Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-09-11
    Posts
    28

    Default Τρόποι Επιλογής Συμπληρωμάτων

    Καλησπέρα σε όλους!

    Θέτω ένα καινούριο θέμα τα κριτήρια που επιλέγουμε συμπληρώματα: κοιτάμε τιμή? εταιρεία? αποδοτικότητα? και ποιος μας δίνει εγγυητικές προϊόντων? Υπάρχουν τόσες εταιρίες... από ποια θα επιλέξουμε? Όλο ψάχνω και δε ξέρω τελικά πια είναι σωστή επιλογή....

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-09-11
    Posts
    28

    Default

    εεεεεε.... κανεις να βοηθήσει???? ας μου πει καποιος πχ πως επιλεγει μια πολυβιταμίνη? να δω και εγω τι παιζει???

  3. #3
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Αναλογα το τι θες.Πχ.εναν λιποδιαλυτη δεν μπορεις να το κρινεις
    και βαση την γευση του.Μια πρωτεινη(myofusion) μπορεις.
    Πες μας τι θες συγκεκριμενα για να σε βοηθησουν και τα παιδια
    και εγω αν ξερω.
    Πχ. σε μια πρωτεινη δεν ξερω ποσοι κοιτουν το προφιλ των αμινοξεων,
    αλλα περισσοτεροι πιστευω κοιτουν την περιεκτικοτητα σε πρωτεινη,
    την γευση την διαλυτοτητα την τιμη.
    -Παππού,αγαπημένε,είπα,δωσ' μου μιαν προσταγή.
    -Φτάσε όπου μπορείς παιδί μου..
    -Παππού,φώναξα τώρα πιο δυνατά,δωσ'μου μιαν πιο δύσκολη,πιο κρητικιά προσταγή.
    -Φτάσε ΌΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΣ παιδί μου..!!

  4. #4
    Unworthy
    Join Date
    07-11-10
    Posts
    48

    Default

    Εγγυήσεις? Καλό! Θα είχαν κλείσει όλες οι εταιρείες αν έδιναν εγγυήσεις επειδή τα περισσότερα συμπληρώματα δεν κάνουν απολύτως τίποτα

    Παραταύτα τα κριτήρια επιλογής θα ήταν η χρησιμότητα του συμπληρώματος, τα συστατικά που περιέχει, οι θερμίδες και η προέλευσή τους
    Last edited by toobano; 07-10-11 at 03:16.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Ο ορος αποδοτικοτητα δεν υπαρχει απλα.. Συμπληρωμα ειναι οχι κινητηρας.. Το αν 8α βοηθησει/δουλεψει εξαρταται απο πολλα.. Υπολοιπη διατροφη, προπονηση κλπ..

    Επιλεγω παντα απο γνωστες εταιριες, οσον αφορα τις πρωτεινες με βαση γευση/τιμη..
    Πολυβιταμινη με βαση σχολια χρηστων εδω μεσα κ τιμη.. (απο γνωστες εταιριες εννοειται)
    Last edited by juniorjack; 07-10-11 at 11:50.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-09-11
    Posts
    28

    Default

    Για παράδειγμα εγω πολυβιταμίνες έπερνα της NOW foods και τις θεωρούσα αρκετά καλες και σε τιμή και βοήθεια στον οργανισμό μου. Κατόπιν μέσω ενός γνωστού στο γυμναστήριο που πάω δοκίμασα μιας εταιρίας σχετικά άγνωστης αλλά πραγματικά με εγγύηση ποιότητας (αφού μου έδωσαν πιστοποιητικό ανάλυσης...)και έδωσε στον οργανισμό μου αρκετό boostάρισμα. Τις θεώρησα στην αρχή λίγο ακριβές αλλά από οτι μου εξήγησαν εκεί βάση συστατικών και ποσότητας αυτών, είναι οικονομική...
    Όσον αφορά τώρα τις πρωτεϊνες και εγώ βάση περιεκτικότητας, τιμής και γεύσης αγοράζω.
    Όλα τα υπόλοιπα συμπληρώματα τα πέρνω χύμα για να μου βγουν πιο οικονομικά. Τα σκάω μια φορά αλλά έχω συμπληρώματα για πάνω από τρίμηνο... ευτυχώς βέβαια που υπάρχουν και οι πιστωτικές!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-09-11
    Posts
    28

    Default

    Quote Originally Posted by toobano View Post
    Εγγυήσεις? Καλό! Θα είχαν κλείσει όλες οι εταιρείες αν έδιναν εγγυήσεις επειδή τα περισσότερα συμπληρώματα δεν κάνουν απολύτως τίποτα

    Παραταύτα τα κριτήρια επιλογής θα ήταν η χρησιμότητα του συμπληρώματος, τα συστατικά που περιέχει, οι θερμίδες και η προέλευσή τους
    Δεν έχεις δίκιο φίλε μου.. εγώ με τα συμπληρώματα έχω δει διαφορά στον οργανισμό μου, όσον αφορά αντοχή, boostάρισμα, απλά ψάχνομαι λίγο για την σωστή επιλογή αυτών πχ γιατί αυτό το Ω3 και όχι της άλλης εταιρίας? πιο δουλεύει πιο καλά και γιατί?

    Παρ αυτα ειμαι σε δοκιμή κάποιας εταιρίας η οποια εγγυάται για τα αποτελέσματα των συμπληρωμάτων της... μέχρι τέλος του μήνα θα ξέρω αν όντως δουλεύουν τόσο καλά όσο λέει....


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κριτήρια Επιλογής Κρεατίνης
    By samon in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 24-10-08, 21:03
  2. Βοήθεια επιλογής με συμπληρώματα
    By simosis in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 14-10-08, 17:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •