ξεκινα και βλεπεις πως πας, η μουσικη βοηθαει

  3. #3
    Senior Bodybuilder No Fear's Avatar
    Join Date
    19-07-06
    Posts
    4,795

    Default

    Ξεκινα με γρηγορο περπατημα και ασε τωρα το τρεξιμο,σταδιακα ανεβασε την ταχυτητα σου,μην περιμενεις να πηγαινεις σφαιρα και με μεγαλη διαρκεια αμεσως!

  4. #4

    Default

    παιδια, να πάω καθημερινά για τρέξιμο; γιατι κάποιος φίλος μου είπε για αρχή, 3 φορές την εβδομάδα.

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Quote Originally Posted by nniikkooss View Post
    παιδια, να πάω καθημερινά για τρέξιμο; γιατι κάποιος φίλος μου είπε για αρχή, 3 φορές την εβδομάδα.
    και εγω θα σου ελεγα 3 φορες τη βδομαδα μονο και μονο επειδη εγω οταν αρχισα εκανα καθε μερα και + την ορθοστασια στη δουλεια, bye bye γωνατο.. ξεκινα με 3-4 φορες τη βδομαδα και ανεβαζεις.. καθε φορα που θα κανεις να ανεβαζεις ενταση ομως, οχι επειδη κουραζεσαι και λαχανιαζεις να πεφτει η ενταση σου

  6. #6
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Το τρεξιμο ειδικα γ εναν π πρωτοξεκιναει κ δεν εχει φυσικη κατασταση, καθιστικη ζωη καπνισμα κλπ δεν ειναι καθολου ευκολο πραγμα..
    Το λεω κ απο ιδια εμπειρια..

    Για μενα καλυτερα ν ξεκινησεις σε διαδρομο, μπορεις ν ρυθμιζεις ακριβως την ταχυτητα σου κ κα8ε φορα να την αυξανεις κ απο λιγο, ξεκινοντας απο γρηγορο περπατημα οπως ειπαν κ οι παραπανω, η πολυ ελαφρυ τρεξιμο κ οταν κουραστεις το γυρνας σε περπατημα..

    Αν κανεις σε γηπεδο ξεκινα με περπατημα γρηγορα, κ σε κα8ε 1/4 του γυρου μπορεις ν τρεχεις ελαφρα πχ..

    Καλα σου ειπε ν ξεκινησεις με 3 φορες τη βδομαδα..

  7. #7
    Junior Bodybuilder mchamil's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    ΣΗΤΕΙΑ ΚΡΗΤΗ
    Posts
    117

    Default

    ΚΟΥΜΠΑΡΕ, ξεκινα περπατημα και σταδιακα να αυξανεις την ενταση.
    το τρεξιμο αστο προς το παρον γιατι οπως λες και συ εκανες καθιστικη ζωη.
    αφου χασεις τα κιλα που θελεις τοτε ξεκινα βαρη να δεσει το κορμι σου και οι τετρακεφαλοι , πισω μηριαιοι και μετα σιγα σιγα 2λεπτα 3λεπτα τρέξιμο για να μη σου χτυπησει κανενα γονατο.
    βεβαια αν μπορεις να συνδυασεις ελειπτικο και μετα βαρη, οτι καλυτερο ( η αποψη μου)

  8. #8
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Quote Originally Posted by No Fear View Post
    Ξεκινα με γρηγορο περπατημα και ασε τωρα το τρεξιμο,σταδιακα ανεβασε την ταχυτητα σου,μην περιμενεις να πηγαινεις σφαιρα και με μεγαλη διαρκεια αμεσως!
    +1

    Επισης μην ξεχνας πως η φυσικη κατασταση εχει να κανει και με τη διατροφη.
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  9. #9

    Default

    Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση! Σήμερα το πρωί που πήγα για περπάτημα - τρέξιμο παρατήρησα οτι όταν τρέχω με τις μύτες τον ποδιών μου, όταν δηλαδή, δεν πατάει όλο το πέλμα στο έδαφος, μπορώ να τρέχω με μεγαλύτερη ευκολία, χωρίς ιδιαίτερους πόνους στο πόδι μου. Αυτό που θέλω να μου πείτε, είναι εάν αυτό είναι σωστό ή πρέπει να πατάει όλο το πέλμα στο έδαφος.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Εννοειται οτι ειναι λαθος και λαθος τροπος πατηματος σημαινει τραυματισμος.
    Get big or die trying!

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by nniikkooss View Post
    Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση! Σήμερα το πρωί που πήγα για περπάτημα - τρέξιμο παρατήρησα οτι όταν τρέχω με τις μύτες τον ποδιών μου, όταν δηλαδή, δεν πατάει όλο το πέλμα στο έδαφος, μπορώ να τρέχω με μεγαλύτερη ευκολία, χωρίς ιδιαίτερους πόνους στο πόδι μου. Αυτό που θέλω να μου πείτε, είναι εάν αυτό είναι σωστό ή πρέπει να πατάει όλο το πέλμα στο έδαφος.
    Παλικαρι μου, σιγα σιγα πρεπει αν ενδυναμωσεις ολοκληρο το ποδαρακι, μυες-τενοντες κλπ. Δεν μπορει ξαφνικα να σηκωθει απο εναν καναπε (η ακομη χειροτερα ενα κρεβατι) καποιος και να κερδισει ενα Πανευρωπαικο σε σπριντ.

    Χαλαρα, περπατημα μιας ωρας, μετα καντο ποιο σβελτα και περισσοτερο, μετα καντο ενα πολυ χλιαρο τρεξιματακι, κ.ο.κ
    Απο το σταδιο του περπατηματος εως το σταδιο του χλιαρου τρεξιματος μπορει να σου παρει και ενα (η και περισσοτερο) μηνα.

    Μην δοκιμαζεις να τρεχεις με μυτες, με φτερνες, με τα αυτια (!!!) επειδη ετσι ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι τρεχεις καλυτερα...

    Εχε ΥΠΟΜΟΝΗ...

    Last edited by Slack `N Track; 06-10-11 at 11:04.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  12. #12
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    κανε τρεξιμο με μυτες και μετα παραγγειλε ενα αχιλλειο τενωντα να εχεις spare για καθε περιπτωση!!!!!!!! κατα τα αλλα συμφωνω με τον Slack N Track
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  13. #13

    Default

    Μην βαράτε βρε παιδιά. Δεν ξέρω. Γι΄αυτό ρωτάω

  14. #14
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    συμβουλες σου δινουμε ρε συ!!!!! απλα με διαφορετικο τροπο!!!!!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  15. #15
    New Member nikos_f3n's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Δραμα
    Posts
    89

    Default

    Μου πηρε 2 μηνες να μπορεσω να τρεξω 200 μετρα... 170cm - 95kg ημουν, οταν αρχισα να τρεχω πονουσαν τα γονατα και οι μυες, οταν επεσα κατω απο 83κιλα ομως τελος ολοι οι πονοι, σημερα 8 μηνες μετα τρεχω κανα μισαωρο την μερα ισως με 2 διαλυματα 1 λεπτου αν με πιασει κανας σφαχτης, το καλοκαιρι ειχα πολυ προβλημα με τους σφαχτες, ενω τωρα στην δροσια δεν με πιανουν...

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    αν καταλαβα καλα για το τη ενοεις σφαχτη, την Επομενη φορα παρε παρα πολυ Βαθιες Ανασες και θα δεις..

  17. #17
    New Member nikos_f3n's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Δραμα
    Posts
    89

    Default

    Απ οτι διαβασα και στο ιντερνετ για τους σφαχτες δεν βρηκα καμμια λυση, τωρα για τις βαθιες αναπνοες δοκιμασα, δεν ξερω αν ηταν αρκετα βαθιες, φευγει μετα απο λιγο αλλα το θεμα ειναι γιατι εμφανιζεται εξ αρχης, ειναι θεμα κακης αναπνοης, μη χωνεψης, αφυδατοσης, στασης τρεξιματος ( δυστυχως τρεχω καμπουριασμενος-σκυφτος, κοιταω το πατωμα και οχι μπροστα, και γενικα εχω αυτη την σταση του μαζεμενου απο μικρος και πρεπει να το αποβαλω)

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-11-11
    Posts
    27

    Default

    εμένα το γρήγορο περπάτημα με είχε βοηθήσει απίστευτα πολύ!!είμουν ακριβώς στην ίδια κατάσταση με σένα. Επίσης θεωρώ οτι τα σωστά παπούτσια παίζουν ρόλο, και οι σωστές αναπνοές επίσης!! (την πρώτη φορά δοκίμασα να τρέξω με σταράκια )

  19. #19
    New Member nikos_f3n's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Δραμα
    Posts
    89

    Default

    Στην αρχη ετρεχα με χαζα παπουτσια και πεθαιναν αστραγαλοι και γονατα, μετα πηρα αθλητικα σωστα και ειμαι οκ, παντως παιδια τωρα δεν παλευεται εξω η αεροβια, ολος ο κοσμος αναβει σομπες, βγηκα προχθες και ζαλιστικα απο την καπνα, τρεξιμο και καπνα και κρυο, κολαση, θα πεφτα κατω...

  20. #20
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Δοκημασε να βαλεις καμια θερμαντικη πριν να τρεξεις στο κρυο...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  21. #21
    Pumping Iron outnumb's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    North, very north
    Posts
    422

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_f3n View Post
    Στην αρχη ετρεχα με χαζα παπουτσια και πεθαιναν αστραγαλοι και γονατα, μετα πηρα αθλητικα σωστα και ειμαι οκ, παντως παιδια τωρα δεν παλευεται εξω η αεροβια, ολος ο κοσμος αναβει σομπες, βγηκα προχθες και ζαλιστικα απο την καπνα, τρεξιμο και καπνα και κρυο, κολαση, θα πεφτα κατω...
    εχεις πολυ δικιο σ'αυτα που λες, τα αντιμετωπιζω και γω. η μονη λυση που μπορουμε να βρουμε, ειναι ισως το τρεξιμο πριν τις βραδινες ωρες, πριν πεσει ο ηλιος, ειδικα αυτες τις μερες που τις μεσημεριανες ωρες η θερμοκρασια ανεβαινει αρκετα λογω του ηλιου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Δεν μπορώ να βρω cal-c-vita
    By sok in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 25
    Last Post: 20-01-09, 07:16
  2. που μπορω να βρω λιπομετρητή?
    By anatro in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 21-09-07, 05:39
  3. Μπορώ να εχω την γνώμη σας?
    By psilos2000 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 30-06-05, 01:28

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •