Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default Κρεατίνη Και Κατακράτηση

    γεια σας και παλι.πραγματικα εχω παρα πολλες ερωτησεις πανω στο θεμα,βαρη,διαροφη,συμπληρωματα και ενα απο αυτα ειναι η κρεατινη.εχω διαβασει ενα αρθρο εδω μεσα αλλα και παλι δεν ειμαι καλυμενη.ξερω οτι η κρεατινη κρατα νερο στους μυες.ξερω επισης οτι δεν μπορεις να την παιρνεις και πολυ καιρο.αν ειναι ετσι οταν τη σταματισει καποιος δε θα χασει οτι υγρα εχει κρατησει οποτε και θα ξεφουσκωσει?

  2. #2
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Ναι σωστα τα εχεις στο μυαλο σου,αλλα μην περιμενεις οτι απο μια κρεατινη καποιος φουσκωνει και γινεται τερας..καμμια σχεση..Ο σκοπος την κρεατινης ειναι για οσο καιρο την παιρνουμε και φορτωνουμε να μας δωσει ενα boost σε δυναμη ετσι ωστε να κανουμε πιο δυνατες προπονησεις, το οποιο θα εχει και σαν συνεπεια να βαλουμε και περισσοτερους μυς σε περιοδο ογκου ΠΑΝΤΑ παρεα με καλη διατροφη.Δλδ κρεατινη χωρις πολυ δυνατες προπονησεις και διατροφη δεν κανει τπτ.Ετσι μετα οταν χασουμε τα καποια υγρα θα εχουμε βαλει καποιους καλους μυς.Καποιοι κανουν φορτωμα για καποιο καιρο και μετα ριχνουν πολυ την ποσοτητα και την παιρνουν ολο το χρονο.Βεβαια αυτα ειναι για αλλο επιπεδο ασκουμενου.
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    το ξερω οτι δε γινεσαι τουμπανο απο κρεατινη,αλλα σε κανουν τουμπανο και δεν ειναι σιγουρα ουτε η διατροφη ουτε τα βαρη,αλλα θελω να το κανω ποιο φυσικα,απλα ξερω οτι δεν εχουν ερευνηθει τελειος τα αποτελεσματα της κρεατινης και δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο να το περνει καποιος και τι επιπτωσεις μπορει να εχει μετα

  4. #4
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Μα σου εξηγω οτι δεν σε κανουν τουμπανο...σου εξηγησα οτι η κρεατινη για να δουλεψει θελει βαρια προπονηση και πολυ καλο φαγητο.
    Αμα δεν τα κανεις αυτα τα 2 ειναι απλα ΑΧΡΗΣΤΗ.Εσυ για πιο λογο δλδ σκεφτεσαι να παρεις κρεατινη?αρχαρια δεν εισαι?γυναικα εισαι ετσι?
    δεν βρισκω απλα κανενα λογο για να παρεις τωρα κρεατινη.
    Υπαρχουν ερευνες για την κρεατινη,ψαξε κια θα βρεις.
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    με το bodybuilding ναι σχετικα αρχαρια,αλλα 15 χρονια ενοργανη και προταθλητισμο δε θα ελεγα αρχαρια.απλα θελω να παρω λιγο ογκο

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Tότε αυτό που θα σε βοηθήσει είναι η προπόνηση με βάρη, διατροφή που θα κυμαίνεται λίγο παραπάνω από τις θερμίδες συντήρησής σου (χωρίς να ξεφεύγεις όμως πολύ πάνω από το όριο), μέτρια συχνότητα αερόβιας (ίσα ίσα για να κρατάς φυσική κατάσταση και να κρατάς το λίπος χαμηλά στα όρια του εφικτού φυσικά). Η κρεατίνη είναι το κερασάκι στην τούρτα, τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι η τούρτα

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    παω 5 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο κανοντας μια μυικη ομαδα τη φορα,τρωω αρκετα υγειινα(θεμα συνηθειας απο την ενοργανη τωρα αεροβια κανω δυο με τρεις φορες την εβδομαδα διαδρομο για 30 λεπτα.ενω υπαρχει μυικη μαζα φαινομαι αρκετα αδυνατη λογο που παντα στην ενοργανη θελανε να ειμαστε χαμηλα σε λιπος και οταν σταματησα,ατο καπακι ανορεξια ειναι λιγο επακολουθω του προταθλητισμου και τωρα θελω να φανει λιγος ογκος αλλα να μπει ομοιομορφα

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    στη λιπομετρηση μου εβγαλε 11% λιπος

  9. #9
    Unworthy
    Join Date
    07-11-10
    Posts
    48

    Default

    Η κρεατίνη δίνει καλό πρήξιμο επειδή δημιουργεί κατακράτηση υγρών. Άρα είναι λογικό μετά τη διακοπή της, σταδιακά να εξαφανιστούν τα αποτελέσματά της.

    Επίσης επιβαρύνει την νεφρική λειτουργία και για αυτό τον λόγο δεν πρέπει να χρησιμοποιείται συνεχόμενα. Άρα κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά του ρίσκου-αποτελεσμάτων για να χαρακτηριστεί ως αναγκαίο συμπλήρωμα διατροφής.

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by toobano View Post

    Επίσης επιβαρύνει την νεφρική λειτουργία και για αυτό τον λόγο δεν πρέπει να χρησιμοποιείται συνεχόμενα. Άρα κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά του ρίσκου-αποτελεσμάτων για να χαρακτηριστεί ως αναγκαίο συμπλήρωμα διατροφής.
    Τη νεφρική λειτουργία την επιβαρύνει όταν δεν κάνει κάποιος σωστή χρήση ή δεν πίνει αρκετό νερό, αλλιώς θα μασταν όλοι με ένα νεφρό στο χέρι.. Τόσα χρόνια παίρνω, δεν είχα κανένα πρόβλημα, τουλάχιστον αυτό έδειξαν οι εξετάσεις μου. Αυτό ισχύει για κάθε συμπλήρωμα, ακόμα και για το φαγητό. Ας μη κινδυνολογούμε.

    @marion dion: με τόσο χαμηλό λίπος, τότε καλύτερα να κρατάς την αερόβια σε αραιή συχνότητα, πχ 2-3 φορές από 30 λεπτά, όπως πολύ σωστά κάνεις. Δώσε βάση στα βάρη και προσπάθησε λίγο με το φαγητό. Έχεις θέληση, άρα αξίζει η προσπάθεια!

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    θεληση απιστευτη και πισμα επισης.και μολις φτασω εκει που θελω συντηρηση

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Mπράβο! Τότε σίγουρα θα τα καταφέρεις! Καλή επιτυχία!!

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Επειδή δεν μου αρέσει να με υποτιμούν και να με προσβάλλουν μέσω pm, παραθέτω το μύνυμα του μέλους toobano ο οποίος δεν ξέρω για ποιους λόγους, παρόλο που του είπα να το ποστάρει, δεν το κάνει. Έχει κάποιες ενστάσεις για το θέμα της επικινδυνότητας της κρεατίνης.
    Κι επειδή έχουμε δημοκρατία, καλό είναι να υπάρχουν όλες οι απόψεις.
    Το μήνυμά του ήταν το εξής:


    Kοπελιά από τον εαυτό σου κρίνεις τις επιπλοκές της κρεατινίνης? Το ξέρεις ότι ένας γνωστός μου έχει μή αντιρροπούμενη νεφρική ανεπάρκεια λόγω χρήσης κρεατινίνης? ΔΗλαδή τι πρέπει να γίνει, να μην το αναφέρω στο forum, για να πουλήσει?

    Μου λες ότι κινδυνολογώ, αλλά στην πραγματικότητα εσύ κινδυνολογείς εν αγνοία σου, γενικεύεις και δημοσιεύεις κατ'επανάληψη λάθος πληροφορίες βασισμένες σε 'ακούσματα' και συζητήσεις του γυμναστηρίου.

    Οι προσωπικές εμπειρίες του οποιουδήποτε δεν αποτελούν κανόνα αλλά εξαίρεση. Οι πιστοποιημένες κλινικές ιατρικές μελέτες βγάζουν σοβαρά και αξιόπιστα συμπεράσματα. Αν βασίζεσαι σε αυτές, καλώς, αλλιώς και με βάση αυτά που βλέπω γίνεσαι επικίνδυνη με αυτά που γράφεις. Μην ξεχνάς ότι σε διαβάζουν ανήλικα παιδάκια και 18άρηδες. Μην προσπαθείς να καταστρέψεις την υγεία τους για να δημιουργηθούν εντυπώσεις.

    Δεν το δημοσιεύω στο forum για ευνόητους λόγους
    Φυσικά ακολούθησε και δική μου απάντηση (την οποία μπορεί να παραθέσει, δεν έχω κανένα πρόβλημα).
    Αυτά για να ξέρετε πως ότι έχετε να πείτε να το κάνετε δημοσίως.

    Δεν θα μπω καν στον κόπο να το σχολιάσω, ίσως να το κανα αν το ύφος του μηνύματος ήταν διαφορετικό.

    Ξανακάνω quote το ποστ μου γιατί προφανώς δεν έγινε κατανοητό, ελπίζω αυτή τη φορά να γίνει:

    Τη νεφρική λειτουργία την επιβαρύνει όταν δεν κάνει κάποιος σωστή χρήση ή δεν πίνει αρκετό νερό, αλλιώς θα μασταν όλοι με ένα νεφρό στο χέρι.. Τόσα χρόνια παίρνω, δεν είχα κανένα πρόβλημα, τουλάχιστον αυτό έδειξαν οι εξετάσεις μου. Αυτό ισχύει για κάθε συμπλήρωμα, ακόμα και για το φαγητό. Ας μη κινδυνολογούμε.
    Last edited by Kardoula; 10-10-11 at 20:56.

  14. #14

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εγω στηριζω kardoula παντως αν παιζει καποιο ρολο. Μια ερωτηση μονο να κανω... πως αποδυκνυεται οτι καποιος αποκτα νεφρικη ανεπαρκεια απο την κρεατινη και οχι απο τον τροπο ζωης του;

  15. #15
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Εγω στηριζω kardoula παντως αν παιζει καποιο ρολο. Μια ερωτηση μονο να κανω... πως αποδυκνυεται οτι καποιος αποκτα νεφρικη ανεπαρκεια απο την κρεατινη και οχι απο τον τροπο ζωης του;
    Αμα ήταν έτσι τα μισά άτομα στο forum θα έγραφαν μέσα από νοσοκομεία (χτύπα ξύλο Παναγιά μου)!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  16. #16
    Junior Bodybuilder ktinosGW's Avatar
    Join Date
    21-09-11
    Location
    Αλεξανδρουπολη
    Posts
    208

    Default

    Ελα τώρα που η κρεατίνη διμιουργει προβλημα ψηφίζω +1000 καρδουλα λοιπόν η νεφρική ανεπάρκεια ειναι πάθηση και ο νεφρος αποβαλει νερό πολι περισσοτερο απο νάτριο και ειναι σαν ένα εργοστάσιο μην ξεχνάμε και τον ιδρώτα στο γυμναστιριο και αν αισθανθει κάποιος οτι έχει κατακράτηση ας πάρει ενα διουριτικό lasic 40 mg η έναν καφέ η μια μπύρα :P στην τελική ας ανοιξη μια βρύση μπας και ουρίση :) και το νερό δεν διμιουργει πρόβλημα τα διαφορα οξέα ειναι που δυσχερένουν τον νεφρο πχ πολή ουρία νατριο κάλιο αν δεν κάνω λάθος και συνιστάτε πολή νερο 4λίτρα σχεδον ανα ημέρα [γυμναστήριο δουλεια τρέξιμο στην πόλη :) ]

  17. #17
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Ρε παιδια οκ,καθενας εχει την αποψη του.
    Εγω ειμαι του υπερ να διαβαζεις πρωτα και επειτα να χρησιμοποιεις.
    Δεν μου αρεσει οταν περνουν ενα συμπληρωμα και μετα ρωτανε
    τι ειναι και πως να το χρησιμοποιησουν.Απο κει και περα
    οκ επειδη και η Ειρηνη ειναι φιλη μου δεν θα παρω το μερος της
    απλα θα ηθελα να ρωτησω και εγω αυτο που ρωτησε ο Γιωργος

    ''πως αποδυκνυεται οτι καποιος αποκτα νεφρικη ανεπαρκεια απο την κρεατινη και οχι απο τον τροπο ζωης του;''

    Εμενα μου ειπε ενα φιλαρακι μου,πως ενας συμφητητης του επαθε ειτε απο τις
    πρωτεινες(το συμπληρωμα) ειτε την κρεατινη , εμφυσημα. Καθενας κανει την
    ''ερευνα'' του και μαθαινει..

    Απο την αλλη,η πιο απλοικη σκεψη που θα μπορουσε να κανει καποιος ειναι,
    ''πως η κρεατινη αν ειναι τοσο καταστροφικη,αφηνεται να κυκλοφορειται ελευθερα?''

    (μην απαντησετε ''επειδη ειναι τα κυκλωματα.αν ηταν ετσι και τα ναρκωτικα θα ηταν νομιμα.)

    Συμπερασμα? Μελετη,μελετη,μελετη,μελετη,μελετη,και Διαβασμα,διαβασμα,διαβασμα,διαβασμα... ;)
    -Παππού,αγαπημένε,είπα,δωσ' μου μιαν προσταγή.
    -Φτάσε όπου μπορείς παιδί μου..
    -Παππού,φώναξα τώρα πιο δυνατά,δωσ'μου μιαν πιο δύσκολη,πιο κρητικιά προσταγή.
    -Φτάσε ΌΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΣ παιδί μου..!!

  18. #18
    Junior Bodybuilder ktinosGW's Avatar
    Join Date
    21-09-11
    Location
    Αλεξανδρουπολη
    Posts
    208

    Default

    Αν κάποιος εχεις κάποιο προβλημα υγειας ας προσεχει με κρεατίνη και προτείνες
    διοτι οντώς δυσχερενεται η υγεία του και είναι αναλογα με τον οργανισμό
    και η κρεατίνη και η προτείνη με ρέγουλα πόσο να αντέξει ένας οργανισμος
    θέλει και ξεκουραση πάντως τον επόμενο μήνα ξεκινώ whey για όγκο και ελπίζω να πάνε
    έτσι όπως τα θέλω

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    δεν απενοχοποιουμε την κρεατινη για νεφρικη ανεπαρκεια στο κατω κατω ολα τα συμπληρωματα θελουν πολυ νερο παραλληλα.βεβαια η κρεατινη βρισκεται απο οτι εχω διαβασει σε πειραματικο σταδιο και δεν ξερουν ακομα τι παρενεργειες μπορει να δημιουργησει,απο κει και περα εινα στη βουληση του καθενος αν θα παρει καποιο συμληρωμα και ποιο θα εινα αυτο

  20. #20
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    κανενας γιατρος και καμια εξεταση δεν θα σας πει ποτε οτι παθατε κατι γιατι παιρνατε συγκεκριμενα ενα συμπληρωμα η ενα φαρμακο...αυτο που θα ακουσετε ειναι οτι το χ συμπληρωμα υποβοηθα μαζι με ενα σορο αλλες παραμετρους στο να παθει βλαβη ο οργανισμος(το ιδιο και πολλες τροφες,το καπνισμα,το ποτο).τιποτα απο μονο του δεν μπορει να επιφερει σε καποιον μια οργανικη βλαβη.εξαρτατε απο τον οργανισμο, απο την χρηση και γενικα απο ολα οσα λαμβανει καοιος για το τι θα του επιφερει στη συνεχεια.αν ηταν με την χρηση καποιου συγγεκριμενου προιοντος να παθεναμε σιγουρα κατι τοτε νομιζω οτι ολοι θα υποφεραμε.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  21. #21
    Junior Bodybuilder ktinosGW's Avatar
    Join Date
    21-09-11
    Location
    Αλεξανδρουπολη
    Posts
    208

    Default

    Εχει περάσει σχεδον ένας μήνας από το ποστ αυτό και όπως είπα ξεκηνησα τελικα κρεατινη ως τώρα δεν παρουσιασε κάποιο προβλημα
    αν και η νεφρική ανεπάρκρια προέρχεται απο την οξήτητα του νεφρου (χλώριο νάτριο και ουρία φοσφορος) τα σημπληρώματα κρεατινης
    σε γενική ουρων που εχο κάνει και αίματοος ήταν φισιολογικά χορις να υπάρξη ανησιχιας
    εκτός στον όρο πλάσματος μου έδειξε κρεατίνη (κιναση) πανο απο το φισιολογικο που δεν ιφισταται προβλημα
    αφου πάο για όγκο.
    Το μόνο που έχο δει παλια σε εφημεριδα ήταν στο εξοτερικο ένας αθλητης derreck nick ο οποίος
    τον πονουσε η μέση του και έπαιρνε χρόνια mesoulid και έπαθε νεφρική ανεπάρκια λόγο καζείνης(ναρκοτική ουσια).
    sorry δεν βρίσκο ανάλογο site.

  22. #22
    Unworthy
    Join Date
    07-11-10
    Posts
    48

    Default

    Χαχα, μόλις σήμερα είδα ότι η kardoula παρέθεσε την προσωπική μας ομιλία στο forum. Ήθελα να αποφύγω την ανούσια, δημόσια και off topic αντιπαράθεση. Κρίνοντας ξανά τα γραφόμενά μου δικαιολογώ την αντίδρασή της λόγω του επιθετικού μου ύφους καθώς δε τη γνωρίζω προσωπικά, ούτε βέβαια έχω προηγούμενα μαζί της.

    Quote Originally Posted by ageloskorg View Post

    ''πως αποδυκνυεται οτι καποιος αποκτα νεφρικη ανεπαρκεια απο την κρεατινη και οχι απο τον τροπο ζωης του;''

    Εμενα μου ειπε ενα φιλαρακι μου,πως ενας συμφητητης του επαθε ειτε απο τις
    πρωτεινες(το συμπληρωμα) ειτε την κρεατινη , εμφυσημα. Καθενας κανει την
    ''ερευνα'' του και μαθαινει..
    Είναι πολύ δύσκολο να εξηγηθούν ορισμένες ασθένειες ακόμη και από ιατρούς. Πολύ μεγαλύτεροι κίνδυνοι απορρέουν από την μόλυνση του περιβάλλοντος, τις ακτινοβολίες, το κάπνισμα κ.α. για την υγεία μας. Σίγουρα οι τελευταίοι θα δικαιολογούσαν περισσότερο το εμφύσημα από την χρήση κρεατίνης. Ίσως όμως όλα να επιβαρύνουν αθροιστικά την υγεία μας.

    Quote Originally Posted by ageloskorg View Post
    Απο την αλλη,η πιο απλοικη σκεψη που θα μπορουσε να κανει καποιος ειναι,
    ''πως η κρεατινη αν ειναι τοσο καταστροφικη,αφηνεται να κυκλοφορειται ελευθερα?''
    Δεν έχει αποδειχθεί ότι είναι καταστροφική η κρεατίνη. Όμως και το τσιγάρο που έχει αποδειχθεί ότι καταστρέφει την υγεία συνεχίζει να κυκλοφορεί με απλές προειδοποιήσεις πάνω στο πακέτο.

    Quote Originally Posted by ageloskorg View Post
    Συμπερασμα? Μελετη,μελετη,μελετη,μελετη,μελετη,και Διαβασμα,διαβασμα,διαβασμα,διαβασμα... ;)
    Συμφωνώ απόλυτα και το επαναλαμβάνω: μόνο οι άνευ οικονομικών συμφερόντων επιστημονικές μελέτες θα μας διαφωτίσουν.

  23. #23
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    κανενας γιατρος και καμια εξεταση δεν θα σας πει ποτε οτι παθατε κατι γιατι παιρνατε συγκεκριμενα ενα συμπληρωμα η ενα φαρμακο...αυτο που θα ακουσετε ειναι οτι το χ συμπληρωμα υποβοηθα μαζι με ενα σορο αλλες παραμετρους στο να παθει βλαβη ο οργανισμος(το ιδιο και πολλες τροφες,το καπνισμα,το ποτο).τιποτα απο μονο του δεν μπορει να επιφερει σε καποιον μια οργανικη βλαβη.εξαρτατε απο τον οργανισμο, απο την χρηση και γενικα απο ολα οσα λαμβανει καοιος για το τι θα του επιφερει στη συνεχεια.αν ηταν με την χρηση καποιου συγγεκριμενου προιοντος να παθεναμε σιγουρα κατι τοτε νομιζω οτι ολοι θα υποφεραμε.
    για να μην γραφω και γω τα ιδια συμφωνω απολυτος!!χρηση και οχι καταχρηση και ειναι θεμα οργανισμου οπως και σε ολα τα τροφιμα!!π.χ εχεις χοληστερινη δεν τρως ξυγκια..εχεις ζαχαρο δεν τρως γλυκα..τα συμπληρωματα ειναι για τους υγιεις!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Φρούτα Και Κατακράτηση
    By gspyropo in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-10, 04:35
  2. Κρεατίνη Και Κατακράτηση Υγρών!
    By Alejandro in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-10, 17:52
  3. Mονοϋδρική Κρεατίνη και Κατακράτηση Υγρών
    By malmsteen in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 45
    Last Post: 09-08-09, 20:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •